Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (2832 entries)

en:  (taxes estimated for %s)
pt: (estimativa de taxas para %s)

en:  ago
pt: atrás

en: "%s" Shipping Class Cost
pt: "%s" Custos da Classe de Envio

en: "%s" separate terms
pt: "%s" termos separados

en: "From" Email Address
pt: Endereço de email "De"

en: "From" Name
pt: "De" Nome

en: #%s &ndash; The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
pt: #%s &ndash; O ficheiro para download %s não pode ser utilizado, pois não existe no servidor.

en: #%s &ndash; The downloadable file %s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %s
pt: #%s &ndash; O ficheiro para download %s não pode ser utilizado, pois não é um tipo de ficheiro permitido. Tipos de ficheiros permitidos: %s

en: #%s &ndash; Variation SKU must be unique.
pt: #%s &ndash; A Referência da Variação tem de ser única.

[ctx: %1$d = first, %2$d = last, %3$d = total]
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
pt: A mostrar %1$d&ndash;%2$d de %3$d resultados

en: %d Transients Rows Cleared
pt: %d linhas transientes limpas

en: %d coupons used in total
pt: %d cupões usados no total

en: %d item | %d items
pt[0]: %d item
pt[1]: %d itens

en: %d note | %d notes
pt[0]: %d nota
pt[1]: %d notas

en: %qty% variation
pt: %qty% variação

en: %qty% variations
pt: %qty% variações

en: %s %s details
pt: Detalhes da %s %s

en: %s - API %s (created on %s at %s).
pt: %s - API %s (criado em %s às %s).

en: %s - Order #%s
pt: %s - Encomenda #%s

en: %s - Pre-order for "%s"
pt: %s - Pré-encomenda para "%s"

en: %s - Subscription for "%s"
pt: %s - Subscrição para "%s"

en: %s - We recommend a minimum PHP version of 5.4. See: <a href="%s" target="_blank">How to update your PHP version</a>
pt: %s - Recomendamos no mínimo a versão 5.4 do PHP. Ver: <a href="%s" target="_blank">Como atualizar a versão do PHP</a>

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s" target="_blank">Increasing memory allocated to PHP</a>
pt: %s - Recomendamos configurar a memória para, pelo menos 64MB. Veja: <a href="%s" target="_blank">Aumente a memória alocada para o PHP</a>

en: %s Actions
pt: Acções da %s

en: %s Data
pt: Detalhes da %s

en: %s Items
pt: Itens da %s

en: %s Notes
pt: Notas da %s

en: %s Rates
pt: %s Taxas

en: %s WooCommerce %s is more powerful, stable and secure than ever before. We hope you enjoy using it.
pt: O %s WooCommerce %s está mais poderoso, estável e seguro do que nunca. Esperamos que disfrute.

en: %s average daily sales
pt: %s média de vendas diárias

en: %s average monthly sales
pt: %s média de vendas mensais

en: %s charged for shipping
pt: %s cobrado para portes de envio

en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
pt[0]: %s cupão movido para o Lixo.
pt[1]: %s cupões movidos para o Lixo.

en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
pt[0]: %s cupão não atualizado, alguém o está a editar.
pt[1]: %s cupões não atualizados, alguém os está a editar.

en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
pt[0]: %s cupão eliminado permanentemente.
pt[1]: %s cupões eliminados permanentemente.

en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
pt[0]: %s cupão restaurado do Lixo.
pt[1]: %s cupões restaurados do Lixo.

en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
pt[0]: %s cupão atualizado.
pt[1]: %s cupões atualizados.

en: %s customer review | %s customer reviews
pt[0]: %s opinião de clientes
pt[1]: %s opiniões de clientes

en: %s discounts in total
pt: % de descontos no total

en: %s download remaining | %s downloads remaining
pt[0]: %s download restante
pt[1]: %s downloads restantes

en: %s for %s item | %s for %s items
pt[0]: %s por %s item
pt[1]: %s para %s itens

en: %s gross sales in this period
pt: %s vendas, neste período

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
pt[0]: %s foi adicionado ao seu carrinho.
pt[1]: %s foram adicionados ao seu carrinho.

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
pt: %s foi removido do seu carrinho porque já não pode ser comprado. Por favor, contacte-nos se necessitar de ajuda.

en: %s in stock
pt: %s em stock

en: %s is a required field | %s are required fields
pt[0]: %s é um campo obrigatório
pt[1]: %s são campos obrigatórios

en: %s is available
pt: %s está disponível

en: %s is low in stock.
pt: %s com baixo stock.

en: %s is out of stock.
pt: %s fora de stock.

en: %s item | %s items
pt[0]: %s item
pt[1]: %s itens

en: %s items purchased
pt: %s itens comprados

en: %s net sales in this period
pt: %s vendas liquidas, neste período

en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
pt[0]: %s encomenda movida para o Lixo.
pt[1]: %s encomendas movidas para o Lixo.

en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
pt[0]: %s encomenda não atualizada, alguém a está a editar.
pt[1]: %s encomendas não atualizadas, alguém as está a editar.

en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
pt[0]: %s encomenda eliminada permanentemente.
pt[1]: %s encomendas eliminadas permanentemente.

en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
pt[0]: %s encomenda restaurada do Lixo.
pt[1]: %s encomendas restauradas do Lixo.

en: %s order updated. | %s orders updated.
pt[0]: %s encomenda atualizada.
pt[1]: %s encomendas atualizadas.

en: %s orders placed
pt: %s encomendas efectuadas

en: %s parameter is missing
pt: %s parâmetro em falta

en: %s previous order linked | %s previous orders linked
pt[0]: %s ligação a encomenda antiga
pt[1]: %s ligações a encomendas antigas

en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
pt[0]: %s produto movido para o Lixo.
pt[1]: %s produtos movidos para o lixo

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
pt[0]: %s produto não atualizado, alguém o está a editar.
pt[1]: %s produtos não atualizados, alguém os está a editar.

