Administration - en to pt translation catalogue (2385 entries)

en: Thank you for updating! WordPress %s makes your site more connected and responsive.
pt: Obrigado por actualizar! O WordPress %s deixa o seu site mais ligado e responsivo.

note: translators: 1: WP_Term class name, WP_Comment class name, WP_Network class name
en: New %1$s, %2$s, and %3$s objects make interacting with terms, comments, and networks more predictable and intuitive in code.
pt: Os novos objectos %1$s, %2$s, e %3$s fazem com que a interacção com termos, comentários e redes tenha um código mais previsível e intuitivo.

note: translators: WP_Comment_Query class name
en: Comment queries now have cache handling to improve performance. New arguments in %s make crafting robust comment queries simpler.
pt: Agora as queries de comentários beneficiam de cache para melhorar o desempenho. Novos argumentos na %s simplificam a criação de queries de comentários robustas.

en: Term, comment, and network objects
pt: Termos, comentários e objectos de rede

en: Comment query improvements
pt: Melhorias na query de comentários

note: translators: WordPress REST API plugin link
en: Infrastructure is the first part of a multi-stage rollout for the REST API. Inclusion of core endpoints is targeted for an upcoming release. To get a sneak peek of the core endpoints, and for more information on extending the REST API, check out the official %s plugin.
pt: A infra-estrutura é o primeiro passo do lançamento faseado da REST API. A integração dos core endpoints está prevista para uma versão posterior. Para vislumbrar o que serão os core endpoints e para mais informações sobre como expandir a REST API, visite %s.

note: translators: 1: add_term_meta() docs link, 2: get_term_meta() docs link, 3: update_term_meta() docs link
en: Terms now support metadata, just like posts. See %1$s, %2$s, and %3$s for more information.
pt: Os termos passam a poder incluir metadados, tal como os artigos. Veja %1$s, %2$s, e %3$s para mais informação.

en: Term meta
pt: Os termos passam a ter metadados

en: Infrastructure for the REST API has been integrated into core, marking a new era in developing with WordPress. The REST API serves to provide developers with a path forward for building and extending RESTful APIs on top of WordPress.
pt: A infra-estrutura para a REST API foi integrada no core, marcando uma nova era no desenvolvimento com WordPress. A REST API é um passo em frente para os programadores construírem e estenderem as suas API RESTful sobre WordPress.

en: REST API infrastructure
pt: Infra-estrutura da REST API

en: In addition to post embeds, WordPress 4.4 also adds support for five new oEmbed providers: Cloudup, Reddit&nbsp;Comments, ReverbNation, Speaker&nbsp;Deck, and VideoPress.
pt: Além da incorporação de artigos, o WordPress 4.4 adiciona suporte para cinco novos fornecedores de oEmbed: Cloudup, Reddit&nbsp;Comments, ReverbNation, Speaker&nbsp;Deck, e VideoPress.

en: Even more embed providers
pt: Ainda mais fornecedores de conteúdos a incorporar

en: Now you can embed your posts on other sites, even other WordPress sites. Simply drop a post URL into the editor and see an instant embed preview, complete with the title, excerpt, and featured image if you&#8217;ve set one. We&#8217;ll even include your site icon and links for comments and sharing.
pt: Agora pode incorporar os seus artigos noutros sites, mesmo noutros sites WordPress. Basta colocar o URL de um artigo no editor e obtém uma pré-visualização imediata do que incorporou, com título, excerto e, se estiver definida, imagem de destaque. Incluímos até o ícone do seu site e ligações para comentários e partilha.

en: Embed your WordPress content
pt: Incorpore o seu conteúdo WordPress

en: WordPress now takes a smarter approach to displaying appropriate image sizes on any device, ensuring a perfect fit every time. You don&#8217;t need to do anything to your theme, it just works.
pt: O WordPress tem agora uma abordagem mais inteligente para mostrar o tamanho de imagem apropriado a qualquer dispositivo, assegurando sempre um ajustamento perfeito. Não precisa de fazer nada no seu tema, simplesmente funciona.

en: Twenty Sixteen was built to look great on any device. A fluid grid design, flexible header, fun color schemes, and more, will make your content shine.
pt: O Twenty Sixteen foi criado para ficar bem em qualquer dispositivo. Um design com grelha fluida, cabeçalho flexível, esquema de cores divertido e mais, fará com que o seu conteúdo brilhe.

en: Responsive images
pt: Imagens responsivas

en: Our newest default theme, Twenty Sixteen, is a modern take on a classic blog design.
pt: O nosso novo tema por omissão, Twenty Sixteen, é uma visão moderna de um design de blog clássico.

en: Send User Notification
pt: Enviar notificação ao utilizador

en: Send the new user an email about their account.
pt: Enviar ao novo utilizador um email sobre a sua conta.

[ctx: menu location]
note: translators: %s: menu name
en: (Currently set to: %s)
pt: (De momento definido como: %s)

note: translators: %s: WordPress version number
en: <strong>Version %s</strong> addressed one security issue.
pt: A <strong>versão %s</strong> resolve um problema de segurança.

note: translators: %s: site link
en: Welcome to %s. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
pt: Bem-vindo a %s. Este é o seu primeiro artigo. Edite-o ou apague-o e comece a publicar!

note: translators: %s: Gravatar URL
en: You can change your profile picture on <a href="%s">Gravatar</a>.
pt: Pode alterar a sua fotografia de perfil no <a href="%s">Gravatar</a>.

en: https://en.gravatar.com/
pt: https://pt.gravatar.com/

en: Profile Picture
pt: Imagem de perfil

en: Maintenance and Security Releases
pt: Actualizações de manutenção e segurança

en: Security Releases
pt: Actualizações de segurança

en: Maintenance Releases
pt: Actualizações de manutenção

en: Plain
pt: Por extenso

en: WordPress offers you the ability to create a custom URL structure for your permalinks and archives. Custom URL structures can improve the aesthetics, usability, and forward-compatibility of your links. A <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">number of tags are available</a>, and here are some examples to get you started.
pt: O WordPress oferece a possibilidade de criar uma estrutura de URL personalizada para as suas ligações permanentes e arquivos. Uma estrutura de URL personalizada pode melhorar o estética, a usabilidade e a compatibilidade futura dos seus links. Existem <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">várias etiquetas disponíveis</a>, e aqui estão alguns exemplos para começar.

en: Permalinks can contain useful information, such as the post date, title, or other elements. You can choose from any of the suggested permalink formats, or you can craft your own if you select Custom Structure.
pt: As ligações permanentes podem contar informações úteis, como data do artigo, título ou outros elementos. Pode escolher entre os formatos de ligações permanentes sugeridos ou pode criar o seu, seleccionando Estrutura Personalizada.

en: Image preview
pt: Pré-visualização da imagem

note: translators: %s: wp-config.php
en: Sorry, but I can&#8217;t write the %s file.
pt: Desculpe mas não podemos escrever no ficheiro %s.

note: translators: %s: wp-config.php
en: You can create the %s manually and paste the following text into it.
pt: Pode criar o ficheiro %s manualmente e colar o texto seguinte no interior.

note: translators: %s: localhost
en: You should be able to get this info from your web host, if %s doesn&#8217;t work.
pt: Deve conseguir obter esta informação junto do seu serviço de alojamento, caso %s não funcionar.

note: translators: %s: Codex URL
en: Need more help? <a href="%s">We got it</a>.
pt: Precisa de mais ajuda? <a href="%s">Está aqui</a>.

note: translators: 1: wp-config-sample.php, 2: wp-config.php
en: If for any reason this automatic file creation doesn&#8217;t work, don&#8217;t worry. All this does is fill in the database information to a configuration file. You may also simply open %1$s in a text editor, fill in your information, and save it as %2$s.
pt: Não se preocupe se, por qualquer motivo, a criação automática do ficheiro não funcionar. Tudo o que faz é escrever a informação da base de dados para um ficheiro de configuração. Pode simplesmente abrir o ficheiro %1$s num editor de texto, preencher os seus dados, e guardá-lo em %2$s.

note: translators: %s: wp-config.php
en: We&#8217;re going to use this information to create a %s file.
pt: Vamos usar esta informação para criar o ficheiro %s.

note: translators: %s: wp-content/uploads
en: Default is %s
pt: Por omissão é %s

note: translators: 1: localhost 2: localhost.localdomain
en: Because you are using %1$s, the sites in your WordPress network must use sub-directories. Consider using %2$s if you wish to use sub-domains.
pt: Por estar a usar %1$s, os sites na sua rede WordPress têm de usar sub-directórios. Considere usar %2$s se deseja usar sub-dominios.

en: You cannot change this later.
pt: Não pode modificar isto mais tarde.

en: Please choose whether you would like sites in your WordPress network to use sub-domains or sub-directories.
pt: Por favor, escolha se prefere que os sites da sua rede WordPress usem subdomínios ou subdirectórios

note: translators: 1: mod_rewrite, 2: mod_rewrite documentation URL, 3: Google search for mod_rewrite
en: If %1$s is disabled, ask your administrator to enable that module, or look at the <a href="%2$s">Apache documentation</a> or <a href="%3$s">elsewhere</a> for help setting it up.
pt: Se %1$s estiver desactivado, peça ao seu administrador de sistemas para permitir o módulo, ou consulte a <a href="%2$s">documentação do Apache</a> ou <a href="%3$s">outra</a> para obter ajuda na configuração.

note: translators: %s: mod_rewrite
en: It looks like the Apache %s module is not installed.
pt: Parece que o módulo do Apache %s não está instalado.

note: translators: %s: mod_rewrite
en: Please make sure the Apache %s module is installed as it will be used at the end of this installation.
pt: Por favor, certifique-se de que o módulo %s do Apache está instalado, uma vez que será usado no final da instalação.

note: translators: %s: style.css
en: The theme is missing the %s stylesheet.
pt: Falta a folha de estilos %s do tema.

note: translators: %s: index.php
en: The theme is missing the %s file.
pt: Falta o ficheiro %s ao tema.

note: translators: %s: style.css
en: The %s stylesheet doesn&#8217;t contain a valid theme header.
pt: A folha de estilos %s não inclui um cabeçalho de tema válido.

note: translators: 1: .po 2: .mo
en: The language pack is missing either the %1$s or %2$s files.
pt: Falta o ficheiro %1$s ou %2$s ao pacote de idioma.

en: If you have marked themes as favorites on WordPress.org, you can browse them here.
pt: Se marcou temas como favoritos no WordPress.org, pode vê-los aqui.

en: Allow automatic database repair
pt: Permitir reparação automática da base de dados

en: Database repair results
pt: Resultados da reparação da base de dados

[ctx: themes]
en: Favorites
pt: Favoritos

en: Check secret keys
pt: Verifique as chaves secretas

en: Before getting started
pt: Antes de começar

en: WordPress database repair
pt: Reparação da base de dados do WordPress

en: Setup your database connection
pt: Configure a sua ligação à base dados

en: Successful database connection
pt: Ligação à base de dados bem sucedida

note: translators: %s: nav menu title
en: %s has been updated.
pt: %s foi actualizado.

note: translators: %s: walker class name
en: The Walker class named %s does not exist.
pt: A class Walker com o nome %s não existe.

note: translators: 1: drop-in constant name, 2: wp-config.php
en: Requires %1$s in %2$s file.
pt: Requer %1$s no ficheiro %2$s.

note: translators: %s: file name
en: You are about to delete %s.
pt: Está prestes a eliminar %s.

note: translators: %s: date and time
en: Daylight saving time begins on: %s.
pt: A hora de verão começa em: %s.

note: translators: %s: date and time
en: Standard time begins on: %s.
pt: A hora de inverno começa em: %s.

note: translators: %s: mu-plugins directory name
en: Files in the %s directory are executed automatically.
pt: Os ficheiros no directório %s são executados automaticamente.

en: You are not allowed to manage these items.
pt: Não tem permissões para gerir estes itens.

en: This will clear all items from the inactive widgets list. You will not be able to restore any customizations.
pt: Isto irá limpar todos os itens da lista de widgets inativos. Não poderá restaurar quaisquer personalizações.

en: Users list navigation
pt: Navegação da lista de utilizadores

en: Users list
pt: Lista de utilizadores

en: One of the selected users is not a member of this site.
pt: Um dos utilizadores seleccionados não é membro deste site.

en: Clear Inactive Widgets
pt: Limpar widgets inactivos

en: Filter users list
pt: Filtrar lista de utilizadores

en: Filter media items list
pt: Filtrar lista de itens de media

en: You do not have sufficient permissions to add users to this network.
pt: Não tem permissões suficientes para adicionar utilizadores a esta rede.

en: You are not allowed to create users.
pt: Não tem permissões para criar utilizadores.

en: Media items list
pt: Lista de ficheiros multimédia

en: Media items list navigation
pt: Navegação da lista de ficheiros multimédia

en: Themes list
pt: Lista de temas

en: Filter themes list
pt: Filtrar lista de temas

en: Install Parent Theme
pt: Instalar tema pai

note: translators: %s: file extension
en: %s files
pt: Ficheiros %s

en: All selected plugins are up to date.
pt: Todos plugins seleccionados estão actualizados.

en: The selected plugin has been <strong>deleted</strong>.
pt: O plugin seleccionado foi <strong>eliminado</strong>.

note: translators: %s: plugin file name
en: Editing %s (active)
pt: A editar %s (ativo)

en: Filter plugins list
pt: Filtrar lista de plugins

en: Plugins list
pt: Lista de plugins

en: Plugins list navigation
pt: Navegação da lista de plugins

note: translators: %s: plugin file name
en: Browsing %s (inactive)
pt: A visualizar %s (inactivo)

note: translators: %s: plugin file name
en: Editing %s (inactive)
pt: A editar %s (inactivo)

note: translators: %s: plugin file name
en: Browsing %s (active)
pt: A visualizar %s (activo)

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Nginx">Documentation on Nginx configuration</a>.
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Nginx">Documentação sobre a configuração do Nginx</a>.

note: translators: %s: local time
en: Local time is %s
pt: A hora local é %s

[ctx: site]
en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Links list
pt: Lista de ligações

en: Get Version %s
pt: Obter versão %s

en: Toggle panel: %s
pt: Mostrar/esconder painel: %s

note: translators: 1: Site Wide Only: true, 2: Network: true
en: The %1$s plugin header is deprecated. Use %2$s instead.
pt: O cabeçalho do plugin %1$s está obsoleto. Use %2$s em alternativa.

en: Edit permalink
pt: Editar ligação permanente

en: Saving revision&hellip;
pt: A guardar a revisão&hellip;

en: Once you complete these steps, your network is enabled and configured. You will have to log in again.
pt: Ao concluir estes passos, a sua rede ficará activa e configurada. Terá de iniciar novamente a sessão.

note: translators: 1: a filename like .htaccess. 2: a file path.
en: Add the following to your %1$s file in %2$s, <strong>replacing</strong> other WordPress rules:
pt: Acrescente o seguinte ao ficheiro %1$s em %2$s, <strong>substituindo</strong> outras regras do WordPress:

note: translators: 1: wp-config.php
en: These unique authentication keys are also missing from your %s file.
pt: Estas chaves de autenticação únicas também estão em falta no seu ficheiro %s.

note: translators: 1: wp-config.php
en: This unique authentication key is also missing from your %s file.
pt: Esta chave de autenticação única também está em falta no seu ficheiro %s.

en: To make your installation more secure, you should also add:
pt: Para tornar a sua instalação mais segura, também deverá adicionar:

note: translators: 1: wp-config.php 2: location of wp-config file
en: Add the following to your %1$s file in %2$s <strong>above</strong> the line reading <code>/* That&#8217;s all, stop editing! Happy blogging. */</code>:
pt: Acrescente o seguinte ao ficheiro %1$s em %2$s <strong>acima</strong> da linha que diz <code>/* E é tudo. Pare de editar! */</code>:

note: translators: 1: wp-config.php 2: .htaccess translators: 1: wp-config.php 2: web.config
en: <strong>Caution:</strong> We recommend you back up your existing %1$s and %2$s files.
pt: <strong>Cuidado:</strong> Recomendamos que faça cópia de segurança dos ficheiros %1$s e %2$s.

note: translators: 1: wp-config.php
en: <strong>Caution:</strong> We recommend you back up your existing %s file.
pt: <strong>Cuidado:</strong> Recomendamos que faça cópia de segurança do ficheiro %s.

en: Please complete the configuration steps. To create a new network, you will need to empty or remove the network database tables.
pt: Por favor, conclua todos os passos da configuração. Para criar uma nova rede, terá de esvaziar ou eliminar as tabelas da base de dados que dizem respeito à rede.

en: Complete the following steps to enable the features for creating a network of sites.
pt: Conclua os seguintes passos para permitir a funcionalidade de criação de uma rede de sites.

en: Enabling the Network
pt: Activar a rede

en: Because your install is not new, the sites in your WordPress network must use sub-domains.
pt: Porque a sua instalação não é nova, os sites na sua rede WordPress têm de usar sub-domínios

en: Network Title
pt: Título da rede

en: What would you like to call your network?
pt: Como pretende chamar a sua rede?

en: Network Admin Email
pt: Email do administrador da rede

en: Your email address.
pt: O seu endereço de email.

en: The original configuration steps are shown here for reference.
pt: Os passos da configuração inicial são apresentados aqui para referência.

en: An existing WordPress network was detected.
pt: Foi detectada uma rede WordPress já existente.

en: Sub-domain Install
pt: Instalação de sub-domínio

en: Because your install is in a directory, the sites in your WordPress network must use sub-directories.
pt: Porque a sua instalação está num directório, os sites na sua rede WordPress têm de usar subdirectórios.

en: The main site in a sub-directory install will need to use a modified permalink structure, potentially breaking existing links.
pt: O site principal de uma instalação em subdirectórios precisa de usar uma estrutura de ligações permanentes modificada, com o potencial de invalidar ligações existentes.

note: translators: %s: host name
en: The internet address of your network will be %s.
pt: O endereço de internet para a sua rede será %s.

en: Network Details
pt: Detalhes da rede

note: translators: 1: site url 2: host name 3. www
en: We recommend you change your siteurl to %1$s before enabling the network feature. It will still be possible to visit your site using the %3$s prefix with an address like %2$s but any links will not have the %3$s prefix.
pt: Recomendamos que altere o siteurl para %1$s antes de permitir a funcionalidade de rede. Continuará a ser possível visitar o site usando o prefixo %3$s num endereço como %2$s, mas nenhum dos links terá o prefixo %3$s.

en: Sub-directory Install
pt: Instalar em subdirectórios

en: Server Address
pt: Endereço do servidor

en: Sub-domains
pt: Sub-domínios

[ctx: subdomain examples]
note: translators: 1: hostname
en: like <code>site1.%1$s</code> and <code>site2.%1$s</code>
pt: como <code>site1.%1$s</code> e <code>site2.%1$s</code>

[ctx: subdirectory examples]
note: translators: 1: hostname
en: like <code>%1$s/site1</code> and <code>%1$s/site2</code>
pt: como <code>%1$s/site1</code> e <code>%1$s/site2</code>

en: Sub-directories
pt: Subdirectórios

en: Subdirectory networks may not be fully compatible with custom wp-content directories.
pt: Redes em subdirectórios podem não ser inteiramente compatíveis com personalizações do directório wp-content.

en: You will need a wildcard DNS record if you are going to use the virtual host (sub-domain) functionality.
pt: É preciso um registo de DNS <em>wildcard</em> caso pretenda usar a funcionalidade de hosts virtuais (subdomínios).

en: Addresses of Sites in your Network
pt: Endereços dos sites na rede

en: Warning!
pt: Aviso!

en: Fill in the information below and you&#8217;ll be on your way to creating a network of WordPress sites. We will create configuration files in the next step.
pt: Preencha a informação abaixo e estará prestes a criar uma rede de sites WordPress. Os ficheiros de configuração serão criados no passo seguinte.

en: Welcome to the Network installation process!
pt: Bem-vindo ao processo de instalação da rede!

en: Return to Dashboard
pt: Regressar ao painel

[ctx: Default network name]
en: %s Sites
pt: Sites de %s

en: ERROR: The network could not be created.
pt: ERRO: A rede não pode ser criada.

en: You cannot install a network of sites with your server address.
pt: Não é possível instalar uma rede de sites com o seu endereço de servidor.

en: Warning:
pt: Aviso:

en: Please <a href="%s">deactivate your plugins</a> before enabling the Network feature.
pt: Por favor <a href="%s">desactive os seus plugins</a> antes de activar a funcionalidade de rede.

en: Once the network is created, you may reactivate your plugins.
pt: Assim que a rede estiver activada, poderá reactivar os seus plugins.

en: The constant DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES cannot be defined when creating a network.
pt: A constante DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES não pode estar definida enquanto cria uma rede.

note: translators: %s: port number
en: You cannot use port numbers such as %s.
pt: Não pode usar números de porta como %s.

en: Select a user
pt: Seleccione um utilizador

en: User has no sites or content and will be deleted.
pt: O utilizador não tem sites nem conteúdo e será eliminado.

note: translators: user login
en: What should be done with content owned by %s?
pt: Que fazer com os conteúdos que pertencem a %s?

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, the user will be permanently removed.
pt: Assim que carregar em &#8220;Confirmar eliminação&#8221;, o utilizador será removido de forma permanente.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, these users will be permanently removed.
pt: Assim que carregar em &#8220;Confirmar eliminação&#8221;,estes utilizadores serão removidos de forma permanente.

en: Theme Footer
pt: Rodapé do tema

en: You have chosen to delete the following users from all networks and sites.
pt: Escolheu eliminar os seguintes utilizadores de todas as redes e sites.

en: Warning! User %s cannot be deleted.
pt: Aviso! O utilizador %s não pode ser eliminado.

en: Warning! User cannot be deleted. The user %s is a network administrator.
pt: Aviso! O utilizador não pode ser eliminado. O utilizador %s é administrador da rede.

en: Invalid image URL
pt: URL de imagem inválido

en: You have chosen to delete the user from all networks and sites.
pt: Escolheu eliminar o utilizador de todas as redes e sites.

en: Theme Header
pt: Cabeçalho do tema

en: Pagination
pt: Paginação

[ctx: no user roles]
en: None
pt: Nenhum

en: View all drafts
pt: Ver todos os rascunhos

[ctx: verb]
en: View
pt: Visualizar

note: translators: 1: comment author, 2: notification if the comment is pending
en: From %1$s %2$s
pt: De %1$s %2$s

en: Additional settings
pt: Opções adicionais

en: %s column | %s columns
pt[0]: %s coluna
pt[1]: %s colunas

en: View Mode
pt: Modo de visualização

en: Items list
pt: Lista de itens

note: translators: date and time format for recent posts on the dashboard, from a different calendar year, see http:php.net/date
en: M jS Y
pt: j \d\e M Y

en: Items list navigation
pt: Navegação da lista de itens

note: translators: 1: Title of an update, 2: Error message
en: An error occurred while updating %1$s: %2$s
pt: Ocorreu um erro ao actualizar %1$s: %2$s

en: Boxes
pt: Caixas

en: No role
pt: Sem função

note: translators: %s: the new user
en: User %s added
pt: Utilizador %s adicionado

[ctx: comments]
note: translators: %s: all comments count
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Todos <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Todos <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: pending comments count
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Pendente <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Pendentes <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: approved comments count
en: Approved <span class="count">(%s)</span> | Approved <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Aprovado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Aprovado <span class="count">(%s)</span>

en: End date:
pt: Data de fim:

[ctx: comments]
note: translators: %s: trashed comments count
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Lixo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Lixo <span class="count">(%s)</span>

en: No pending comments
pt: Não há comentários pendentes

en: Saving&hellip;
pt: A guardar&hellip;

en: Filter items list
pt: Filtrar lista de itens

[ctx: column name]
en: Submitted On
pt: Submetido em

en: Network Only
pt: Só na rede

en: Network Active
pt: Activado na rede

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to initialize a SFTP subsystem session with the SSH2 Server %s
pt: Erro ao inicializar a sessão no subsistema SFTP com o servidor SSH2 %s

en: Content to export
pt: Conteúdo a exportar

note: translators: %s: default category
en: Deleting a category does not delete the posts in that category. Instead, posts that were only assigned to the deleted category are set to the category %s.
pt: Eliminar uma categoria não apaga os artigos dessa categoria. Os artigos que estavam apenas atribuídos à categoria eliminada estão agora na categoria %s.

en: You can view posts in a simple title list or with an excerpt using the Screen Options tab.
pt: Pode ver os artigos numa lista de títulos simples ou com um excerto utilizando o separador Opções deste ecrã.

note: translators: %s: comment date
en: Submitted on: %s
pt: Submetido em: %s

[ctx: comment]
en: Permalink:
pt: Ligação permanente:

en: <strong>Publish</strong> &mdash; You can set the terms of publishing your post in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a post or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a post to be published in the future or backdate a post. The Password protected option allows you to set an arbitrary password for each post. The Private option hides the post from everyone except editors and administrators.
pt: <strong>Publicar</strong> &mdash; Pode definir a forma de publicação do seu artigo na caixa Publicar. Para o Estado, Visibilidade e Publicar (imediatamente), carregue no link Editar para ver mais opções. A Visibilidade inclui opções como a protecção por senha de um artigo ou fazer com que fique no topo do blog por tempo indefinido (fixo). Publicar (imediatamente) permite que defina uma data e hora futura ou no passado, para que possa agenda um artigo a publicar no futuro ou com data no passado. A opção de protecção por senha permite definir uma senha arbitrária para cada artigo. A opção Privado esconde o artigo de todos com excepção de editores e administradores.

en: Page scheduled for: %s.
pt: Página agendada para: %s.

en: Page draft updated.
pt: Rascunho da página actualizado.

en: Page published.
pt: Página publicada.

en: Page submitted.
pt: Página submetida.

en: Post submitted.
pt: Artigo submetido.

en: Post scheduled for: %s.
pt: Artigo agendado para: %s.

en: Post draft updated.
pt: Rascunho do artig actualizado.

en: Post published.
pt: Post publicado.

en: View page
pt: Ver página

en: Preview page
pt: Pré-visualização

en: Filter comments list
pt: Filtrar lista de comentários

en: Comments list navigation
pt: Navegação da lista de comentários

en: Comments list
pt: Lista de comentários

en: Preview post
pt: Pré-visualizar artigo

en: In the <strong>Submitted On</strong> column, the date and time the comment was left on your site appears. Clicking on the date/time link will take you to that comment on your live site.
pt: Na coluna <strong>Submetido em</strong>, aparece a data e a hora em que o comentário foi deixado. Clicando no link data/hora irá levá-lo para o comentário no seu site.

en: In the <strong>Comment</strong> column, hovering over any comment gives you options to approve, reply (and approve), quick edit, edit, spam mark, or trash that comment.
pt: Na coluna <strong>Comentários</strong>, passando por cima de qualquer comentário mostra-lhe as opções de aprovar, responder (e aprovar), edição rápida, edição, marcar como spam ou eliminar esse comentário.

en: You are not allowed to edit comments.
pt: Não tem permissões para editar comentários.

note: translators: 1: comments count 2: post title
en: Comments (%1$s) on &#8220;%2$s&#8221;
pt: Comentários (%1$s) em &#8220;%2$s&#8221;

en: The current theme does not support a flexible sized header image.
pt: O tema actual não suporta uma imagem de cabeçalho flexível.

note: translators: %s: comment link
en: In reply to %s.
pt: Em resposta a %s.

en: The current theme does not support uploading a custom header image.
pt: O tema actual não suporta o carregamento de uma imagem de cabeçalho personalizada.

en: Docs Committer
pt: Committer de documentação

en: You&rsquo;re using the auto-generated password for your account. Would you like to change it?
pt: Está a usar a senha gerada de forma automática nesta conta. Pretende altera-la?

en: You have specified this user for removal:
pt: Indicou que pretende remover este utilizador:

note: translators: 1: User's display name.
en: Log %s out of all locations.
pt: Fechar a sessão de %s em todas as localizações.

en: Did you lose your phone or leave your account logged in at a public computer? You can log out everywhere else, and stay logged in here.
pt: Perdeu o seu telefone ou deixou a sua conta aberta num computador público? Pode fechar a sessão em todos as outras localizações, ficando ligado aqui.

en: Sessions
pt: Sessões

en: Cancel password change
pt: Cancelar alteração da senha

en: Account Management
pt: Gestão da conta

en: Generate Password
pt: Gerar senha

en: Log Out Everywhere Else
pt: Fechar a sessão em todas as outras localizações.

note: translators: The non-breaking space prevents 1Password from thinking the text "log in" should trigger a password save prompt.
en: You will need this password to log&nbsp;in. Please store it in a secure location.
pt: Vai precisar desta senha para iniciar sessão. Por favor guarde-a num local seguro.

en: No approved comments
pt: Sem comentários aprovados

en: %s pending comment | %s pending comments
pt[0]: %s comentário pendente
pt[1]: %s comentários pendentes

en: %s approved comment | %s approved comments
pt[0]: %s comentário aprovado
pt[1]: %s comentários aprovados

en: No comments
pt: Sem Comentários

en: Image could not be processed.
pt: A imagem não pôde ser processada.

en: %s comment | %s comments
pt[0]: %s comentário
pt[1]: %s comentários

note: translators: %s: plugin name
en: Edit %s
pt: Editar %s

note: translators: %s: plugin name
en: Network Activate %s
pt: Activar em rede %s

note: translators: %s: plugin name
en: Network deactivate %s
pt: Desactivar em rede %s

note: translators: %s: plugin name
en: Delete %s
pt: Eliminar %s

note: translators: %s: plugin name
en: Deactivate %s
pt: Desactivar %s

note: translators: %s: plugin name
en: Activate %s
pt: Activar %s

en: Confirm use of weak password
pt: Confirmar uso de senha fraca

en: Confirm Password
pt: Confirme a palavra-passe

note: Translators: 1: wp-config.php; 2: Secret key service URL.
en: While you are editing your %1$s file, take a moment to make sure you have all 8 keys and that they are unique. You can generate these using the <a href="%2$s">WordPress.org secret key service</a>.
pt: Enquanto está a editar o seu ficheiro %1$s, certifique-se de que tem as 8 chaves e que estas são únicas. Pode gerá-las usando o <a href="%2$s">serviço de chave secreta do WordPress.org</a>.

en: Show more details
pt: Mostrar mais detalhes

en: The constant DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES cannot be defined when installing WordPress.
pt: A constante DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES não pode ser definida quando está a instalar o WordPress.

en: Live Preview &#8220;%s&#8221;
pt: Pré-visualizar &#8220;%s&#8221;

en: %s post by this author | %s posts by this author
pt[0]: %s artigo deste autor
pt[1]: %s artigos deste autor

en: Last page
pt: Última página

en: This category already exists.
pt: Esta categoria já existe.

en: More actions
pt: Mais acções

en: Comment status
pt: Estado do comentário

en: Date and time
pt: Data e hora

note: translators: %s: comment link
en: In reply to: %s
pt: Em resposta a: %s

en: First page
pt: Primeira página

note: translators: %s: post link
en: In response to: %s
pt: Comentário a: %s

en: Enter the address here if you <a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">want your site home page to be different from your WordPress installation directory.</a>
pt: Indique o endereço aqui, se <a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">quiser que a sua homepage seja diferente da pasta de instalação do seu WordPress.</a>

en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. If you link other WordPress sites, they&#8217;ll be notified automatically using <a href="https://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments" target="_blank">pingbacks</a>, no other action necessary.
pt: Os trackbacks são uma forma de notificar sistemas mais antigos de que publicou uma ligação com eles. Se publicar uma ligação a outros sites WordPress, estes serão automaticamente notificados através de <a href="https://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments" target="_blank">pingbacks</a>, não sendo necessárias outras acções.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">Revisions Management</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">Gestão de revisões</a>

en: You can also embed media from many popular websites including Twitter, YouTube, Flickr and others by pasting the media URL on its own line into the content of your post/page. Please refer to the Codex to <a href="https://codex.wordpress.org/Embeds">learn more about embeds</a>.
pt: Pode também incorporar multimédia de muitos outros sites populares, incluindo Twitter, YouTube, Flickr e outros, bastando simplesmente colar o respectivo URL  numa linha isolada do seu artigo ou página. Por favor consulte o Codex <a href="https://codex.wordpress.org/Embeds">para ler mais sobre incorporar multimédia</a>.

en: <strong>Format</strong> &mdash; Post Formats designate how your theme will display a specific post. For example, you could have a <em>standard</em> blog post with a title and paragraphs, or a short <em>aside</em> that omits the title and contains a short text blurb. Please refer to the Codex for <a href="https://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">descriptions of each post format</a>. Your theme could enable all or some of 10 possible formats.
pt: <strong>Formato de artigo</strong> &mdash; Designa a maneira como o seu tema apresenta um tipo específico de artigo. Por exemplo, pode existir um artigo <em>padrão</em> de blog com título e parágrafos de texto, ou um pequeno <em>aparte</em>, em que aparece apenas um resumo e o título. Procure no Codex pelas <a href="https://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">descrições de cada formato</a>. Existem 10 formatos possíveis. O seu tema pode disponibilizar todos ou apenas alguns.

en: WordPress is not notifying any <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> because of your site&#8217;s <a href="%s">visibility settings</a>.
pt: O WordPress não está a avisar nenhum <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">serviço de actualização</a> por causa das <a href="%s">opções de visibilidade</a> do seu site.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Documentation on Tags</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Documentação sobre etiquetas</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Documentation on Writing Settings</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Documentação sobre opções de escrita</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Pages</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Documentação sobre como adicionar novas páginas</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Pages</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Pages_Screen" target="_blank">Documentação sobre a gestão de páginas</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Documentation on Menus</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Documentação sobre menus</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Documentation on Import</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Documentação sobre importação</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Background</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Documentação sobre fundos personalizados</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Documentation on Editing Plugins</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Documentação sobre como editar plugins</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Documentation on Widgets</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank"> Documentação sobre widgets</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Documentation on Dashboard</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Documentação sobre o painel</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Link Categories</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Documentação sobre categorias de links</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Posts</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Posts_Screen" target="_blank">Documentação sobre a gestão de artigos</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Categories</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Documentação sobre categorias</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Installing Plugins</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Documentação sobre como instalar plugins</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Users</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Documentação sobre como adicionar novos utilizadores</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Documentation on Reading Settings</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Documentação sobre opções de leitura</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Creating Links</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Documentação sobre a criação de links</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Documentation on Discussion Settings</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Documentação sobre opções de discussão</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Documentation on Permalinks Settings</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Documentação sobre opções de ligações permanentes</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Documentation on User Profiles</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Documentação sobre perfis de utilizador</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Uploading Media Files</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Documentação Sobre o carregamento de ficheiros multimédia</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Users</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Users_Screen" target="_blank">Documentação sobre a gestão de utilizadores</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Documentation on Comments</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Documentação sobre comentários</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Writing and Editing Posts</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Documentação sobre a escrita e edição de artigos</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Documentation on Updating WordPress</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Documentação sobre a actualização do WordPress</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Documentation on Media Settings</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Documentação sobre opções multimédia</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Documentation on General Settings</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Documentação sobre opções gerais</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Documentation on Export</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Documentação sobre exportação</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Links</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Links_Screen" target="_blank">Documentação sobre a gestão de links</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Header</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Documentação sobre cabeçalhos personalizados</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Documentation on Tools</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Documentação sobre ferramentas</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Documentation on Media Library</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank"> Documentação sobre a biblioteca multimédia </a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Documentation on Editing Pages</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Documentação sobre edição de páginas</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Documentation on Edit Media</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank"> Documentação sobre edição de conteúdos multimédia</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Descriptions of Roles and Capabilities</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Descrições de perfis e capacidades</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Documentation on Using Permalinks</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Documentação sobre como usar ligações permanentes</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Documentation on Keyboard Shortcuts</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Documentação sobre atalhos de teclado</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Documentation on Writing Plugins</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Documentação sobre o desenvolvimento de plugins</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">Documentation on My Sites</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">Documentação sobre os meus sites</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">More information</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Mais informações</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Documentation on Comment Spam</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Documentação sobre spam nos comentários</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Documentation on date and time formatting</a>.
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Documentação sobre formatos de data e hora</a>.

en: You can update to <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> automatically or download the package and install it manually:
pt: Pode actualizar para <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> automaticamente ou descarregar o pacote e instalá-lo manualmente:

en: <strong>Important:</strong> before updating, please <a href="https://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">back up your database and files</a>. For help with updates, visit the <a href="https://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> Codex page.
pt: <strong> Importante:</strong> antes de actualizar, por favor <a href="https://codex.wordpress.org/WordPress_Backups"> faça uma cópia de segurança dos seus ficheiros e base de dados</a>. Para mais ajuda com as actualizações, visite a página do Codex sobre <a href="https://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">actualização WordPress </a>.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Documentation on Adding New Themes</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Documentação sobre como adicionar novos temas</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Documentation on Theme Development</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Documentação sobre o desenvolvimento de temas</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Documentation on Using Themes</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Documentação sobre a utilização de temas</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Documentation on Editing Files</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Documentação sobre edição de ficheiros</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Documentation on Template Tags</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Documentação sobre etiquetas do tema</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Documentation on Managing Plugins</a>
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Documentação sobre a gestão de plugins</a>

note: translators: %s: the option/setting
en: The %s setting is unregistered. Unregistered settings are deprecated. See https://codex.wordpress.org/Settings_API
pt: A opção <code>%1$s</code> não está registada. Opções não registadas estão obsoletas. Veja https://codex.wordpress.org/Settings_API

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
pt: Não pode actualizar porque o <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> exige PHP na versão %2$s ou superior e MySQL na versão %3$s ou superior. Está usar PHP na versão %4$s e MySQL na versão %5$s.