en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
pt[0]: %s produto eliminado permanentemente.
pt[1]: %s produtos eliminados permanentemente.

en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
pt[0]: %s produto restaurado do Lixo.
pt[1]: %s produtos restaurados do Lixo.

en: %s product updated. | %s products updated.
pt[0]: %s produto atualizado.
pt[1]: %s produtos atualizados.

en: %s purchases for the selected items
pt: %s compras para os itens seleccionados

en: %s refunded %d order | %s refunded %d orders
pt[0]: devolvido em %d encomenda
pt[1]: %s devolvido em %d encomendas

en: %s removed.
pt: %s removido.

en: %s removed. %sUndo?%s
pt: %s removido. %sDesfazer?%s

en: %s review for %s | %s reviews for %s
pt[0]: %s avaliação para %s
pt[1]: %s avaliações para %s

en: %s sales for the selected items
pt: %s de vendas para os itens seleccionados

en: %s sales in %s
pt: %s vendas em %s

en: %s signups in this period
pt: %s registos neste período

en: %s top seller this month (sold %d)
pt: %s mais vendido este mês (vendeu %d)

en: %s units of %s have been backordered in order #%s.
pt: %s unidades de %s estão pendentes na encomenda #%s.

en: %s worth of coupons used
pt: cupões usados no total de %s

en: %s would like to connect to your store
pt: %s pretende ligar-se à sua loja

en: &#197;land Islands
pt: Ilhas &#197;land

en: &larr; Choose a category to view stats
pt: &larr; Escolha a categoria para ver estatísticas

en: &larr; Choose a product to view stats
pt: &larr; Escolha um produto para ver estatísticas

en: &lsaquo; Previous
pt: &lsaquo; Anterior

en: &nbsp;&ndash; Page %s
pt: &nbsp;&ndash; Página %s

en: (Copy)
pt: (Copiar)

en: (Includes %s)
pt: (Inclui %s)

en: (Order #%s)
pt: (Encomenda #%s)

en: (can be backordered)
pt: (pode ser encomendado sem stock)

en: (ex. VAT)
pt: (sem IVA)

en: (ex. tax)
pt: (sem imposto)

en: (incl. VAT)
pt: (com IVA)

en: (incl. tax)
pt: (com taxa)

en: + Add Account
pt: + Adicionar Conta

en: 1 webhook moved to the Trash. | %d webhooks moved to the Trash.
pt[0]: 1 webhook movido para o Lixo.
pt[1]: %d webhooks movidos para o Lixo.

en: 1 webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
pt[0]: 1 webhook eliminado permanentemente
pt[1]: %d webhooks eliminados permanentemente

en: 1 webhook restored from the Trash. | %d webhooks restored from the Trash.
pt[0]: 1 webhook restaurado do Lixo.
pt[1]: %d webhooks restaurados do Lixo.

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
pt: <code>%s</code> versão <strong style="color:red">%s</strong> está desatualizada. A versão do core é %s

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will delete ALL of your tax rates, use with caution.
pt: <strong class="red">Nota:</strong> Esta opção irá apagar TODAS as taxas de imposto, use com cautela.

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will force the translation upgrade for your language if a translation is available.
pt: <strong class="red">Nota:</strong> Esta opção irá forçar a atualização da tradução para o seu idioma se existir uma tradução disponível.

en: <strong class="red">Note:</strong> This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
pt: <strong class="red">Nota:</strong> Esta ferramenta vai instalar todas as páginas do WooCommerce em falta. As páginas já definidas e configuradas não serão substituídas.

en: <strong class="red">Warning:</strong> This tool will delete all customer session data from the database, including any current live carts.
pt: <strong class="red">Aviso:</strong> Esta ferramenta irá apagar todos os dados de sessão dos clientes da base de dados, incluindo todos os dados do carrinho.

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
pt[0]: <strong>%s encomenda</strong> a aguardar processamento
pt[1]: <strong>%s encomendas</strong> a aguardar processamento

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
pt[0]: <strong>%s encomenda</strong> em espera
pt[1]: <strong>%s encomendas</strong> em espera

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
pt[0]: <strong>%s produto</strong> em stock baixo
pt[1]: <strong>%s produtos</strong> em stock baixo

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
pt[0]: <strong>%s produto</strong> fora de stock
pt[1]: <strong>%s produtos</strong> fora de stock

en: <strong>%s</strong> sales this month
pt: <strong>%s</strong> vendas este mês

en: <strong>Domestic</strong> shipping costs:
pt: Custos de envio <strong>Nacional</strong>:

en: <strong>International</strong> shipping costs:
pt: Custos de envio <strong>Internacional</i>:

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
pt: <strong>Bem-vindo ao WooCommerce</strong> &#8211; Você está quase pronto para começar a vender :)

en: <strong>WooCommerce Data Update Required</strong> &#8211; We just need to update your install to the latest version
pt: <strong>Actualização de Dados do WooCommerce Requerida</strong> &#8211; Apenas precisamos de actualizar para a versão mais recente

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%s</code> translation to version <code>%s</code>.
pt: <strong>Tradução WooCommerce Disponível</strong> &#8211; Instalar ou atualizar a tradução <code>%s</code> para a versão <code>%s</code>.

en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. You can see which files are affected from the %ssystem status page%s. If in doubt, check with the author of the theme.
pt: <strong>O seu tema (%s) contém cópias de ficheiros personalizados do WooCommerce desatualizadas.</strong> Estes ficheiros necessitam de ser atualizados de forma a assegurar que são compatíveis com o versão atual do WooCommerce. Poderá ver quais os ficheiros afetados na %spágina de estado do sistema%s. Em caso de dúvidas, confirme com o autor do tema.

en: <strong>Your theme does not declare WooCommerce support</strong> &#8211; Please read our %sintegration%s guide or check out our %sStorefront%s theme which is totally free to download and designed specifically for use with WooCommerce.
pt: <strong>Seu tema não declarar apoio WooCommerce</strong> - Por favor, leia o nosso guia sintegration%s% ou confira nosso tema%sStorefront%s que é totalmente gratuito para download e projetado especificamente para uso com WooCommerce.