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
pt: Não pode actualizar porque o <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> exige PHP na versão %2$s ou superior. Está usar a versão %3$s.

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
pt: Não pode actualizar porque o <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> exige MySQL na versão %2$s ou superior. Está usar a versão %3$s.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
pt: Não pode instalar porque o <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> exige PHP na versão %2$s ou superior e MySQL na versão %3$s ou superior. Está usar PHP na versão %4$s e MySQL na versão %5$s.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! <a href="%2$s">Please update now</a>.
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> está disponível! <a href="%2$s">Por favor actualize agora</a>.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! Please notify the site administrator.
pt: <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> está disponível! Por favor notifique o administrador do site.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
pt: Não pode instalar porque o <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> exige PHP na versão %2$s ou superior. Está usar a versão %3$s.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
pt: Não pode instalar porque o <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> exige MySQL na versão %2$s ou superior. Está usar a versão %3$s.

en: The theme you are currently using isn&#8217;t widget-aware, meaning that it has no sidebars that you are able to change. For information on making your theme widget-aware, please <a href="https://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">follow these instructions</a>.
pt: O tema que está actualmente a utilizar não suporta widgets, o que significa que não há nenhuma barra lateral que possa alterar. Para mais informações sobre como fazer para que o tema suporte widgets, <a href="https://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">siga estas instruções</a>.

en: You need to make this file writable before you can save your changes. See <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
pt: Tem que dar a este ficheiro permissões de escrita antes de guardar as alterações. Consulte <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">o Codex</a> para mais informação.

en: When you publish a new post, WordPress automatically notifies the following site update services. For more about this, see <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> on the Codex. Separate multiple service <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s with line breaks.
pt: Quando publica um novo artigo, o WordPress notifica automaticamente os seguintes serviços de actualização de site. Para mais informações, consulte <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Serviços de actualização</a> no Codex. Separe vários <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s de serviços com quebras de linha.

en: If your <code>.htaccess</code> file were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so these are the mod_rewrite rules you should have in your <code>.htaccess</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all.
pt: Se o seu ficheiro <code>.htaccess</code> tivesse <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">permissões de escrita</a>, poderiamos fazer isto automaticamente. Como não tem, as regras de mod_rewrite que devem estar presentes no ficheiro <code>.htaccess</code> são estas. Clique no texto e prima <kbd>CTRL + a</kbd> para seleccionar tudo.

en: If the root directory of your site were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Create a new file, called <code>web.config</code> in the root directory of your site. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this code into the <code>web.config</code> file.
pt: Se o directório de raiz do seu site tivesse <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">permissões de escrita</a> poderiamos fazer isto automaticamente, mas como não tem, a regra de url rewrite que deverá constar do seu ficheiro <code>web.config</code> é esta. Crie um novo ficheiro, chamado <code>web.config</code> no directório de raiz do seu site. Clique no campo e prima <kbd>CTRL + a</kbd> para seleccionar tudo. Depois insira este código no ficheiro <code>web.config</code>.

en: If your <code>web.config</code> file were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this rule inside of the <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> element in <code>web.config</code> file.
pt: Se o seu ficheiro <code>web.config</code> tivesse <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">permissões de escrita</a> poderiamos fazer isto automaticamente, mas como não é, esta é a regra de url rewrite que deveria constar do seu <code>web.config</code>. Clique no campo e prima <kbd>CTRL + a</kbd> para seleccionar tudo. Depois insira esse código dentro do elemento <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> no ficheiro <code>web.config</code>.

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">use in your theme</a>.
pt: Os campos personalizados servem para adicionar metainformação adicional a um artigo, que pode <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">usar no seu tema</a>.

en: Excerpts are optional hand-crafted summaries of your content that can be used in your theme. <a href="https://codex.wordpress.org/Excerpt" target="_blank">Learn more about manual excerpts.</a>
pt: Os excertos são resumos manuais do conteúdo do seu artigo. Pode <a href="https://codex.wordpress.org/Excerpt" target="_blank">usá-los no seu tema</a>

en: The <a href="https://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">character encoding</a> of your site (UTF-8 is recommended)
pt: A <a href="https://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">codificação de caracteres</a> do seu site (é recomendado que use UTF-8)

en: Standard Editor
pt: Editor standard

en: example: www.wordpress.org
pt: exemplo: www.wordpress.org

en: The search for installed themes will search for terms in their name, description, author, or tag.
pt: A pesquisa de temas instalados é feita por termos no nome, descrição, autor ou etiqueta.

en: Alternately, you can browse the themes that are Featured, Popular, or Latest. When you find a theme you like, you can preview it or install it.
pt: Em alternativa pode consultar temas em destaque, populares ou mais recentes. Quando encontrar um tema de que gosta, pode pré-visualizá-lo  ou instalá-lo.

en: You can Search for themes by keyword, author, or tag, or can get more specific and search by criteria listed in the feature filter.
pt: Pode pesquisar temas por palavra chave, autor ou etiqueta ou usando o filtro de características.

en: Number of Themes found: %d
pt: Temas encontrados: %d

en: enter a custom time format in the following field
pt: indique um formato personalizado de hora no campo a seguir

en: enter a custom date format in the following field
pt: indique um formato personalizado de data no campo a seguir

en: Custom time format:
pt: Formato de hora personalizado:

en: Custom date format:
pt: Formato de data personalizado:

en: example:
pt: exemplo:

en: Plugins updated successfully.
pt: Plugins actualizados com sucesso

en: %s Active Installs
pt: %s instalações activas

en: Active Installs:
pt: Instalações activas:

[ctx: Active plugin installs]
en: 1+ Million
pt: 1+ Milhão

en: Press This is a little tool that lets you grab bits of the web and create new posts with ease.
pt: Press This é uma pequena ferramenta que permite que pegues em dados da web e cries novos artigos com facilidade.

en: Detach
pt: Desanexar

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Enter the location on the server where the public and private keys are located. If a passphrase is needed, enter that in the password field above.
pt: Insira a localização das chaves pública e privada no servidor. Se for necessária uma senha, indique-a acima, no campo da senha.

en: You have specified these users for deletion:
pt: Especificou estes utilizadores para eliminação:

en: What should be done with content owned by these users?
pt: O que deve ser feito com o conteúdo destes utilizadores?

en: %d media attachment moved to the trash. | %d media attachments moved to the trash.
pt[0]: %d anexo de media enviado para o lixo.
pt[1]: %d anexos de media enviados para o lixo.

en: %d media attachment restored from the trash. | %d media attachments restored from the trash.
pt[0]: %d anexo de media restaurado a partir do lixo.
pt[1]: %d anexos de media restaurados a partir do lixo.

en: %d media attachment permanently deleted. | %d media attachments permanently deleted.
pt[0]: %d anexo de media eliminado permanentemente.
pt[1]: %d anexos de media eliminados permanentemente.

en: %s user deleted. | %s users deleted.
pt[0]: %s utilizador eliminado.
pt[1]: %s utilizadores eliminados.

en: Delete Plugins
pt: Eliminar plugins

en: These plugins may be active on other sites in the network.
pt: Estes plugins podem estar activos noutros sites da rede.

en: 1 page not updated, somebody is editing it.
pt: Uma página não foi actualizada, alguém está a editá-la.

en: 1 post not updated, somebody is editing it.
pt: Um artigo não foi actualizado, alguém está a editá-lo

en: %s item | %s items
pt[0]: %s item
pt[1]: %s itens

en: You are about to remove the following plugins:
pt: Está prestes a remover os seguintes plugins:

en: Hide post options
pt: Esconder opções do artigo

en: In the editing area the Tab key enters a tab character. To move below this area by pressing Tab, press the Esc key followed by the Tab key. In some cases the Esc key will need to be pressed twice before the Tab key will allow you to continue.
pt: A tecla Tab introduz um caracter de tabulação na área de edição. Para mover para baixo desta área teclando Tab, use primeiro a tecla Esc e só depois Tab. Em alguma situações a tecla Esc pode ter de ser usada duas vezes antes de a tecla Tab permitir que continue.

note: translators: Do not translate USERNAME, URL_DELETE, SITE_NAME: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently clicked the 'Delete Site' link on your site and filled in a
    form on that page.
    
    If you really want to delete your site, click the link below. You will not
    be asked to confirm again so only click this link if you are absolutely certain:
    ###URL_DELETE###
    
    If you delete your site, please consider opening a new site here
    some time in the future! (But remember your current site and username
    are gone forever.)
    
    Thanks for using the site,
    Webmaster
    ###SITE_NAME###
pt: Olá ###USERNAME###,
    
    Acabou de clicar há pouco a ligação 'Eliminar Site' no seu site e preencheu um
    formulário nessa página.
    
    Se quer mesmo eliminar o seu site, clique na ligação abaixo. Não lhe vai
    ser pedida mais nenhuma confirmação, por isso clique apenas se tiver a certeza:
    ###URL_DELETE###
    
    Se eliminar o seu site, considere futuramente criar
    aqui um novo site! (Mas lembre-se que o site e o nome
    de utilizador actuais serão eliminados.)
    
    Obrigado por usar o site,
    Webmaster
    ###SITE_NAME###

en: Posts Page
pt: Página de artigos

en: To add a custom link, <strong>expand the Custom Links section, enter a URL and link text, and click Add to Menu</strong>
pt: Para adicionar uma ligação personalizada, <strong>expanda a secção das Ligações personalizadas, introduza o URL e o texto da ligação, e clique Adicionar ao menu</strong>

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a> or <a href="%5$s" class="update-link">update now</a>.
pt: Há uma nova versão de %1$s disponível. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Ver detalhes da versão %4$s</a> ou <a href="%5$s" class="update-link">actualizar agora</a>.

en: You are currently editing the page that shows your latest posts.
pt: Está a editar a página que apresenta os seus últimos artigos.

en: Close details dialog
pt: Fechar detalhes

en: Edit selected menu
pt: Editar menu selecionado

en: Install Press This
pt: Instalar Press This

en: Drag the bookmarklet below to your bookmarks bar. Then, when you&#8217;re on a page you want to share, simply &#8220;press&#8221; it.
pt: Arraste o bookmarklet seguinte para a sua barra de favoritos. Quando estiver numa página que queira partilhar, basta fazer &#8220;press&#8221;.

en: Follow the link to open Press This. Then add it to your device&#8217;s bookmarks or home screen.
pt: Siga a ligação para abrir o Press This. Em seguida adicione aos Favoritos ou ao ecrã inicial do seu dispositivo.

en: Open Press This
pt: Abrir o Press This

en: If you can&#8217;t drag the bookmarklet to your bookmarks, copy the following code and create a new bookmark. Paste the code into the new bookmark&#8217;s URL field.
pt: Se não consegue arrastar o bookmarklet para os seus favoritos, copie o seguinte código e crie um novo. Cole o código no campo URL do novo bookmarklet.

en: Copy &#8220;Press This&#8221; bookmarklet code
pt: Copiar o código do bookmarklet &#8220;Press This&#8221;

en: Detached %d attachment. | Detached %d attachments.
pt[0]: %d ficheiro desanexado.
pt[1]: %d ficheiros desanexados.

en: Front Page
pt: Página inicial

en: Direct link (best for mobile)
pt: Ligação directa (melhor para dispositivos móveis)

en: This theme has not been rated yet.
pt: Este tema ainda não foi avaliado.

en: New translations are available.
pt: Há novas traduções disponíveis.

en: Number of items per page:
pt: Número de itens por página:

en: You can log out of other devices, such as your phone or a public computer, by clicking the Log Out Everywhere Else button.
pt: Pode terminar as sessões em outros dispositivos, como o seu telefone ou um computador partilhado, clicando o botão Terminar sessões em todo o lado.

en: BETA TESTING?
    =============
    
    This debugging email is sent when you are using a development version of WordPress.
    
    If you think these failures might be due to a bug in WordPress, could you report it?
     * Open a thread in the support forums: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Or, if you're comfortable writing a bug report: https://core.trac.wordpress.org/
    
    Thanks! -- The WordPress Team
pt: TESTES BETA?
    =============
    
    Este email de detecção de erros é enviado quando está a usar uma versão de desenvolvimento do WordPress.
    
    Se acha que estas falhas se devem a um bug no WordPress, pode reportá-las?
     * Abra uma entrada nos fóruns de suporte: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Ou se está à vontade para escrever um relatório de bugs: https://core.trac.wordpress.org/
    
    Obrigado! -- Equipa WordPress

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_URL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the administration email address on
    your site changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
pt: Olá ###USERNAME###,
    
    Solicitou há pouco que o endereço de email de administração
    do seu site fosse alterado.
    
    Se este pedido está
     correcto, siga a ligação abaixo para alterar o email:
    ###ADMIN_URL###
    
    Pode ignorar e apagar este email se não quer alterar o email. 
    
    Este email foi enviado a ###EMAIL###
    
    Cumprimentos,
    A equipa ###SITENAME###
    ###SITEURL###

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_URL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the email address on your account changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
pt: Olá ###USERNAME###,
    
    Solicitou há pouco que o endereço de email da sua conta fosse alterado.
    
    Se este pedido está
     correcto, siga a ligação abaixo para alterar o email:
    ###ADMIN_URL###
    
    Pode ignorar e apagar este email se não quer alterar o email.
    
    Este email foi enviado a ###EMAIL###
    
    Cumprimentos,
    A equipa ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: UPDATE LOG
    ==========
pt: REGISTO DE ACTUALIZAÇÃO
    ==========

en: Missing post ID.
pt: Está a faltar a ID do artigo.

en: Error while adding the category. Please try again later.
pt: Erro ao adicionar a categoria. Por favor volte a tentar mais tarde.

en: Scan site for content
pt: Verificar conteúdo do site

en: Site Upload Space Quota
pt: Quota de espaço de carregamento do site

en: Toggle add category
pt: Mude adicionar categoria

en: Suggested media
pt: Media sugerido

en: You should upgrade <a href="%s" target="_blank">your bookmarklet</a> to the latest version!
pt: Deve actualizar <a href="%s" target="_blank">o seu marcador</a> para a versão mais recente!

en: Enter a URL to scan
pt: Inserir URL para verificar

en: Scan
pt: Verificar

[ctx: Used in Press This to indicate where the content comes from.]
en: Source:
pt: Fonte:

en: This category cannot be added. Please change the name and try again.
pt: Esta categoria não pode ser adicionada. Por favor mude o nome e tente novamente.

en: Search categories by name
pt: Procurar categorias por nome

en: Search categories
pt: Procurar categorias

en: Show post options
pt: Mostrar opções do artigo

en: Size in megabytes
pt: Tamanho em megabytes

en: Post title
pt: Titulo do artigo

en: Back to post options
pt: Voltar às opções do artigo

en: Y/m/d g:i:s a
pt: Y/m/d G:i:s

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
pt: Impossível ligar ao sistema de ficheiros. Por favor, confirme as suas credenciais.

note: translators: Publish box date format, see http:php.net/date
en: M j, Y @ H:i
pt: j \d\e F \d\e Y H:i

en: Submitted on
pt: Submetido em

note: translators: column name or table row header
en: In Response To
pt: Em resposta a

en: You are only logged in at this location.
pt: Só tema sessão iniciada aqui.

en: These suggestions are based on the plugins you and other users have installed.
pt: Estas sugestões baseiam-se nos plugins que você e outros instalaram.

en: You can enable distraction-free writing mode using the icon to the right. This feature is not available for old browsers or devices with small screens, and requires that the full-height editor be enabled in Screen Options.
pt: Pode activar o modo de escrita sem distracções usando o ícone à direita. Esta funcionalidade não está disponível em browsers mais antigos ou em dispositivos com ecrãs pequenos e requer que active o modo de altura completa do editor, nas opções deste ecrã.

en: Log Out Everywhere
pt: Terminar sessões em todo o lado

en: Introducing Twenty Sixteen
pt: Apresentando o Twenty Sixteen

[ctx: Plugin Installer]
en: Recommended
pt: Recomendados

en: Your new WordPress site has been successfully set up at:
    
    %1$s
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: %2$s
    Password: %3$s
    Log in here: %4$s
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The WordPress Team
    https://wordpress.org/
pt: O seu novo site WordPress foi instalado com êxito em:
    
    %1$s
    
    Pode iniciar a sessão como administrador usando estes dados:
    
    Utilizador: %2$s
    Senha: %3$s
    Inicie a sessão aqui: %4$s
    
    Esperamos que desfrute do seu novo site. Obrigado!
    
    --A equipa do WordPress
    https://pt.wordpress.org

en: You cannot delete a theme while it has an active child theme.
pt: Não pode eliminar um tema enquanto este tem um tema dependente ativo.

en: Manage in Customizer
pt: Gerir no personalizador

en: Usernames can have only alphanumeric characters, spaces, underscores, hyphens, periods, and the @ symbol.
pt: Os nomes de utilizador podem conter apenas caracteres alfanuméricos, espaços, underscores, hífens, pontos e o símbolo @.

en: You can set the language, and the translation files will be automatically downloaded and installed (available if your filesystem is writable).
pt: Ao definir o idioma, os ficheiros de tradução serão automaticamente descarregados e instalados (disponível apenas se o seu sistema de ficheiros permitir escritas).

en: Mystery Person
pt: Pessoa mistério

en: <strong>WordPress News</strong> &mdash; Latest news from the official WordPress project, the <a href="https://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>.
pt: <strong>Notícias WordPress</strong> &mdash; As últimas novidades do projecto oficial do WordPress, <a href="https://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>.

en: <strong>WordPress News</strong> &mdash; Latest news from the official WordPress project, the <a href="https://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>, and popular and recent plugins.
pt: <strong>Notícias WordPress</strong> &mdash; As últimas novidades do projecto oficial do WordPress, <a href="https://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>, e sobre os plugins mais recentes e mais utilizados.

en: Enable full-height editor and distraction-free functionality.
pt: Ativar o editor a toda a altura e funcionalidades antidistrações.

en: Untested with your version of WordPress
pt: Não foi testado com a sua versão de WordPress

en: Filter by category
pt: Filtrar por categoria

en: All categories
pt: Todas as categorias

en: Filter by comment type
pt: Filtrar por tipo de comentário

en: You are now logged out everywhere else.
pt: Todas as outras sessões foram terminadas.

note: translators: 1: User's display name.
en: %s has been logged out.
pt: A sessão de %s foi terminada.

en: Could not log out user sessions. Please try again.
pt: Não foi possível terminar as sessões do utilizador. Por favor, tente de novo.

en: You don't have permission to attach files to this post.
pt: Não está autorizado a anexar ficheiros a este artigo.

[ctx: term parent]
en: Parent
pt: Pai

en: This preview is unavailable in the editor.
pt: Esta pré-visualização não está disponível no editor.

en: You can insert media files by clicking the icons above the post editor and following the directions. You can align or edit images using the inline formatting toolbar available in Visual mode.
pt: Pode inserir ficheiros multimédia clicando nos ícones por cima do editor do artigo, e seguindo as instruções. Pode alinhar ou modificar imagens usando a barra de ferramentas de formatação disponível no modo visual.

en: The Text mode allows you to enter HTML along with your post text. Line breaks will be converted to paragraphs automatically.
pt: O modo de texto permite-lhe introduzir HTML juntamente com o texto do artigo. As quebras de linha serão automaticamente convertidas em parágrafos.

en: Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls.
pt: O modo visual dá-lhe um editor WYSIWYG. Clique no último ícone da fila para para ver uma segunda fileira de botões.

en: You can now manage and live-preview Custom Header in the <a href="%1$s">Customizer</a>.
pt: Agora pode gerir e pré-visualizar o cabeçalho personalizado no <a href="%1$s">personalizador</a>.

en: You can now manage and live-preview Custom Backgrounds in the <a href="%1$s">Customizer</a>.
pt: Agora pode gerir e pré-visualizar as imagens de fundo personalizadas no <a href="%1$s">personalizador</a>.

en: <strong>Post editor</strong> &mdash; Enter the text for your post. There are two modes of editing: Visual and Text. Choose the mode by clicking on the appropriate tab.
pt: <strong>Editor de artigos</strong> &mdash; Introduza o texto do seu artigo. Existem dois modos de edição: visual e texto. Escolha o modo de edição clicando no separador relevante.

[ctx: Welcome panel]
en: Welcome
pt: Bem-vindo

[ctx: plugins]
en: Browse
pt: Ver

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Todos <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Todos <span class="count">(%s)</span>

[ctx: link name]
en: Name
pt: Nome

[ctx: adjective]
note: translators: comment type radio button
en: Pending
pt: Pendente

note: translators: %s is a placeholder that must come at the start of the URL.
en: If you like, you may enter custom structures for your category and tag <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s here. For example, using <code>topics</code> as your category base would make your category links like <code>%s/topics/uncategorized/</code>. If you leave these blank the defaults will be used.
pt: Se preferir, pode introduzir estruturas personalizadas para os <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s das suas categorias e etiquetas. Por exemplo, ao usar <code>topicos</code> como base da categoria, fará com que os links de categoria se pareçam com <code>%s/topicos/sem-categoria/</code>. Se deixar em branco, serão usados os valores por omissão.

en: Use the arrow buttons at the top of the dialog, or the left and right arrow keys on your keyboard, to navigate between media items quickly.
pt: Use os botões de setas de direcção no topo ou então as teclas de direcção no seu teclado, para navegar rápidamente nos objectos de media.

en: Clicking an item will display an Attachment Details dialog, which allows you to preview media and make quick edits. Any changes you make to the attachment details will be automatically saved.
pt: Clicar num item mostrará uma caixa de diálogo Detalhes de Anexo, que lhe permitirá visualizar o ficheiro de media e efectuar alterações rápidas. Quaisquer alterações que fizer aos detalhes do anexo serão automaticamente guardadas.

en: You can also delete individual items and access the extended edit screen from the details dialog.
pt: Também pode remover itens individuais e aceder ao ecrã alargado de edição a partir da caixa de diálogo de detalhes.

en: You can view your media in a simple visual grid or a list with columns. Switch between these views using the icons to the left above the media.
pt: Pode ver os seus ficheiros de media numa grelha simples ou numa lista com colunas. Use os ícones à esquerda, acima dos ficheiros, para alternar entre as duas formas.

en: To delete media items, click the Bulk Select button at the top of the screen. Select any items you wish to delete, then click the Delete Selected button. Clicking the Cancel Selection button takes you back to viewing your media.
pt: Para apagar objetos de media, clique no botão Selecionar por lotes no topo do ecrã. Seleccione quaisquer objetos que deseje eliminar e depois clique no botão 'Apagar selecionados'. Clicar no botão 'Cancelar seleção' volta para a visualização dos seus objetos de media.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first.
pt: Todos os ficheiro carregados por si estão listados na Biblioteca de Media, com os mais recentes em primeiro.

en: If you just want to get an idea of what&#8217;s available, you can browse Featured and Popular plugins by using the links in the upper left of the screen. These sections rotate regularly.
pt: Para ter apenas uma ideia do que está disponível, pode navegar pelos plugins Em destaque e Populares, usando as ligações na parte superior esquerda do ecrã. Estas secções são actualizadas regularmente.

en: Add Plugins
pt: Adicionar plugins

en: Note:
pt: Nota:

en: Invalid translation type.
pt: Tipo de tradução inválido.

en: The %s constant in your %s file is no longer needed.
pt: A constante %s no seu ficheiro %s já não é necessária.

en: Welcome to the famous five-minute WordPress installation process! Just fill in the information below and you&#8217;ll be on your way to using the most extendable and powerful personal publishing platform in the world.
pt: Bem-vindo ao famoso processo de instalação de cinco minutos do WordPress! Preencha a informação abaixo e estará pronto para usar a mais extensível e poderosa plataforma de publicação pessoal do mundo.

en: <strong>Compatible</strong> with your version of WordPress
pt: <strong>Compatível</strong> com a sua versão do WordPress

en: <strong>Incompatible</strong> with your version of WordPress
pt: <strong>Incompatível</strong> com a sua versão do WordPress

en: %d star | %d stars
pt[0]: %d estrela
pt[1]: %d estrelas

en: Select bulk action
pt: Selecionar acção por lotes

en: Month
pt: Mês

en: Day
pt: Dia

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

[ctx: theme]
en: Already Installed
pt: Já instalado

[ctx: Button label for a theme]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: Button label for a theme]
en: Next
pt: Próximo

en: This site is set up to install updates of future beta versions automatically.
pt: Este site está configurado para instalar actualizações de futuras versões beta de forma automática.

en: Add the user without sending an email that requires their confirmation.
pt: Adicione um utilizador sem ter de enviar um email a requerer a sua confirmação.

en: The grid view for the Media Library requires JavaScript. <a href="upload.php?mode=list">Switch to the list view</a>.
pt: A visualização em grelha da Biblioteca multimédia necessita de JavaScript. <a href="upload.php?mode=list">Mude para a visualização em lista</a>.

en: %s failed to embed.
pt: %s falhou a incorporação.

[ctx: Plugin Installer]
en: Beta Testing
pt: Testar Beta

[ctx: Plugin installer group title]
en: Performance
pt: Desempenho

[ctx: Plugin installer group title]
en: Tools
pt: Ferramentas

note: translators: 1: Plugin name and version.
en: Install %s now
pt: Instalar %s agora

note: translators: 1: Plugin name and version
en: Update %s now
pt: Actualizar %s agora

en: More Details
pt: Mais detalhes

en: View details
pt: Ver detalhes

[ctx: themes]
en: Recently Updated
pt: Actualizado recentemente

en: Contributors
pt: Contribuidores

[ctx: Plugin installer section title]
en: Reviews
pt: Avaliações

en: Click to see reviews that provided a rating of %d star | Click to see reviews that provided a rating of %d stars
pt[0]: Clique para ver os comentários que deram origem a uma classificação de %d estrela
pt[1]: Clique para ver os comentários que deram origem a uma classificação de %d estrelas

en: Donate to this plugin &#187;
pt: Doar a este plugin &#187;

en: The WordPress team is willing to help you. Forward this email to %s and the team will work with you to make sure your site is working.
pt: A equipa do WordPress está pronta a ajudar. Encaminhe este email para %s e a equipa irá trabalhar consigo para ter a certeza de que o seu site está a trabalhar.

[ctx: Number/count of items]
en: Count
pt: Qtd.

en: The Customizer allows you to preview changes to your site before publishing them. You can also navigate to different pages on your site to preview them.
pt: Permite pré-visualizar alterações ao seu tema antes de as publicar. E permite também navegar pelas páginas que quiser para ver o aspecto das alterações introduzidas.

en: If you reach out to us, we'll also ensure you'll never have this problem again.
pt: Se nos contactar, garantimos que este problema não volta a acontecer.

en: Filtering by:
pt: Filtrado por:

en: No themes found. Try a different search.
pt: Nenhum tema encontrado. Tente uma nova pesquisa.

en: To crop the image, click on it and drag to make your selection.
pt: Para recortar parte da imagem, clique sobre ela e arraste para fazer a selecção.

en: You can proportionally scale the original image. For best results, scaling should be done before you crop, flip, or rotate. Images can only be scaled down, not up.
pt: Pode dimensionar proporcionalmente a imagem original. Para melhores resultados, o dimensionamento deve ser feito antes de cortar, virar ou rodar. As imagens só podem ser dimensionadas para tamanhos menores, não para tamanhos maiores.

en: A red bar on the left means the comment is waiting for you to moderate it.
pt: Uma barra vermelha à esquerda significa que o comentário aguarda moderação.

en: Displayed on attachment pages.
pt: Mostrado nas páginas de anexos.

en: The aspect ratio is the relationship between the width and height. You can preserve the aspect ratio by holding down the shift key while resizing your selection. Use the input box to specify the aspect ratio, e.g. 1:1 (square), 4:3, 16:9, etc.
pt: O rácio de aspecto é a relação entre a largura e a altura. Pode preservar o rácio de aspecto carregando na tecla shift enquanto redimensiona a selecção. Utilize a caixa para especificar o rácio de aspecto, i.e. 1:1 (quadrado), 4:3, 16:9, etc.

en: Keyboard users: When you&#8217;re working in the visual editor, you can use <kbd>Alt + F10</kbd> to access the toolbar.
pt: Se usa teclado: Quando está a trabalhar no editor visual pode usar as teclas <kbd>Alt + F10</kbd> para aceder à barra de ferramentas.

en: You can edit the image while preserving the thumbnail. For example, you may wish to have a square thumbnail that displays just a section of the image.
pt: Pode editar a imagem e preservar a miniatura. Por exemplo, pode querer ter uma miniatura quadrada que mostre apenas uma secção da imagem.

en: Once you have made your selection, you can adjust it by entering the size in pixels. The minimum selection size is the thumbnail size as set in the Media settings.
pt: Depois de ter feito a sua selecção, pode ajustá-la inserindo o tamanho em pixels. O tamanho mínimo da selecção é o tamanho da miniatura, tal como está definido nas opções de multimédia.

[ctx: themes]
en: Browse
pt: Ver

en: All comment types
pt: Todos os tipos de comentários

[ctx: themes]
en: Featured
pt: Em destaque

[ctx: themes]
en: Popular
pt: Populares

[ctx: themes]
en: Latest
pt: Mais recentes

en: &larr; Return to editor
pt: &larr; Voltar ao editor

en: Add Themes
pt: Adicionar temas

en: Search Themes
pt: Pesquisar temas

en: Search themes...
pt: Pesquisar temas...

en: What should be done with content owned by this user?
pt: O que deve acontecer ao conteúdo deste utilizador?

en: Attribute all content to:
pt: Atribuir todo o conteúdo a:

en: Delete all content.
pt: Eliminar todo o conteúdo.

en: https://wordpress.org/support/forum/how-to-and-troubleshooting
pt: https://pt.forums.wordpress.org/forum/problemas-no-funcionamento

en: Remove allows you to remove a user from your site. It does not delete their content. You can also remove multiple users at once by using Bulk Actions.
pt: 'Remover' permite-lhe remover um utilizador do seu site, sem apagar o respectivo conteúdo. Pode também remover vários utilizadores de uma só vez, usando as acções por lotes.

en: Delete brings you to the Delete Users screen for confirmation, where you can permanently remove a user from your site and delete their content. You can also delete multiple users at once by using Bulk Actions.
pt: 'Eliminar' abre a página de confirmação da eliminação de utilizadores, onde pode remover definitivamente um utilizador do seu site e apagar o respectivo conteúdo. Pode também remover vários utilizadores de uma só vez, usando as acções por lotes.