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
pt: Um código de 2 dígitos do país, por exemplo: PT. Deixe em branco para aplicar a todos.

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
pt: Um código de 2 dígitos do estado, por exemplo: SP. Deixe em branco para aplicar a todos.

en: A Search box for products only.
pt: Caixa de pesquisa apenas para os produtos.

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
pt: Pode ser usada uma lista de termos de taxonomia relacionados com o estado de encomendas/produtos.

en: A list or dropdown of product categories.
pt: Uma lista da categoria de produtos.

en: A minimum order amount (defined below)
pt: Valor mínimo da encomenda (definido abaixo)

en: A minimum order amount AND a coupon
pt: Valor mínimo de compra E um cupão

en: A minimum order amount OR a coupon
pt: Valor mínimo de compra OU um cupão

en: A note has been added to your order
pt: Foi adicionada uma nota à sua encomenda

en: A product attribute with the provided ID could not be found
pt: O produto com o ID indicado não foi encontrado

en: A product category with the provided ID could not be found
pt: Não foi encontrada uma categoria de produto com o ID fornecido

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
pt: Um produto deve estar nesta categoria para o cupão permanecer válido ou, para "Descontos do produto", produtos nestas categorias serão descontados.

en: A total of %s per order and/or %s per item
pt: Total de %s por encomenda e/ou %s por item

en: A user could not be found with this email address.
pt: Não foi possivel encontrar um utilizador com este endereço de email.

en: A valid free shipping coupon
pt: Um cupão de envio grátis válido

en: AND
pt: E

en: API Credentials
pt: Credenciais da API

en: API Docs
pt: Documentação da API

en: API Enabled
pt: API Activa

en: API Key
pt: Chave API

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new API keys now. You won't be able to see it again!
pt: Chave API gerada com sucesso. Certifique-se que copia as chaves API agora. Não poderá vê-las novamente!

en: API Key revoked successfully.
pt: Chave API revocada com sucesso.

en: API Key updated successfully.
pt: Chave API atualizada com sucesso.

en: API Password
pt: Senha da API

en: API Signature
pt: Assinatura da API

en: API Username
pt: Nome de Utilizador da API

en: API Version
pt: Versão API

en: API disabled!
pt: API desactivada!

en: API user is invalid
pt: Utilizador API inválido

en: About WooCommerce
pt: Sobre WooCommerce

en: Accept COD if the order is virtual
pt: Activar Pagamento Contra Entrega se a encomenda for virtual

en: Accept for virtual orders
pt: Activar para encomendas virtuais

en: Access Denied
pt: Acesso Negado

en: Access Expires
pt: Acesso expirado

en: Access Restriction
pt: Restrição de Acesso

en: Account Creation
pt: Criação de Conta

en: Account Details
pt: Detalhes da Conta

en: Account Name
pt: Nome da conta

en: Account Number
pt: Número de Identificação Bancária (NIB)

en: Account Pages
pt: Páginas de Conta

en: Account Settings
pt: Definições de Conta

en: Account details changed successfully.
pt: Detalhes da conta alterados com sucesso.

en: Account password
pt: Senha da conta

en: Account username
pt: Nome de utilizador da conta

en: Accounting
pt: Contabilidade

en: Accounts
pt: Contas

en: Action
pt: Ação

en: Action Event
pt: Evento de Acção

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
pt: Falha. Por favor, atualize a página e tente novamente.

en: Actions
pt: Ações

en: Activated <span class="count">(%s)</span>
pt: Activado <span class="count">(%s)</span>

en: Active
pt: Activo

en: Active Filters
pt: Filtros Activos

en: Active Plugins
pt: Plugins activos

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Attribute
pt: Adicionar atributo

en: Add Coupon
pt: Adicionar cupão

en: Add File
pt: Adicionar Ficheiro

en: Add Images to Product Gallery
pt: Adicionar Imagens à Galeria Produto

en: Add Key
pt: Adicionar Chave

en: Add New %s
pt: Adicionar novo %s

en: Add New Attribute
pt: Adicionar Novo Atributo

en: Add New Coupon
pt: Adicionar novo cupão

en: Add New Order
pt: Adicionar nova encomenda

en: Add New Product
pt: Novo produto

en: Add New Product Category
pt: Adicionar nova categoria de produto

en: Add New Product Tag
pt: Nova etiqueta de produto

en: Add New Shipping Class
pt: Adicionar nova Classe de entrega

en: Add New Webhook
pt: Adicionar Novo Webhook

en: Add Order
pt: Adicionar encomenda

en: Add Payment Method
pt: Adicionar Método de Pagamento

en: Add Product
pt: Novo produto

en: Add Tax
pt: Adicionar Impostos

en: Add Webhook
pt: Adicionar Webhook

en: Add a new payment method.
pt: Adicionar novo método de pagamento.

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
pt: Adicionar uma nota para sua referência, ou adicionar uma nota de cliente (o utilizador será notificado).

en: Add a quick summary for your product here. This will appear on the product page under the product name.
pt: Adicione um resumo rápido do seu produto aqui. Esta informação irá ser mostrada na ficha de produto e listagens.

en: Add a review
pt: Adicionar uma avaliação

en: Add fee
pt: Adicionar taxa

en: Add line item(s)
pt: Adicionar linha de item(ns)

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Add note
pt: Adicionar nota

en: Add or remove Product Tags
pt: Adicionar ou remover Etiquetas de Produto

en: Add product gallery images
pt: Adicionar galeria de imagens do produto

en: Add product(s)
pt: Adicionar produto(s)

en: Add products
pt: Adicionar produtos

en: Add shipping cost
pt: Adicionar custos de envio

en: Add tax
pt: Adicionar taxas

en: Add to Menu
pt: Adicionar ao Menu

en: Add to cart
pt: Adicionar

en: Add to cart behaviour
pt: Comportamento de "Adicionar ao carrinho"

en: Add to gallery
pt: Adicionar na galeria

en: Add variation
pt: Adicionar variação

en: Add&nbsp;meta
pt: Adicionar meta

en: Additional Information
pt: Informação adicional

en: Additional Rates
pt: Taxas Adicionais

en: Additional Tax Classes
pt: Classes de impostos adicionais

en: Address
pt: Morada

en: Address 1
pt: Morada (linha 1)

en: Address 2
pt: Morada (linha 2)

en: Address Override
pt: Morada de substituição

en: Address changed successfully.
pt: Endereço alterado com sucesso.

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
pt: Categorias

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
pt: Cupões

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
pt: Encomendas

[ctx: Admin menu name]
en: Products
pt: Produtos

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping Classes
pt: Classes de Envio

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
pt: Etiquetas

en: Advanced
pt: Avançado

en: Advanced options
pt: Opções Avançadas

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: After %sreading the documentation%s, for further assistance you can use the %scommunity forums%s on WordPress.org to talk with other users. If however you are a WooThemes customer, or need help with premium add-ons sold by WooThemes, please %suse our helpdesk%s.
pt: Depois de %sler a documentação%s, você pode utilizar o nosso %sfórum da comunidade%s caso tenha alguma dúvida ou problema. Para obter ajuda com plugins premium do WooThemes, ou se é um cliente WooThemes, pode %sutilizar o nosso helpdesk%s.

en: After pre-tax discounts.
pt: Depois dos descontos antes de impostos.

en: Alaska
pt: Alasca

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Argélia

en: All
pt: Todos

en: All %s
pt: Todos %s

en: All Product Categories
pt: Todas

en: All Product Tags
pt: Todas as etiquetas de produtos

en: All Products
pt: Todos os Produtos

en: All Shipping Classes
pt: Todas as Classes de entrega

en: All allowed countries
pt: Países permitidos

en: All coupons
pt: Todos os cupões

en: All done!
pt: Tudo feito!

en: All missing WooCommerce pages was installed successfully.
pt: Todas as páginas do WooCommerce foram instaladas com sucesso.

en: Allow
pt: Permitir

en: Allow Backorders?
pt: Permitir ordens pendentes?

en: Allow free shipping
pt: Permitir envios grátis

en: Allow, but notify customer
pt: Permitir, mas informar o cliente

en: Allowed Zip/Post Codes
pt: Códigos postal permitidos

en: Allows cheque payments. Why would you take cheques in this day and age? Well you probably wouldn't but it does allow you to make test purchases for testing order emails and the 'success' pages etc.
pt: Permite pagamentos em cheque. Por haveria de aceitar cheques hoje em dia? Bem, provavelmente não aceitaria, mas permite-lhe que faça compras fictícias para testar emails de encomendas, páginas de 'sucesso', etc...

en: Allows customers to checkout without creating an account.
pt: Permitir que os clientes finalizem a encomenda sem criar conta.

en: Allows payments by BACS, more commonly known as direct bank/wire transfer.
pt: Permite pagamentos através de TBTD, mais conhecida como transferência directa / bancária.

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
pt: Sempre exibir a quantidade em stock. Por exemplo: "12 em stock"

en: Amap&aacute;
pt: Amapá

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Amount Refunded
pt: Montante Reembolsado

en: Amount already refunded
pt: Montante já reembolsado

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
pt: Já existe uma conta com este nome de utilizador. Por favor, escolha outro.

en: An account is already registered with your email address. Please login.
pt: Já existe uma conta com este email. Por favor, faça login.

en: An authentication error occurred while updating the translation. Please try again or configure your %sUpgrade Constants%s.
pt: Ocorreu um erro de autenticação durante a atualização de traduções. Por favor, tente novamente e configure as suas %sUpgrade Constants%s

en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
pt: Uma ferramenta de e-commerce que te ajuda a vender qualquer coisa. Lindamente.

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
pt: Ocorreu um erro no pedido e na altura não foi possível enviar os dados dos consumidores

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API
pt: Ocorreu um erro enquanto se tentava criar a nota de reembolso através da API da gateway de pagamento

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
pt: Um item que já não se encontra disponível foi removido do seu carrinho

en: An order has been created for you on %s. To pay for this order please use the following link: %s
pt: Uma encomenda foi criada para si em %s. Para pagar esta encomenda, por favor, use o seguinte link. %s

en: An order note with the provided ID could not be found
pt: Não foi encontrada uma nota da encomenda com o ID fornecido

en: An order refund with the provided ID could not be found
pt: Não foi encontrada uma nota de reembolso da encomenda com o ID fornecido

en: Andhra Pradesh
pt: Andra Padrexe

en: Anguilla
pt: Anguila

en: Antarctica
pt: Antártida

en: Anti-spam field was filled in.
pt: Campo anti spam foi preenchido.

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Any
pt: Qualquer

en: Any %s
pt: Qualquer %s

en: Any category
pt: Qualquer categoria

en: Application Authentication Request
pt: Pedido de Autenticação da Aplicação

en: Application/Software
pt: Aplicação/Software

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply Coupon
pt: Aplicar cupão

en: Approve
pt: Aprovar

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
pt: Tem certeza de que deseja excluir todas as variações? Isso não poderá ser desfeito.

en: Are you sure you want to delete this attribute?
pt: Tem certeza de que deseja excluir este atributo?

en: Are you sure you want to delete this template file?
pt: Tem certeza de que deseja apagar este ficheiro do template?

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
pt: Tem a certeza que pretende interligar todas as variações? Isto irá criar uma nova variação para cada possível combinação de atributos de variação (máximo de 50 por vez).

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
pt: Tem a certeza que deseja remover os itens selecionados? Se reduziu anteriormente o stock deste item, ou a encomenda foi efetuada por um cliente, necessitará de repor o stock manualmente.

en: Are you sure you want to remove this variation?
pt: Tem certeza de que deseja remover esta variação?

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
pt: Tem certeza de que quer revogar o acesso a este download?