[ctx: theme]
en: Details &amp; Preview
pt: Detalhes e pré-visualização

en: You are not allowed to add this item.
pt: Não tem permissões para adicionar este item.

en: <strong>At A Glance</strong> &mdash; Displays a summary of the content on your site and identifies which theme and version of WordPress you are using.
pt: <strong>Em resumo</strong> &mdash; Mostra um resumo do conteúdo no seu site, assim como o tema e versão de WordPress que está a usar.

en: <strong>Box Controls</strong> &mdash; Click the title bar of the box to expand or collapse it. Some boxes added by plugins may have configurable content, and will show a &#8220;Configure&#8221; link in the title bar if you hover over it.
pt: <strong>Controlo de caixas</strong> &mdash; Clique na barra de título de uma caixa para a expandir ou minimizar. Algumas caixas permitem a personalização do respectivo conteúdo e apresentam um link &#8220;Configurar&#8221; na barra de título, ao pairar sobre ela.

en: <a href="https://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
pt: <a href="https://pt.forums.wordpress.org/" target="_blank">Fórum de suporte</a>

en: Type
pt: Tipo

en: Manage widgets
pt: Gerir widgets

en: Edit status
pt: Editar estado

en: Edit visibility
pt: Editar visibilidade

en: Manage menus
pt: Gerir menus

en: Browse revisions
pt: Consultar revisões

en: Edit date and time
pt: Editar data e hora

en: Thank you for creating with <a href="%s">WordPress</a>.
pt: Obrigado por criar com <a href="%s">WordPress</a>.

en: Search installed themes...
pt: Procurar temas instalados…

en: If an update is available, you&#8127;ll see a notification appear in the Toolbar and navigation menu.
pt: Se existir uma actualização disponível, verá o aviso na barra de ferramentas e no menu de navegação.

en: <strong>WordPress</strong> &mdash; Updating your WordPress installation is a simple one-click procedure: just <strong>click on the &#8220;Update Now&#8221; button</strong> when you are notified that a new version is available.
pt: <strong>WordPress</strong> &mdash; Actualizar a sua instalação do WordPress é um procedimento simples, basta um clique: é só <strong>clicar no botão &#8220;Actualizar agora&#8221;</strong> sempre que haja uma notificação sobre uma nova actualização.

en: In most cases, WordPress will automatically apply maintenance and security updates in the background for you.
pt: Na maioria dos casos, o WordPress vai encarregar-se automaticamente das actualizações de manutenção e de segurança em segundo plano.

en: <strong>Translations</strong> &mdash; The files translating WordPress into your language are updated for you whenever any other updates occur. But if these files are out of date, you can <strong>click the &#8220;Update Translations&#8221;</strong> button.
pt: <strong>Traduções</strong> &mdash; Os ficheiros de tradução do WordPress para Português são actualizados sempre que existem outras actualizações. Seja como for, se as traduções estiverem desactualizadas, pode sempre <strong>clicar no botão &#8220;Actualizar traduções&#8221;</strong>.

en: <strong>Themes and Plugins</strong> &mdash; To update individual themes or plugins from this screen, use the checkboxes to make your selection, then <strong>click on the appropriate &#8220;Update&#8221; button</strong>. To update all of your themes or plugins at once, you can check the box at the top of the section to select all before clicking the update button.
pt: <strong>Temas e Plugins</strong> &mdash; Para actualizar temas e plugins a partir desta página, use as caixas para fazer a sua selecção e <strong>clique no &#8220;botão Actualizar&#8221; adequado</strong>. Marque a caixa na parte superior da secção de Temas ou Plugins para os selecionar todos e actualizar todos de uma só vez.

en: On this screen, you can update to the latest version of WordPress, as well as update your themes, plugins, and translations from the WordPress.org repositories.
pt: Nesta página, poderá fazer a actualização para a versão mais recente do WordPress, bem como, fazer a actualização dos temas, plugins e traduções instaladas, através dos repositórios WordPress.org.

en: Welcome to WordPress&nbsp;%s
pt: Bem-vindo ao WordPress&nbsp;%s

en: If you would like to see more themes to choose from, click on the &#8220;Add New&#8221; button and you will be able to browse or search for additional themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. Themes in the WordPress.org Theme Directory are designed and developed by third parties, and are compatible with the license WordPress uses. Oh, and they&#8217;re free!
pt: Se quer escolher outros temas, clique no botão &#8220;Adicionar novo&#8221; e poderá escolher e pesquisar mais temas no <a href="%s" target="_blank">directório de temas do WordPress</a>. Os temas no directório são concebidos e desenvolvidos por terceiros, e são compatíveis com as licenças do WordPress. E são&#8217 grátis!

en: Fluid Layout
pt: Layout fluído

en: Responsive Layout
pt: Layout adaptável

en: Fixed Layout
pt: Layout fixo

en: %s Post | %s Posts
pt[0]:  %s Artigo
pt[1]: %s Artigos

en: %s Page | %s Pages
pt[0]: %s Página
pt[1]: %s Páginas

note: translators: number of megabytes
en: %s MB Space Allowed
pt: %s MB de espaço disponível

note: translators: 1: number of megabytes, 2: percentage
en: %1$s MB (%2$s%%) Space Used
pt: %1$s MB (%2$s%%) de espaço usado

[ctx: comments]
note: translators: Number of comments in moderation
en: %s in moderation | %s in moderation
pt[0]: %s em moderação
pt[1]: %s em moderação

en: At a Glance
pt: Em resumo

en: When this setting is in effect, a reminder is shown in the At a Glance box of the Dashboard that says, &#8220;Search Engines Discouraged,&#8221; to remind you that your site is not being crawled.
pt: Quando esta opção está ligada, é mostrado um lembrete na caixa Em resumo do painel de controlo que diz &#8220;Motores de pesquisa desencorajados&#8221; para que não se esqueça que o seu site não está a ser indexado.

en: Accessibility Ready
pt: Preparado para acessibilidade

en: This is a child theme of %s.
pt: Este é um tema dependente de %s.

en: Click on the theme to see the theme name, version, author, description, tags, and the Delete link
pt: Clique no tema para ver o nome do tema, a versão, o autor, a descrição, as etiquetas e link para o eliminar.

en: Hover or tap to see Activate and Live Preview buttons
pt: Clique para ver os botões Activar e Pré-visualizar

en: This screen is used for managing your installed themes. Aside from the default theme(s) included with your WordPress installation, themes are designed and developed by third parties.
pt: Esta página é usada para gerir os temas instalados. A não ser o tema por omissão, incluído na instalação do WordPress, os temas são concebidos e desenvolvidos por terceiros.

en: The current theme is displayed highlighted as the first theme.
pt: O tema activo é mostrado em destaque na primeira posição.

en: Click Customize for the current theme or Live Preview for any other theme to see a live preview
pt: Clique em Personalizar para o tema activo ou em Pré-Visualizar para qualquer outro tema, para pré-visualizar e personalizar o tema.

en: When previewing on smaller monitors, you can use the collapse icon at the bottom of the left-hand pane. This will hide the pane, giving you more room to preview your site in the new theme. To bring the pane back, click on the collapse icon again.
pt: Se está a pré-visualizar o tema num ecrã pequeno, utilize o botão em baixo do lado esquerdo para esconder o painel de configuração, ficando com mais espaço no ecrã para visualizar o seu site com o novo tema. Para recuperar o painel, clique no mesmo botão novamente.

en: Tap or hover on any theme then click the Live Preview button to see a live preview of that theme and change theme options in a separate, full-screen view. You can also find a Live Preview button at the bottom of the theme details screen. Any installed theme can be previewed and customized in this way.
pt: Toque ou posicione o ponteiro do rato sobre um tema e clique em Pré-visualizar para ter acesso à pré-visualização desse tema e às suas opções num ecrã separado. O botão de pré-visualização está igualmente disponível no fundo da página de detalhe de cada tema. Qualquer tema instalado pode ser pré-visualizado e personalizado desta forma.

en: The theme being previewed is fully interactive &mdash; navigate to different pages to see how the theme handles posts, archives, and other page templates. The settings may differ depending on what theme features the theme being previewed supports. To accept the new settings and activate the theme all in one step, click the Save &amp; Activate button above the menu.
pt: O tema que está a ser pré-visualizado é completamente interactivo &mdash; navegue por diferentes páginas para ver o comportamento do tema nos artigos, arquivos e outras páginas. As configurações do tema dependem das funcionalidades que o tema suporta. Para confirmar as novas configurações e activar o tema num passo apenas, clique no botão Guardar e activar no topo do menu.

en: To activate a widget drag it to a sidebar or click on it. To deactivate a widget and delete its settings, drag it back.
pt: Para ativar um widget arraste-o para uma barra lateral ou clique nele. Para o desativar e apagar suas configurações, arraste-o de volta ao conjunto.

note: translators: 1: The rating, 2: The number of ratings
en: %1$s rating based on %2$s rating | %1$s rating based on %2$s ratings
pt[0]: Classificação %1$s, com base em %2$s voto
pt[1]: Classificação %1$s, com base em %2$s votos

note: translators: 1: The rating
en: %s rating
pt: Classificação %s

en: This screen shows an individual user all of their sites in this network, and also allows that user to set a primary site. They can use the links under each site to visit either the frontend or the dashboard for that site.
pt: Esta página mostra a um utilizador todos os seus sites nesta rede e permite-lhe ainda definir o seu site primário, assim como visitar o site o o painel de controlo, usando os links abaixo do nome de cada site.

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Rollback Error: [%1$s] %2$s
pt: Erro de rollback: [%1$s] %2$s

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Error: [%1$s] %2$s
pt: Erro: [%1$s] %2$s

en: The following plugins were successfully updated:
pt: Os seguintes plugins foram actualizados com sucesso:

en: The following themes were successfully updated:
pt: Os seguintes temas foram actualizados com sucesso:

en: The following translations were successfully updated:
pt: Os seguintes idiomas foram actualizados com sucesso:

en: The following plugins failed to update:
pt: Os seguintes plugins não puderam ser actualizados:

en: The following themes failed to update:
pt: Os seguintes temas não puderam ser actualizados:

en: The following translations failed to update:
pt: Os seguintes idiomas não puderam ser actualizados:

en: Unable to submit this form, please refresh and try again.
pt: Impossível enviar este formulário, por favor volte a carregar a página e tente novamente.

en: Add Widget
pt: Adicionar widget

en: Add New Theme
pt: Adicionar novo tema

[ctx: Add new theme]
en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Update Available
pt: Actualização disponível

en: Show previous theme
pt: Mostrar tema anterior

en: Show next theme
pt: Mostrar tema seguinte

en: Are you sure you want to delete this theme?
    
    Click 'Cancel' to go back, 'OK' to confirm the delete.
pt: Tem a certeza que quer eliminar este tema?
    
    Clique 'Cancelar' para voltar ou 'OK' para confirmar.

en: <strong>Quick Draft</strong> &mdash; Allows you to create a new post and save it as a draft. Also displays links to the 5 most recent draft posts you've started.
pt: <strong>Rascunho rápido</strong> &mdash; Permite-lhe criar um novo artigo e guardá-lo como rascunho. Mostra também os cinco mais recentes rascunhos.

en: <strong>Screen Options</strong> &mdash; Use the Screen Options tab to choose which Dashboard boxes to show.
pt: <strong>Opções de ecrã</strong> &mdash; Use o separador "Opções deste ecrã" para escolher quais as caixas ou módulos a exibir.

en: <strong>Activity</strong> &mdash; Shows the upcoming scheduled posts, recently published posts, and the most recent comments on your posts and allows you to moderate them.
pt: <strong>Actividade</strong> &mdash; Mostra os artigos agendados para publicação, artigos publicados recentemente e os comentários mais recentes aos seus artigos, que pode moderar.

en: Activity
pt: Actividade

en: WordPress site: %s
pt: Site WordPress: %s

en: SUCCESS: WordPress was successfully updated to %s
pt: SUCESSO: O WordPress foi actualizado para a versão %s

en: FAILED: WordPress failed to update to %s
pt: ERRO: O WordPress não pôde ser actualizado para a versão %s

en: SUCCESS: %s
pt: SUCESSO: %s

en: FAILED: %s
pt: ERRO: %s

en: [%s] There were failures during background updates
pt: [%s] Ocorreram erros durante o processo de actualização

en: [%s] Background updates have finished
pt: [%s] Actualizações terminadas

en: Quick Draft
pt: Rascunho rápido

en: WordPress News
pt: Notícias WordPress

note: translators: 1: version number, 2: theme name
en: WordPress %1$s running %2$s theme.
pt: WordPress %1$s, com o tema %2$s.

en: What&#8217;s on your mind?
pt: Em que é que está a pensar?

[ctx: drafts]
en: View all
pt: Ver todos

en: Drafts
pt: Rascunhos

en: Manage Uploads
pt: Gerir carregamentos

en: Popular Plugin
pt: Plugin popular

en: Tomorrow
pt: Amanhã

en: Today
pt: Hoje

en: No activity yet!
pt: Sem actividade por enquanto!

en: Recently Published
pt: Publicado recentemente

en: Publishing Soon
pt: A publicar recentemente

en: WordPress %s is also now available.
pt: O WordPress %s também está disponível agora

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update WordPress to version %2$s.
pt: Ocorreu uma falha crítica no seu site %1$s, ao tentar actualizar o WordPress para a versão  %2$s.

en: Your site was running version %s.
pt: O seu site estava na versão  %s.

en: The update cannot be installed because we will be unable to copy some files. This is usually due to inconsistent file permissions.
pt: A actualização não pode ser instalada por não ter sido possível copiar alguns ficheiros. Isto deve-se normalmente a permissões inconsistentes de ficheiros.

en: Update Translations
pt: Actualizar traduções

en: Updating translations for %1$s (%2$s)&#8230;
pt: A actualizar as traduções para %1$s (%2$s)&#8230;

en: Translations for %s
pt: Traduções para %s

en: Translations
pt: Traduções

en: Your translations are all up to date.
pt: As suas traduções estão actualizadas.

en: Error code: %s
pt: Código de erro: %s

en: ERROR: %s
pt: ERRO: %s

en: This content is currently locked.
pt: Este conteúdo está de momento bloqueado.

en: If you take over, %s will be blocked from continuing to edit.
pt: Se o editar, %s ficará impedido/a do o editar.

en: We have some data that describes the error your site encountered.
pt: Temos alguns dados que descrevem o erro que ocorreu no seu site.

note: translators: 1: Site name, 2: WordPress version number.
en: [%1$s] WordPress %2$s is available. Please update!
pt: [%1$s] WordPress %2$s já está disponível. Actualize agora!

note: translators: 1: Site name.
en: [%1$s] URGENT: Your site may be down due to a failed update
pt: [%1$s] URGENTE: O seu site pode estar em baixo devido a uma falha na actualização

en: Howdy! Your site at %1$s has been updated automatically to WordPress %2$s.
pt: Olá! O seu site %1$s foi automaticamente actualizado para a versão %2$s do WordPress.

en: No further action is needed on your part.
pt: Não precisa de fazer mais nada.

note: translators: 1: Site name, 2: WordPress version number.
en: [%1$s] Your site has updated to WordPress %2$s
pt: [%1$s] O seu site foi actualizado para a versão %2$s do WordPress

en: Your hosting company, support forum volunteers, or a friendly developer may be able to use this information to help you:
pt: Esta informação pode ser útil ao seu serviço de alojamento, aos voluntários no fórum de suporte ou a algum programador seu amigo:

en: If you need to re-install version %s, you can do so here or download the package and re-install manually:
pt: Se precisa de reinstalar a versão %s, pode fazê-lo aqui ou descarregar o pacote e reinstalá-lo manualmente:

en: Future security updates will be applied automatically.
pt: Actualizações de segurança serão, de futuro, instaladas automaticamente.

en: We tried but were unable to update your site automatically.
pt: Tentámos mas não fomos capazes de actualizar o seu site automaticamente.

en: Updating is easy and only takes a few moments:
pt: Actualizar é fácil e demora apenas um instante:

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update to the latest version of WordPress, %2$s.
pt: O seu site em %1$s sofreu uma falha crítica ao tentar a actualização para a versão mais recente do WordPress, %2$s.

en: This means your site may be offline or broken. Don't panic; this can be fixed.
pt: Isto significa que o seu site pode estar offline ou danificado. Não entre em pânico; o problema resolve-se.

en: For more on version %s, see the About WordPress screen:
pt: Para saber mais sobre a versão %s, consulte a página Sobre o WordPress:

en: Please check out your site now. It's possible that everything is working. If it says you need to update, you should do so:
pt: Por favor, verifique agora o seu site. É possível que tudo esteja a funcionar. Se vê uma mensagem que sugere uma actualização, siga o conselho:

en: You also have some plugins or themes with updates available. Update them now:
pt: Também há actualizações disponíveis para alguns plugins e temas. Actualize-os agora:

en: The WordPress Team
pt: A equipa do WordPress

en: If you experience any issues or need support, the volunteers in the WordPress.org support forums may be able to help.
pt: Se está com dificuldades ou necessita de apoio, os voluntários no fórum de suporte do WordPress.org podem dar-lhe uma ajuda.

en: Keeping your site updated is important for security. It also makes the internet a safer place for you and your readers.
pt: É importante ter o seu site sempre actualizado por motivos de segurança, e ajuda também a tornar a internet um sítio mais seguro, para si e para quem o visita.

en: Please update your site at %1$s to WordPress %2$s.
pt: Por favor actualize o site %1$s para o WordPress %2$s.

en: Some of your translations need updating. Sit tight for a few more seconds while we update them as well.
pt: Algumas das suas traduções precisam de ser actualizadas. Por favor espere alguns segundos enquanto as actualizamos também.

en: Translation update failed.
pt: A actualização da tradução falhou.

en: Translation updated successfully.
pt: Tradução actualizada com sucesso.

en: Updating theme: %s
pt: A actualizar o tema: %s

en: Updating plugin: %s
pt: A actualizar o plugin: %s

en: The translation is up to date.
pt: A tradução está actualizada.

en: Downloading translation from <span class="code">%s</span>&#8230;
pt: A descarregar a tradução de <span class="code">%s</span>&#8230;

en: There is not enough free disk space to complete the update.
pt: Não existe espaço suficiente no disco para terminar a actualização.

en: Upgrading to a newer version of the same theme will override changes made here. To avoid this, consider creating a <a href="%s" target="_blank">child theme</a> instead.
pt: Actualizar o tema para uma versão mais recente vai sobrepôr-se às alterações feitas aqui, eliminando-as. Para evitar isto, considere criar um <a href="%s" target="_blank">tema dependente</a> em vez de editar este.

en: Create a brand new user and add them to this site.
pt: Crie um utilizador novo e adicione-o a este site.

en: Comment must be manually approved
pt: O comentário tem que ser aprovado manualmente.

en: The sizes listed below determine the maximum dimensions in pixels to use when adding an image to the Media Library.
pt: Os tamanhos descritos abaixo determinam as dimensões máximas em pixeis que deve utilizar ao adicionar uma imagem à biblioteca multimédia.

en: Attempting to roll back to previous version.
pt: A tentar reverter para a versão anterior.

en: Due to an error during updating, WordPress has rolled back to your previous version.
pt: Devido a um erro na actualização, o WordPress reverteu para a versão anterior.

en: Updating to WordPress %s
pt: A actualizar para o WordPress %s

en: Preparing to install the latest version&#8230;
pt: A preparar para instalar a versão mais recente&#8230;

en: Please provide a valid username.
pt: Por favor insira um nome de utilizador válido.

en: The username you provided has invalid characters.
pt: O nome de utilizador que inseriu tem caracteres inválidos.

en: Your theme does not natively support menus, but you can use them in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%s">Widgets</a> screen.
pt: O seu tema não tem suporte nativo para menus, mas pode utilizá-los nas barras laterais se adicionar um widget de &#8220;Menu Personalizado&#8221; na página de <a href="%s">Widgets</a>.

en: <strong>Clicking the arrow to the right of any menu item</strong> in the editor will reveal a standard group of settings. Additional settings such as link target, CSS classes, link relationships, and link descriptions can be enabled and disabled via the Screen Options tab.
pt: <strong>Clicar na seta à direita de qualquer item de menu</strong> no editor vai exibir um grupo de definições padrão. Definições adicionais tais como o destino do link, classes de CSS, relação com o link e descrição do link podem ser activadas e desactivadas através do separador de opções do écrã.

en: The checksum of the file (%1$s) does not match the expected checksum value (%2$s).
pt: A checksum do ficheiro (%1$s) não corresponde ao valor de checksum esperado (%2$s).

en: Copying the required files&#8230;
pt: A copiar os ficheiros necessários&#8230;

note: translators: 1: folder to locate, 2: folder to start searching from
en: Looking for %1$s in %2$s
pt: À procura de %1$s em %2$s

en: This password will not be stored on the server.
pt: Esta senha não será armazenada no servidor.

en: Your passwords do not match. Please try again.
pt: As suas senhas não são iguais. Por favor tente novamente.

en: You must provide an email address.
pt: Tem que inserir um endereço de email.

en: Sorry, that isn&#8217;t a valid email address. Email addresses look like <code>username@example.com</code>.
pt: Isso não é um endereço de email válido. Os endereços de email têm este aspecto: <code>username@example.com</code>.

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme, even used in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%1$s">Widgets</a> screen. If your theme does not support the custom menus feature (the default themes, %2$s and %3$s, do), you can learn about adding this support by following the Documentation link to the side.
pt: Os menus podem ser mostrados nos sítios definidos pelo seu tema, ou utilizados em barras laterais adicionando um widget de &#8220;Menu Personalizado&#8221; na página de <a href="%1$s">Widgets</a>. Se o seu tema não tiver suporte para a funcionalidade de menus personalizados (os temas por omissão, %2$s and %3$s, têm), pode aprender como adicionar esse suporte seguindo o link para a Documentação (ao lado).

en: Category added.
pt: Categoria adicionada.

en: Category deleted.
pt: Categoria apagada.

en: Category updated.
pt: Categoria actualizada.

en: Category not added.
pt: Categoria não adicionada.

en: Category not updated.
pt: Categoria não actualizada.

en: Categories deleted.
pt: Categorias apagadas.

en: Tag added.
pt: Etiqueta adicionada.

en: Tag deleted.
pt: Etiqueta apagada.

en: Tag updated.
pt: Etiqueta actualizada.

en: Tag not added.
pt: Etiqueta não adicionada.

en: Tag not updated.
pt: Etiqueta não actualizada.

en: Tags deleted.
pt: Etiquetas apagadas.

en: %s post not updated, somebody is editing it. | %s posts not updated, somebody is editing them.
pt[0]: %s artigo não actualizado, há alguém a editá-lo.
pt[1]: %s artigos não actualizados, há alguém a editá-los.

en: %s post permanently deleted. | %s posts permanently deleted.
pt[0]: %s artigo apagado permanentemente.
pt[1]: %s artigos apagados permanentemente.

en: %s post moved to the Trash. | %s posts moved to the Trash.
pt[0]: %s artigo movido para o Lixo.
pt[1]: %s artigos movidos para o Lixo.

en: %s post restored from the Trash. | %s posts restored from the Trash.
pt[0]: %s artigo recuperado do Lixo.
pt[1]: %s artigos recuperados do Lixo.

en: %s page updated. | %s pages updated.
pt[0]: %s página actualizada.
pt[1]: %s páginas actualizadas.

en: %s page not updated, somebody is editing it. | %s pages not updated, somebody is editing them.
pt[0]: %s página não actualizada, há alguém a editá-la.
pt[1]: %s páginas não actualizadas, há alguém a editá-las.

en: %s page permanently deleted. | %s pages permanently deleted.
pt[0]: %s página apagada permanentemente.
pt[1]: %s páginas apagadas permanentemente.

en: %s page moved to the Trash. | %s pages moved to the Trash.
pt[0]: %s página movida para o Lixo.
pt[1]: %s páginas movidas para o Lixo.

en: %s page restored from the Trash. | %s pages restored from the Trash.
pt[0]: %s página recuperada do Lixo.
pt[1]: %s páginas recuperadas do Lixo.

en: Compare two different revisions by <strong>selecting the &#8220;Compare any two revisions&#8221; box</strong> to the side.
pt: Compare duas revisões <strong>seleccionando a opção &#8220;Comparar quaisquer duas revisões&#8221;</strong>.

en: Compare any two revisions
pt: Comparar quaisquer duas revisões

note: translators: 1: audio track title, 2: album title, 3: artist name
en: "%1$s" from %2$s by %3$s.
pt: "%1$s" de %2$s por %3$s.

note: translators: 1: audio track title, 2: album title
en: "%1$s" from %2$s.
pt: "%1$s" de %2$s.

note: translators: 1: audio track title, 2: artist name
en: "%1$s" by %2$s.
pt: "%1$s" por %2$s.

en: Your site is configured to keep only the last %s revisions.
pt: O seu site está configurado para só guardar as últimas %s revisões.

en: Revisions: %s
pt: Revisões: %s

[ctx: revisions]
en: Browse
pt: Ver

en: Current Revision by %s
pt: Revisão actual por %s

en: Restore This Autosave
pt: Repor esta cópia automática

en: Autosave by %s
pt: Cópia automática por %s

en: Revision by %s
pt: Revisão de %s

en: We&#8217;re backing up this post in your browser, just in case.
pt: Estamos a fazer uma cópia deste artigo no seu browser, no caso de algo correr mal.

en: <strong>Connection lost.</strong> Saving has been disabled until you&#8217;re reconnected.
pt: <strong>Ligação perdida.</strong> Guardar foi desactivado até voltar a estar ligado.

en: Sorry, something went wrong. The requested comparison could not be loaded.
pt: Desculpe mas algo correu mal. A comparação pedida não pôde ser carregada.

[ctx: Background Attachment]
en: Attachment
pt: Fundo

en: Repeat New Password
pt: Repita a nova senha

en: Repeat Password
pt: Repita a senha

en: Add menu items from the column on the left.
pt: Adicione itens de menu a partir da coluna à esquerda.

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. You may automatically install plugins from the <a href="%1$s">WordPress Plugin Directory</a> or upload a plugin in .zip format via <a href="%2$s">this page</a>.
pt: Os plugins expandem a funcionalidade do WordPress. Pode instalá-los automaticamente a partir do <a href="%1$s">repositório oficial</a> ou carregá-los em format .zip, <a href="%2$s">nesta página</a>.

en: The package contains no files.
pt: O pacote não contém ficheiros.

en: The theme contains no files.
pt: O tema não contém ficheiros.

en: To navigate between revisions, <strong>drag the slider handle left or right</strong> or <strong>use the Previous or Next buttons</strong>.
pt: Para navegar nas revisões, <strong>arraste o indicador para a esquerda ou direita</strong> ou então <strong>use os botões Anterior e Seguinte</strong>.

en: Loading&hellip;
pt: A carregar&hellip;

en: This item has already been deleted.
pt: Este item de já foi eliminado.

en: The item you are trying to move to the Trash no longer exists.
pt: O item que está a tentar mover para o Lixo já não existe.

en: The item you are trying to restore from the Trash no longer exists.
pt: O item que está a tentar retirar do Lixo já não existe.

en: Drag each item into the order you prefer. Click the arrow on the right of the item to reveal additional configuration options.
pt: Arraste os itens individualmente para os colocar na ordem que preferir. Clique na seta à direita do item para revelar opções de configuração adicionais.

en: If you haven&#8217;t yet created any menus, <strong>click the &#8217;create a new menu&#8217; link</strong> to get started
pt: Se ainda não criou nenhum menu, <strong>clique no link &#8217;criar um novo menu&#8217;</strong> para começar

en: This screen is used for managing your content revisions.
pt: Esta página é utilizada para gerir as revisões dos seus conteúdos.

en: Revisions are saved copies of your post or page, which are periodically created as you update your content. The red text on the left shows the content that was removed. The green text on the right shows the content that was added.
pt: As revisões são cópias dos seus artigos ou páginas que são periodicamente criadas conforme vai actualizando os seus conteúdos. O texto a vermelho do lado direito mostra os conteúdos que foram removidos. O texto a verde do lado direito mostra os conteúdos que foram acrescentados.

en: From this screen you can review, compare, and restore revisions:
pt: Nesta página pode rever, comparar e repor revisões:

en: To restore a revision, <strong>click Restore This Revision</strong>.
pt: Para repor uma revisão, <strong>clique em Repor esta revisão</strong>.

[ctx: Followed by post revision info]
en: To:
pt: Para:

[ctx: Followed by post revision info]
en: From:
pt: De:

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
pt: Seguinte

en: Menu locations updated.
pt: Áreas de menus actualizadas.

note: translators: 1: audio album title, 2: artist name
en: %1$s by %2$s.
pt: %1$s por %2$s.

en: Released: %d.
pt: Data: %d.

en: Track %1$s of %2$s.
pt: Faixa %1$s de %2$s.

en: Track %1$s.
pt: Faixa %1$s.

en: Genre: %s.
pt: Género: %s.

en: Audio Format:
pt: Formato de áudio

en: Your latest changes were saved as a revision.
pt: As últimas modificações foram guardadas como uma revisão.

en: From this screen you can:
pt: Nesta página pode:

en: Menu Management
pt: Gestão de menus

en: Editing Menus
pt: Edição de menus

en: Edit Menus
pt: Editar menus

en: Manage Locations
pt: Gerir áreas

en: Select a Menu
pt: Seleccione um menu

[ctx: menu]
en: Edit
pt: Editar

[ctx: menu]
en: Use new menu
pt: Usar novo menu

en: Audio Codec:
pt: Codec de áudio:

en: This screen is used for managing your custom navigation menus.
pt: Esta página é utilizada para gerir os seus menus de navegação personalizados.

en: Create, edit, and delete menus
pt: Criar, editar e apagar menus

en: Add, organize, and modify individual menu items
pt: Adicionar, organizar e modificar itens individuais dos menus

en: The menu management box at the top of the screen is used to control which menu is opened in the editor below.
pt: A caixa de gestão de menus no cimo da página é utilizada para controlar o menu que é aberto no editor abaixo.

en: To edit an existing menu, <strong>choose a menu from the drop down and click Select</strong>
pt: Para editar um menu existente, <strong>escolha um menu no selector e clique em Seleccionar</strong>

en: You can assign theme locations to individual menus by <strong>selecting the desired settings</strong> at the bottom of the menu editor. To assign menus to all theme locations at once, <strong>visit the Manage Locations tab</strong> at the top of the screen.
pt: Pode atribuir áreas do tema a menus individuais <strong>seleccionando as opções pretendidas</strong> no parte de baixo do editor de menus. Para atribuir menus a todos as áreas ao mesmo tempo, <strong>visite o separador Gerir áreas</strong> no topo da página.

en: Each custom menu may contain a mix of links to pages, categories, custom URLs or other content types. Menu links are added by selecting items from the expanding boxes in the left-hand column below.
pt: Cada menu personalizado pode conter uma mistura de links para páginas, categorias, URLs personalizados ou outros tipos de conteúdos. Os links dos menus são adicionados seleccionando nas caixas expansíveis na coluna da esquerda em baixo.

en: Add one or several items at once by <strong>selecting the checkbox next to each item and clicking Add to Menu</strong>
pt: Adicione um ou vários itens de cada vez <strong>activando o selector ao lado de cada item e clicando em "Adicionar ao menu"</strong>

en: To reorganize menu items, <strong>drag and drop items with your mouse or use your keyboard</strong>. Drag or move a menu item a little to the right to make it a submenu
pt: Para reorganizar itens do menu, <strong>arraste e solte itens com o seu rato ou use um teclado</strong>. Arraste ou mova um item do menu um pouco para o direita para o transformar num submenu

en: Delete a menu item by <strong>expanding it and clicking the Remove link</strong>
pt: Apague um item do menu <strong>expandindo-o e clicando em "Apagar link"</strong>

en: This screen is used for globally assigning menus to locations defined by your theme.
pt: Esta página é utilizada para atribuir globalmente menus a áreas definidas pelo seu tema.

en: To assign menus to one or more theme locations, <strong>select a menu from each location&#8217;s drop down.</strong> When you&#8217;re finished, <strong>click Save Changes</strong>
pt: Para atribuir menus a uma ou mais  áreas do tema, <strong>escolha um menu em cada selector de área.</strong> Quando terminar <strong>clique em "Guardar alterações"</strong>

en: To edit a menu currently assigned to a theme location, <strong>click the adjacent &#8217;Edit&#8217; link</strong>
pt: Para editar um menu atribuído à área de um tema, <strong>clique no link &#8217;Editar&#8217; adjacente</strong>

en: To add a new menu instead of assigning an existing one, <strong>click the &#8217;Use new menu&#8217; link</strong>. Your new menu will be automatically assigned to that theme location
pt: Para adicionar um menu novo em vez de atribuir um que já exista, <strong>clique no link &#8217;Usar novo menu&#8217;</strong>.

en: Theme Location
pt: Área do tema

en: Assigned Menu
pt: Menu atribuído

en: Restore This Revision
pt: Repor esta revisão

en: Capabilities
pt: Capacidades

en: Denied: %s
pt: Negado: %s

en: Move
pt: Mover

en: Up one
pt: Para cima

en: Down one
pt: Para baixo

en: To the top
pt: Para o topo

en: Menu Structure
pt: Estrutura do menu

en: Menu Settings
pt: Opções do menu

en: The backup of this post in your browser is different from the version below.
pt: A cópia de segurança deste artigo no seu browser é diferente da versão abaixo.

en: Undo.
pt: Anular.

en: Post restored successfully.
pt: Artigo reposto com sucesso.

en: Restore the backup.
pt: Repor a cópia de segurança.

en: Draft created on %1$s at %2$s
pt: Rascunho criado em %1$s às %2$s

en: %s has taken over and is currently editing.
pt: %s apropriou-se deste item e está a editá-lo.

en: Take over
pt: Apropriar

en: You cannot move this item to the Trash. %s is currently editing.
pt: Não pode mover este item para o lixo. %s está a editá-lo.

en: Select a menu to edit:
pt: Escolha um menu a editar:

en: Edit your menu below, or <a href="%s">create a new menu</a>.
pt: Edite o menu abaixo ou <a href="%s">crie um novo menu</a>.

en: or <a href="%s">create a new menu</a>.
pt: ou <a href="%s">crie um novo menu</a>.

en: Thank you for Updating! Please visit the <a href="%s">Upgrade Network</a> page to update all your sites.
pt: Obrigado por actualizar! Por favor visite a página de <a href="%s">actualização da rede</a> para actualizar todos os seus sites.

en: All right, sparky! You&#8217;ve made it through this part of the installation. WordPress can now communicate with your database. If you are ready, time now to&hellip;
pt: Muito bem! Já passou esta parte da instalação. O WordPress já consegue comunicar com a sua base de dados. Se estiver pronto, está na altura de&hellip;

en: Selected menus have been successfully deleted.
pt: Os menus eseleccionadas foram apagados com sucesso.

en: sub item
pt: subitem

en: Edit your default menu by adding or removing items. Drag each item into the order you prefer. Click Create Menu to save your changes.
pt: Edite o seu menu por omissão adicionado ou removendo items. Arraste os itens individualmente para os colocar na ordem que preferir. Clique em "Criar menu" para guardar as alterações.

en: Give your menu a name above, then click Create Menu.
pt: Dê um nome ao seu menu e a seguir clique em "Criar menu".

en: Auto add pages
pt: Adicionar páginas automaticamente

en: Theme locations
pt: Áreas do tema

en: The Documentation menu below the editor lists the PHP functions recognized in the plugin file. Clicking Look Up takes you to a web page about that particular function.
pt: O menu de Documentação, por baixo do editor, lista as funções de PHP reconhecidas nesse ficheiro. O botão Consultar leva-o a uma página com material de referência sobre essa função.

en: Look Up
pt: Consultar

en: For PHP files, you can use the Documentation dropdown to select from functions recognized in that file. Look Up takes you to a web page with reference material about that particular function.
pt: Para ficheiros em PHP, pode usar o selector de Documentação para escolher funções reconhecidas no ficheiro. O botão Consultar leva-o a uma página com material de referência sobre essa função.

en: %s is currently editing
pt: %s está neste momento a editar

en: You can upload and insert media (images, audio, documents, etc.) by clicking the Add Media button. You can select from the images and files already uploaded to the Media Library, or upload new media to add to your page or post. To create an image gallery, select the images to add and click the &#8220;Create a new gallery&#8221; button.
pt: Pode carregar e inserir multimédia (imagens, audio, documentos, etc.) clicando no botão "Adicionar multimédia". Pode escolher de entre as imagens e ficheiros já existentes na sua biblioteca o carregar novos ficheiros para adicionar à sua página ou artigo. Para criar uma galeria de imagens, escolha as imagens que quer adicionar e clique no botão &#8220;Criar galeria&#8221;

en: Image rotation is not supported by your web host.
pt: A rotação de imagens não é suportada pelo seu serviço de alojamento.

en: If you are looking to use the link manager, please install the <a href="%s">Link Manager</a> plugin.
pt: Se pretende usar o gestor de links, por favor instale o plugin <a href="%s">Link Manager</a>.

en: Manage <a href="%1$s">widgets</a> or <a href="%2$s">menus</a>
pt: Gerir <a href="%1$s">widgets</a> ou <a href="%2$s">menus</a>

en: Publish Settings
pt: Definições de publicação

en: Don&#8217;t forget to click &#8220;Save Changes&#8221; when you&#8217;re done!
pt: Não se esqueça de guardar as alterações para finalizar!

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop. You can also minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
pt: O campo de título e a área grande de edição de artigos estão fixas no lugar, mas se desejar pode posicionar as outras caixas usando o método de arrastar e largar. Pode também minimizar ou expandir as caixas clicando na barra de título de cada uma delas. Utilize o separador Opções de ecrã para mostrar mais caixas (excertos, enviar trackbacks, campos personalizados, discussões, slug, autor) ou escolher um layout de 1 ou 2 colunas para este ecrã.

en: Several boxes on this screen contain settings for how your content will be published, including:
pt: Várias caixas nesta página definem como o seu conteúdo é publicado, incluindo:

en: When changing themes, there is often some variation in the number and setup of widget areas/sidebars and sometimes these conflicts make the transition a bit less smooth. If you changed themes and seem to be missing widgets, scroll down on this screen to the Inactive Widgets area, where all of your widgets and their settings will have been saved.
pt: Quando muda de tema, podem existir diferenças no número e configuração dos widgets e barras laterais, o que faz com que essa transição possa não ser suave. Se mudou de tema e lhe parecer que faltam widgets, dê uma vista de olhos à área de widgets inactivos, no final desta página, onde todos os seus widgets e respectivas configurações foram armazenados.

en: To use a background image, simply upload it or choose an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
pt: Para usar uma imagem de fundo, carregue-a primeiro ou escolha uma imagem já carregada para a sua biblioteca multimédia. Pode mostrar uma única instância da sua imagem ou preencher o ecrã. Pode ter o seu fundo fixo para que fique estático enquanto o seu conteúdo se move ou acompanhando o conteúdo do seu site.

en: Inserting Media
pt: A carregar multimédia

en: <strong>Parent</strong> &mdash; Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have child categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown.
pt: <strong>Pai</strong> &mdash; As categorias, ao contrário das etiquetas, podem ter hierarquias. Pode ter uma categoria Jazz com as subcategorias Bebop e Big Band. É totalmente opcional. Para criar uma subcategoria, escolha outra categoria no selector apropriado.

en: You are using the multi-file uploader. Problems? Try the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> instead.
pt: Está a usar o carregamento de múltiplos ficheiros. Problemas? Tente, em vez, o <a href="%1$s" target="%2$s">carregamento a partir do browser</a>.

[ctx: media item]
en: Edit
pt: Editar

[ctx: color]
en: Default: %s
pt: Predefinição: %s

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: Uploaded to
pt: Carregado em

en: The uploaded file is not a valid image. Please try again.
pt: O ficheiro carregado não é uma imagem válida. Por favor tente novamente.

en: Choose a Background Image
pt: Escolha uma imagem de fundo

en: Choose a Custom Header
pt: Escolha um cabeçalho personalizado

en: In the Header Text section of this page, you can choose whether to display this text or hide it. You can also choose a color for the text by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
pt: Na secção de texto do cabeçalho, nesta página, pode escolher se quer mostrar ou esconder este texto. Pode também escolher uma cor para o texto escrevendo um valor hexadecimal de HTML válido (por exemplo: &#8220;#ff0000&#8221; para vermelho) ou clicando em &#8220;Escolher cor&#8221; e escolhendo uma cor no selector.

en: You can also choose a background color by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
pt: Pode também escolher um cor de fundo. Se souber o código hexadecimal da cor que pretende, digite-a no campo Cor de fundo. Se não, clique no link Escolher cor, para que lhe seja mostrado um selector visual de cores.

en: You can choose whether or not your site will be crawled by robots, ping services, and spiders. If you want those services to ignore your site, click the checkbox next to &#8220;Discourage search engines from indexing this site&#8221; and click the Save Changes button at the bottom of the screen. Note that your privacy is not complete; your site is still visible on the web.
pt: Pode decidir se o seu site vai ser, ou não, indexado por <em>robots</em>, serviços de ping e <em>spiders</em>. Se pretende que esses serviços ignorem o seu site, escolha a opção &#8220;Desencorajar os motores de pesquisa de indexarem este site&#8220; e clique em Guardar alterações. Note que a sua privacidade não é total, o site continua visível na internet.

en: More Actions
pt: Mais acções

en: Turn comments on or off
pt: Ligar ou desligar comentários

en: Learn more about getting started
pt: Saiba mais sobre como começar

en: File URL:
pt: URL do ficheiro:

en: In the <strong>In Response To</strong> column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The View Post link leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows the number of approved comments that post has received. If there are pending comments, a red notification circle with the number of pending comments is displayed. Clicking the notification circle will filter the comments screen to show only pending comments on that post.
pt: Na coluna <strong>Em resposta a</strong>, há três elementos. O texto é o nome do artigo que inspirou o comentário e liga ao editor para esse artigo. O link Ver artigo leva ao artigo no seu site. A bolha pequena com um número, mostra quantos comentários esse artigo recebeu. Se a bolha for cinzenta, todos os comentários desse artigo foram moderados. Se for azul, quer dizer que existem comentários pendentes. Ao clicar na bolha, irá filtrar a lista de comentários para mostrar apenas os comentários a esse artigo.

en: Used: %1$s%% of %2$s
pt: Utilizado:  %1$s%% de %2$s

en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
pt: ID #%1s: %2s <strong>O utilizador actual não será eliminado.</strong>

en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be removed.</strong>
pt: ID #%1s: %2s <strong>O utilizador actual não será removido.</strong>

en: ID #%1$s: %2$s <strong>You don't have permission to remove this user.</strong>
pt: ID #%1s: %2s <strong>Não tem permissões para remover este utilizador.</strong>

en: Please select an option.
pt: Por favor escolha uma opção

en: <strong>ERROR</strong>: The email address is already used.
pt: <strong>ERRO</strong>: O endereço de email já está em uso.

en: $image needs to be an WP_Image_Editor object
pt: $image deve ser um objecto WP_Image_Editor

en: Use WP_Image_Editor::rotate
pt: Usar WP_Image_Editor::rotate

en: Use WP_Image_Editor::flip
pt: Usar WP_Image_Editor::flip

en: The privacy options group has been removed. Use another settings group.
pt: O grupo de opções de privacidade foi removido. Use outro grupo de opções.

en: Search Engines Discouraged
pt: Motores de pesquisa desencorajados

en: Welcome to WordPress!
pt: Bem-vindo ao WordPress!

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
pt: Juntámos algumas ligações para ajudar a começar:

en: Get Started
pt: Comece aqui

en: or, <a href="%s">change your theme completely</a>
pt: ou então <a href="%s">mude completamente de tema</a>

en: Next Steps
pt: Passos seguintes

en: Edit your front page
pt: Edite a sua página inicial

en: Add additional pages
pt: Adicione mais páginas

en: Add a blog post
pt: Publique um artigo

en: Write your first blog post
pt: Escreva o seu primeiro artigo

en: Add an About page
pt: Adicione uma página sobre si

en: View your site
pt: Visite o seu site

en: Uploaded on: <b>%1$s</b>
pt: Carregado em: <b>%1$s</b>

en: If you have marked plugins as favorites on WordPress.org, you can browse them here.
pt: Se marcou plugins como favoritos no WordPress.org, poderá visualizá-los aqui.

en: Your WordPress.org username:
pt: O seu nome de utilizador no WordPress.org

en: Get Favorites
pt: Ler favoritos

en: The "%s" options group has been removed. Use another settings group.
pt: O grupo de opções "%s" foi removido. Use outro grupo de opções.

en: Welcome to WordPress %1$s. You will be redirected to the About WordPress screen. If not, click <a href="%2$s">here</a>.
pt: Bem-vindo ao WordPress %1$s. Vai ser redireccionado para a página sobre o WordPress. Se não, clique <a href="%s">aqui</a>.

en: You can also control the display of your content in RSS feeds, including the maximum numbers of posts to display and whether to show full text or a summary.
pt: Pode também controlar o conteúdo dos seus feeds de RSS, incluindo o número máximo de artigos a mostrar e ainda se deseja mostrar o texto completo ou apenas um resumo.

en: Search Engine Visibility
pt: Visibilidade nos motores de pesquisa

en: Allow search engines to index this site
pt: Permitir que os motores de pesquisa indexem este site.

en: It is up to search engines to honor this request.
pt: Cabe aos motores de pesquisa honrar este pedido.

en: If you know what you&#8217;re looking for, Search is your best bet. The Search screen has options to search the WordPress.org Plugin Directory for a particular Term, Author, or Tag. You can also search the directory by selecting popular tags. Tags in larger type mean more plugins have been labeled with that tag.
pt: Se sabe o que procura, Pesquisar é a sua melhor aposta. O ecrã de pesquisa tem opções de pesquisa no directório de plugins do WordPress.org por um determinado termo, autor ou etiqueta. Pode também pesquisar o directório seleccionando uma etiqueta popular. Etiquetas de maior dimensão representam um maior número de plugins associados a esse termo.

en: Settings saved and theme activated. <a href="%s">Visit site</a>
pt: Opções guardadas e tema activado. <a href="%s">Ver o site</a>.

en: After you&#8217;ve done that, click &#8220;Run the install.&#8221;
pt: Depois de ter feito isso, clique em &#8220;Instalar.&#8221;

en: You can also browse a user&#8217;s favorite plugins, by using the Favorites link in the upper left of the screen and entering their WordPress.org username.
pt: Pode também consultar os plugins favoritos de qualquer utilizador usando o link Favoritos no canto superior esquerdo da página e indicando o respectivo nome de utilizador no WordPress.org

en: Discourage search engines from indexing this site
pt: Desencorajar os motores de pesquisa de indexarem este site

en: If you want to install a plugin that you&#8217;ve downloaded elsewhere, click the Upload link in the upper left. You will be prompted to upload the .zip package, and once uploaded, you can activate the new plugin.
pt: Se pretende instalar um plugin que descarregou de outro sítio, clique no link Carregar que lhe vai pedir que indique um ficheiro em formato .zip. Uma vez carregado o ficheiro, pode activar o novo plugin.

en: Below you should enter your database connection details. If you&#8217;re not sure about these, contact your host.
pt: Indique os dados de ligação à sua base de dados. Se não tem a certeza, fale com o seu serviço de alojamento.

[ctx: Plugin Installer]
en: Favorites
pt: Favoritos

en: This <a href="%1$s">child theme</a> requires its parent theme, %2$s.
pt: Este <a href="%1$s">tema dependente</a> precisa do tema pai, %2$s.

en: This screen allows you to edit four fields for metadata in a file within the media library.
pt: Esta página permite-lhe editar quatro campos de metadados de um ficheiro da biblioteca multimédia.

en: Flexible Header
pt: Cabeçalho flexível

[ctx: widget]
en: Add
pt: Adicionar

[ctx: widget]
en: Edit
pt: Editar

en: Search by tag
pt: Pesquisar por etiqueta

en: Search by author
pt: Pesquisar por autor

en: Search by keyword
pt: Pesquisar por palavra-chave

en: Type of search
pt: Tipo de pesquisa

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
pt: Já utilizou todo o seu espaço de armazenamento disponível. Apague ficheiros antes de carregar novos.

en: Sorry, you have used all of your storage quota of %s MB.
pt: Já utilizou todo o seu espaço de armazenamento disponível de %s Mb.

en: Screen Options Tab
pt: Separador de opções do ecrã

en: Contextual Help Tab
pt: Separador de ajuda contextual

en: To install the theme so you can preview it with your site&#8217;s content and customize its theme options, click the "Install" button at the top of the left-hand pane. The theme files will be downloaded to your website automatically. When this is complete, the theme is now available for activation, which you can do by clicking the "Activate" link, or by navigating to your Manage Themes screen and clicking the "Live Preview" link under any installed theme&#8217;s thumbnail image.
pt: Para instalar o tema por forma a obter uma pré-visualização com o conteúdo do seu site e personalizar as opções do tema, clique no botão "Instalar" no topo do painel da esquerda. Os ficheiros do tema serão automaticamente descarregados para o seu site. Após essa operação, o tema fica disponível para activação, o que pode ser realizado clicando na ligação "Activar", ou navegando até ao ecrã Gerir Temas e clicando na ligação "Pré-visualização" por baixo da miniatura de qualquer tema instalado.

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
    
    <blockquote>Hi there! I'm a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my website. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like pi&#241;a coladas. (And gettin' caught in the rain.)</blockquote>
    
    ...or something like this:
    
    <blockquote>The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.</blockquote>
    
    As a new WordPress user, you should go to <a href="%s">your dashboard</a> to delete this page and create new pages for your content. Have fun!
pt: Isto é um exemplo de página. É diferente de um artigo porque fica no mesmo sítio e aparece na navegação do seu site (na maior parte dos temas). O normal é começar com uma página "Sobre mim"/"Sobre nós", que apresenta o site aos visitantes. Pode ser qualquer coisa deste tipo:
    
    <blockquote>Olá! Faço entregas durante o dia, mas estudo para ser actor à noite. Este é o meu site. Vivo em Lisboa, tenho um cão chamado Belarmino e gosto de caipirinhas (e de ver a relva a crescer).</blockquote>
    
    ...ou deste:
    
    <blockquote>A Gambozinos XPTO foi fundada em 1971 e tem, desde então, fornecido gambuzinos da mais alta qualidade aos seus clientes. Localizada em Gotham, a Gambozinos XPTO emprega mais de 2,000 colaboradores e é um dos pilares da comunidade de Gotham.</blockquote>
    
    Visite <a href="%s">o seu painel</a> para apagar esta página ou para criar mais páginas para o seu conteúdo. Divirta-se!

en: Hi, this is a comment.
    To delete a comment, just log in and view the post&#039;s comments. There you will have the option to edit or delete them.
pt: Olá, isto é um comentário.
    Para eliminar um comentário, basta iniciar sessão e ver os comentários ao artigo. Poderá então editar ou eliminar os comentários.

en: Main content
pt: Conteúdo principal

en: Skip to main content
pt: Saltar para o conteúdo principal

en: Select %s
pt: Seleccionar %s

en: Select comment
pt: Seleccionar comentário

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>.
pt: As etiquetas podem ser selectivamente convertidas para categorias utilizando o <a href="%s">conversor de etiquetas para categorias</a>.

en: Creating a Page is very similar to creating a Post, and the screens can be customized in the same way using drag and drop, the Screen Options tab, and expanding/collapsing boxes as you choose. This screen also has the distraction-free writing space, available in both the Visual and Text modes via the Fullscreen buttons. The Page editor mostly works the same as the Post editor, but there are some Page-specific features in the Page Attributes box.
pt: Criar uma página é muito semelhante a criar um artigo. As páginas podem ser personalizadas da mesma forma, usando arrastar e largar, seleccionando itens no separador Opções de ecrã e minimizando/maximizando as caixas que quiser. Esta página também suporta a escrita em modo livre de distracções, disponível tanto no modo visual como no modo HTML, através dos ícones página inteira. O editor de páginas funciona essencialmente da mesma forma que o editor de artigos, mas tem algumas características específicas na caixa de atributos da página:

en: You can delete Link Categories in the Bulk Action pull-down, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default Link Category.
pt: Pode apagar categorias de links em lotes, mas essa acção não apaga os links dentro da categoria. Em vez disso, os links são movidos para a categoria por omissão.

en: You can select an image to be shown at the top of your site by uploading from your computer or choosing from your media library. After selecting an image you will be able to crop it.
pt: Pode seleccionar uma imagem para mostrar no topo do seu site, carregando-a do seu computador ou escolhendo-a na biblioteca multimédia. Depois de seleccionar a imagem poderá cortá-la.

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately. Alternatively, you can use an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button.
pt: Pode definir uma imagem de cabeçalho personalizada para o seu site. Basta carregar a imagem, recorta-la e o novo cabeçalho fica imediatamente visível. Em alternativa, pode escolher uma imagem que já tenha sido carregada para a sua biblioteca multimédia, clicando no link &#8220;Escolher imagem&#8221;.

en: Skip Cropping, Publish Image as Is
pt: Não recortar, publicar a imagem tal como está

en: Or choose an image from your media library:
pt: Ou escolha uma imagem da sua biblioteca multimédia:

en: Collapse
pt: Minimizar

en: If you don&#8217;t want a header image to be displayed on your site at all, click the &#8220;Remove Header Image&#8221; button at the bottom of the Header Image section of this page. If you want to re-enable the header image later, you just have to select one of the other image options and click &#8220;Save Changes&#8221;.
pt: Se não pretende ter uma imagem de cabeçalho no seu site, clique no botão &#8220;Remover imagem&#8221; no final da secção de Imagem de cabeçalho, nesta página. Se quiser re-activar a imagem de cabeçalho mais tarde, basta-lhe seleccionar uma das outras opções de imagem e clicar em &#8220;Guardar alterações&#8221;.

en: You attempted to edit an item that isn&#8217;t an attachment. Please go back and try again.
pt: Tentou editar um item que não é um anexo. Volte atrás e tente novamente.

[ctx: plugin]
en: Installed
pt: Instalado

en: This theme is already installed and is up to date
pt: Este tema já está instalado e actualizado

[ctx: theme]
en: Installed
pt: Instalado

en: Previewing and Customizing
pt: Pré-visualização e personalização

en: Previewing and Installing
pt: Pré-visualização e instalação

en: Once you have generated a list of themes, you can preview and install any of them. Click on the thumbnail of the theme you&#8217;re interested in previewing. It will open up in a full-screen Preview page to give you a better idea of how that theme will look.
pt: Uma vez criada uma lista de temas, pode pré-visualizar ou instalar qualquer um deles. Ao clicar na miniatura do tema que lhe interessa, irá abrir uma página de pré-visualização que lhe dará uma ideia do aspecto desse tema aplicado ao seu site.

en: You are using the browser&#8217;s built-in file uploader. The WordPress uploader includes multiple file selection and drag and drop capability. <a href="#">Switch to the multi-file uploader</a>.
pt: Está a usar o carregamento de imagens no modo nativo do seu browser. O carregador do WordPress suporta múltiplos ficheiros e funcionalidades de arrastar e largar. <a href="#">Mudar para o carregador do WordPress</a>.

en: Preview %s
pt: Pré-visualizar %s

en: The Categories and Tags Converter link on this screen will take you to the Import screen, where that Converter is one of the plugins you can install. Once that plugin is installed, the Activate Plugin &amp; Run Importer link will take you to a screen where you can choose to convert tags into categories or vice versa.
pt: O link de conversão de categorias e etiquetas nesta página, irá abrir a página de importação, onde esse conversor é um dos plugins que pode instalar. Uma vez instalado, o link de activação irá abrir a página onde poderá escolher converter etiquetas em categorias ou vice-versa.

en: Categories have hierarchy, meaning that you can nest sub-categories. Tags do not have hierarchy and cannot be nested. Sometimes people start out using one on their posts, then later realize that the other would work better for their content.
pt: As categorias têm hierarquias, ou seja pode criar subcategorias. As etiquetas não têm hierarquias e portanto não pode criar subetiquetas. Há quem comece a usar umas ou outras nos seus artigos, para constatar mais tarde que a outra opção era melhor para o seu conteúdo.

en: This screen is used to customize the header section of your theme.
pt: Nesta página pode personalizar a secção de cabeçalho do seu tema.

en: For most themes, the header text is your Site Title and Tagline, as defined in the <a href="%1$s">General Settings</a> section.
pt: Para a maioria dos temas, o texto de cabeçalho é constituido pelo título do site e descrição, tal como definidos na página de <a href="%1$s">Opções gerais</a> section.

en: You can choose from the theme&#8217;s default header images, or use one of your own. You can also customize how your Site Title and Tagline are displayed.
pt: Pode escolher as imagens de cabeçalho por omissão no seu site, ou usar as suas. Pode ainda personalizar como são mostrados o título e descrição do seu site.

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you&#8217;d like and click the &#8220;Save Changes&#8221; button.
pt: Alguns temas podem incluir outras imagens de cabeçalho. Se visualizar várias imagens, escolha a que lhe agrada e clique no botão &#8220;Guardar alterações&#8221;.

en: If your theme has more than one default header image, or you have uploaded more than one custom header image, you have the option of having WordPress display a randomly different image on each page of your site. Click the &#8220;Random&#8221; radio button next to the Uploaded Images or Default Images section to enable this feature.
pt: Se o seu tema tem mais do que uma imagem de cabeçalho ou se carregou mais do que uma imagem de cabeçalho, pode fazer com que seja mostrada uma imagem aleatória em cada página do seu site. Escolha a opção &#8220;Aleatória&#8221; para activar esta funcionalidade.

en: Configuration Error
pt: Erro de configuração

en: Your <code>wp-config.php</code> file has an empty database table prefix, which is not supported.
pt: O seu ficheiro <code>wp-config.php</code> tem um prefixo de tabelas da base de dados vazio, o que não é suportado.

en: Revert to the <strong>Browser Uploader</strong> by clicking the link below the drag and drop box.
pt: Para voltar ao <strong>carregamento via browser</strong> clique no link abaixo da caixa de arrastar e largar.

en: New user created. <a href="%s">Edit user</a>
pt: Novo utilizador criado. <a href="%s">Editar utilizador</a>

en: User deleted.
pt: Utilizador eliminado.

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
pt: Impossível copiar ficheiros. Pode estar com falta de espaço em disco.

en: Find a theme based on specific features.
pt: Encontre um tema com base em funcionalidades específicas.

en: Search for themes by keyword.
pt: Procurar temas por palavra-chave.

en: In all likelihood, these items were supplied to you by your Web Host. If you don&#8217;t have this information, then you will need to contact them before you can continue. If you&#8217;re all ready&hellip;
pt: O mais provável é o seu serviço de alojamento lhe ter fornecido estes dados. Se não os tem, deverá entrar em contacto com o seu serviço de alojamento antes de poder continuar. Se estiver pronto&hellip;

en: This theme is broken.
pt: Este tema está incompleto.

en: Set as background
pt: Definir como fundo

en: Set as header
pt: Definir como cabeçalho

en: Customize &#8220;%s&#8221;
pt: Personalizar &#8220;%s&#8221;

en: Media
pt: Multimédia

en: Restore
pt: Repor

en: Actions
pt: Acções

en: Edit comment
pt: Editar comentário

en: Add
pt: Adicionar

en: Edit Link
pt: Editar ligação

en: Enter title here
pt: Introduza o título aqui

en: Target
pt: Destino

en: All
pt: Tudo

en: Select All
pt: Seleccionar todo(a)s

en: %s ago
pt: há %s

en: Scale
pt: Redimensionar

en: Enter a link URL or click above for presets.
pt: Indique a URL do link ou clique acima para os valores pré-definidos.

en: Black
pt: Preto

en: Blue
pt: Azul

en: Brown
pt: Castanho

en: Gray
pt: Cinzento

en: Green
pt: Verde

en: Orange
pt: Laranja

en: Pink
pt: Rosa

en: Purple
pt: Roxo

en: Red
pt: Vermelho

en: Silver
pt: Prateado

en: White
pt: Branco

en: Yellow
pt: Amarelo

en: About
pt: Sobre

en: Version:
pt: Versão:

en: Word count: %s
pt: Contagem de palavras: %s

en: Link URL
pt: URL da ligação

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a nickname.
pt: <strong>ERRO</strong>: Indique uma alcunha.

en: Keyword
pt: Palavra-chave

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Preparing to install <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;
pt: Preparando para instalar <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: The parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>, is currently installed.
pt: O tema pai, <strong>%1$s %2$s</strong>, está instalado.

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Successfully installed the parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>.
pt: Tema pai <strong>%1$s %2$s</strong>, instalado com sucesso.

en: <strong>The parent theme could not be found.</strong> You will need to install the parent theme, <strong>%s</strong>, before you can use this child theme.
pt: <strong>O tema pai não foi encontrado.</strong> Deve instalar o tema pai <strong>%s</strong> antes de poder usar este tema.

en: This theme requires a parent theme. Checking if it is installed&#8230;
pt: Este tema precisa de um tema pai. A verificar se está instalado&#8230;

en: Header Text
pt: Texto do cabeçalho

en: Show header text with your image.
pt: Mostrar o texto no cabeçalho com a imagem.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a> or <a href="%5$s">update now</a>.
pt: Está disponível uma nova versão de %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Veja os detalhes da versão %4$s</a> ou <a href="%5$s">actualize agora</a>.

en: By %s.
pt: Por %s.

en: Add comment
pt: Adicionar comentário

en: Add new Comment
pt: Adicionar um novo comentário

en: Add Comment
pt: Adicionar comentário

en: Broken Theme:
pt: Tema danificado:

en: Broken <span class="count">(%s)</span> | Broken <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Danificado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Danificados <span class="count">(%s)</span>

en: Light
pt: Leve

note: Description of the plugin/theme
en: This is not just a plugin, it symbolizes the hope and enthusiasm of an entire generation summed up in two words sung most famously by Louis Armstrong: Hello, Dolly. When activated you will randomly see a lyric from <cite>Hello, Dolly</cite> in the upper right of your admin screen on every page.
pt: Este não é apenas mais um plugin. Ele simboliza a esperança e entusiasmo de uma geração inteira, resumidas em duas palavras, famosamente cantadas por Louis Armstrong: Hello Dolly. Uma vez activado, verá linhas da letra de <cite>Hello, Dolly</cite> no canto superior direito de todas as páginas do seu painel.

en: <strong>Welcome</strong> &mdash; Shows links for some of the most common tasks when setting up a new site.
pt: <strong>Boas-vindas</strong> &mdash; Mostra links para as opções mais comuns quando está a instalar um novo site.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this theme.</em>
pt: Está disponível uma nova versão de %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Ver detalhes da versão %4$s</a>. <em>Não está disponível a actualização automatica para este tema.</em>

note: translators: 1: month number (01, 02, etc.), 2: month abbreviation
en: %1$s-%2$s
pt: %2$s

en: Images should be at least <strong>%1$d pixels</strong> wide.
pt: As imagens deveriam ter uma largura de pelo menos <strong>%1$d pixels</strong>.

en: Suggested height is <strong>%1$d pixels</strong>.
pt: A altura sugerida é de <strong>%1$d pixels</strong>.

en: Images should be at least <strong>%1$d pixels</strong> tall.
pt: As imagens deveriam ter uma altura de pelo menos <strong>%1$d pixels</strong>.

[ctx: Howdy]
en: Welcome
pt: Olá

en: Suggested width is <strong>%1$d pixels</strong>.
pt: A largura sugerida é de <strong>%1$d pixels</strong>.

en: You do not have sufficient permissions to delete this site.
pt: Não tem permissões suficientes para eliminar este site.

en: Thank you. Please check your email for a link to confirm your action. Your site will not be deleted until this link is clicked.
pt: Obrigado. Por favor procure no seu email por um link para confirmar a sua acção. O seu site só será apagado quando clicar nesse link.

en: If you do not want to use your %s site any more, you can delete it using the form below. When you click <strong>Delete My Site Permanently</strong> you will be sent an email with a link in it. Click on this link to delete your site.
pt: Se não pretende mais usar o seu site %s, pode apagá-lo usando o formulário abaixo. Quando clicar em <strong>Apagar o Meu Site Permanentemente</strong> receberá um email com um link. Clique nesse link para apagar o seu site.

en: I'm sure I want to permanently disable my site, and I am aware I can never get it back or use %s again.
pt: Tenho a certeza de que quero desactivar permanentemente o meu site e reconheço que não poderei tê-lo de volta ou usar %s de novo.

en: Delete My Site Permanently
pt: Eliminar o meu site permanentemente

en: Delete My Site
pt: Eliminar o meu site

en: Thank you for using %s, your site has been deleted. Happy trails to you until we meet again.
pt: Obrigado por usar %s; o seu site foi eliminado. Felicidades para si até que nos voltemos a encontrar.

en: I'm sorry, the link you clicked is stale. Please select another option.
pt: O link que clicou está desactualizado. Por favor seleccione outra opção.

en: Remember, once deleted your site cannot be restored.
pt: Lembre-se que uma vez eliminado, o seu site não pode mais ser recuperado.

en: Not enough space to upload. %1$s KB needed.
pt: Espaço de upload insuficiente. São necessários %1$s KB.

en: This file is too big. Files must be less than %1$s KB in size.
pt: O ficheiro é demasiado grande. Cada ficheiro deve ter menos do que %1$s KB.

en: You have used your space quota. Please delete files before uploading.
pt: Já utilizou toda o seu espaço disponível. Apague ficheiros antes de carregar novos.

en: [%s] New Email Address
pt: [%s] Novo email

en: Your email address has not been updated yet. Please check your inbox at %s for a confirmation email.
pt: O seu email ainda não foi actualizado. Verifique na sua conta em %s um email de confirmação.

en: MB (Leave blank for network default)
pt: MB (deixe em branco para o valor por omissão da rede)

en: You attempted to access the "%1$s" dashboard, but you do not currently have privileges on this site. If you believe you should be able to access the "%1$s" dashboard, please contact your network administrator.
pt: Tentou aceder ao painel de "%1$s", mas não tem privilégios sobre esse site. Se acha que deve ser capaz de aceder ao painel de "%1$s", por favor contacte com o administrador da rede.

en: If you reached this screen by accident and meant to visit one of your own sites, here are some shortcuts to help you find your way.
pt: Se chegou a esta página por acidente e pretendia visitar um dos seus sites, aqui estão alguns atalhos que o poderão ajudar.

en: Your Sites
pt: Os seus sites

en: Visit Dashboard
pt: Visitar o painel

en: View Site
pt: Ver site

en: American English
pt: Inglês (EUA)

en: British English
pt: Inglês (Inglaterra)

en: English
pt: Inglês

en: No themes found.
pt: Nenhum tema encontrado.

en: You do not appear to have any themes available at this time.
pt: Parece não ter quaisquer temas disponíveis neste momento.

en: Theme
pt: Tema

en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Activo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Activos <span class="count">(%s)</span>

en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Desactivado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Desactivados <span class="count">(%s)</span>

en: Disable
pt: Desactivar

en: Network Disable
pt: Desactivar na rede

en: Enable this theme
pt: Activar este tema

en: Disable this theme
pt: Desactivar este tema

en: Open this theme in the Theme Editor
pt: Abrir este tema no editor de temas

en: Delete this theme
pt: Eliminar este tema

en: Visit theme homepage
pt: Visitar a homepage do tema

en: Visit Theme Site
pt: Visitar o site do tema

[ctx: user]
en: Mark as Spam
pt: Marcar como spam

[ctx: user]
en: Not Spam
pt: Não é spam

en: Super Admin <span class="count">(%s)</span> | Super Admins <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Superadmin <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Superadmins <span class="count">(%s)</span>

note: translators: My sites label
en: Primary Site
pt: Site principal

en: Sorry, you must delete files before you can upload any more.
pt: Até apagar alguns ficheiros não pode enviar mais.

en: [%s] New Admin Email Address
pt: [%s] Novo email de administrador

en: Up until WordPress version 3.0, what is now called a Multisite Network had to be installed separately as WordPress MU (multi-user).
pt: Até à versão 3.0, aquilo que se chama agora uma rede multisite, tinha que ser instalado como WordPress MU (multi-utilizador), em separado.

en: You must be a member of at least one site to use this page.
pt: Deve ser um membro de pelo menos um Site para utilizar esta página.

en: Global Settings
pt: Definições Globais

en: The primary site you chose does not exist.
pt: O site principal que escolheu não existe.

en: Database name
pt: Nome da base de dados

en: Database username
pt: Nome de utilizador da base de dados

en: Database password
pt: Senha da base de dados

en: Database host
pt: Servidor da base de dados

en: Let&#8217;s go!
pt: Vamos a isto!

en: Database Name
pt: Nome da base de dados

en: The name of the database you want to run WP in.
pt: O nome da base de dados na qual quer executar o WordPress.

[ctx: example username]
en: username
pt: utilizador

en: Your MySQL username
pt: O seu nome de utilizador no MySQL

[ctx: example password]
en: password
pt: senha

en: Database Host
pt: Servidor da base de dados

en: Table Prefix
pt: Prefixo das tabelas

note: translators: %s: install.php
en: The file 'wp-config.php' already exists. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='%s'>installing now</a>.
pt: O ficheiro 'wp-config.php' já existe. Se precisa de repor alguma configuração neste ficheiro, por favor apague-o primeiro. Pode tentar <a href='%s'>instalar agora</a>.

note: translators: %s: install.php
en: The file 'wp-config.php' already exists one level above your WordPress installation. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='%s'>installing now</a>.
pt: O ficheiro 'wp-config.php' já existe, um nível acima da sua instalação de WordPress. Se precisa de repor alguma configuração neste ficheiro, por favor apague-o primeiro. Pode tentar <a href='install.php'>instalar agora</a>.

en: WordPress &rsaquo; Setup Configuration File
pt: WordPress &rsaquo; Preparar o ficheiro de configuração

en: Welcome to WordPress. Before getting started, we need some information on the database. You will need to know the following items before proceeding.
pt: Bem-vindo ao WordPress. Antes de iniciar, necessitamos de algumas informações sobre a base de dados. Terá de saber as seguintes informações antes de prosseguir.

en: Table prefix (if you want to run more than one WordPress in a single database)
pt: Prefixo das tabelas (se pretender ter mais do que um WordPress numa única base de dados)

en: &hellip;and your MySQL password.
pt: &hellip;e a sua senha no MySQL.

en: If you want to run multiple WordPress installations in a single database, change this.
pt: Se pretender instalar vários sites WordPress numa única base de dados, altere este valor.

en: Sorry, I need a wp-config-sample.php file to work from. Please re-upload this file to your WordPress installation.
pt: É necessário o ficheiro wp-config-sample.php para começar. Por favor volte a carregar esse ficheiro para a sua instalação de WordPress.

en: Run the install
pt: Instalar

en: To allow use of this page to automatically repair database problems, please add the following line to your <code>wp-config.php</code> file. Once this line is added to your config, reload this page.
pt: Para permitir que esta página repare automaticamente problemas na base de dados, adicione a seguinte linha ao seu ficheiro <code>wp-config.php</code>. Uma vez adicionada a linha, volte a carregar esta página.

en: No comments awaiting moderation.
pt: Nenhum comentário em moderação.