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
pt: Tem a certeza que pretende eliminar este reembolso? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
pt: Tem a certeza que pretende eliminar esta coluna de imposto? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
pt: Tem a certeza que pretende processar este reembolso? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Argentine Peso
pt: Peso Argentino

en: Armed Forces (AA)
pt: Forças Armadas (AA)

en: Armed Forces (AE)
pt: Forças Armadas (AE)

en: Armed Forces (AP)
pt: Forças Armadas (AP)

en: Armenia
pt: Arménia

en: As a single total
pt: Como total único

en: Attribute
pt: Atributo

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
pt: Os atributos podem ser associados a produtos e variações. <br /><br /><b>Nota</b>: Eliminado um termo remove-o de todos os produtos e variações ao qual está associado. Recriando um termo não o associará de novo aos produtos.

en: Attribute updated successfully
pt: Atributo atualizado com sucesso

en: Attributes
pt: Atributos

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
pt: Atributos permitem que você defina os dados extra do produto, como tamanho ou cor. Você pode usar estes atributos na barra lateral da loja usando o "camadas de navegação" widgets. Atenção: não é possível renomear um atributo mais tarde.

en: Australia
pt: Austrália

en: Australian Capital Territory
pt: Território da Capital Australiana

en: Australian Dollars
pt: Dólares Australianos

en: Austria
pt: Áustria

en: Author URL
pt: URL do autor

en: Author: %s
pt: Autor: %s

en: Authorize
pt: Autorizar

en: Automatically generate customer password
pt: Gerar automaticamente a senha do cliente

en: Automatically generate username from customer email
pt: Gerar automaticamente o nome de utilizador a partir do correio eletrónico do cliente

en: Availability
pt: Disponibilidade

en: Available Downloads
pt: Downloads disponíveis

en: Available methods will be chosen by default in this order. If multiple methods have the same priority, they will be sorted by cost.
pt: Os métodos disponíveis serão escolhidos por defeito nesta ordem. Se existirem vários métodos com a mesma prioridade, serão ordenados pelo custo.

en: Available on backorder
pt: Disponível por encomenda a fornecedor

en: Average
pt: Razoável

en: Average Rating
pt: Classificação média

en: Average sales amount
pt: Montante médio de vendas

en: Awaiting BACS payment
pt: Aguardando pagamento em conta

en: Awaiting cheque payment
pt: À espera de pagamento por cheque

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: BACS
pt: TBTD

en: BIC
pt: BIC (Swift)

en: Background Colour
pt: Cor de fundo

en: Backordered
pt: Pendente

en: Backorders?
pt: Encomendas a fornecedores?

en: Bahrain
pt: Barém

en: Baja California
pt: Baixa Califórnia

en: Bangladeshi Taka
pt: Taka bengalês

en: Bank Code
pt: Código do banco

en: Bank Name
pt: Nome do banco

en: Bank Transfer (BACS)
pt: Transferência Bancária

en: Bank Transit Number
pt: Numero do  tráfego do Banco

en: Base Colour
pt: Cor de base

en: Base Location
pt: Localização base

en: Basic Shipping Setup
pt: Configuração Básica de Envio

en: Basic Tax Setup
pt: Configuração Básica de Impostos

en: Basilan
pt: Basilian

en: Be the first to review
pt: Seja o primeiro a fazer uma avaliação

en: Before asking for help we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
pt: Antes de pedir ajuda, recomendamos verificar o estado do sistema e identificar possíveis problemas com a sua configuração.

en: Before pre-tax discounts.
pt: Antes dos descontos antes de impostos.

en: Before you can add a variation you need to add some variation attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
pt: Antes de adicionar uma variação, necessita de adicionar atributos às variações na aba <strong>Atributos</strong>.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
pt: Antes de poder realizar upload do arquivo de importação, você deve corrigir o seguinte erro:

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Benin
pt: Benim

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Bhutan
pt: Butão

en: Billing &amp; Shipping
pt: Faturação &amp; Envio

en: Billing Address
pt: Morada de faturação

en: Billing Details
pt: Detalhes de Faturação

en: Billing Email
pt: Email de faturação

en: Billing address
pt: Morada de faturação

en: Billing:
pt: Faturação:

en: Bizkaia
pt: Biscaia

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bologna
pt: Bolonha

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
pt: Bonaire, Saint Eustatius e Saba

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Both
pt: Ambos

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Branch Code
pt: Código da Filial

en: Branch Sort
pt: Filial do tipo

en: Brazil
pt: Brasil

en: Brazilian Real
pt: Real Brasileiro

en: Brescia
pt: Bréscia

en: British Columbia
pt: Colúmbia Britânica

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: British Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: Browse all extensions
pt: Procurar todas as extensões

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Bulgarian Lev
pt: Lev Bulgária

en: Burkina Faso
pt: Burquina Faso

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Buy Now
pt: Compre Agora

en: Buy product
pt: Comprar produto

en: Calculate Shipping
pt: Calcular custos de envio

en: Calculate Tax Based On:
pt: Calcular o Imposto com base em:

en: Calculate Taxes
pt: Calcular Impostos

en: Calculate Total
pt: Calcular Total

en: Calculate coupon discounts sequentially
pt: Calcular cupões de desconto sequencialmente

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
pt: Calcular linha de impostos? Isto irá calcular os impostos com base no país dos clientes. Se não estiver definido a facturação/portes de envio será usado o país base da loja.