[ctx: Plugin installer section title]
en: Changelog
pt: Registo de alterações

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
pt: Outras notas

[ctx: Plugin installer section title]
en: Installation
pt: Instalação

[ctx: Plugin installer section title]
en: Description
pt: Descrição

[ctx: Plugin installer section title]
en: Screenshots
pt: Ecrãs

en: You should update your web.config now.
pt: Deve actualizar o seu web.config agora

en: Plugin Homepage &#187;
pt: Página do plugin  &#187;

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: Failed to repair the %1$s table. Error: %2$s
pt: Erro ao reparar a tabela %1$s. Erro: %2$s

en: You can export a file of your site&#8217;s content in order to import it into another installation or platform. The export file will be an XML file format called WXR. Posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags can be included. You can choose for the WXR file to include only certain posts or pages by setting the dropdown filters to limit the export by category, author, date range by month, or publishing status.
pt: Pode exportar um ficheiro com o conteúdo do seu site para o importar para outra instalação ou plataforma. O arquivo de exportação tem um formato XML, chamado WXR. Artigos, páginas, comentários, campos personalizados, categorias e etiquetas podem ser exportados. Pode escolher incluir apenas determinados artigos ou páginas, definindo no dropdown os filtros para limitar as exportações por categoria, autor, período por mês ou o estado de publicação.

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain their password. Check the box if you don&#8217;t want the user to receive a welcome email.
pt: Os novos utilizadores recebem um email informando de que foram adicionados ao seu site. Esse email contém também a senha do utilizador. Seleccione a opção, se não quiser que o utilizador receba um email de boas-vindas.

en: The plugin generated %d characters of <strong>unexpected output</strong> during activation. If you notice &#8220;headers already sent&#8221; messages, problems with syndication feeds or other issues, try deactivating or removing this plugin.
pt: O plugin gerou %d caracteres de <strong>resultados inesperados</strong> durante a activação. Se notar mensagens de &#8220;headers already sent&#8221;, problemas com feeds ou outros problemas, tente desactivar ou remover este plugin.

en: Updating this theme will lose any customizations you have made. 'Cancel' to stop, 'OK' to update.
pt: Ao actualizar este tema vai perder todas as personalizações que fizeste. Clique 'Cancelar' para interromper, 'OK' para actualizar.

en: You can filter the list of users by User Role using the text links in the upper left to show All, Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. The default view is to show all users. Unused User Roles are not listed.
pt: Pode filtrar a lista de utilizadores por função, usando os links na parte superior esquerda para mostrar todos os utilizadores, apenas administradores, editores, autores, colaboradores ou assinantes. O estado por omissão é mostrar todos os utilizadores. Funções de utilizador não usadas não são mostradas.

en: Post via email settings allow you to send your WordPress install an email with the content of your post. You must set up a secret email account with POP3 access to use this, and any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret.
pt: As opções de publicação por email permitem-lhe enviar um email para o seu WordPress, com o conteúdo do seu artigo. Deverá configurar uma conta de email secreta, com acesso POP3 para usar esta funcionalidade. Qualquer email recebido nessa conta será publicado, por isso é uma boa ideia manter esse endereço muito secreto.

en: There are unsaved changes that will be lost. 'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
pt: Existem modificações por guardar que serão perdidas. 'OK' para continuar, 'Cancelar' para voltar ao Editor de Imagem.

en: In previous versions of WordPress, all importers were built-in. They have been turned into plugins since most people only use them once or infrequently.
pt: Em versões anteriores do WordPress, todos os importadores eram opções de base. Foram agora transformados em plugins, uma vez que são pouco usados.

en: You are using a development version of WordPress. You can update to the latest nightly build automatically or download the nightly build and install it manually:
pt: Está a usar uma versão de desenvolvimento do WordPress. Pode actualizá-la para o <em>nightly build</em> mais recente automaticamente ou descarregar o mesmo e instalá-lo manualmente:

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: The %1$s table is not okay. It is reporting the following error: %2$s. WordPress will attempt to repair this table&hellip;
pt: A tabela %1$s tem problemas e indica o seguinte erro: %2$s. O WordPress irá tentar repara-la&hellip;

en: Repairs complete. Please remove the following line from wp-config.php to prevent this page from being used by unauthorized users.
pt: Reparação completa. Por favo, remova a seguinte linha de wp-config.php para evitar que esta página seja usada por utilizadores não autorizados.

en: WordPress can automatically look for some common database problems and repair them. Repairing can take a while, so please be patient.
pt: O WordPress pode identificar alguns problemas comuns na base de dados e repará-los. A reparação pode levar algum tempo, portanto seja paciente.

en: WordPress can also attempt to optimize the database. This improves performance in some situations. Repairing and optimizing the database can take a long time and the database will be locked while optimizing.
pt: O WordPress pode também tentar optimizar a base de dados. Nalgumas situações costuma melhorar o desempenho. A reparação e optimização da base de dados pode levar algum tempo e esta ficará bloqueada enquanto decorrer o processo.

en: An avatar is an image that follows you from weblog to weblog appearing beside your name when you comment on avatar enabled sites. Here you can enable the display of avatars for people who comment on your site.
pt: Um avatar é uma imagem que identifica uma pessoa e que a segue de blog em blog, aparecendo ao lado do respectivo nome quando comenta em sites que suportam essa funcionalidade. Aqui pode activar a visualização dos avatars de quem comenta no seu blog.

en: <strong>Warning:</strong> Making changes to active plugins is not recommended. If your changes cause a fatal error, the plugin will be automatically deactivated.
pt: <strong>Atenção:</strong> Não é aconselhável efectuar alterações em plugins activos. Se as alterações causaram um erro fatal, o plugin será automaticamente desactivado.

en: The active theme is broken. Reverting to the default theme.
pt: O tema activo não está funcional. A reverter para o tema por omissão.

en: Image could not be processed. Please go back and try again.
pt: A imagem não pode ser processada. Por favor volte a tentar.

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
pt: Digite o endereço de email de um utilizador existente nesta rede, para convidá-lo para este site. Essa pessoa receberá um email, pedindo-lhe para confirmar o convite.

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
pt: Digite o endereço de email ou nome de utilizador de um utilizador existente nesta rede, para convidá-lo para este site.  Essa pessoa receberá um email, pedindo-lhe para confirmar o convite.

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. <a href="%s">View the autosave</a>
pt: Existe uma cópia automática deste artigo que é mais recente do que a versão abaixo. <a href="%s">Ver a cópia automática</a>.

en: Show Toolbar when viewing site
pt: Mostrar a barra de ferramentas ao visualizar o site

en: Contributing Developers
pt: Developers que contribuiram

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs. Singular security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bugs.
pt[0]: <strong>A versão %1$s</strong> corrigiu um problema de segurança e %2$s bugs.
pt[1]: <strong>A versão %1$s</strong> corrigiu um problema de segurança e %2$s bugs.

note: translators: %s: Codex URL
en: For more information, see <a href="%s">the release notes</a>.
pt: Para mais informações, consulte as <a href="%s">notas sobre esta actualização</a>.

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs. More than one security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bugs.
pt[0]: <strong>A versão %1$s</strong> corrigiu alguns problemas de segurança e %2$s bugs.
pt[1]: <strong>A versão %1$s</strong> corrigiu alguns problemas de segurança e %2$s bugs.

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bugs.
pt[0]: <strong>A versão %1$s</strong> corrigiu %2$s bugs.
pt[1]: <strong>A versão %1$s</strong> corrigiu %2$s bugs.

en: Welcome to your WordPress Dashboard! This is the screen you will see when you log in to your site, and gives you access to all the site management features of WordPress. You can get help for any screen by clicking the Help tab in the upper corner.
pt: Bem-vindo ao painel do WordPress! Esta é a página que lhe é apresentada quando inicia a sessão no seu site e que lhe dá acesso a toda as funcionalidades de gestão. Pode obter ajuda em qualquer página clicando no separador Ajuda, no canto superior direito.

en: What&#8217;s New
pt: O que há de novo

en: Maintenance and Security Release | Maintenance and Security Releases
pt[0]: Actualização de manutenção e segurança
pt[1]: Actualizações de manutenção e segurança

en: Security Release
pt: Actualização de segurança

en: Maintenance Release
pt: Actualização de manutenção

note: translators: %s: WordPress version number
en: <strong>Version %s</strong> addressed some security issues.
pt: A <strong>versão %s</strong> corrigiu um problema de segurança.

en: This screen allows you to choose your permalink structure. You can choose from common settings or create custom URL structures.
pt: Esta página permite-lhe escolher a sua estrutura de ligações permanente. Pode escolher de entre as configurações mais comuns ou criar estruturas de URLs personalizadas.

en: Return to Updates
pt: Voltar às actualizações

en: Welcome to WordPress %1$s. <a href="%2$s">Learn more</a>.
pt: Bem-vindo ao WordPress %1$s. <a href="%2$s">Mais informações</a>.

en: Adding Categories
pt: Adicionar categorias

en: Adding Tags
pt: Adicionar etiquetas

en: Troubleshooting
pt: Resolução de problemas

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share. There are three options for uploading files:
pt: Pode carregar aqui ficheiros multimédia mesmo sem criar um artigo. Isto permite-lhe usá-los mais tarde em artigos ou páginas e/ou obter um link directo para um ficheiro que queira partilhar. Existem três opções para carregar ficheiros:

en: Screen Display
pt: Opções do ecrã

en: Attaching Files
pt: Anexar ficheiros

en: User Roles
pt: Perfis de utilizador

en: Moderating Comments
pt: Moderação de comentários

en: Available Actions
pt: Acções disponíveis

en: How to Update
pt: Como actualizar

en: Adding Plugins
pt: Adicionar plugins

en: Screen Content
pt: Opções do ecrã

en: Adding Themes
pt: Adcionar temas

en: If you want to convert your categories to tags (or vice versa), use the <a href="%s">Categories and Tags Converter</a> available from the Import screen.
pt: Se pretende converter as suas categorias em etiquetas (ou vice versa), use o <a href="%s">conversor de categorias e etiquetas</a>, disponível na página de importações.

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
pt: Uma vez que tenha guardado o ficheiro de exportação, pode usar a funcionalidade de importação noutra instalação de WordPress, para importar o conteúdo desse ficheiro.

en: Here is a basic overview of the different user roles and the permissions associated with each one:
pt: Aqui está uma visão geral dos diferentes perfis de utilizador e permissões associadas:

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen and click the Add New User button at the bottom.
pt: Para adicionar um novo utilizador ao seu site, preencha o formulário nesta página e clique em Adicionar novo utilizador.

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc. but cannot create regular site content.
pt: Os assinantes podem ler comentários, comentar, receber newsletters e mais coisas, mas não podem criar conteúdo normal no site.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected posts at once. To remove a post from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
pt: Ao usar acções por lotes, pode mudar os dados (categorias, autor, etc.) dos artigos seleccionados, de uma só vez. Para remover um artigo do lote, clique no x junto ao respectivo nome, na área de acções por lote que aparece.

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
pt: Pode personalizar esta página de várias maneiras:

en: You can also edit or move multiple posts to the trash at once. Select the posts you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
pt: Pode também editar ou mover vários artigos para o lixo, de uma só vez. Escolha os artigos sobre os quais pretende agir usando as caixas de selecção, e depois escolha a acção pretendida no drop down de acções por lotes e clique em aplicar.

en: You must assign a password to the new user, which they can change after logging in. The username, however, cannot be changed.
pt: É obrigatório atribuir uma senha ao novo utilizador, o qual a poderá alterar depois de iniciar a sessão. O nome de utilizador, no entanto, não pode ser alterado.

en: Remember to click the Add New User button at the bottom of this screen when you are finished.
pt: Não se esqueça de clicar no botão Adicionar novo utilizador, quando terminar.

en: This screen provides access to all of your posts. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
pt: Esta página dá-lhe acesso a todos os seus artigos. Pode personalizar esta página para que se adapte melhor ao seu fluxo de trabalho.

en: Authors can publish and manage their own posts, and are able to upload files.
pt: Os autores podem publicar e gerir os seu próprios artigos e carregar ficheiros

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugin directory</a> to see if an importer is available.
pt: Se o importador de que necessita não estiver instalado, <a href="%s">pesquise no repositório de plugins</a> para ver se existe algum disponível.

en: Plugins hook into WordPress to extend its functionality with custom features. Plugins are developed independently from the core WordPress application by thousands of developers all over the world. All plugins in the official <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Plugin Directory</a> are compatible with the license WordPress uses. You can find new plugins to install by searching or browsing the Directory right here in your own Plugins section.
pt: Os plugins ligam-se ao WordPress para expandir as suas funcionalidades com características personalizadas. Os Plugins são desenvolvidos por milhares de programadores por todo o mundo independentemente do núcleo do WordPress. Todos os plugins no <a href="%s" target="_blank">repositório oficial de plugins do WordPress.org</a> são compatíveis com a licença que o WordPress usa. Pode instalar novos plugins procurando ou navegando no repositório aqui mesmo, na sua secção de plugins.

en: Common Settings
pt: Opções comuns

en: Custom Structures
pt: Estruturas personalizadas

en: Permalinks are the permanent URLs to your individual pages and blog posts, as well as your category and tag archives. A permalink is the web address used to link to your content. The URL to each post should be permanent, and never change &#8212; hence the name permalink.
pt: As ligações permanentes são os URLs das suas páginas e artigos individuais, assim como das páginas de arquivo de categorias e etiquetas. Uma ligação permanente é o endereço usado para linkar o seu conteúdo. O URL de um artigo deveria ser permanente, daí o nome ligação permanente.

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within the dashboard, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links.
pt: Pode submeter conteúdo de várias formas; esta página tem as configurações para todas elas. A secção superior controla o editor dentro destas páginas de administração, enquanto que as restantes controlam métodos de publicação externos. Para mais informações sobre qualquer um desses métodos, use os links para a documentação.

en: Uploading Files allows you to choose the folder and path for storing your uploaded files.
pt: O carregamento de ficheiros permite-lhe escolher o directório onde quer armazenar os seus ficheiros.

en: Installing themes on Multisite can only be done from the Network Admin section.
pt: A instalação de temas em configurações multisite só pode ser feita na secção de administração de rede.

en: If you want site visitors to be able to register themselves, as opposed to by the site administrator, check the membership box. A default user role can be set for all new users, whether self-registered or registered by the site admin.
pt: Se quiser que os visitantes do site possam registar-se, em vez de serem adicionados pelo administrador do site, marque a opção de registo. Pode ser definido um perfil de utilizador por omissão para todos os novos utilizadores, quando se registam ou são adicionados pelo administrador.

en: Post Via Email
pt: Publicar por email

en: If desired, WordPress will automatically alert various services of your new posts.
pt: Se o desejar, o WordPress pode automaticamente alertar vários serviços para os seus novos artigos.

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they won&#8217;t all fit here! :) Use the documentation links to get information on what each discussion setting does.
pt: Esta página oferece muitas opções para controlar a gestão e visualização de comentários e links para seus artigos e páginas. Tantas que, na verdade, nem cabem aqui! :) Use os links para a documentação para obter informações sobre o que cada opção de discussão faz.

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things. You can hide the Toolbar (formerly called the Admin Bar) from the front end of your site, however it cannot be disabled on the admin screens.
pt: Pode mudar a sua senha, ligar os atalhos de teclado, mudar o esquema de cores do seu painel de administração e desligar o modo WYSIWYG do editor de artigos, entre outros. Pode esconder a barra de ferramentas (que antes se chamava barra de administração) na parte da frente do seu site, mas ela não pode ser escondida nas páginas de administração.

en: Inactive Sidebar (not used)
pt: Barra lateral inactiva (sem uso)

en: This sidebar is no longer available and does not show anywhere on your site. Remove each of the widgets below to fully remove this inactive sidebar.
pt: Esta barra lateral já não está disponível e não aparece no seu site. Remova cada um dos widgets abaixo para remover definitivamente esta barra lateral inactiva.

en: Missing Widgets
pt: Widgets não encontrados

en: Removing and Reusing
pt: Remover e reutilizar

en: Clicking <strong>Select Files</strong> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <strong>Open</strong> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen.
pt: Clicar em <strong>Seleccionar ficheiros</strong> abre uma nova janela permitindo-lhe seleccionar ficheiros disponíveis no seu computador. Seleccionar <strong>Abrir</strong>, após seleccionar o ficheiro que pretende, activa uma barra de progresso no ecrã de carregamento.

en: <strong>Drag and drop</strong> your files into the area below. Multiple files are allowed.
pt: <strong>Arraste e largue</strong> os seus ficheiros na área abaixo. Múltiplos ficheiros são permitidos.

en: You can create groups of links by using Link Categories. Link Category names must be unique and Link Categories are separate from the categories you use for posts.
pt: Pode criar grupos de links usando categorias de links. Os nomes de categorias de links devem ser únicos e distintos das categorias dos artigos.

en: You can assign keywords to your posts using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there&#8217;s no relationship from one tag to another.
pt: Pode atribuir palavras-chave aos seus artigos, usando as <strong>etiquetas</strong>. Ao contrário das categorias, as etiquetas não têm hierarquia, ou seja, não há relação entre uma etiqueta e outra.

en: Managing pages is very similar to managing posts, and the screens can be customized in the same way.
pt: A gestão das páginas é muito semelhante à gestão dos artigos, e os ecrãs podem ser personalizados da mesma forma.

en: Deleting Links
pt: Apagar links

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link to the side to learn more.
pt: Muitas pessoas usam atalhos de teclado para moderar os comentários de forma mais rápida. Use os links ao lado para saber mais.

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the Bulk Actions.
pt: Pode gerir os comentários no seu site da mesma maneira que gere artigos e outros conteúdos. Esta página é personalizável da mesma forma que as outras páginas de administração e pode agir sobre os comentários usando os links de acção ao pairar sobre o conteúdo ou as acções em lotes.

en: Links in the Toolbar at the top of the screen connect your dashboard and the front end of your site, and provide access to your profile and helpful WordPress information.
pt: Links na barra de ferramentas no topo da página ligam o painel e a frente do seu site e fornecem acesso ao seu perfil e informações úteis do WordPress.

en: In the <strong>Author</strong> column, in addition to the author&#8217;s name, email address, and blog URL, the commenter&#8217;s IP address is shown. Clicking on this link will show you all the comments made from this IP address.
pt: Na coluna do <strong>Autor</strong>, para além do nome do autor, email e endereço do site, é também mostrado o endereço IP. Ao clicar nesse link são mostrados todos os comentários feitos a partir desse endereço IP.

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk Actions menu to edit the metadata for multiple pages at once.
pt: Pode também executar os mesmos tipos de acções, incluindo a filtragem da lista, actuar numa página usando os links acção que aparecem quando passa o rato sobre uma linha, ou usando o menu de Edição por lotes, para editar os dados de várias páginas de uma só vez.

en: Hovering over a row reveals action links: Edit, Delete Permanently, and View. Clicking Edit or on the media file&#8217;s name displays a simple screen to edit that individual file&#8217;s metadata. Clicking Delete Permanently will delete the file from the media library (as well as from any posts to which it is currently attached). View will take you to the display page for that file.
pt: Pairar por cima de uma linha revela as acções possíveis: Editar, Apagar Definitivamente e Ver. Clicar em Editar ou no nome do ficheiro, leva a uma página onde pode editar as informações desse mesmo ficheiro. Clicar em Eliminar Definitivamente irá apagar o ficheiro da biblioteca multimédia bem como de qualquer artigo ao qual esteja associado. Ver, leva à página do próprio ficheiro.

en: If a media file has not been attached to any post, you will see that in the Attached To column, and can click on Attach File to launch a small popup that will allow you to search for a post and attach the file.
pt: Se um ficheiro não estiver anexado a qualquer artigo, verá isso na coluna Anexado a. Pode clicar em Anexar para abrir um pequeno popup que lhe permitirá procurar o artigo ao qual deseja anexar esse ficheiro.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the Screen Options tab to customize the display of this screen.
pt: Todos os ficheiros carregados por si estão listados na biblioteca multimédia, com os uploads mais recentes listados em primeiro lugar. Pode usar o separador Opções deste ecrã para personalizar a exibição desta página.

en: Pages are similar to posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest pages under other pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of pages.
pt: As Páginas são semelhantes aos Artigos na medida em que têm também um titulo, texto da pagina, e metadados associados, mas são diferentes no aspecto de que não estão ligados a uma ordem cronológica, são uma especie de artigos permanentes. As Páginas não estão categorizadas nem possuem etiquetas, mas podem ser organizadas hierarquicamente. Pode organizar as páginas em subpáginas, tornando-as &#8220;filhas&#8221; de outra página, criando assim uma dependência entre páginas.

en: Links may be separated into Link Categories; these are different than the categories used on your posts.
pt: Os links podem ser separados com categorias de links; estas são diferentes das categorias usadas nos seus artigos.

en: <a href="%s">Learn more about WordPress %s</a>.
pt: <a href="%s">Saiba mais sobre o WordPress %s</a>.

en: Managing Pages
pt: Gestão de páginas

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
pt: <strong>Pré-visualizar</strong> mostra como o rascunho do seu artigo vai aparecer se decidir publicá-lo. Ver artigo irá levá-lo ao artigo no seu site. O link disponível vai depender do estado do seu artigo.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many users to list per screen using the Screen Options tab.
pt: Pode mostrar ou esconder colunas com base nas suas necessidades e decidir quantos utilizadores mostrar por página usando o separador "Opções deste ecrã".

en: <strong>Trash</strong> removes your post from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
pt: <strong>Lixo</strong> remove o seu artigo desta lista e coloca-o no lixo, de onde o pode apagar definitivamente.

en: Hovering over a row in the users list will display action links that allow you to manage users. You can perform the following actions:
pt: Ao passar com o rato por cima de uma linha na lista de utilizadores, são disponibilizadas acções que lhe permitem gerir o utilizador. Pode efectuar as seguintes acções:

en: <strong>Quick Edit</strong> provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
pt: <strong>Edição rápida</strong> dá-lhe acesso imediato aos dados do seu artigo, permitindo-lhe actualizar detalhes do mesmo sem sair desta página.

en: You can view all posts made by a user by clicking on the number under the Posts column.
pt: Pode ver todos os artigos de um utilizador clicando no numero na coluna Artigos

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
pt: <strong>Editar</strong> leva à página de edição desse artigo. Pode também aceder clicando no nome do artigo.

en: Edit takes you to the editable profile screen for that user. You can also reach that screen by clicking on the username.
pt: Editar leva ao perfil editável do utilizador. Pode também aceder clicando no nome de utilizador.

en: Because this is a multisite installation, you may add accounts that already exist on the Network by specifying a username or email, and defining a role. For more options, such as specifying a password, you have to be a Network Administrator and use the hover link under an existing user&#8217;s name to Edit the user profile under Network Admin > All Users.
pt: Porque esta é uma instalação multi-site, pode adicionar contas que já existem na rede, especificando um nome de utilizador ou email, e definir a respectiva função. Para mais opções, tais como especificar uma senha, tem que ser um administrador de rede e passar o rato sobre o nome de um utilizador existente, para editar o perfil do utilizador Administração da rede > Todos os utilizadores.

en: Likely direct inclusion of wp-admin/includes/template.php in order to use add_meta_box(). This is very wrong. Hook the add_meta_box() call into the add_meta_boxes action instead.
pt: Possível inclusão directa do wp-admin/includes/template.php para fazer uso de add_meta_box(). Isto não se deve fazer. Em alternativa, insira a chamada add_meta_box() dentro da acção add_meta_boxes.

en: Welcome to WordPress %s
pt: Bem-vindo ao WordPress %s

en: Return to Dashboard &rarr; Updates
pt: Voltar ao painel &rarr; Actualizações

en: Go to Dashboard &rarr; Home
pt: Ir para o painel &rarr; Início

en: WordPress is created by a worldwide team of passionate individuals.
pt: O WordPress é desenvolvido por uma equipa de entusiastas.

en: Under the Hood
pt: Nos bastidores

en: Customize Your Site
pt: Personalize o seu site

en: Profile updated.
pt: Perfil actualizado

note: translators: 1: Site name, 2: site URL, 3: role, 4: activation URL
en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
pt: Olá,
    
    Foi convidado a juntar-se a '%1$s' em
    %2$s com o perfile de %3$s.
    
    Por favor clique no link abaixo para aceitar o convite:
    %4$s

en: The package could not be installed.
pt: Não foi possível instalar o pacote.

en: The plugin contains no files.
pt: O plugin não contém ficheiros.

en: No valid plugins were found.
pt: Não foi encontrado nenhum plugin válido.

en: Attachment Post URL
pt: URL do anexo do artigo

[ctx: admin menu]
en: All Links
pt: Links

en: Drop files here
pt: Para carregar, largue os ficheiros em qualquer lugar

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: Failed to optimize the %1$s table. Error: %2$s
pt: Impossível optimizar a tabela %1$s. Erro: %2$s

note: translators: %s: table name
en: Successfully optimized the %s table.
pt: Tabela %s optimizada com sucesso.

note: translators: %s: table name
en: Successfully repaired the %s table.
pt: Tabela %s reparada com sucesso

note: translators: %s: table name
en: The %s table is already optimized.
pt: A tabela %s já está otimizada.

note: translators: %s: table name
en: The %s table is okay.
pt: A tabela %s não tem problemas.

en: View version %1$s details.
pt: Detalhes da versão %1$s

en: Install the Tumblr importer to import posts &amp; media from Tumblr using their API.
pt: Instale o importador de Tumblr para importar artigos e conteúdos multimédia do Tumblr utilizando a respectiva API.

en: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>
pt: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Actualize %2$s</a> ou aprenda como <a href="%3$s" class="browse-happy-link">navegar sem problemas</a>

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag, %3$d is width, %4$d is height
en: Scale images to match the large size selected in %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).
pt: Redimensione as imagens para as fazer corresponder ao tamanho grande, selecionado nas %1$sopções de imagem%2$s (%3$d &times;%4$d).

en: Audio, Video, or Other File
pt: Áudio, vídeo ou outro ficheiro

en: Insert media from another website
pt: Inserir conteúdos multimédia de um outro website

en: <strong>ERROR</strong>: options page not found.
pt: <strong>ERRO</strong>: a página de opções não foi encontrada.

en: <strong>ERROR:</strong> There was an error connecting to the server, Please verify the settings are correct.
pt: <strong>ERRO:</strong> houve um erro de ligação ao servidor. Por favor verifique se as definições estão corretas.

en: ERROR: you are replying to a comment on a draft post.
pt: ERRO: está a responder a um comentário num rascunho de artigo.

en: ERROR: please type a comment.
pt: ERRO: por favor escreva um comentário.

en: Navigation
pt: Navegação

en: You can use the following controls to arrange your Dashboard screen to suit your workflow. This is true on most other administration screens as well.
pt: Pode usar as seguintes opções para organizar o painel a seu agrado. Isto é possível também em grande parte dos outros ecrãs de administração.

en: Overview
pt: Visão geral

en: The left-hand navigation menu provides links to all of the WordPress administration screens, with submenu items displayed on hover. You can minimize this menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom.
pt: O menu de navegação à esquerda fornece links para todas as páginas de administração do WordPress,  os submenus serão exibidos quando passar com o rato sobre eles. Pode minimizar este menu numa faixa estreita de ícones, clicando na seta "Minimizar" na parte inferior do menu de navegação.

en: <strong>Drag and Drop</strong> &mdash; To rearrange the boxes, drag and drop by clicking on the title bar of the selected box and releasing when you see a gray dotted-line rectangle appear in the location you want to place the box.
pt: <strong>Arraste e solte</strong> &mdash; Para reorganizar as caixas, arraste e solte clicando na barra do título da caixa seleccionada e largue-a quando vir um rectângulo com picotado cinza aparecer na zona em que deseja colocar a caixa.

en: Updates %s
pt: Actualizações %s

note: translators: %s: search keywords
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
pt: Resultados da pesquisa por &#8220;%s&#8221;

en: You can&#8217;t give users that role.
pt: Não pode atribuir esse perfil a utilizadores.

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Actualização disponível <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Actualizações disponíveis <span class="count">(%s)</span>

en: Click to view entire list of files which will be deleted
pt: Clique para ver a listagem completa de ficheiros que serão eliminados

note: translators: 1: plugin name, 2: plugin author
en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em>
pt: <strong>%1$s</strong> por <em>%2$s</em>

en: Caution:
pt: Cuidado:

en: Add New User
pt: Adicionar novo utilizador

en: You do not have sufficient permissions to manage options for this site.
pt: Não tem permissões suficientes para gerir as opções deste site.

en: Installed Plugins
pt: Plugins instalados

en: Confirm Deletion
pt: Confirmar eliminação

en: Deactivate
pt: Desactivar

en: Version %s
pt: Versão %s

en: User added.
pt: Utilizador adicionado.

en: View
pt: Ver

en: Super Admin
pt: Super administrador

en: You can&#8217;t remove users.
pt: Não pode remover utilizadores.

en: Settings saved.
pt: Definições guardadas

en: Changed roles.
pt: Perfis alterados.

en: User removed from this site.
pt: Utilizador removido deste site.

en: Search Users
pt: Procurar utilizadores

en: Add Existing User
pt: Adicionar utilizador existente

en: Role
pt: Perfil

en: For more information:
pt: Para mais informação:

[ctx: user]
en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Delete
pt: Eliminar

en: All Users
pt: Todos os utilizadores

en: Attributes
pt: Atributos

en: Install
pt: Instalar

en: Delete Site
pt: Eliminar site

en: Customizing This Display
pt: Personalizar esta página

en: About Pages
pt: Sobre páginas

en: Title and Post Editor
pt: Editor de títulos e artigos

en: Note: Neither of these options blocks access to your site &mdash; it is up to search engines to honor your request.
pt: Nota: Nenhuma destas opções bloqueia o acesso ao seu site - cabe aos motores de busca honrar o seu pedido.

en: Post name
pt: Nome do artigo

[ctx: sample permalink structure]
en: sample-post
pt: exemplo-de-artigo

[ctx: sample permalink base]
en: archives
pt: arquivo

en: This importer is not installed. Please install importers from <a href="%s">the main site</a>.
pt: O importador não está instalado. Por favor instale importadores a partir do <a href="%s">site principal</a>.

en: Site Language
pt: Idioma do site

en: Email Address
pt: Endereço de email

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article
pt: Tentar notificar os sites linkados no artigo.

note: translators: 1: Site name, 2: site URL, 3: role
en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
pt: Olá,
    Foi convidado a juntar-se a '%1$s' em
    %2$s com o perfil de %3$s.
    Se não se quer juntar a este site, por favor ignore
    esta mensagem. Este convite expira dentro de alguns dias.
    
    Por favor clique no link abaixo para activar a sua conta:
    %%s

en: Featured Images
pt: Imagens em destaque

en: Full Width Template
pt: Modelo a toda a largura

en: Post Formats
pt: Formatos de artigo

en: Featured Image Header
pt: Imagem em destaque no cabeçalho

note: translators: %s: browser name and link
en: It looks like you're using an old version of %s. For the best WordPress experience, please update your browser.
pt: Parece que está a usar uma versão antiga do <a href='%s'>%s</a>. Para navegar melhor no WordPress, por favor actualize o seu browser.

note: translators: %s: browser name and link
en: It looks like you're using an insecure version of %s. Using an outdated browser makes your computer unsafe. For the best WordPress experience, please update your browser.
pt: Parece que está a usar uma versão insegura do <a href='%s'>%s</a>. O uso de um browser antigo torna o seu computador inseguro. Para navegar melhor no WordPress, por favor actualize o seu browser.

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
pt: Existem alguns items de menu inválidos. Por favor verifique-os ou elimine-os.

[ctx: term name]
en: Name
pt: Nome

[ctx: meta name]
en: Name
pt: Nome

[ctx: theme name]
en: Name
pt: Nome

en: Icon Design
pt: Design dos ícones

en: You can find additional themes for your site by using the Theme Browser/Installer on this screen, which will display themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. These themes are designed and developed by third parties, are available free of charge, and are compatible with the license WordPress uses.
pt: Pode encontrar temas adicionais para o seu site usando o navegador/instalador de temas nesta página, o que irá exibir os temas do <a href="%s" target="_blank">repositório de temas do WordPress.org</a>. Esses temas foram desenhados e desenvolvidos por terceiros, estão disponíveis gratuitamente e são compatíveis com a licença que o WordPress usa.

en: Re-install Now
pt: Reinstalar

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
pt: O ficheiro carregado excede a instrução upload_max_filesize em php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
pt: O ficheiro carregado excede a instrução MAX_FILE_SIZE especificada no formulário HTML.

en: External Libraries
pt: Bibliotecas externas

en: Available Tools
pt: Ferramentas disponíveis

en: Network Setup
pt: Configuração da rede

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
pt: Tradutores

en: WordPress grows when people like you tell their friends about it, and the thousands of businesses and services that are built on and around WordPress share that fact with their users. We&#8217;re flattered every time someone spreads the good word, just make sure to <a href="%s">check out our trademark guidelines</a> first.
pt: O WordPress cresce quando pessoas como você o divulgam junto dos seus amigos e quando os milhares de empresas e serviços que são construídos sobre e ao redor do WordPress o compartilham com os seus utilizadores. Ficamos muito contentes sempre que alguém divulga a boa palavra, mas lembre-se de <a href="%s">verificar as nossas diretrizes de marca</a> antes de o fazer.

en: Every plugin and theme in WordPress.org&#8217;s directory is 100%% GPL or a similarly free and compatible license, so you can feel safe finding <a href="%1$s">plugins</a> and <a href="%2$s">themes</a> there. If you get a plugin or theme from another source, make sure to <a href="%3$s">ask them if it&#8217;s GPL</a> first. If they don&#8217;t respect the WordPress license, we don&#8217;t recommend them.
pt: Qualquer plugin ou tema no repositório do WordPress.org é 100%% GPL ou com uma licença igualmente gratuita e compatível, portanto pode estar seguro de encontrar <a href="%1$s">plugins</a> e <a href="%2$s">temas</a> no repositório. Se obteve um plugin ou tema a partir de outra fonte, não se esqueça de <a href="%3$s">perguntar se a licença é GPL</a>, primeiro. Se a licença do WordPress não estiver a ser respeitada, não os recomendamos.

en: WordPress is Free and open source software, built by a distributed community of mostly volunteer developers from around the world. WordPress comes with some awesome, worldview-changing rights courtesy of its <a href="%s">license</a>, the GPL.
pt: O WordPress é um software livre e de código aberto, desenvolvido por uma comunidade distribuída, constituida na maior parte por voluntários, em todo mundo. O WordPress vem com direitos fantásticos e inovadores graças à sua <a href="%s">licença GPL</a>.

en: Credits
pt: Créditos

en: Core Contributors to WordPress %s
pt: Core Contributors do WordPress %s

en: Recent Rockstars
pt: Rockstars recentes

en: All Comments
pt: Todos os comentários

en: Project Leaders
pt: Chefes de projecto

en: Internationalization
pt: Internacionalização

en: Cofounder, Project Lead
pt: Co-fundador, Project Lead

en: Want to see your name in lights on this page? <a href="%s">Get involved in WordPress</a>.
pt: Quer ver o seu nome nesta página? <a href="%s">Participe no WordPress</a>.

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
pt: Desactivar

en: WordPress is created by a <a href="%1$s">worldwide team</a> of passionate individuals. <a href="%2$s">Get involved in WordPress</a>.
pt: O WordPress é criado por uma <a href="%1$s">equipa mundial</a> de entusiastas. <a href="%2$s">participe no WordPress</a>.

en: Extended Core Team
pt: Equipa estendida do núcleo

en: You have access to the source code, the freedom to study how the program works, and the freedom to change it to make it do what you wish.
pt: Tem acesso ao código-fonte, a liberdade de pesquisar como funciona o programa e a liberdade de o modificar para que ele faça o que deseja.

en: You have the freedom to redistribute copies of the original program so you can help your neighbor.
pt: Tem a liberdade de distribuir cópias do programa original, para que possa ajudar o seu vizinho.

en: You are using an insecure browser!
pt: Está a usar um browser inseguro!

en: Don&#8217;t you wish all software came with these freedoms? So do we! For more information, check out the <a href="http://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.
pt: Não era fantástico se qualquer software fosse fornecido com estas liberdades? Para obter mais informações, visite a <a href="http://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.

en: Freedoms
pt: Liberdades

en: You have the freedom to run the program, for any purpose.
pt: Tem a liberdade de executar o programa, para qualquer fim.

en: You have the freedom to distribute copies of your modified versions to others. By doing this you can give the whole community a chance to benefit from your changes.
pt: Tem a liberdade de distribuir cópias das suas versões modificadas. Ao fazer isso, pode dar a toda a comunidade a oportunidade de beneficiar das suas alterações.

en: Your browser is out of date!
pt: O seu browser está desactualizado!

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
pt: Pode escolher um destes cabeçalhos ou mostrar um cabeçalho aleatório em cada página.

en: If you don&lsquo;t want to upload your own image, you can use one of these cool headers, or show a random one.
pt: Se não quer carregar uma imagem sua, pode usar um destes cabeçalhos ou mostrar um cabeçalho aleatório.

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
pt: Pode escolher um cabeçalho que já tenha carregado ou mostrar um cabeçalho aleatório.

en: Collapse menu
pt: Minimizar

note: translators: %s: wp-content directory name
en: Drop-ins are advanced plugins in the %s directory that replace WordPress functionality when present.
pt: Os <em>Drop-ins</em> são plugins avançados que, quando presentes no directório <code>%s</code>, substituem funcionalidades do WordPress.

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
pt: <strong>Aleatório:</strong> Mostrar uma imagem diferente em cada página.

en: Uploaded Images
pt: Imagens carregadas

en: You have specified this user for deletion:
pt: Especificou este utilizador para eliminação:

en: &larr; Back to Users
pt: &larr; Voltar aos utilizadores

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
pt: %1$s de %2$s

en: %s Page Template
pt: Modelo de página %s

en: This plugin may be active on other sites in the network.
pt: Este plugin pode estar activo em outros sites da rede.

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
pt: Não pode eliminar um plugin enquanto ele estiver activo no site principal.

en: You do not have sufficient permissions to update this site.
pt: Não tem permissões suficientes para actualizar este site.

[ctx: user]
en: Add Existing
pt: Adicionar existente

en: Default Post Format
pt: Formato de artigo por omissão

[ctx: user]
en: Add New User
pt: Adicionar novo utilizador

en: Any edits to files from this screen will be reflected on all sites in the network.
pt: Todas as edições em ficheiros nesta página serão aplicadas a todos os sites na rede.

[ctx: user]
en: Add Existing User
pt: Adicionar utilizador existente

en: The boxes on your Dashboard screen are:
pt: As caixas no seu painel são:

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
pt: Esta página lista todos os utilizadores existentes no seu site. Cada utilizador tem um de cinco perfis, conforme estabelecido pelo administrador do site: Administrador, Autor, Editor, Colaborador ou Assinante. Utilizadores com perfis que não de Administrador vão ver menos opções no painel, com base no seu perfil.

en: If you want to make changes but don&#8217;t want them to be overwritten when the plugin is updated, you may be ready to think about writing your own plugin. For information on how to edit plugins, write your own from scratch, or just better understand their anatomy, check out the links below.
pt: Se quiser fazer alterações, mas não quiser que elas se percam quando o plugin for actualizado, comece a pensar em desenvolver os seus próprios plugins. Para obter informações sobre como editar plugins, escrever o seu próprio plugin a partir do zero, ou apenas perceber melhor a sua anatomia, visite os links abaixo.

en: Press This is a bookmarklet that makes it easy to blog about something you come across on the web. You can use it to just grab a link, or to post an excerpt. Press This will even allow you to choose from images included on the page and use them in your post. Just drag the Press This link on this screen to your bookmarks bar in your browser, and you&#8217;ll be on your way to easier content creation. Clicking on it while on another website opens a popup window with all these options.
pt: Press This é um <em>bookmarklet</em> que facilita a publicação de qualquer conteúdo que encontrar na web. Pode usá-lo apenas para um link ou para publicar um excerto. O Press This permite-lhe até escolher de entre as imagens incluídas na página e usá-las no seu artigo. Basta arrastar o marcador Press This desta página para a barra de favoritos do seu navegador e está pronto para criar conteúdo mais facilmente. Ao clicar no marcador quando visitar outro site abre-se uma janela com todas estas opções.

note: translators: Default page slug
en: sample-page
pt: pagina-exemplo

en: Sample Page
pt: Exemplo de página

en: Retro (Generated)
pt: Retro (Gerado)

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> or <a href="%2$s">install</a> more themes.
pt: Tem apenas um tema activo neste site. Visite a administração de rede para <a href="%1$s">activar</a> ou <a href="%2$s">instalar</a> mais temas.

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> more themes.
pt: Tem apenas um tema activo neste site. Visite a administração de rede para <a href="%1$s">activar</a> mais temas.

en: Super admin privileges cannot be removed because this user has the network admin email.
pt: Os privilégios de super admin não podem ser revogados porque o utilizador tem o email de admin.

en: You only have one theme installed right now. Live a little! You can choose from over 1,000 free themes in the WordPress.org Theme Directory at any time: just click on the <a href="%s">Install Themes</a> tab above.
pt: Actualmente tem apenas um tema instalado. Viva um pouco! Em qualquer altura pode escolher entre mais de 1.000 temas gratuitos, disponíveis no repositório de temas do WordPress.org: apenas precisa de clicar no separador <a href="%s">Instalar temas</a>, acima.

en: One or more database tables are unavailable. To allow WordPress to attempt to repair these tables, press the &#8220;Repair Database&#8221; button. Repairing can take a while, so please be patient.
pt: Uma ou mais tabelas da base de dados não estão disponíveis. Para permitir que o WordPress tente repara-las, clique em &#8220;Reparar base de dados&#8221;. A reparação pode demorar um pouco, por isso seja paciente.

en: Visual Editor RTL Stylesheet
pt: Folha de estilos RTL do editor visual

en: This child theme inherits templates from a parent theme, %s.
pt: Este tema filho herda templates do tema pai %s.

en: This is a file in your current parent theme.
pt: Este é um ficheiro no seu tema pai actual.

en: Network Enable
pt: Activar na rede

en: WordPress &rsaquo; Update
pt: WordPress &rsaquo; Actualização

en: No Update Required
pt: Nenhuma actualização necessária

en: Database Update Required
pt: É necessária uma actualização da base de dados

en: WordPress has been updated! Before we send you on your way, we have to update your database to the newest version.
pt: O WordPress foi actualizado! Antes de seguir caminho é preciso actualizar a base de dados para a nova versão.

en: Update WordPress Database
pt: Actualizar a base de dados do WordPress

en: Update Complete
pt: Actualização completa

en: Your WordPress database has been successfully updated!
pt: A sua base de dados do WordPress foi actualizada com êxito!

en: You are about to install WordPress %s <strong>in English (US).</strong> There is a chance this update will break your translation. You may prefer to wait for the localized version to be released.
pt: Está prestes a instalar o WordPres %s <strong>em Inglês (EUA)</strong>. Existe a possibilidade de esta actualização alterar a sua tradução. Pode preferir esperar pelo lançamento da versão traduzida.

en: The database update process may take a little while, so please be patient.
pt: O processo de actualização da base de dados poderá demorar algum tempo, por favor seja paciente.

en: Update package not available.
pt: O pacote de instalação não está disponível.

en: Plugin update failed.
pt: A actualização do plugin falhou.

en: Plugin updated successfully.
pt: Plugin actualizado com sucesso.

en: Theme update failed.
pt: A actualização do tema falhou.

en: Theme updated successfully.
pt: Tema actualizado com sucesso.

en: Update Plugin
pt: Actualizar plugin

en: Update Theme
pt: Actualizar tema

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
pt: Está disponível uma nova versão de %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Detalhes da versão %4$s</a>. <em>A actualização automatica não está disponível para este plugin</em>.

en: Choose what to export
pt: Escolha o que quer exportar

en: All content
pt: Todo o conteúdo

en: Authors:
pt: Autores:

en: Date range:
pt: Período:

en: This will contain all of your posts, pages, comments, custom fields, terms, navigation menus and custom posts.
pt: Inclui todos os seus artigos, páginas, comentários, campos personalizados, termos, menus de navegação e artigos personalizados.

[ctx: themes]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Todos <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Todos <span class="count">(%s)</span>

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
pt: Este tipo de ficheiro não é permitido por razões de segurança.

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
pt: Apenas para imagens, pode clicar em Editar Imagem por baixo da miniatura para ampliar um editor de imagem embutido com ícones para recortar, girar ou inverter a imagem, bem como para desfazer e refazer. As caixas do lado direito dão-lhe mais opções para redimensionar a imagem, para a recortar e para recortar a miniatura de maneira diferente da imagem original. Pode clicar em Ajuda nas caixas para obter mais informações.

en: This screen allows you to edit five fields for metadata in a file within the media library.
pt: Esta página permite-lhe editar cinco campos de metadados de um ficheiro da biblioteca multimédia.

en: Remember to click Update Media to save metadata entered or changed.
pt: Lembre-se de clicar em Actualizar multimédia para guardar os metadados introduzidos ou alterados.

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
pt: Note que recorta a imagem clicando sobre ela (o ícone de recorte já está seleccionado) e arrastando a moldura de corte para seleccionar a parte desejada. Em seguida, clique em Guardar para manter o corte.

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
pt: A secção de Widgets disponíveis contém todos os widgets que pode escolher. Arrastar um widget para uma barra lateral fará com que ele se abra, permitindo que configure as suas opções. Quando estiver satisfeito com as configurações do widget, clique no botão Guardar e o widget ficará activo no seu site. Se clicar em Eliminar, ele será removido.

en: Email or Username
pt: Email ou nome de utilizador

en: Search Installed Themes
pt: Pesquisar temas instalados

en: <strong>Please Note:</strong> Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using <a href="%s">child themes</a> for modifications.
pt: <strong> Tome nota:</strong> Todas as personalizações que fez nos arquivos do tema serão perdidas. Por favor considere usar <a href="%s">child themes</a> para modificações.

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Fixo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Fixos <span class="count">(%s)</span>

en: Check Again
pt: Verificar de novo

en: Please select one or more plugins to update.
pt: Por favor seleccione um ou mais plugins a actualizar.

en: Please select one or more themes to update.
pt: Por favor seleccione um ou mais temas a actualizar.

note: translators: %1 date, %2 time.
en: Last checked on %1$s at %2$s.
pt: Última verificação em %1$s às %2$s.

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
pt: A actualização está a começar. Este processo pode demorar mais tempo em alguns serviços de alojamento, por favor, seja paciente.

en: Apply Filters
pt: Aplicar filtros

en: RTL Language Support
pt: Suporte para idiomas RTL

en: Editor Style
pt: Estilos no editor

en: Translation Ready
pt: Pronto para tradução

en: Front Page Posting
pt: Publicação na página inicial

en: You are not allowed to edit this comment.
pt: Não tem permissões para editar este comentário.

en: To perform the requested action, WordPress needs to access your web server.
pt: Para executar a acção solicitada, o WordPress precisa de aceder ao seu servidor.

en: Current Page
pt: Página actual

en: No themes match your request.
pt: Nenhum tema corresponde ao seu pedido.

en: Search Sites
pt: Procurar Sites

en: You have %1$s and %2$s.
pt: Tem %1$s e %2$s.

en: %s user | %s users
pt[0]: %s utilizador
pt[1]: %s utilizadores

en: Create a New User
pt: Criar novo utilizador

en: https://wordpress.org/news/
pt: http://wp-portugal.com/

en: http://wordpress.org/news/feed/
pt: http://wp-portugal.com/feed/

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
pt: (O registo foi desactivado. Apenas os membros deste site podem comentar.)

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. By default, this email will also contain their password. Uncheck the box if you don&#8217;t want the password to be included in the welcome email.
pt: Os novos utilizadores irão receber um email informando que foram adicionados como utilizador do seu site. Por omissão esse email irá também conter a respectiva senha. Desactive a opção se não quer que a senha seja incluída no email de boas-vindas.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>.
pt: Está disponível uma nova versão de %1$s. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Detalhes da versão %4$s</a>.

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
pt: Faça clique no menu Guardar para tornar públicos os itens de menu pendentes.

en: Storage Space
pt: Espaço de Armazenamento

en: Create a New Site
pt: Criar novo site

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
pt: Imagens com o tamanho exacto de <strong>%1$d ×%2$d pixels </strong> serão utilizadas como estão.

en: Crop and Publish
pt: Recortar e Publicar

note: translators: 1: Plugin Browser/Installer URL, 2: WordPress Plugin Directory URL 3: local plugin directory
en: You can find additional plugins for your site by using the <a href="%1$s">Plugin Browser/Installer</a> functionality or by browsing the <a href="%2$s" target="_blank">WordPress Plugin Directory</a> directly and installing new plugins manually. To manually install a plugin you generally just need to upload the plugin file into your %3$s directory. Once a plugin has been installed, you can activate it here.
pt: Pode encontrar plugins adicionais para o seu site usando o <a href="%1$s">navegador/instalador de plugins</a> ou usando o <a href="%2$s" target="_blank">repositório de plugins do WordPress</a> e instalando manualmente o plugin. Para instalar manualmente um plugin apenas precisa de carregar o plugin para o directório de plugins <code>/wp-content/plugins</code>. Depois de instalado, o plugin pode ser activado aqui.

en: XFN stands for <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, which is optional. WordPress allows the generation of XFN attributes to show how you are related to the authors/owners of the site to which you are linking.
pt: XFN significa <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, que é opcional. O WordPress permite a criação de atributos XFN para mostrar a sua relação com os autores/donos do site que está a vincular.

en: FTP Username
pt: Nome de utilizador FTP

en: FTP/SSH Username
pt: Nome de utilizador FTP/SSH

en: FTP Password
pt: Senha FTP

en: FTP/SSH Password
pt: Senha FTP/SSH

en: The following themes are installed but incomplete. Themes must have a stylesheet and a template.
pt: Os temas seguintes estão instalados mas incompletos. Os temas devem ter uma folha de estilos e um modelo.

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
pt: Vários temas apresentam, por omissão, widgets nas sidebars até que seja manualmente adicionado algum Widget, mas os mesmos não aparecem na ferramenta de administração das sidebars. Após efectuar a primeira alteração aos widgets, pode voltar a adicionar os widgets por omissão, adicionando-os da área de widgets disponíveis.

en: When you assign multiple categories or tags to a post, only one can show up in the permalink: the lowest numbered category. This applies if your custom structure includes <code>%category%</code> or <code>%tag%</code>.
pt: Quando atribui múltiplas categorias ou etiquetas a um artigo, só uma aparece na ligação permanente: a categoria mais elevada na lista. Aplica-se também se a estrutura personalizada inclui <code>%category%</code> ou <code>%tag%</code>.

en: If you pick an option other than Plain, your general URL path with structure tags (terms surrounded by <code>%</code>) will also appear in the custom structure field and your path can be further modified there.
pt: Se escolher uma opção diferente do padrão, o URL genérico com estrutura de etiquetas, os termos envoltos em <code>%</code> vão também aparecer no campo de estrutura personalizada e o caminho poderá ser modificado aí.

en: You can choose what&#8217;s displayed on the front page of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static home page, you first need to create two <a href="%s">Pages</a>. One will become the front page, and the other will be where your posts are displayed.
pt: Pode escolher o que é apresentado na página inicial do seu site. Podem ser apresentados artigos numa ordem cronológica invertida (blog clássico) ou uma página fixa/estática. Para definir uma página estática, necessita de criar duas <a href="%s">páginas</a>. Uma página será a sua página inicial e a outra servirá para apresentar os seus artigos.

en: The Optional fields let you customize the &#8220;category&#8221; and &#8220;tag&#8221; base names that will appear in archive URLs. For example, the page listing all posts in the &#8220;Uncategorized&#8221; category could be <code>/topics/uncategorized</code> instead of <code>/category/uncategorized</code>.
pt: Os campos opcionais permitem personalizar os nomes base da &#8220;categoria&#8221; e &#8220;etiqueta&#8221; que irão aparecer nos URLs de arquivo. Por exemplo, a página que lista todos os artigos da categoria &#8220;geral&#8221; pode ser <code>/topicos/geral</code> em vez de <code>/categoria/geral</code>.

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
pt: Se pretende remover o widget gravando as suas definições para um uso posterior, arraste-o simplesmente para a área de widgets inactivos. Pode adiciona-los novamente a qualquer altura. Esta funcionalidade é especialmente útil quando muda para um tema com menos áreas de widgets, ou áreas com diferentes definições.

en: To add a new user for your site, click the Add New button at the top of the screen or Add New in the Users menu section.
pt: Para adicionar um novo utilizador ao seu site, pressione o botão "Adicionar novo" no topo do ecrã ou "Adicionar novo" no menu de Utilizadores.

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
pt: Pode definir dimensões máximas para as imagens inseridas no seu conteúdo escrito; pode também inserir uma imagem com o seu tamanho original.

en: Most themes display the site title at the top of every page, in the title bar of the browser, and as the identifying name for syndicated feeds. The tagline is also displayed by many themes.
pt: A maioria dos temas exibe o título do site no topo de cada página, na barra de título do browser e como o nome identificando os feeds. A descrição é também exibida por muitos temas.

en: <strong>Order</strong> &mdash; Pages are usually ordered alphabetically, but you can choose your own order by entering a number (1 for first, etc.) in this field.
pt: <strong> Ordem</strong> &mdash; As páginas são normalmente ordenadas alfabeticamente, mas pode escolher sua própria ordem, digitando um número (1 para o primeiro, etc.) neste campo.

en: Please enter your FTP or SSH credentials to proceed.
pt: Por favor insira as suas credenciais de FTP ou SSH para continuar.

en: Please enter your FTP credentials to proceed.
pt: Por favor insira as suas credenciais de FTP para continuar.

en: If you do not remember your credentials, you should contact your web host.
pt: Se não se lembra das suas credenciais, deverá contactar o seu serviço de alojamento web.

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
pt: O seu perfil contém informações sobre si (a sua &#8220;conta&#8221;), bem como algumas opções pessoais relacionadas com a utilização do WordPress.

en: You can Upload a theme manually if you have already downloaded its ZIP archive onto your computer (make sure it is from a trusted and original source). You can also do it the old-fashioned way and copy a downloaded theme&#8217;s folder via FTP into your <code>/wp-content/themes</code> directory.
pt: Pode carregar um tema manualmente, se já guardou o ficheiro ZIP no seu computador (certifique-se que foi a partir de uma fonte confiável e original). Pode também fazê-lo à maneira antiga e copiar, via FTP, a pasta do tema descarregado para a seu directório <code>/wp-content/themes</code>.

en: <strong>Send Trackbacks</strong> &mdash; Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. Enter the URL(s) you want to send trackbacks. If you link to other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using pingbacks, and this field is unnecessary.
pt: <strong>Enviar Trackbacks</strong> &mdash; Trackbacks são uma maneira de notificar sistemas de blogging antigos que se ligou a eles. Digite o(s) URL(s) para onde pretende enviar trackbacks. Se se ligar a outros sites WordPress eles serão notificados automaticamente usando pingbacks e este campo não é necessário.

en: You can use the editor to make changes to any of your plugins&#8217; individual PHP files. Be aware that if you make changes, plugins updates will overwrite your customizations.
pt: Pode usar o editor para modificar qualquer ficheiro PHP dos seus plugins. Tenha em atenção que, caso faça modificações, as actualizações dos plugins irão sobrepor-se às suas alterações.

en: Administrators have access to all the administration features.
pt: Os administradores têm acesso a todas as ferramentas administrativas.

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
pt: Poderá adicionar aqui os seus links para serem visíveis no seu site usando <a href="%s">Widgets</a>. Por omissão, links para vários sites da comunidade WordPress estão incluídos como exemplo.

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
pt: Os Colaboradores podem escrever e gerir os seus próprios artigo, mas não podem publicá-los nem carregar ficheiros multimédia.

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
pt: Se apagar um link, será removido permanentemente, pois os link's ainda não têm a função de reciclagem/lixo.

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
pt: Pode personalizar a aparência do seu web site usando uma imagem de fundo à sua escolha. O seu fundo pode ser uma imagem ou uma cor sólida.

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
pt: Pode também criar artigos com o <a href="%s">bookmarklet Press This</a>.

en: Don&#8217;t forget to click on the Save Changes button when you are finished.
pt: Não se esqueça de clicar no botão Guardar alterações quando terminar.

en: <strong>Slug</strong> &mdash; The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
pt: <strong>URL</strong> &mdash; O URL legível do nome. É geralmente em letras minúsculas e contém apenas letras, números e hífens.

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
pt: Não pode alterar o seu nome de utilizador, mas poderá usar outros campos para inserir o seu nome real ou alcunha e alterar o nome exibido nas suas publicações.

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
pt: Os campos obrigatórios são indicados, o resto é opcional. As informações de perfil só serão exibidas caso o seu tema seja criado para esse fim.

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
pt: Os Editores podem publicar artigos, gerir artigos e ainda gerir artigos de outras pessoas, etc

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
pt: Não se esqueça de clicar no botão Actualizar perfil quando terminar.

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
pt: Pode também moderar o comentário nesta página, usando a caixa de Estado, onde também pode alterar a data do comentário.

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
pt: Pode editar a informação deixada num comentário, se necessário. Isto é frequentemente útil quando detecta que um comentador fez um erro de digitação.

en: Enter menu name here
pt: Indique um nome de menu aqui

en: UTC means Coordinated Universal Time.
pt: UTC significa Coordinated Universal Time.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
pt: Tem de clicar no botão Guardar alterações, na parte inferior da página, para as novas configurações tomarem efeito.

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
pt: Os campos deste painel determinam as configurações de base do seu site.

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
pt: Esta painel contém as definições que afectam a exibição do seu conteúdo.

en: The WordPress URL and the Site URL can be the same (example.com) or different; for example, having the WordPress core files (example.com/wordpress) in a subdirectory instead of the root directory.
pt: O URL do WordPress e o URL do Site podem ser os mesmos (exemplo.com) ou diferentes, por exemplo tendo o núcleo do WordPress num directório (exemplo.com/wordpress) em vez de o ter no directório de raiz.

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you don&#8217;t use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
pt: As caixas para o nome do link, endereço web e descrição têm posições fixas, enquanto as restantes podem ser reposicionadas arrastando com o rato. Também pode ocultar as caixas que não usa no separador Opções do Ecrã ou minimizar caixas clicando na barra de título da caixa.

en: You have the latest version of WordPress.
pt: O WordPress está na versão mais recente.

en: While your site is being updated, it will be in maintenance mode. As soon as your updates are complete, your site will return to normal.
pt: Enquanto o seu site estiver a ser actualizado, estará em modo de manutenção. Assim que as actualizações estiverem completas, o seu site regressará ao normal.

en: An updated version of WordPress is available.
pt: Está disponível uma versão mais recente do WordPress.

en: Your themes are all up to date.
pt: Os seus temas estão actualizados.

en: Your plugins are all up to date.
pt: Os seus plugins estão actualizados.

en: Function Name&hellip;
pt: Nome da Função&hellip;

en: Activate importer
pt: Activar importador

en: Return to Importers
pt: Voltar aos importadores

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
pt: Pode adicionar ou editar ligações neste ecrã introduzindo informação em cada uma das caixas. Apenas o endereço web e o nome (o texto que deve aparecer no site como link) são campos obrigatórios.

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
pt: Activar o plugin e correr o importador

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
pt: As categorias podem ser convertidas selectivamente em etiquetas utilizado o <a href="%s">conversor de categorias em etiquetas</a>.

[ctx: nav menu front page title]
en: Home: %s
pt: Início: %s

en: ERROR:
pt: ERRO:

en: The <strong>%s</strong> importer is invalid or is not installed.
pt: O importador <strong>%s</strong> é inválido ou não está instalado.

en: Need help? Use the Help tab in the upper right of your screen.
pt: Precisa de ajuda? Use a guia Ajuda no canto superior direito do painel.

en: Page Attributes
pt: Atributos da página

en: This screen lists links to plugins to import data from blogging/content management platforms. Choose the platform you want to import from, and click Install Now when you are prompted in the popup window. If your platform is not listed, click the link to search the plugin directory for other importer plugins to see if there is one for your platform.
pt: Esta página lista links para plugins que importam dados de outras plataformas de blogging/gestão de conteúdos. Escolha a plataforma de que quer importar e clique em Instalar Agora quando lhe for pedido na janela de popup. Se a plataforma que pretende não estiver listada, clique no link para pesquisar no repositório de plugins por outros plugins de importação para ver se existe algum para a sua plataforma.

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
pt: Uma vez gerado, o seu ficheiro WXR pode ser importado por outro site WordPress ou por outra plataforma que suporte este formato.

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
pt: Pode personalizar a aparência deste ecrã usando o separador de Opções de Ecrã e/ou os filtros acima da tabela de links.

en: Choose a plugin to edit from the menu in the upper right and click the Select button. Click once on any file name to load it in the editor, and make your changes. Don&#8217;t forget to save your changes (Update File) when you&#8217;re finished.
pt: Escolha um plugin para editar através do menu no canto superior direito e clique no botão Seleccionar. Clique uma vez no nome de qualquer ficheiro para o carregar no editor e fazer alterações. Não se esqueça de gravar as suas alterações (Actualizar ficheiro) quando tiver terminado.

en: Most of the time, plugins play nicely with the core of WordPress and with other plugins. Sometimes, though, a plugin&#8217;s code will get in the way of another plugin, causing compatibility issues. If your site starts doing strange things, this may be the problem. Try deactivating all your plugins and re-activating them in various combinations until you isolate which one(s) caused the issue.
pt: A maior parte das vezes, os plugins dão-se bem com o núcleo do WordPress e com outros plugins. Ainda assim, por vezes, o código de um plugin pode intrometer-se no caminho de outro plugin e causar problemas de incompatibilidade. Se o seu site começar a fazer coisas estranhas, este pode ser o problema. Experimente desactivar todos os seus plugins e reactivá-los em diferentes combinações até conseguir isolar o(s) que causa(m) o problema.

en: You can use the Theme Editor to edit the individual CSS and PHP files which make up your theme.
pt: Pode usar o Editor de Temas para editar os ficheiros individuais CSS e PHP que fazem parte do seu tema.

en: <strong>Advice:</strong> think very carefully about your site crashing if you are live-editing the theme currently in use.
pt: <strong>Conselho:</strong> pense bem se o seu site poderá ir abaixo caso esteja a editar directamente o tema em uso.

en: After typing in your edits, click Update File.
pt: Depois de finalizar a sua edição, carregue em "Actualizar ficheiro"

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
pt: Se activar o Modo de Acessibilidade, nas Opções de Ecrã, pode utilizar os botões Adicionar e Editar em vez de usar o método de arrastar e largar.

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
pt: Widgets podem ser utilizados múltiplas vezes. Poderá dar a cada Widget um título específico, para mostrar no seu site, mas não é necessário.

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
pt: Os widgets são secções de conteúdo independentes que podem ser colocadas em qualquer área "widgetizada" disponíveis no seu tema (normalmente chamadas colunas laterais). Para preencher as colunas laterais/áreas de widget com widgets individuais, arraste-os pela barra de título até ao local pretendido. Por omissão, apenas a primeira área de widgets é expandida. Para preencher áreas de widgets adicionais, clique nas respectivas barras de título para as expandir.

en: Begin by choosing a theme to edit from the dropdown menu and clicking Select. A list then appears of the theme's template files. Clicking once on any file name causes the file to appear in the large Editor box.
pt: Comece por seleccionar no menu um tema para editar e clique em Seleccionar. Aparecerá uma lista com todos os ficheiros desse tema. Clicar uma vez sobre o nome de qualquer ficheiro fará com que o ficheiro apareça na caixa de edição.

en: (no parent)
pt: (raiz)

en: <strong>Parent</strong> &mdash; You can arrange your pages in hierarchies. For example, you could have an &#8220;About&#8221; page that has &#8220;Life Story&#8221; and &#8220;My Dog&#8221; pages under it. There are no limits to how many levels you can nest pages.
pt: <strong>Página superior</strong> &mdash; Pode dispor as suas páginas em hierarquia. Por exemplo, pode ter uma página de &#8220;Sobre&#8221; e, abaixo desta, as páginas &#8220;História de Vida&#8221; e &#8220;O Meu Cão&#8221;. Não há limite para o número de níveis de páginas.

en: <strong>Template</strong> &mdash; Some themes have custom templates you can use for certain pages that might have additional features or custom layouts. If so, you&#8217;ll see them in this dropdown menu.
pt: <strong>Modelo</strong> &mdash; Alguns temas têm modelos personalizados que pode utilizar para certas páginas e que podem ter funcionalidades adicionais ou layouts personalizados. Se for o caso, estarão visíveis neste menu.

en: All updates have been completed.
pt: Todas as actualizações foram concluídas.

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
pt: Quando adicionar uma nova categoria nesta página, irá preencher os seguintes campos:

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
pt: Pode personalizar esta página utilizado o separado Opções do Ecrã e definir quantos items são mostrados por página e que colunas na tabela são mostradas/ocultadas.

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
pt: Quando adicionar uma nova etiqueta nesta página, irá preencher os seguintes campos:

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
pt: Pode usar categorias para definir secções do seu site e agrupar artigos relacionados. A categoria por omissão é &#8220;Sem categoria&#8221; até que a altere nas suas <a href="%s">definições de escrita</a>.

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
pt: Qual é a diferença entre categorias e etiquetas? Normalmente, as etiquetas são palavras-chave que identificam informação importante num artigo (nomes, assuntos, etc.) e que podem ou não ser utilizadas noutros artigos, ao passo que as categorias são secções pré-determinadas. Se pensar no seu site como um livro, as categorias são o índice geral de conteúdos, as etiquetas são como os termos num índice remissivo.

en: <strong>Description</strong> &mdash; The description is not prominent by default; however, some themes may display it.
pt: <strong>Descrição</strong> &mdash; A descrição não é visível por omissão; no entanto, alguns temas podem mostrá-la.

en: <strong>Name</strong> &mdash; The name is how it appears on your site.
pt: <strong>Nome</strong> &mdash; O nome é como será visto no seu site.

en: You can narrow the list by file type/status using the text link filters at the top of the screen. You also can refine the list by date using the dropdown menu above the media table.
pt: Pode limitar a lista por tipo de ficheiro/estado utilizando os links de filtros no topo da página. Pode também refinar a lista por data, usando o menu acima da tabela de multimédia.

en: You need JavaScript to choose a part of the image.
pt: Precisa de Javascript para seleccionar uma parte da imagem.

en: Image Upload Error
pt: Erro de carregamento de imagem

en: Default Images
pt: Imagens por omissão

en: Crop Header Image
pt: Cortar imagem de cabeçalho

en: Remove Header Image
pt: Remover imagem de cabeçalho

en: Reset Image
pt: Repor imagem

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
pt: Isto irá remover a imagem de cabeçalho. Será impossível recuperar qualquer personalização.

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
pt: Isto irá remover a imagem de cabeçalho. Será impossível recuperar qualquer personalização.

en: Restore Original Header Image
pt: Repor imagem de cabeçalho original

en: Edit this item
pt: Editar este item

en: Edit this item inline
pt: Editar este item em linha

en: Move this item to the Trash
pt: Mover este item para o lixo

en: Delete this item permanently
pt: Eliminar este item definitivamente

en: Restore this item from the Trash
pt: Restaurar este item do lixo

en: Allow comments.
pt: Permitir comentários.

en: Install the LiveJournal importer to import posts from LiveJournal using their API.
pt: Instale o importador de LiveJournal para importar artigos do LiveJournal utilizando a respectiva API.

en: Return to WordPress Updates page
pt: Voltar às actualizações do WordPress

note: translators: %s: Featured Image
en: <strong>%s</strong> &mdash; This allows you to associate an image with your post without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the image as a post thumbnail on the home page, a custom header, etc.
pt: <strong>%s</strong> &mdash; Permite associar uma imagem a um artigo sem a inserir no corpo do texto. Isto é útil apenas se o tema escolhido utilizar a funcionalidade de imagem de destaque como miniatura do artigo na página inicial, num cabeçalho personalizado, etc.

en: <strong>Discussion</strong> &mdash; You can turn comments and pings on or off, and if there are comments on the post, you can see them here and moderate them.
pt: <strong>Discussão</strong> &mdash; Pode activar ou desactivar comentários e pings e, caso existam comentários ao artigo, pode vê-los e moderá-los aqui.

en: <strong>Title</strong> &mdash; Enter a title for your post. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
pt: <strong>Título</strong> &mdash; Introduza um título para o seu artigo. Após a inserção do título, irá ver a ligação permanente abaixo, que pode ser editada.

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
pt: Pode personalizar a organização desta página de várias maneiras:

en: You can filter the list of posts by post status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, or Trashed posts. The default view is to show all posts.
pt: Pode filtrar a lista de artigos por estado usando os links de texto no canto superior esquerdo para mostrar Todos, Publicados, Rascunhos, ou postos no Lixo. Por omissão são mostrados todos os artigos.