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
pt: Calcular o total baseado nos itens da encomenda, descontos e portes de envio?

en: Calculation Type
pt: Tipo de Cálculo

en: California
pt: Califórnia

en: Camarines Sur
pt: Camarines Sul

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Canada
pt: Canadá

en: Canadian Dollars
pt: Dólares Canadianos

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel order &amp; restore cart
pt: Cancelar encomenda e repor carrinho

en: Cancel schedule
pt: Cancelar agendamento

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Cancelado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Cancelado <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled order
pt: Encomenda cancelada

en: Cancelled order emails are sent to the recipient list when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
pt: E-mails de encomendas canceladas são enviados para a lista de destinatários quando as encomendas forem marcadas como canceladas (se o estado anterior estiver em processamento ou em espera).

en: Cannot create coupon, try again
pt: Não foi possível criar o cupão, tente novamente

en: Cannot create fee, try again
pt: Não foi possível criar a taxa, tente novamente

en: Cannot create line item, try again
pt: Não foi possível criar a linha com o item, tente novamente

en: Cannot create order note, please try again
pt: Não foi possível criar a nota da encomenda, tente novamente

en: Cannot create order refund, please try again
pt: Não foi possível criar a nota de reembolso da encomenda, tente novamente

en: Cannot create order: %s
pt: Não foi possível criar a encomenda: %s

en: Cannot create shipping method, try again
pt: Não foi possível criar o método de envio, tente novamente

en: Cannot create webhook: %s
pt: Não foi possível criar webhook: %s

en: Cannot update coupon, try again
pt: Não foi possível atualizar o cupão, tente novamente

en: Cannot update fee, try again
pt: Não foi possível atualizar a taxa, tente novamente

en: Cannot update line item, try again
pt: Não foi possível atualizar a linha com o item, tente novamente

en: Cannot update shipping method, try again
pt: Não foi possível atualizar o método de envio, tente novamente

en: Capabilities
pt: Capacidades

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Capture
pt: Capturar

en: Card Code
pt: Código do Cartão

en: Card Number
pt: Número do Cartão

en: Cart
pt: Carrinho

en: Cart % Discount
pt: Desconto no carrinho %

en: Cart Discount
pt: Desconto carrinho

en: Cart Page
pt: Página do Carrinho

en: Cart Totals
pt: Total no carrinho

en: Cart updated.
pt: Carrinho atualizado.

en: Cash on Delivery
pt: Pagamento na entrega

en: Catalog
pt: Catálogo

en: Catalog &amp; search
pt: Catálogo &amp; pesquisa

en: Catalog Images
pt: Catálogo de imagens

en: Catalog visibility:
pt: Visibilidade do catálogo:

en: Catalog/search
pt: Catálogo/pesquisa

en: Categories
pt: Categorias

en: Category Order
pt: Ordem de categoria

en: Category: | Categories:
pt[0]: Categoria:
pt[1]: Categorias:

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Caimão

en: Cear&aacute;
pt: Ceará

en: Central African Republic
pt: República Centro-Africana

en: Chad
pt: Chade

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
pt: Chahar Mahaal e Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: Change to:
pt: Alterar para:

en: Cheatin&#8217; huh?
pt: A fazer batota, huh?

en: Check the "Virtual" box if this is a non-physical item, for example a service, which does not need shipping.
pt: Seleccione a opção "Virtual" se este for um artigo imaterial, por exemplo um serviço, que não necessite de expedição.

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
pt: Selecione esta caixa se o cupão não poder ser usado em conjunto com outros cupões.

en: Check this box if the coupon grants free shipping. The <a href="%s">free shipping method</a> must be enabled and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
pt: Marque esta caixa para activar envio grátis. O <a href="%s">envio grátis</a> deve estar activado e configurado para aceitar "um cupão válido com envio grátis" (veja as configurações da secção "Envio grátis necessita")

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are no sale items in the cart.
pt: Marque esta caixa se o cupão não se aplica aos itens em promoção. Cupões por item só irão funcionar se o item não está em promoção. Cupões por carrinho só irão funcionar se não houver itens em promoção no carrinho.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
pt: Verifique o seu email para obter o link de confirmação.

en: Checkout
pt: Finalizar compras

en: Checkout Endpoints
pt: Endpoints de Finalizar Compra

en: Checkout Options
pt: Opções de Finalizar Encomenda

en: Checkout Page
pt: Página de Finalizar Compra

en: Checkout Pages
pt: Páginas de Finalizar Encomenda

en: Checkout Process
pt: Processo de Finalizar Encomenda

en: Checkout Settings
pt: Definições de Fecho de Compras

en: Cheque Payment
pt: Pagamento por Cheque

en: Cheque Payments
pt: Pagamentos por Cheque

en: Child Theme
pt: Tema Filho

en: Chilean Peso
pt: Peso Chile

en: Chinese Yuan
pt: Yuan Chinês

en: Choose Product Type
pt: Escolha o Tipo de Produto

en: Choose a country&hellip;
pt: Escolha o país&hellip;

en: Choose a currency&hellip;
pt: Escolha uma moeda&hellip;

en: Choose a download type - this controls the <a href="%s">schema</a>.
pt: Escolha um tipo de download - isto controla o <a href="%s">esquema</a>.

en: Choose a file from your computer:
pt: Selecione um arquivo no seu computador:

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
pt: Escolha uma prioridade para esta taxa de imposto. Só uma taxa de correspondência por prioridade será usada. Para definir várias taxas de imposto para uma única área, necessita especificar uma prioridade diferente por taxa.

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
pt: Escolha uma classe de imposto para este produto. Classes de impostos são utilizadas para aplicar diferentes taxas de imposto para certos tipos de produtos.

en: Choose a type for this product. Simple is suitable for most physical goods and services (we recommend setting up a simple product for now).
pt: Escolha o tipo de produto desejado. O produto Simples é adequado para a maior parte de produtos e serviços (Recomendamos começar com produto simples por agora).

en: Choose an image
pt: Escolher uma imagem

en: Choose an option
pt: Escolha uma opção

en: Choose countries&hellip;
pt: Escolha os países&hellip;

en: Choose coupons&hellip;
pt: Escolha os cupões&hellip;

en: Choose file
pt: Escolha o ficheiro

en: Choose from the most used Product tags
pt: Escolha de entre as etiquetas de produto mais usadas

en: Choose where this product should be displayed in your catalog. The product will always be accessible directly.
pt: Escolha onde este produto poderá ser mostrado no catálogo. O produto será sempre acessível diretamente.

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
pt: Escolha se esta é ou não uma taxa composta. Taxas compostas são aplicadas preferêncialmente sobre taxas fiscais.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
pt: Escolha se esta taxa será aplicada ou não ao envio.

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
pt: Escolha se você deseja capturar fundos imediatamente ou autorizar somente o pagamento.

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all <a href="%s">locations you sell to</a>.
pt: Escolha quais os países pretende enviar para, ou escolha enviar para todas as <a href="%s">localizações onde vende</a>.

en: Choose which format of email to send.
pt: Escolha que formato de email enviar.

en: Christmas Island
pt: Ilha do Natal

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
pt: Definir cidades para esta configuração. Ponto e vírgula para separar múltiplos valores. Deixe em branco para aplicar em todas as cidades.

en: City
pt: Cidade

en: Ciudad Aut&oacute;noma de Buenos Aires
pt: Cidade Autónoma de Buenos Aires

en: Clear all sessions
pt: Limpar todas as sessões

en: Clear expired transients
pt: Limpar transientes expirados

en: Clear selection
pt: Limpar seleção

en: Clear transients
pt: Limpar transientes

en: Click here to enter your code
pt: Clique aqui e indique o código do seu cupão de desconto

en: Click here to login
pt: Clique aqui para entrar

en: Click here to reset your password
pt: Clique aqui para alterar a sua senha

en: Click to toggle
pt: Clique para alternar

en: Close
pt: Fechar

en: Cocos (Keeling) Islands
pt: Ilhas dos Cocos

en: Code
pt: Código

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Colombian Peso
pt: Peso Colômbia

en: Comoros
pt: Comores

en: Company
pt: Empresa

en: Company Name
pt: Nome da empresa

en: Complete
pt: Concluída

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Completo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Completo <span class="count">(%s)</span>

en: Completed order
pt: Encomenda concluída

en: Compostela Valley
pt: Compustela Valley

en: Compound
pt: Composto

en: Configure terms
pt: Configurar termos

en: Confirm New Password
pt: Confirme a nova senha

en: Consumer Key Ending In
pt: Consumer Key termina em

en: Consumer Key is invalid
pt: A Consumer Key é inválida

en: Consumer Key is missing
pt: Falta a Consumer Key

en: Consumer Secret is invalid
pt: A Consumer Secret é inválida

en: Consumer Secret is missing
pt: Falta a Consumer Secret

en: Consumption tax
pt: Imposto sobre o consumo,

en: Content
pt: Conteúdo

en: Continue
pt: Continuar

en: Continue Shopping
pt: Continuar Compras

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
pt: Controla se o produto é listado na loja como "em stock" ou "sem stock".

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Copied!
pt: Copiado!

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
pt: Copiar informações de faturação para a morada de entrega? Isto irá remover todas as informações de morada de entrega existentes atualmente.

en: Copy file to theme
pt: Copiar ficheiro para o tema

en: Copy for Support
pt: Copiar para Suporte

en: Copy from billing
pt: Copiar de faturação

en: Copy to a new draft
pt: Copiar para rascunho

en: Cost
pt: Custo

en: Cost: %s
pt: Custo: %s

en: Could not delete the attribute
pt: Não pode eliminar o atributo

en: Could not edit the attribute
pt: Não pode editar o atributo

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
pt: Não foi possível conceder o acesso - o utilizador já poderá ter permissão para este ficheiro ou o correio eletrónico de faturação não está definido. Certifique-se de que este é definido, e a ordem foi guardada.

en: Could not write to template file.
pt: Impossível escrever no ficheiro do template.

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact us if you continue to have problems.
pt: Não foi possível registá-lo; por favor entre em contato connosco caso continue a ter problemas.

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
pt: Impossível determinar a versão do PHP porque não existe a função phpversion().

en: Country
pt: País

en: Country Code
pt: Código do País

en: Country&nbsp;Code
pt: Código do País

en: County
pt: País

en: Coupon
pt: Cupão

en: Coupon "%s" does not exist!
pt: O cupão "%s" não existe!

en: Coupon Created
pt: Cupão Criado

en: Coupon Data
pt: Dados do cupão

en: Coupon Deleted
pt: Cupão Apagado

en: Coupon Updated
pt: Cupão Atualizado

en: Coupon amount
pt: Quantidade do cupão

en: Coupon code
pt: Código do cupão

en: Coupon code already applied!
pt: Código de cupão já aplicado!

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
pt: Já existe um cupão com este código - os clientes usarão o último cupão criado com este código.

en: Coupon code applied successfully.
pt: Código de cupão aplicado com sucesso.

en: Coupon code is required
pt: É necessário um código de cupão

en: Coupon code removed successfully.
pt: Código de cupão removido com sucesso

en: Coupon discount total must be a positive amount
pt: O total de desconto do Cupão tem de ser um montante de valor positivo

en: Coupon does not exist!
pt: Código de desconto não existe!

en: Coupon draft updated.
pt: Rascunho de cupão atualizado.

en: Coupon expiry date
pt: Data de expiração do cupão

en: Coupon has been removed.
pt: Cupão foi removido.

en: Coupon is not valid.
pt: Cupão não é válido.

en: Coupon restored to revision from %s
pt: Cupão restaurado para revisão de %s

en: Coupon saved.
pt: Cupão guardado.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
pt: Cupão agendado para: <strong>%1$s</strong>.

en: Coupon submitted.
pt: Cupão enviado.

en: Coupon type
pt: Tipo de cupão

en: Coupon updated.
pt: Cupão atualizado.

en: Coupon usage limit has been reached.
pt: O limite de uso do cupão foi alcançado.

en: Coupon(s) Used
pt: Cupão(ões) Utilizado(s)

en: Coupon:
pt: Cupão:

en: Coupons
pt: Cupões

en: Coupons by date
pt: Cupões por data

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
pt: Os cupões podem ser aplicados a partir do carrinho e páginas de finalizar encomenda.

en: Create an account by entering the information below. If you are a returning customer please login at the top of the page.
pt: Crie uma conta preenchendo as informações abaixo. Se você já é cliente e comprou aqui, faça o login no topo da página.