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
pt: Pairando sobre uma linha na lista de artigos irá mostrar links de acção que lhe permitem gerir o seu artigo. Pode realizar as seguintes acções:

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
pt: Pode refinar esta lista para mostrar apenas artigos de uma categoria específica ou de um mês específico utilizando o menu acima da lista de artigo. Clique no botão Filtrar depois de fazer a sua selecção. Pode também refinar a lista clicando no autor do artigo, categoria ou etiqueta na lista de artigo.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
pt: Pode mostrar ou esconder colunas com base nas suas necessidades e decidir quantos artigos são listados por página usando o separador "Opções deste ecrã".

en: Search Installed Plugins
pt: Procurar plugins instalados

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
pt: O seu tema não suporta menus ou widgets de navegação.

en: Categories and Tags Converter
pt: Conversor de categorias e etiquetas

en: Install the category/tag converter to convert existing categories to tags or tags to categories, selectively.
pt: Instale o conversor de categorias/etiquetas para converter as categorias existentes para etiquetas ou etiquetas em categorias, selectivamente.

en: There is a pending change of your email to %1$s. <a href="%2$s">Cancel</a>
pt: Há uma alteração pendente do seu email para %1$s. <a href="%2$s">Cancelar</a>

en: Most Recent
pt: Recentes

en: Start date:
pt: Data de início:

en: Install importer
pt: Instalar importador

en: Install the RSS importer to import posts from an RSS feed.
pt: Instale o importador de RSS para importar artigos a partir de um feed RSS.

en: Install the blogroll importer to import links in OPML format.
pt: Instale o importador de blogroll para importar links em formato OPML.

en: Install the Blogger importer to import posts, comments, and users from a Blogger blog.
pt: Instale o importador de Blogger importer para importar artigos, comentários e utilizadores de um blog Blogger.

en: Install the Movable Type importer to import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog.
pt: Instale o importador de Movable Type para importar artigos e comentários de um blog Movable Type ou Typepad.

en: Install the WordPress importer to import posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags from a WordPress export file.
pt: Instale o importador de WordPress para importar artigos, páginas, comentários, campos personalizados, categorias e etiquetas, a partir de um ficheiro de exportação WordPress.

[ctx: Theme stylesheets in theme editor]
en: Styles
pt: Estilos

[ctx: site]
en: Mark as Spam
pt: Marcar como spam

[ctx: Plugin Installer]
en: Tag
pt: Etiqueta

[ctx: Theme Installer]
en: Tag
pt: Etiqueta

[ctx: verb]
en: Clear
pt: Limpar

[ctx: comment]
en: Mark as Spam
pt: Marcar como Spam

en: Remove Background Image
pt: Remover Imagem de Fundo

note: translators: %s: post title translators: %s: link to post
en: Comments on &#8220;%s&#8221;
pt: Comentários em &#8220;%s&#8221;

en: You have version %1$s installed. Update to %2$s.
pt: Você tem a versão %1$s instalada. Actualize para a versão %2$s.

en: Enable
pt: Permitir

[ctx: site]
en: Registered
pt: Registado

[ctx: user]
en: Registered
pt: Registado

[ctx: verb; site]
en: Archive
pt: Arquivar

[ctx: site]
en: Not Spam
pt: Não é spam

[ctx: comment]
en: Not Spam
pt: Não é Spam

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
pt: Esta acção irá repor a imagem de fundo inicial. Não conseguirá repôr qualquer opção personalizada.

en: WordPress Blog
pt: Comunidade Portuguesa de WordPress

en: Remove Users from Site
pt: Remover Utilizadores do Site

en: &mdash; No role for this site &mdash;
pt: &mdash; Nenhuma função para este site &mdash;

en: Use Press This to clip text, images and videos from any web page. Then edit and add more straight from Press This before you save or publish it in a post on your site.
pt: Use Press This para copiar texto, imagens e vídeos de qualquer página da web. Depois edite e adicione mais conteúdo, logo no Press This, antes de guardar ou publicar o artigo no seu site.

en: My Site
pt: O Meu Site

en: No sites found.
pt: Nenhum site encontrado.

en: Custom site inactive message.
pt: Mensagem personalizada de site inactivo.

en: Custom site deleted message.
pt: Mensagem personalizada de site eliminado.

en: Custom site suspended message.
pt: Mensagem personalizada de site suspenso.

en: You are not allowed to create posts or drafts on this site.
pt: Não tem permissão para criar artigos ou rascunhos neste site.

en: You are not allowed to create pages on this site.
pt: Não tem permissões para criar páginas neste site.

en: New WordPress Site
pt: Novo site WordPress

en: You do not have sufficient permissions to update themes for this site.
pt: Não tem permissões suficientes para actualizar temas neste site.

en: You do not have sufficient permissions to update plugins for this site.
pt: Não tem permissões suficientes para actualizar os plugins deste site

en: You do not have sufficient permissions to edit templates for this site.
pt: Não tem permissões suficientes para editar templates neste site.

en: You do not have sufficient permissions to activate plugins for this site.
pt: Não tem permissões suficientes para activar plugins neste site.

en: You do not have sufficient permissions to install plugins on this site.
pt: Não tem permissões suficientes para instalar plugins neste site.

en: You do not have sufficient permissions to deactivate plugins for this site.
pt: Não tem permissões suficientes para desactivar plugins neste site.

en: You do not have sufficient permissions to delete plugins for this site.
pt: Não tem permissões suficientes para eliminar plugins neste site.

en: You do not have sufficient permissions to add links to this site.
pt: Não tem permissões suficientes para adicionar links a este site.

en: You do not have sufficient permissions to edit the links for this site.
pt: Não tem permissões suficientes para editar os links deste site.

en: You do not have sufficient permissions to install themes on this site.
pt: Não tem permissões suficientes para instalar temas neste site.

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
pt: Não tem permissões suficientes para exportar o conteúdo deste site.

en: You do not have sufficient permissions to import content in this site.
pt: Não tem permissões suficientes para importar conteúdo para este site.

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
pt: Se tem artigos e comentários noutro sistema, o WordPress pode importá-los para este site. Para iniciar, escolha abaixo o sistema de onde deseja importar:

en: No items.
pt: Não existem items.

en: You do not have sufficient permissions to edit plugins for this site.
pt: Não tem permissões suficientes para editar plugins neste site.

note: translators: %s: host name
en: The installer attempted to contact a random hostname (%s) on your domain.
pt: O instalador tentou contactar um nome de servidor aleatório (<code>%1$s</code>) no seu domínio.

note: translators: %s: asterisk symbol (*)
en: To use a subdomain configuration, you must have a wildcard entry in your DNS. This usually means adding a %s hostname record pointing at your web server in your DNS configuration tool.
pt: Para usar uma configuração de subdomínios, tem de criar uma entrada <em>wildcard</em> no seu DNS. Isto significa normalmente ter que adicionar um <em>hostname</em> <code>*</code> que aponta para o seu servidor, na ferramenta de edição de DNS.

en: The menu item has been successfully deleted.
pt: Este item de menu foi eliminado com sucesso.

en: Try again
pt: Tente novamente

en: Please provide a custom field name.
pt: Por favor introduza o nome para o campo personalizado.

en: Display Options
pt: Opções de visualização

en: Remove Image
pt: Remover Imagem

en: You have specified these users for removal:
pt: Especificou estes utilizadores a serem eliminados:

en: You can&#8217;t delete that user.
pt: Não pode eliminar esse utilizador.

en: Confirm Removal
pt: Confirmar Remoção

en: There are no valid users selected for removal.
pt: Não estão seleccionados utilizadores válidos para remoção.

en: You can't remove the current user.
pt: Não pode remover o utilizador actual.

en: Other users have been removed.
pt: Outros utilizadores foram removidos.

en: User deletion is not allowed from this screen.
pt: A eliminação de utilizadores não é permitida neste ecrã.

note: translators: 1: Title of an update
en: %1$s updated successfully.
pt: %1$s actualizado com sucesso.

en: Show Details
pt: Mostrar Detalhes

en: Hide Details
pt: Esconder Detalhes

en: Yes, take me to my profile page
pt: Sim, quero editar o meu perfil

en: No thanks, do not remind me again
pt: Não, obrigado, não quero ser relembrado.

en: Your chosen password.
pt: A senha que escolheu.

en: Error in deleting.
pt: Erro ao eliminar.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
pt: Não pode mover este item para fora do Lixo.

note: translators: %s: number of comments moved to the Trash
en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
pt[0]: %s comentário movido para o Lixo.
pt[1]: %s comentários movidos para o Lixo.

en: Error in restoring from Trash.
pt: Erro ao retirar do Lixo.

en: You are not allowed to restore this item from the Trash.
pt: Não pode retirar este item do Lixo.

en: Error in moving to Trash.
pt: Erro ao mover para o Lixo.

note: translators: %s: number of comments restored from the Trash
en: %s comment restored from the Trash | %s comments restored from the Trash
pt[0]: %s comentário restaurado do Lixo
pt[1]: %s comentários restaurados do Lixo

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
pt: Não pode mover este item para o Lixo.

en: The following themes have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Themes&#8221;.
pt: Existem novas versões dos seguintes temas. Seleccione os que quer actualizar e clique em &#8220;Actualizar temas&#8221;.

en: User has been added to your site.
pt: O utilizador foi adicionado ao seu site.

en: That user is already a member of this site.
pt: Esse utilizador já é membro deste site.

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
pt: Convite enviado ao utilizador, que deverá clicar no link de confirmação para ser adicionado ao seu site.

en: The following plugins have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Plugins&#8221;.
pt: Os seguintes plugins têm novas versões disponíveis. Seleccione os que deseja actualizar e clique em &#8220;Actualizar plugins&#8221;.

en: You did not select an item for editing.
pt: Nenhum item seleccionado para edição.

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
pt: Isto irá remover a imagem de fundo. Será impossível recuperar qualquer costumização.

en: Only the current theme is available to you. Contact the %s administrator for information about accessing additional themes.
pt: Só está disponível o tema actual para si. Contacte o administrador de %s para mais informação sobre como aceder a temas adicionais.

en: Author Template
pt: Template de Autor

en: Visual Editor Stylesheet
pt: Folha de estilos do editor visual

en: Tag Template
pt: Template de etiqueta

en: Page saved.
pt: Página guardada.

note: translators: 1: Plugin name and version.
en: More information about %s
pt: Mais informações sobre %s

en: This plugin is already installed and is up to date
pt: Este plugin já está instalado e actualizado

en: Update Now
pt: Actualizar agora

en: Important:
pt: Importante:

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
pt: Atribuir a este utilizador permissões de super administrador na Rede.

en: This user has super admin privileges.
pt: Este utilizador tem permissões de super administrador.

en: Update to version %s
pt: Actualizado para a versão %s

en: Usernames cannot be changed.
pt: Os nomes de utilizador não podem ser alterados.

en: items
pt: artigos

en: The menu has been successfully deleted.
pt: O menu foi apagado com sucesso.

en: Your site is asking search engines not to index its content
pt: O seu site está a pedir aos motores de procura para não indexar o seu conteúdo.

en: You do not have sufficient permissions to manage plugins for this site.
pt: Não tem permissões suficientes para gerir os plugins deste site

en: In a few words, explain what this site is about.
pt: Em poucas palavras, descreva este site.

en: The miscellaneous options group has been removed. Use another settings group.
pt: O grupo de opções várias foi removido. Utilize outro grupo de configurações.

en: Site Visibility
pt: Visibilidade do site

en: You do not have sufficient permissions to modify unregistered settings for this site.
pt: Não tem permissões para modificar opções não registadas neste site.

note: translators: 1: new admin email, 2: Cancel link URL
en: There is a pending change of the admin email to %1$s. <a href="%2$s">Cancel</a>
pt: Existe uma modificação pendente do email do administrador para <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancelar</a>

en: CSS Classes (optional)
pt: Classes CSS (opcional)

en: Save Menu
pt: Guardar menu

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
pt: A Actualizar o tema %1$s (%2$d/%3$d)

en: You must provide a domain name.
pt: Deve indicar um nome de domínio.

en: You must provide a name for your network of sites.
pt: Deve indicar um nome para a sua r5ede de sites.

en: The network already exists.
pt: A rede já existe.

en: You must provide a valid email address.
pt: Deve indicar um endereço de email válido.

note: translators: %s: error message
en: This resulted in an error message: %s
pt: Isto resultou numa mensagem de erro: %s

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
pt: Ainda pode usar o site, mas qualquer subdomínio que criar pode não ser acessível. Se sabe que o seu DNS está correcto, ignore esta mensagem.

en: Notice:
pt: Aviso:

en: Get Shortlink
pt: Encurtar Link

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pt: Actualizando Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

note: translators: 1: Title of an update
en: The update of %1$s failed.
pt: A actualização de  %1$s falhou.

en: The password you chose during the install.
pt: A senha que escolheu durante a instalação.

en: User already exists. Password inherited.
pt: Utilizador já existe. Senha herdada.

en: WordPress updated successfully
pt: WordPress actualizado com sucesso.

en: Update WordPress
pt: Actualizar o WordPress

en: Update Plugins
pt: Actualizar plugins

en: WordPress Updates
pt: Actualizações WordPress

en: Edit Menu Item
pt: Editar item de menu

en: Inactive:
pt: Inactivo:

en: Yes, delete these files and data
pt: Sim, eliminar estes ficheiros e dados

en: You are about to remove the following plugin:
pt: Está prestes remover o seguinte plugin:

en: Delete Plugin
pt: Eliminar Plugin

en: Go to Dashboard
pt: Ir para o Painel

en: Drop-ins <span class="count">(%s)</span> | Drop-ins <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Drop-in <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Drop-ins <span class="count">(%s)</span>

en: Please enter a valid menu name.
pt: Por favor indique um nome de menu válido.

en: Are you sure you wish to delete these files and data?
pt: Tem a certeza que pretende apagar estes ficheiros e dados?

en: This timezone does not observe daylight saving time.
pt: Este fuso horário não observa o horário de verão.

note: translators: 1: plugin name, 2: plugin author
en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em> (will also <strong>delete its data</strong>)
pt: <strong>%1$s</strong> por <em>%2$s</em> (também <strong>apagará os respectivos dados</strong>)

en: This timezone is currently in daylight saving time.
pt: Este fuso horário está actualmente no horário de verão.

en: Menu Item
pt: Item do menu

en: This address is used for admin purposes. If you change this we will send you an email at your new address to confirm it. <strong>The new address will not become active until confirmed.</strong>
pt: Este endereço é utilizado para fins administrativos. Se o mudar, será enviado um email de confirmação para o seu novo endereço. <strong>O novo endereço só ficará activo depois de confirmado.</strong>

en: Must-Use <span class="count">(%s)</span> | Must-Use <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Obrigatório <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Obrigatórios <span class="count">(%s)</span>

en: View All
pt: Tudo

en: File is empty. Please upload something more substantial.
pt: O arquivo está vazio. Por favor, adicione algo mais substancial.

en: Advanced caching plugin.
pt: Plugin avançado de <em>caching</em>.

en: Custom database class.
pt: Classe de base de dados personalizada.

en: External object cache.
pt: Cache externa de objecto.

en: Install %s
pt: Instalar %s

en: Custom install script.
pt: Script de instalação personalizado.

en: Custom maintenance message.
pt: Mensagem de manutenção personalizada.

en: Custom database error message.
pt: Mensagem personalizada de erro de base de dados.

en: Executed before Multisite is loaded.
pt: Executado antes do carregamento de Multisite.

en: This comment is already marked as spam.
pt: Este comentário já está marcado como spam.

en: This comment is already in the Trash.
pt: Este comentário já está no lixo.

en: Repeat
pt: Repetir

en: This comment is already approved.
pt: Este comentário foi já aprovado.

en: This comment is currently approved.
pt: Este comentário está aprovado

en: Moderate Comment
pt: Moderar Comentário

en: This comment is currently marked as spam.
pt: Este comentário está actualmente marcado como spam.

en: This comment is currently in the Trash.
pt: Este comentário está actualmente no lixo.

en: View Trash
pt: Ver Lixo

en: The update could not be unpacked
pt: Não foi possível descompactar a actualização

en: Update to %s
pt: Actualizar para %s

en: WordPress &rsaquo; Installation
pt: WordPress &rsaquo; Instalação

en: Your Email
pt: O seu endereço de Email

en: Double-check your email address before continuing.
pt: Certifique-se de que o endereço de email está correcto antes de prosseguir.

en: Install WordPress
pt: Instalar WordPress

en: Information needed
pt: Informação necessária

en: Success!
pt: Sucesso!

en: WordPress has been installed. Were you expecting more steps? Sorry to disappoint.
pt: O WordPress está instalado. Estava à espera de mais passos? Temos pena mas não há mais.

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
pt: Este endereço apenas é utilizado para fins administrativos, tais como a notificação de novos utilizadores.

en: Membership
pt: Membros

en: Anyone can register
pt: Qualquer pessoa se pode registar

en: New User Default Role
pt: Função por omissão para Novos Utilizadores

en: Store uploads in this folder
pt: Armazenar ficheiros enviados nesta pasta

en: Full URL path to files
pt: Caminho Completo (URL) para os ficheiros

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
pt: Esta configuração é opcional e devia ser vazia por omissão.

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
pt: Organizar ficheiros enviados em pastas baseadas no mês e ano

en: Post via email
pt: Publicar por email

en: To post to WordPress by email you must set up a secret email account with POP3 access. Any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret. Here are three random strings you could use: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.
pt: Para publicar no WordPress por email, terá de configurar uma conta de POP3 secreta. Todas as mensagens recebidas neste endereço serão publicadas, pelo que é aconselhável manter este endereço muito secreto. Eis algumas cadeias de caracteres aleatórias que poderá utilizar: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.

en: Port
pt: Porta

[ctx: Plugin Installer]
en: Popular
pt: Populares

en: Edit Themes
pt: Editar Temas

en: Select theme to edit:
pt: Seleccione tema a editar:

en: Oops, no such file exists! Double check the name and try again, merci.
pt: Ups, não existe tal ficheiro! Verifique o nome e tente de novo.

en: Theme deleted.
pt: Tema eliminado.

en: Download nightly build
pt: Download do <em>nightly build</em>

en: Hide this update
pt: Esconder esta actualização

en: Bring back this update
pt: Recuperar esta actualização.

en: This localized version contains both the translation and various other localization fixes. You can skip upgrading if you want to keep your current translation.
pt: Esta versão localizada inclui tanto as traduções como várias outras correcções à localização. Pode prescindir da actualização se quiser manter as traduções actuais.

en: Show hidden updates
pt: Mostrar actualizações escondidas

en: Hide hidden updates
pt: Esconder actualizações escondidas

en: Compatibility with WordPress %1$s: Unknown
pt: Compatibilidade com WordPress %1$s: Desconhecida

en: Plugin Reactivation
pt: Reactivação de Plugins

en: Plugin reactivated successfully.
pt: Plugin reactivado com sucesso

en: Installing Plugin: %s
pt: A Instalar Plugin: %s

en: Installing Plugin from uploaded file: %s
pt: A instalar Plugin a partir do ficheiro: %s

en: Installing Theme from uploaded file: %s
pt: A instalar tema a partir do ficheiro: %s

en: Use https
pt: Usar https

en: Always use https when visiting the admin
pt: Usar sempre https no painel

en: Compatibility with WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d "works" votes out of %4$d total)
pt: Compatibilidade com WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d votos de "funciona" em %4$d no total)

en: Could not fully remove the theme %s.
pt: Impossível remover completamente o tema %s

en: Upgrading database&#8230;
pt: Actualizando a base de dados&#8230;

en: User Name
pt: Nome de Utilizador

en: User(s) already exists.
pt: Utilizador(es) já existente(s).

en: Insufficient Requirements
pt: Requisitos Insuficientes

en: Some database problems could not be repaired. Please copy-and-paste the following list of errors to the <a href="%s">WordPress support forums</a> to get additional assistance.
pt: Alguns problemas na base de dados não puderam ser resolvidos. Por favor copie e cole a seguinte lista de erros no <a href="%s">fórum de suporte do WordPress</a> para ajuda adicional.

[ctx: settings screen]
en: General
pt: Geral

en: Archived
pt: Arquivado

en: Visit
pt: Visitar

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
pt: A actualização não pode ser instalada porque o WordPress %1$s requer a versão de PHP %2$s ou superior e a versão de MySQL %3$s ou superior. Está a correr o PHP na versão %4$s e o MySQL na versão %5$s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
pt: A actualização não pode ser instalada porque o WordPress %1$s requer a versão de MySQL %2$s ou superior. Está a correr o MySQL na versão %3$s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
pt: A actualização não pode ser instalada porque o WordPress %1$s requer a versão de PHP %2$s ou superior. Está a correr o PHP na versão %3$s.

en: Please provide the following information. Don&#8217;t worry, you can always change these settings later.
pt: Por favor forneça as seguintes informações. Não se preocupe, pode sempre alterar estas configurações mais tarde.

en: Multisite support is not enabled.
pt: O suporte para múltiplos sites não está activado.

en: Unarchive
pt: Desarquivar

en: Network Deactivate
pt: Desactivação de rede

en: No plugins found.
pt: Não foram encontrados plugins.

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
pt: Tentou editar um item que não existe, Talvez tenha sido eliminado?

en: Compatibility with WordPress %1$s: 100%% (according to its author)
pt: Compatibilidade com o WordPress %1$s: 100%% (segundo o autor)

en: Installing Theme: %s
pt: A Instalar o Tema: %s

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
pt: Convite enviado a novo utilizador. Para a conta ser criada o novo utilizador deve clicar no link de confirmação.

en: Media attachment permanently deleted.
pt: Anexo apagado permanentemente.

en: Reattached %d attachment. | Reattached %d attachments.
pt[0]: %d anexo re-anexado
pt[1]: %d anexos re-anexados

en: %s seconds
pt: %s segundos

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Numeric
pt: Numérica

en: Gravatar Logo
pt: Logotipo do Gravatar

en: Profile
pt: Perfil

en: Change
pt: Modificar

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Details
pt: Detalhes

en: Tan
pt: Bronzeado

en: Dark
pt: Escuro

en: Microformats
pt: Microformatos

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Está prestes a remover o tema '%s'
      'Cancelar' para interromper, 'OK' para eliminar.

en: Subject
pt: Assunto

en: Holiday
pt: Férias/Feriados

en: Seasonal
pt: Sazonal

en: Version: %s
pt: Versão: %s

[ctx: Default category slug]
note: translators: Default category slug
en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Hello world!
pt: Olá, mundo!

[ctx: Default post slug]
note: translators: Default post slug
en: hello-world
pt: ola-mundo

en: Mr WordPress
pt: Sr. WordPress

en: <strong>ERROR</strong>: Passwords may not contain the character "\".
pt: <strong>ERRO</strong>:  as palavras-chave não podem conter o carácter "\".

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter an email address.
pt: <strong>ERRO</strong>: Por favor insira um endereço de email.

en: Add New Link
pt: Novo Link

en: %s link deleted. | %s links deleted
pt[0]: %s link eliminado.
pt[1]: %s links eliminados.

en: Visit %s
pt: Visitar %s

en: No links found.
pt: Nenhum link encontrado.

en: Link not found.
pt: Link não encontrado.

en: Library
pt: Biblioteca

en: Comments %s
pt: Comentários %s

en: Appearance
pt: Apresentação

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Writing
pt: Escrita

en: Reading
pt: Leitura

en: Other comment settings
pt: Outras opções de comentários

en: Comment author must fill out name and email
pt: O autor do comentário tem de preencher o nome e email

en: Users must be registered and logged in to comment
pt: Os utilizadores têm de estar registados e ter sessão iniciada para poderem publicar comentários

en: Enable threaded (nested) comments %s levels deep
pt: Activar conversação de comentários até %s níveis

en: last
pt: última

en: first
pt: primeira

en: older
pt: mais antigos

en: newer
pt: mais recentes

en: Email me whenever
pt: Enviar-me um email sempre que

en: Anyone posts a comment
pt: Alguém publicar um comentário

en: A comment is held for moderation
pt: Um comentário ficar retido para moderação

en: Before a comment appears
pt: Antes de aparecer um comentário

en: Comment author must have a previously approved comment
pt: O autor do comentário tem de ter um comentário anteriormente aprovado

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, email, or IP, it will be held in the <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">moderation queue</a>. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
pt: Quando um comentário contiver qualquer uma destas palavras no respectivo conteúdo, nome, URL, endereço de email ou IP, o mesmo será retido na <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">fila de moderação</a>. Uma palavra ou IP por linha. Haverá correspondência parcial de palavras, pelo que &#8220;press&#8221; irá coincidir com &#8220;WordPress&#8221;.

note: translators: Content suitability rating: http:bit.ly/89QxZA
en: G &#8212; Suitable for all audiences
pt: G &#8212; Para todas as audiências

note: translators: Content suitability rating: http:bit.ly/89QxZA
en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
pt: PG &#8212; Potencialmente ofensiva, normalmente para maiores de 13 anos

note: translators: Content suitability rating: http:bit.ly/89QxZA
en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
pt: R &#8212; Para maiores de 17 anos

note: translators: Content suitability rating: http:bit.ly/89QxZA
en: X &#8212; Even more mature than above
pt: X &#8212; Ainda mais adulto do que acima

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their email address.
pt: Para utilizadores sem avatar definido, pode escolher entre mostrar um logotipo genérico ou gerar um a partir do respectivo email.

en: Blank
pt: Vazio

en: Identicon (Generated)
pt: Identicon (Gerado)

en: Wavatar (Generated)
pt: Wavatar (Gerado)

en: MonsterID (Generated)
pt: MonsterID (Gerado)

note: translators: %s: UTC time
en: <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr> time is %s
pt: A hora <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr> é <code>%s</code>

en: Choose a city in the same timezone as you.
pt: Escolha uma cidade no mesmo fuso horário do que o seu.

en: Custom:
pt: Personalizado:

en: Image sizes
pt: Tamanhos das imagens

en: Medium size
pt: Tamanho médio

en: Large size
pt: Tamanho grande

en: You should update your .htaccess now.
pt: Deverá actualizar agora o seu ficheiro .htaccess.

en: Day and name
pt: Dia e nome

en: Month and name
pt: Mês e nome

en: Optional
pt: Opcional

note: translators: prefix for category permalinks
en: Category base
pt: Base das categorias

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
pt: Uma <a href="%s">página estática</a> (seleccionar abaixo)

en: Front page: %s
pt: Página inicial: %s

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
pt: <strong>Atenção:</strong> estas páginas não deverão ser a mesma!

en: Syndication feeds show the most recent
pt: Os feeds RSS mostram os mais recentes

en: Encoding for pages and feeds
pt: Codificação para páginas e feeds

en: Formatting
pt: Formatação

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
pt: Converter ícones expressivos como <code>:-)</code> e <code>:-P</code> em imagens

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
pt: O WordPress deverá corrigir automaticamente XHTML incorrecto

en: No such file exists! Double check the name and try again.
pt: Não existe esse ficheiro! Verifique o nome e tente de novo.

en: Files of this type are not editable.
pt: Os ficheiros deste tipo não são editáveis.

en: File edited successfully.
pt: Ficheiro editado com êxito.

en: Select plugin to edit:
pt: Seleccione o plugin a editar:

en: Documentation:
pt: Documentação:

en: Are you sure you wish to delete these files?
pt: Tem a certeza de que pretende eliminar estes ficheiros?

en: Yes, delete these files
pt: Sim, apagar estes ficheiros

en: No, return me to the plugin list
pt: Não, voltar à lista de plugins

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. Once a plugin is installed, you may activate it or deactivate it here.
pt: Os plugins aumentam ou melhoram a funcionalidade do WordPress. Após ter instalado um plugin, poderá activá-lo ou desactivá-lo aqui.

en: Plugin could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>.
pt: Não foi possível activar o plugin porque este gerou um <strong>erro fatal</strong>.

en: Plugin could not be deleted due to an error: %s
pt: Não foi possível eliminar o plugin porque este gerou o erro: %s

en: The selected plugins have been <strong>deleted</strong>.
pt: Os plugins seleccionados foram <strong>eliminados</strong>.

en: Plugin <strong>activated</strong>.
pt: Plugin <strong>activado</strong>.

en: Selected plugins <strong>activated</strong>.
pt: Os plugins seleccionados foram <strong>activados</strong>.

en: Plugin <strong>deactivated</strong>.
pt: Plugin <strong>desactivado</strong>.

en: Selected plugins <strong>deactivated</strong>.
pt: Os plugins seleccionados foram <strong>desactivados</strong>.

en: Visit plugin site
pt: Site do plugin

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Activo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Activos <span class="count">(%s)</span>

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Inactivo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Inactivos <span class="count">(%s)</span>

en: You do not appear to have any plugins available at this time.
pt: Parece não haver nenhum plugin disponível neste momento.

en: Compare Revisions of &#8220;%1$s&#8221;
pt: Comparar as Revisões de &#8220;%1$s&#8221;

en: New theme activated. <a href="%s">Visit site</a>
pt: Novo tema activado. <a href="%s">Ver o site</a>

en: Broken Themes
pt: Temas Indisponíveis

en: Your WordPress database is already up-to-date!
pt: A sua base de dados do WordPress já está actualizada!

en: %s queries
pt: %s consultas

en: Edit User
pt: Editar Utilizador

en: User updated.
pt: Utilizador actualizado.

en: Disable the visual editor when writing
pt: Não utilizar o editor visual ao escrever

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
pt: Ligar atalhos de teclado para a moderação de comentários.

en: Nickname
pt: Alcunha

en: Display name publicly as
pt: Exibir o nome publicamente como:

en: About the user
pt: Sobre o utilizador

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
pt: Partilhe algumas informações biográficas para preencher o seu perfil. Estas informações poderão ser tornadas públicas.

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Apelido

en: You can&#8217;t edit that user.
pt: Não pode editar esse utilizador.

en: You can&#8217;t delete users.
pt: Não pode eliminar utilizadores.

en: There are no valid users selected for deletion.
pt: Não está seleccionado nenhum utilizador válido para eliminação.

en: New user created.
pt: Novo utilizador criado.

en: Other user roles have been changed.
pt: Foram alteradas outras funções de utilizador.

en: You can&#8217;t delete the current user.
pt: Não é possível eliminar o utilizador actual.

en: Other users have been deleted.
pt: Foram eliminados outros utilizadores.

en: Change role to&hellip;
pt: Mudar função para&hellip;

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
pt: Seleccione tanto a barra lateral deste widget como a sua posição nessa barra.

en: Position
pt: Posição

en: Error in displaying the widget settings form.
pt: Erro ao mostrar o formulário de opções do widget.

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
pt: Arraste widgets daqui para removê-los da barra lateral, mantendo as suas configurações.

en: Last Updated
pt: Última Actualização

en: Mature
pt: Adulto

en: Never
pt: Nunca

en: No users found.
pt: Não foram encontrados utilizadores.

en: Categories:
pt: Categorias:

en: WordPress &rsaquo; Database Repair
pt: WordPress &rsaquo; Reparação da Base de Dados

en: You attempted to edit an attachment that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
pt: Tentou editar um anexo que não existe. Talvez tenha sido apagado?

en: Repair and Optimize Database
pt: Reparar e Optimizar a Base de Dados

en: You can&#8217;t edit this attachment because it is in the Trash. Please move it out of the Trash and try again.
pt: Não pode editar este anexo porque está no Lixo, Por favor remova-o do Lixo e tente novamente.

en: Repair Database
pt: Reparar Base de Dados

en: [%s] Joining confirmation
pt: [%s] Confirmação de registo

en: Permalink structure updated. Remove write access on web.config file now!
pt: Estrutura de ligações permanentes actualizada. Remova as permissões de escrita do web.config agora!

en: Permalink structure updated.
pt: Estrutura de ligações permanentes actualizada.

en: This timezone is currently in standard time.
pt: Este fuso horário está neste momento na hora de inverno.

en: Sticky Post
pt: Artigo fixo

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
pt: Bem-vindo ao WordPress. Este é o seu primeiro artigo. Edite-o ou elimine-o e dê vida ao seu site!

en: Default article settings
pt: Definições gerais de artigos

en: These settings may be overridden for individual articles.
pt: Estas definições poderão ser substituídas para cada artigo, individualmente

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Posts page: %s
pt: Página de artigos: %s

en: posts
pt: artigos

en: For each article in a feed, show
pt: Para cada artigo num feed, mostrar

en: Default Post Category
pt: Categoria do artigo por omissão

en: Unknown post type.
pt: Tipo de artigo desconhecido.

en: View post
pt: Ver artigo

en: If you have a theme in a .zip format, you may install it by uploading it here.
pt: Se tem um tema no formato .zip pode instalá-lo carregando-o aqui.

en: You are using a development version (%1$s). Cool! Please <a href="%2$s">stay updated</a>.
pt: Está a usar uma versão de desenvolvimento (%1$s). Muito cool! Por favor <a href="%2$s">mantenha-se actualizado</a>.

en: Uploading Files
pt: Carregando ficheiros

en: Upload Plugin
pt: Carregar plugin

en: Upload Theme
pt: Carregar tema

en: Screen Options
pt: Opções deste ecrã

en: Your Profile
pt: O seu perfil

en: Permalinks
pt: Ligações permanentes

en: Discussion Settings
pt: Opções de discussão

en: Comment Moderation
pt: Moderação de comentários

en: Comment Blacklist
pt: Lista negra de comentários

en: Avatar Display
pt: Visualização de avatars

en: Show Avatars
pt: Mostrar avatars

en: Maximum Rating
pt: Cotação máxima

en: Default Avatar
pt: Avatar por omissão

en: General Settings
pt: Opções gerais

en: Week Starts On
pt: A semana começa em

en: Thumbnail size
pt: Tamanho da miniatura

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
pt: Recortar a miniatura às dimensões exactas (normalmente as miniaturas são proporcionais)

en: Max Width
pt: Largura máxima

en: Max Height
pt: Altura máxima

en: Permalink Settings
pt: Opções de ligações permanentes

en: Custom Structure
pt: Estrutura personalizada

en: Reading Settings
pt: Opções de leitura

en: Writing Settings
pt: Opções de escrita

[ctx: link]
note: translators: add new links
en: Add New
pt: Adicionar novo

[ctx: plugin]
note: translators: add new plugin
en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Feature Filter
pt: Filtro de características

en: One Column
pt: Uma coluna

en: Two Columns
pt: Duas colunas

en: Three Columns
pt: Três colunas

en: Four Columns
pt: Quatro colunas

en: Left Sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Right Sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Custom Colors
pt: Cores personalizadas

en: Theme Options
pt: Opções do tema

en: Threaded Comments
pt: Comentários em conversa

en: Find Themes
pt: Pesquisar temas

en: Theme Install
pt: Instalar temas

en: Search Links
pt: Procurar links

[ctx: file]
note: translators: add new file
en: Add New
pt: Adicionar ficheiro

en: Update Themes
pt: Actualizar temas

en: Automatically close comments on articles older than %s days
pt: Fechar automaticamente os comentários em artigos com mais de %s dias

en: Break comments into pages with %1$s top level comments per page and the %2$s page displayed by default
pt: Dividir os comentários em páginas de %1$s comentários por página e com a  %2$s página visível por omissão

en: Comments should be displayed with the %s comments at the top of each page
pt: Mostrar os comentários %s no topo de cada página

en: Blog pages show at most
pt: As páginas de artigos mostram no máximo

en: Full text
pt: O texto completo

en: Summary
pt: Um resumo

en: Default Link Category
pt: Categoria do link por omissão

en: Login Name
pt: Nome de utilizador

en: Update File
pt: Actualizar ficheiro

en: Current Theme
pt: Tema actual

en: Personal Options
pt: Opções pessoais

en: Visual Editor
pt: Editor visual

en: Admin Color Scheme
pt: Palette de cores do painel

en: Contact Info
pt: Informações de contacto

en: About Yourself
pt: Sobre si

en: Biographical Info
pt: Informação biográfica

en: Additional Capabilities
pt: Funcionalidades adicionais:

en: Update Profile
pt: Actualizar perfil

en: Update User
pt: Actualizar utilizador

en: Skip Confirmation Email
pt: Ignorar o email de confirmação

en: Delete Users
pt: Eliminar utilizadores

en: Inactive Widgets
pt: Widgets inactivos

en: Available Widgets
pt: Widgets disponíveis

[ctx: Plugin Installer]
en: Featured
pt: Em destaque

en: Tag base
pt: Base das etiquetas

en: Tags:
pt: Etiquetas:

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter the same password in both password fields.
pt: <strong>ERRO</strong>: Por favor insira a mesma senha nos dois campos.

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
pt: Reter um comentário na fila se este contiver %s ou mais links. (Uma característica comum aos comentários de spam, é o elevado número de links.)

en: New Password
pt: Nova senha:

en: Type your new password again.
pt: Introduza a senha outra vez

en: Verifying the unpacked files&#8230;
pt: A verificar os arquivos descompactados&#8230;

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
pt: <strong><em>Tome nota desta senha</em></strong>! É uma senha <em>aleatória</em> que foi gerada só para si.

en: You are not allowed to edit this attachment.
pt: Não podes editar este anexo.

en: This plugin has been deactivated because your changes resulted in a <strong>fatal error</strong>.
pt: Este plugin foi desactivado porque as alterações resultaram num <strong>erro fatal</strong>.

en: You are not allowed to edit this item.
pt: Não pode editar este item.

en: You do not have permission to edit this user.
pt: Não tem permissões para editar este utilizador.

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
pt: A função do utilizador actual tem que ter capacidades de edição de utilizadores.

en: If you temporarily make your <code>web.config</code> file writable for us to generate rewrite rules automatically, do not forget to revert the permissions after rule has been saved.
pt: Se colocar temporariamente o seu ficheiro <code>web.config</code> com permissões de escrita, serão geradas automaticamente as regras de reescrita, mas não se esqueça de repor as permissões no final.

en: Embeds
pt: Conteúdos incorporados

en: Network Activate
pt: Activação de rede

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Todos <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Todos <span class="count">(%s)</span>

en: Recently Active <span class="count">(%s)</span> | Recently Active <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Activo recentemente <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Activos recentemente <span class="count">(%s)</span>

en: Clear List
pt: Limpar lista

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
pt: Uma actualização automatica do WordPress falhou.  - <a href="%s">por favor tente actualizar de novo agora</a>.

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
pt: Uma actualização automatica do WordPress falhou! Por favor notifique o administrador so site.

en: Mail Server
pt: Servidor de mail

en: Default Mail Category
pt: Categoria da mensagem por omissão

en: Update Services
pt: Serviços de actualização

en: All Settings
pt: Todas as definições

en: Edit Plugins
pt: Editar plugins

en: Upload New Media
pt: Carregar multimédia

en: Update Media
pt: Actualizar multimédia

en: Media Settings
pt: Opções multimédia

en: Media attachment moved to the trash.
pt: Anexo multimédia movido para o lixo.

en: Media attachment updated.
pt: Anexo multimédia actualizado.

en: Plugin Files
pt: Ficheiros de Plugins

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
pt: Não pode editar este item porque está no Lixo. Por favor recupere-o e tente novamente.

en: Media attachment restored from the trash.
pt: Anexo multimédia restaurado do lixo.

note: translators: 1: plugin file 2: error message
en: The plugin %1$s has been <strong>deactivated</strong> due to an error: %2$s
pt: O plugin <code>%s</code> foi <strong>desactivado</strong> devido a um erro: %s

en: Latest
pt: Mais recente

en: Update File and Attempt to Reactivate
pt: Actualize o ficheiro e tente re-activar

en: Plugin failed to reactivate due to a fatal error.
pt: Não foi possível re-activar o plugin porque este gerou um erro fatal.

en: Unable to locate WordPress theme directory.
pt: Impossível localizar o directório de temas do WordPress.

en: If you temporarily make your site&#8217;s root directory writable for us to generate the <code>web.config</code> file automatically, do not forget to revert the permissions after the file has been created.
pt: Se colocar temporariamente o directório de raiz do seu site com permissões de escrita a fim de podermos criar o seu ficheiro <code>web.config</code> automaticamente, não se esqueça de repor as permissões no final.

en: Download %s
pt: Descarregar %s

en: Save Widget
pt: Guardar widget

en: Error while saving.
pt: Erro ao guardar.

en: Error saving media attachment.
pt: Erro ao guardar anexo multimédia.

en: Invalid item ID.
pt: ID de item inválido.

en: You are not allowed to delete these items.
pt: Não tem permissões para eliminar estes itens.

note: translators: WP_PLUGIN_DIR constant value
en: If something goes wrong with a plugin and you can&#8217;t use WordPress, delete or rename that file in the %s directory and it will be automatically deactivated.
pt: Se algo correr mal com um plugin e não conseguir utilizar o WordPress, elimine ou mude o nome ao respectivo ficheiro no directório %s e o plugin será automaticamente desactivado.

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, email, or IP, it will be put in the trash. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
pt: Quando um comentário contiver qualquer uma destas palavras no respectivo conteúdo, nome, URL, endereço de email ou IP, o mesmo será enviado para o lixo. Uma palavra ou IP por linha. Haverá correspondência parcial de palavras, pelo que &#8220;press&#8221; irá coincidir com &#8220;WordPress&#8221;.

en: Installation Failed
pt: A instalação falhou

en: Page updated.
pt: Página actualizada.

en: The ftp PHP extension is not available
pt: A extensão de ftp PHP não está disponível.

en: FTP username is required
pt: Username do FTP é necessário

en: The ssh2 PHP extension is not available
pt: A extensão ssh2 de PHP não está disponível.

en: The ssh2 PHP extension is available, however, we require the PHP5 function <code>stream_get_contents()</code>
pt: A extensão ssh2 de PHP está disponível, mas é necessária a função PHP 5 <code>stream_get_contents()</code>

en: SSH2 hostname is required
pt: O nome do servidor de SSH2 é obrigatório

en: SSH2 username is required
pt: O nome de utilizador do servidor de SSH2 é obrigatório

note: translators: %s: command
en: Unable to perform command: %s
pt: Impossível executar o comando: %s

en: Plugin zip file
pt: Ficheiro .zip do Plugin

en: No plugins match your request.
pt: Nenhum plugin corresponde ao seu pedido.

en: Plugin Install
pt: Instalação de Plugin

en: WordPress.org Plugin Page &#187;
pt: Página de Plugins do WordPress.org &#187;

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been tested</strong> with your current version of WordPress.
pt: <strong>Aviso:</strong> Este plugin <strong>não foi testado</strong> com a sua versão de WordPress.

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been marked as compatible</strong> with your version of WordPress.
pt: <strong>Aviso:</strong> Este plugin não foi marcadao como <strong>compatível</strong> com a sua versão de WordPress.

en: Install Themes
pt: Instalar Temas

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
pt: Cabeçalho actualizado. <a href="%s">Visite o seu site</a> para verificar o aspecto.

en: No comments found.
pt: Nenhum comentário encontrado.

en: Item added.
pt: Item adicionado.

en: Item deleted.
pt: Item eliminado.

en: Item updated.
pt: Item actualizado.

en: Item not added.
pt: Item não adicionado.

en: Filesystem error.
pt: Erro do sistema de ficheiros

en: Incompatible Archive.
pt: Arquivo Incompatível

en: Invalid URL Provided.
pt: Indicado URL inválido

en: Could not create Temporary file.
pt: Impossível criar ficheiro Temporário

en: Could not copy file.
pt: Impossível copiar ficheiro

en: Empty archive.
pt: Arquivo vazio

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
pt: Cópias da imagem anteriormente editadas não serão apagadas.

en: Could not fully remove the plugin(s) %s.
pt: Impossível remover completamente o(s) plugin(s) %s

note: translators: blog tagline
en: Just another WordPress site
pt: Mais um site WordPress

note: translators: blog tagline
en: Just another %s site
pt: Mais um site %s

[ctx: column name]
note: translators: manage posts column name
en: Title
pt: Título

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Meu <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Meus <span class="count">(%s)</span>

en: Downloading update from <span class="code">%s</span>&#8230;
pt: A descarregar actualização de <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Removing the old version of the plugin&#8230;
pt: A remover a versão antiga do plugin&#8230;

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
pt: A descarregar pacote de instalação de <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Removing the old version of the theme&#8230;
pt: A remover a versão antiga do tema&#8230;

en: Could not extract file from archive.
pt: Não foi possível extrair ficheiro do arquivo.

en: Could not retrieve file from archive.
pt: Não foi possível restaurar um ficheiro do arquivo.

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
pt: <code>_blank</code> &mdash; nova janela ou separador.

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
pt: <code>_top</code> &mdash; janela ou separador actual, sem frames.

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
pt: <code>_none</code> &mdash; mesma janela ou separador.

en: The plugin generated unexpected output.
pt: O plugin teve um comportamento inesperado.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
pt: O ficheiro enviado foi apenas parcialmente transferido.

en: No file was uploaded.
pt: Não foi enviado nenhum ficheiro.

en: Missing a temporary folder.
pt: Falta uma pasta temporária.

en: Failed to write file to disk.
pt: Falha ao escrever no disco.

en: Invalid form submission.
pt: Submissão de formulário inválida.

en: Specified file failed upload test.
pt: O ficheiro especificado falhou o teste de envio.

en: The uploaded file could not be moved to %s.
pt: O ficheiro enviado não pôde ser movido para %s.

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: none
pt: nenhum

en: Unpublished
pt: Não Publicado

en: You are about to approve the following comment:
pt: Está prestes a aprovar o seguinte comentário:

en: Approve Comment
pt: Aprovar Comentário

en: Unknown action.
pt: Acção desconhecida.

en: Choose an image from your computer:
pt: Escolha uma imagem do seu computador:

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
pt: Escolha a parte da imagem que quer usar como cabeçalho.

en: Edit &#8220;%s&#8221;
pt: Editar &#8220;%s&#8221;

en: View &#8220;%s&#8221;
pt: Visualizar &#8220;%s&#8221;

en: %s from now
pt: %s de agora

note: translators: %s: number of comments approved
en: %s comment approved | %s comments approved
pt[0]: %s comentário aprovado
pt[1]: %s comentários aprovados

en: Search Comments
pt: Pesquisar Comentários

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
pt: Mostrando %s&#8211;%s de %s

en: Unapprove
pt: Desaprovar

en: Approve
pt: Aprovar

en: New category name
pt: Nome da nova categoria

en: Custom field updated.
pt: Campo personalizado actualizado

en: Custom field deleted.
pt: Campo personalizado eliminado.

en: Status:
pt: Estado:

en: Visibility:
pt: Visibilidade:

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>
pt: Agendado para:  <b>%1$s</b>

en: Published on: <b>%1$s</b>
pt: Publicado em:  <b>%1$s</b>

en: Publish <b>immediately</b>
pt: Publicar <b>imediatamente</b>

en: Schedule for: <b>%1$s</b>
pt: Agendar para: <b>%1$s</b>

en: Publish on: <b>%1$s</b>
pt: Publicar em: <b>%1$s</b>

en: Already pinged:
pt: Ping já executado:

en: Send trackbacks to:
pt: Enviar trackbacks para:

en: Separate multiple URLs with spaces
pt: Separe vários URLs por espaços

en: Send Trackbacks
pt: Enviar Trackbacks

en: Discussion
pt: Discussão

en: Show comments
pt: Mostrar comentários

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
pt: Última edição por %1$s, em %2$s às %3$s

en: Last edited on %1$s at %2$s
pt: Última edição em %1$s às %2$s

en: Name:
pt: Nome:

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
pt: <a href="%s">Links</a> / Editar Link

en: Visit Link
pt: Visitar Link

en: Keep this link private
pt: Manter este link privado

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Está prestes a eliminar este link '%s'
    'Cancelar' para interromper, 'OK' para eliminar.

en: Choose the target frame for your link.
pt: Escolha a janela de destino do seu link.

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: rel:
pt: Relação (rel):

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: identity
pt: identidade

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: friendship
pt: amizade

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: contact
pt: contacto

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: acquaintance
pt: conhecimento

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: friend
pt: amigo(a)

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: physical
pt: físico

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: met
pt: encontrado

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: professional
pt: profissional

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: co-worker
pt: colega

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: colleague
pt: parceiro

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: geographical
pt: geográfico

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: co-resident
pt: co-residente

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: neighbor
pt: vizinho(a)

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: family
pt: familía

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: child
pt: filho(a)

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: kin
pt: relacionado

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: parent
pt: parente

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: sibling
pt: irmã(o)

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: spouse
pt: esposo(a)

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: romantic
pt: romântico

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: muse
pt: musa

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: crush
pt: paixoneta

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: date
pt: encontro

note: translators: xfn: http:gmpg.org/xfn/
en: sweetheart
pt: querido(a)

en: If the link is to a person, you can specify your relationship with them using the above form. If you would like to learn more about the idea check out <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.
pt: Se o link é para uma pessoa, pode especificar a sua relação com ela usando o formulário acima. Se quiser saber mais sobre esta ideia consulte <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.

en: Notes
pt: Notas

en: Rating
pt: Classificação

en: (Leave at 0 for no rating.)
pt: (Deixe a 0 para não classificar.)

en: Link added.
pt: Link adicionado.

en: Example: Nifty blogging software
pt: Por exemplo: Magnífico software de blogging

en: Web Address
pt: Endereço (URL)

en: Example: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; don&#8217;t forget the <code>http://</code>
pt: Por exemplo: <code>http://pt.wordpress.org/</code> &#8212; não se esqueça do <code>http://</code>

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
pt: O texto acima será mostrado quando alguém passar com o rato por cima do link. Opcionalmente, por baixo do link.

en: Main Page (no parent)
pt: Raiz

en: Order
pt: Ordem

en: Allow Pings
pt: Permitir Pings

[ctx: column name]
en: Comment
pt: Comentário

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Tudo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Tudo <span class="count">(%s)</span>

en: Excerpt View
pt: Vista de Excerto

en: Export
pt: Exportar

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
pt: Quando clicar no botão abaixo, o WordPress irá criar um ficheiro XML que poderá guardar no computador.

en: No importers are available.
pt: Nenhum importador disponível.

en: Continue
pt: Continuar

en: Movable Type and TypePad
pt: Movable Type e TypePad

en: Could not update link in the database
pt: Não foi possível actualizar o link na base de dados

en: Could not insert link into the database
pt: Não foi possível inserir o link na base de dados

note: translators: %s: directory name
en: Changing to %s
pt: Mudando para %s

note: translators: %s: directory name
en: Found %s
pt: Encontrado %s

en: Invalid Data provided.
pt: Indicados dados inválidos.

en: Could not access filesystem.
pt: Foi impossível aceder ao sistema de ficheiros.

en: Download failed.
pt: Falhou o download.

en: Could not remove the old plugin.
pt: Impossível remover o plugin antigo.

en: Install package not available.
pt: O pacote de instalação não está disponível.

en: Could not remove the old theme.
pt: Impossível remover o tema antigo.

en: WordPress is at the latest version.
pt: O WordPress está na versão mais recente.

en: Could not copy files.
pt: Impossível copiar ficheiros.

en: Successfully installed the plugin <strong>%s %s</strong>.
pt: Plugin <strong>%s %s</strong> instalado com sucesso.

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Successfully installed the theme <strong>%1$s %2$s</strong>.
pt: Tema <strong>%1$s %2$s</strong> instalado com sucesso.

en: Preview &#8220;%s&#8221;
pt: Pré-visualizar &#8220;%s&#8221;

en: Activate &#8220;%s&#8221;
pt: Activar &#8220;%s&#8221;

en: Please select a file
pt: Por favor seleccione um ficheiro

en: Right Now
pt: Agora

en: View all
pt: Ver tudo

en: Configure
pt: Configurar

en: Comment
pt: Comentário

en: Approve this comment
pt: Aprovar este comentário

en: Unapprove this comment
pt: Rejeitar este comentário

en: Reply to this comment
pt: Responder a este comentário

en: Mark this comment as spam
pt: Marcar este Comentário como spam

note: translators: 1: comment author, 2: post link, 3: notification if the comment is pending
en: From %1$s on %2$s%3$s
pt: De %1$s em %2$s%3$s

en: [Pending]
pt: [Pendente]

[ctx: dashboard]
note: translators: %1$s is type of comment, %2$s is link to the post
en: %1$s on %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: Loading&#8230;
pt: Carregando&#8230;

en: This widget requires JavaScript.
pt: Este widget necessita de JavaScript.

en: RTL Stylesheet
pt: Folha de estilos RTL

en: 404 Template
pt: Página 404

en: my-hacks.php (legacy hacks support)
pt: my-hacks.php (suporte de modificações legacy)

en: .htaccess (for rewrite rules )
pt: .htaccess (para regras de reescrita)

en: Authentication Keys
pt: Chaves de Autenticação

en: Public Key:
pt: Chave Pública:

en: Private Key:
pt: Chave Privada:

en: Proceed
pt: Continuar

en: From Computer
pt: Do Computador

en: Gallery
pt: Galeria

en: Gallery (%s)
pt: Galeria (%s)

en: File URL
pt: URL do ficheiro

en: Empty Title filled from filename.
pt: Título vazio preenchido a partir do nome de ficheiro

en: Location of the uploaded file.
pt: Localização do ficheiro transferido.

en: All Tabs:
pt: Todos os Tabs:

en: Sort Order:
pt: Ordenamento:

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Link thumbnails to:
pt: Ligar miniaturas a:

en: Image File
pt: Ficheiro de Imagem

en: Order images by:
pt: Ordenar imagens por:

en: Menu order
pt: Ordem do menu

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Random
pt: Aleatório

en: Order:
pt: Ordem:

en: Gallery columns:
pt: Colunas da galeria:

en: All Types
pt: Todos os Tipos

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
pt: Texto alternativo, p.ex. &#8220;A Mona Lisa&#8221;

en: Image Caption
pt: Legenda da Imagem

en: Link Image To:
pt: Link para:

en: Link to image
pt: Link para a Imagem

en: One of the plugins is invalid.
pt: Um dos plugins é inválido.

en: Invalid plugin path.
pt: Caminho do plugin inválido

en: Plugin file does not exist.
pt: Ficheiro de plugin inexistente.

en: The plugin does not have a valid header.
pt: O plugin não tem um cabeçalho válido.

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Administrator
pt: Administrador

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Author
pt: Autor

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Contributor
pt: Colaborador

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Subscriber
pt: Assinante

en: Quick&nbsp;Edit
pt: Edição&nbsp;Rápida

en: Quick Edit
pt: Edição Rápida

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: File
pt: Ficheiro

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: Date
pt: Data

en: Relationship
pt: Relação

en: Visible
pt: Visível

note: translators: Between password field and private checkbox on post quick edit interface
en: &ndash;OR&ndash;
pt: &mdash; OU &mdash;

en: Allow
pt: Permitir

en: Do not allow
pt: Não permitir

en: Sticky
pt: Fixo

en: Not Sticky
pt: Não é Fixo

en: Missed schedule
pt: Agendamento falhado

en: Last Modified
pt: Última Modificação

en: Reply to Comment
pt: Responder ao Comentário

en: Value
pt: Valor

en: Key
pt: Chave

en: Enter new
pt: Criar novo

en: Add Custom Field
pt: Adicionar Campo

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
pt: Antes de poder carregar o seu ficheiro de importação deve corrigir este erro:

en: Choose a file from your computer:
pt: Escolha um ficheiro a partir do computador:

en: Maximum size: %s
pt: Tamanho máximo: %s

[ctx: post state]
note: translators: post state
en: Pending
pt: Pendente

en: Enable accessibility mode
pt: Ligar modo de acessibilidade

en: Disable accessibility mode
pt: Desligar modo de acessibilidade

en: Last Updated:
pt: Última Actualização:

en: Requires WordPress Version:
pt: Requer a versão de WordPress:

en: %s or higher
pt: %s ou superior

en: Compatible up to:
pt: Compatível até:

en: (based on %s rating) | (based on %s ratings)
pt[0]: (baseado em %s votante)
pt[1]: (baseado em %s votantes)

en: Install Update Now
pt: Instalar Actualização Agora

en: Search Plugins
pt: Pesquisar Plugins

en: Manage Themes
pt: Gerir Temas

en: Attach
pt: Anexar

en: Empty Spam
pt: Esvaziar Spam

note: translators: %s: number of comments permanently deleted
en: %s comment permanently deleted | %s comments permanently deleted
pt[0]: %s comentário eliminado definitivamente
pt[1]: %s comentários eliminados definitivamente

en: Trash
pt: Lixo

en: Move this comment to the trash
pt: Mover este comentário para o lixo

en: Scale Image
pt: Redimensionar Imagem

en: Crop
pt: Cortar

en: Rotate clockwise
pt: Rodar no sentido dos ponteiros do relógio

en: Flip horizontally
pt: Inverter na horizontal

en: Flip vertically
pt: Inverter na vertical

en: Original dimensions %s
pt: Tamanho Original %s

en: Image Crop
pt: Cortar Imagem

en: Cannot load image metadata.
pt: Não é possível carregar metadados da imagem.

en: Crop Selection
pt: Cortar Selecção

en: Selection:
pt: Selecção:

en: Thumbnail Settings
pt: Definições de Miniaturas

en: Current thumbnail
pt: Miniatura actual

en: Apply changes to:
pt: Aplicar mudanças a:

en: All image sizes
pt: Todos os tamanhos de imagens

en: All sizes except thumbnail
pt: Todos os tamanhos excepto miniaturas

en: Image saved
pt: Imagem guardada

en: Unable to create new image.
pt: Impossível criar nova imagem.

en: Image metadata is inconsistent.
pt: Os metadados da imagem são inconsistentes.

en: Discard any changes and restore the original image.
pt: Ignorar todas as mudanças e repor a imagem original.

en: (Unattached)
pt: (Desanexado)

en: Allow <a href="%s" target="_blank">trackbacks and pingbacks</a> on this page.
pt: Permitir <a href="%s" target="_blank">trackbacks e pingbacks</a> nesta página.

note: translators: %s: number of comments marked as spam
en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
pt[0]: %s comentário marcado como spam.
pt[1]: %s comentários marcados como spam.

en: Comment by %s moved to the trash.
pt: Comentário de %s movido para o lixo.

en: Comment by %s marked as spam.
pt: Comentário de %s movido marcado como spam.

en: Image Processing Error
pt: Erro de Processamento da Imagem

en: Permanently Delete Comment
pt: Eliminar Comentário Permanentemente

en: Plugin install failed.
pt: A instalação do plugin falhou.

en: Plugin installed successfully.
pt: Plugin instalado com sucesso.

en: Theme install failed.
pt: A instalação do tema falhou.

en: Theme installed successfully.
pt: Tema instalado com sucesso.

en: Rotate counter-clockwise
pt: Rodar contra os ponteiros do relógio

en: You do not have permission to customize headers.
pt: Não tem permissão para personalizar cabeçalhos

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
pt: Imagem de fundo actualizada. <a href="%s">Visite o seu site</a> para ver como fica

en: The plugin is at the latest version.
pt: O plugin está na sua versão mais recente.

en: The theme is at the latest version.
pt: O tema está na sua versão mais recente.

en: Installing the latest version&#8230;
pt: A instalar a versão mais recente&#8230;

en: Update gallery settings
pt: Actualizar opções da galeria

en: Preview Changes
pt: Pré-visualizar Alterações

en: Warning! Wildcard DNS may not be configured correctly!
pt: Atenção! Os <em>wildcard DNS</em> podem não estar configurados correctamente!

en: Custom Header
pt: Cabeçalho personalizado

en: Post saved.
pt: Artigo guardado.

en: %s post updated. | %s posts updated.
pt[0]: %s artigo actualizado.
pt[1]: %s artigos actualizados.

en: Posts
pt: Artigos

en: Single Post
pt: Artigo único

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
pt: Ficheiro vazio. Por favor carregue algo mais substancial. Este erro pode também ser causado pelo facto de os carregamentos estarem desativados no seu php.ini ou por a diretiva post_max_size estar definida com um valor inferior a upload_max_filesize no ficheiro php.ini.

en: Insert into Post
pt: Inserir no artigo

en: Stick this post to the front page
pt: Manter este artigo fixo

en: Permalink:
pt: Ligação permanente:

en: Make this post sticky
pt: Fixar este artigo

en: Submit Reply
pt: Enviar resposta

en: Find Posts or Pages
pt: Procurar artigos ou páginas

en: Upload
pt: Carregar

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: File upload stopped by extension.
pt: Carregamento do ficheiro interrompido pela extensão.

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
pt: Os dados da imagem parecem não existir. Por favor volte a carregar a imagem.

en: Uploads
pt: Carregamentos

en: Upload date:
pt: Data de carregamento:

en: If you have a plugin in a .zip format, you may install it by uploading it here.
pt: Se tem um plugin no formato .zip pode instalá-lo carregando-o aqui.

en: Move to Trash
pt: Mover para o lixo

en: Download Export File
pt: Criar ficheiro de exportação

en: Submit for Review
pt: Submeter para revisão

en: Change Permalinks
pt: Mudar ligações permanentes

en: Custom Background
pt: Imagem de fundo personalizada

en: Slug
pt: URL

en: Update Comment
pt: Actualizar comentário

en: Update Link
pt: Actualizar link

en: Most Used
pt: Mais usadas

en: Parent
pt: Página superior

en: Image Address
pt: Endereço da imagem

en: RSS Address
pt: Endereço do feed RSS

en: Allow Comments
pt: Permitir comentários

en: Main Index Template
pt: Template principal

en: Popup Comments
pt: Popup de comentários

en: Category Template
pt: Template de categorias

en: Search Results
pt: Resultados da pesquisa

en: Search Form
pt: Formulário de pesquisa

en: Links Template
pt: Template de links

en: Theme Functions
pt: Funções do tema

en: Attachment Template
pt: Template de anexos

en: Image Attachment Template
pt: Template de anexo de imagem

en: Video Attachment Template
pt: Template de anexo de vídeo

en: Audio Attachment Template
pt: Template de anexo de áudio

en: Application Attachment Template
pt: Template de anexo de aplicação

en: Comments Template
pt: Template de comentários

en: Popup Comments Template
pt: Template de popup de comentários

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
pt: As categorias, ao contrário das etiquetas, podem ter uma hierarquia. Pode ter uma categoria Jazz com as subcategorias Bebop e Big Band. Totalmente opcional.

en: This format, which we call WordPress eXtended RSS or WXR, will contain your posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags.
pt: Este formato, ao qual chamamos WordPress eXtended RSS ou WXR, irá conter os seus artigos, páginas, comentários, campos personalizados, categorias e etiquetas.

en: Popular tags
pt: Etiquetas populares

en: Bulk Edit
pt: Edição por lotes

en: Bulk Actions
pt: Acções por lotes

en: FTP password is required
pt: A senha do FTP é necessária

note: translators: %s: username
en: Username/Password incorrect for %s
pt: Nome de utilizador/senha incorrectos para %s

en: SSH2 password is required
pt: A senha do servidor de SSH2 é obrigatória

en: Password protected
pt: Protegido com senha

en: Save all changes
pt: Guardar alterações

en: Other WordPress News
pt: WordPress Portugal - Discussões recentes

en: another web address of mine
pt: outro endereço Web meu

en: You are not allowed to delete this item.
pt: Não pode eliminar este item.

en: Enabling Maintenance mode&#8230;
pt: A activar o modo de manutenção&#8230;

en: Disabling Maintenance mode&#8230;
pt: A desactivar o modo de manutenção&#8230;

en: Unpacking the update&#8230;
pt: A descompactar a actualização&#8230;

en: Unpacking the package&#8230;
pt: A descompactar o pacote&#8230;

en: Installing the plugin&#8230;
pt: A instalar o plugin&#8230;

en: Installing the theme&#8230;
pt: A instalar o tema&#8230;

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
pt: Não tem permissões suficientes para aceder a esta página.

en: You are not allowed to edit pages as this user.
pt: Não pode editar páginas com este utilizador.

en: You are not allowed to edit posts as this user.
pt: Não pode editar artigos com este utilizador.

en: You are not allowed to edit pages.
pt: Não pode editar páginas.

en: You are not allowed to edit posts.
pt: Não pode editar artigos.

en: Average Rating
pt: Votação média

en: You may also browse based on the most popular tags in the Plugin Directory:
pt: Pode também procurar pelas etiquetas mais populares no repositório de plugins:

en: Crop Aspect Ratio
pt: Rácio largura:altura do corte

en: Aspect ratio:
pt: Rácio largura:altura

en: From URL
pt: de um URL

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
pt: O URL legível do nome. É geralmente em letras minúsculas e contém apenas letras, números e hífens.

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: FTP hostname is required
pt: O nome do servidor de FTP é obrigatório

en: &mdash; No Change &mdash;
pt: &mdash; Nenhuma alteração &mdash;

en: Custom Fields
pt: Campos personalizados

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
pt: A descrição não está normalmente visível mas alguns temas podem apresentá-la.

en: <a href="%s">Links</a> / Add New Link
pt: <a href="%s">Links</a> / Adicionar novo link

en: The name is how it appears on your site.
pt: O nome que aparece no seu site.

en: + Add New Category
pt: + Adicionar nova categoria

en: Auto Draft
pt: Rascunho automatico

en: Add New Custom Field:
pt: Novo campo personalizado:

en: Add media files from your computer
pt: Carregar ficheiros multimédia do seu computador

note: translators: %s: number of comments restored from the spam
en: %s comment restored from the spam | %s comments restored from the spam
pt[0]: %s comentário restaurado de spam
pt[1]: %s comentários restaurados de spam

en: Empty Trash
pt: Esvaziar o Lixo

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Post restored to revision from %s.
pt: Artigo restaurado da versão %s

en: Restore Original Image
pt: Restaurar Imagem Original

en: Restore image
pt: Restaurar Imagem

en: Image restored successfully.
pt: Imagem restaurada com êxito.

en: Connection Information
pt: Informação da ligação

en: Connection Type
pt: Tipo de ligação

en: Post updated.
pt: Artigo actualizado

en: Upload file and import
pt: Enviar ficheiro e importar

en: Filter
pt: Filtrar

en: Filter &#187;
pt: Filtrar &#187;

en: Newer Version (%s) Installed
pt: Versão mais recente (%s) instalada

en: Latest Version Installed
pt: Versão mais recente instalada

en: Return to Plugins page
pt: Voltar à página de plugins

en: Return to Themes page
pt: Voltar à página de temas

en: Install Now
pt: Instalar

en: Return to Plugin Installer
pt: Voltar ao instalador de plugins

en: Return to Theme Installer
pt: Voltar ao Instalador de temas

en: Activate Plugin
pt: Activar plugin

en: Unable to locate WordPress Root directory.
pt: Impossível localizar o directório de raiz do WordPress.

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
pt: Impossível localizar o directório de conteúdos do WordPress  (wp-content).

en: Unable to locate WordPress Plugin directory.
pt: Impossível localizar o directório de plugins do WordPress.

en: Unable to locate WordPress Theme directory.
pt: Impossível localizar o directório de temas do WordPress.

note: translators: %s: directory name
en: Unable to locate needed folder (%s).
pt: Impossível localizar o directório necessário (%s)

en: Destination folder already exists.
pt: o directório de destino já existe.

en: Could not create directory.
pt: Impossível criar directório

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
pt: Texto do link, p.e., &#8220;Pensamentos (PDF)&#8221;

en: Default Template
pt: Modelo por omissão

en: Cannot save image metadata.
pt: Impossível guardar metadados da imagem.

en: Nothing to save, the image has not changed.
pt: Nada a guardar, a imagem não mudou.

en: Unable to save the image.
pt: Impossível guardar a imagem.

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
pt: Erro ao guardar a imagem redimensionada. Por favor recarregue a página e tente novamente.

en: Page Template
pt: Modelo de página

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to connect to SSH2 Server %s
pt: Falhou a ligação ao Servidor SSH2 %s

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to connect to FTP Server %s
pt: Falhou a ligação ao Servidor FTP %s

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Page restored to revision from %s.
pt: Página restaurada para a revisão %s

note: translators: %s: username
en: Public and Private keys incorrect for %s
pt: As chaves públicas e privadas estão incorrectas para %s

en: Items deleted.
pt: Itens eliminados.

note: translators: %s: date and time
en: Draft saved at %s.
pt: Rascunho guardado em %s

en: Item not updated.
pt: Item não actualizado.

en: Import
pt: Importar

en: Comment %d does not exist
pt: O comentário %d não existe

en: Please provide a custom field value.
pt: Por favor indique um valor para o campo personalizado.

note: translators: draft saved date format, see http:php.net/date
en: g:i:s a
pt: G:i:s

en: Someone
pt: Alguém

en: Status
pt: Estado

en: Scheduled
pt: Agendado

en: Invalid plugin page
pt: Página de plugin inválida

en: Cannot load %s.
pt: Não é possível carregar %s.

en: Go back
pt: Voltar

en: You are about to mark the following comment as spam:
pt: Está prestes a marcar o seguinte comentário como spam:

en: You are about to delete the following comment:
pt: Está prestes a eliminar o seguinte comentário:

en: Date
pt: Data

en: You are not allowed to edit this post.
pt: Não pode editar este artigo.

en: You are not allowed to edit this page.
pt: Não pode editar esta página.

en: You are not allowed to import.
pt: Não pode importar.

en: You are not allowed to edit comments on this post.
pt: Não pode editar comentários neste artigo.

en: You did not enter a category name.
pt: Não indicou o nome da categoria.

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
pt: Tem de ter a sessão iniciada para publicar um comentário.

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
pt: Este comentário está no Lixo. Por favor retire-o do Lixo se o quer editar.

en: You are about to move the following comment to the Trash:
pt: Está prestes a a mover o seguinte comentário para o Lixo:

en: Edit Comment
pt: Editar comentário

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
pt: Guardar está desactivado: %s está neste momento a editar esta página.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
pt: Guardar está desactivado: %s está neste momento a editar este artigo.