en: Create an account?
pt: Criar uma conta?

en: Create coupons
pt: Criar cupões

en: Create customers
pt: Criar clientes

en: Create orders
pt: Criar encomendas

en: Create products
pt: Criar produtos

en: Create variations from all attributes
pt: Criar variações de todos os atributos

en: Create webhooks
pt: Criar webhooks

en: Create your first product!
pt: Crie o seu primeiro produto!

en: Created at
pt: Criado ás

en: Credit card
pt: Cartão de Crédito

en: Credits
pt: Créditos

en: Croatia
pt: Croácia

en: Croatia kuna
pt: Kuna Croácia

en: Cross-Sells
pt: Vendas cruzadas

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
pt: Venda cruzada, são produtos que você promove no carrinho, com base nos produtos atuais.

en: Cura&Ccedil;ao
pt: Cura&Ccedil;au

en: Currency
pt: Moeda

en: Currency Options
pt: Opções de Moeda

en: Currency Position
pt: Posição da moeda

en: Current Password (leave blank to leave unchanged)
pt: Senha atual (deixe em branco para não modificar)

en: Current page
pt: Página Atual

en: Custom
pt: Personalizar

en: Custom AJAX Endpoints
pt: Endpoints AJAX personalizados

en: Custom Base
pt: Base Personalizada

en: Custom Topic
pt: Personalizar tópico

en: Custom field deleted.
pt: Campo personalizado excluído.

en: Custom field updated.
pt: Campo personalizado atualizado.

en: Custom ordering
pt: Ordem personalizada

en: Custom ordering position.
pt: Posição de ordenação personalizada.

en: Custom product attribute
pt: Atributos personalizados do produto

en: Custom:
pt: Personalizado:

en: Customer
pt: Cliente

en: Customer "new account" emails are sent to the customer when a customer signs up via checkout or account pages.
pt: Emails de "Nova conta" de cliente são enviados aos clientes quando o cliente cria uma conta via checkout ou na página de conta.

en: Customer "reset password" emails are sent when customers reset their passwords.
pt: Emails de "Recuperação de senha" são enviados aos clientes para recuperar a senha.

en: Customer Billing Address
pt: Morada de faturação do cliente

en: Customer Created
pt: Cliente Criado

en: Customer Deleted
pt: Cliente Apagado

en: Customer Details
pt: Detalhes do Cliente

en: Customer ID is invalid
pt: ID do Cliente inválido

en: Customer IP
pt: IP do cliente

en: Customer List
pt: Lista de Clientes

en: Customer Message
pt: Mensagem para o Cliente

en: Customer Orders
pt: Encomendas dos Clientes

en: Customer Provided Note
pt: Nota do Cliente

en: Customer Sales
pt: Vendas dos Clientes

en: Customer Sessions
pt: Sessões de cliente

en: Customer Shipping Address
pt: Morada de Entrega do Cliente

en: Customer Updated
pt: Cliente Atualizado

en: Customer billing address
pt: Morada de faturação do cliente

en: Customer details
pt: Dados do cliente

en: Customer invoice
pt: Fatura

en: Customer invoice emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
pt: Emails com factura enviada ao cliente podem ser enviados a clientes contendo a sua encomenda e os links para pagamento.

en: Customer not found
pt: Não foi encontrado o Cliente

en: Customer note
pt: Notas do cliente

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
pt: Emails de notas são enviados aos clientes quando adicionar uma nota à encomenda.

en: Customer shipping address
pt: Morada de entrega do cliente

en: Customer's notes about the order
pt: Notas do cliente sobre a encomenda

en: Customer:
pt: Cliente:

en: Customers
pt: Clientes

en: Customers vs. Guests
pt: Clientes vs Visitantes

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech Koruna
pt: Koruna Checa

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: Danish Krone
pt: Coroa Dinamarquesa

en: Database
pt: Base de dados

en: Date
pt: Data

en: Date:
pt: Data:

en: Davao Occidental
pt: Davao Ocidental

en: Debug Log
pt: Registo de Depuração

en: Decimal Separator
pt: Separador Decimal

en: Decrease by (fixed amount or %):
pt: Diminuir por (valor fixo ou %):

en: Decrease regular price by (fixed amount or %):
pt: Diminuir preço normal por (valor fixo ou %):

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
pt: Diminuir preços (valor fixo ou percentagem)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
pt: Diminuir preços de promoção (valor fixo ou percentagem)

en: Default
pt: Padrão

en: Default Category Display
pt: Exibição de categoria padrão

en: Default Customer Address
pt: Endereço padrão do Cliente

en: Default Form Values
pt: Valores padrão do formulário

en: Default Product Sorting
pt: Ordem de produto padrão

en: Default Timezone is UTC
pt: Fuso horário padrão é UTC

en: Default sort order
pt: Ordem de classificação padrão

en: Default sorting
pt: Ordenação padrão

en: Default sorting (custom ordering + name)
pt: Ordenação padrão (ordenação personalizada + nome)

en: Default timezone is %s - it should be UTC
pt: Fuso horário padrão é %s - deve ser UTC

en: Default to billing address
pt: Por omissão, para morada de faturação

en: Default to shipping address
pt: Por omissão, para morada de entrega

en: Defaults to <code>%s</code>
pt: Padrões para <code>%s</code>

en: Define tax rates for countries and states below. <a href="%s">See here</a> for available alpha-2 country codes.
pt: Defina taxas de imposto para os países e estados abaixo. <a href="%s"> Consulte aqui</a> para os códigos de país de alfa-2 disponível.

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
pt: Defina um texto a exibir após os preços dos produtos. Pode ser, por exemplo, "IVA incluído" para explicar seu preço. Você também pode substituir os preços usando: {price_including_tax} ou {price_excluding_tax}.

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
pt: Define ou não se um produto será taxado, ou se será apenas o custo de envio.

en: Delete
pt: Excluir

en: Delete ALL tax rates
pt: Apagar TODAS as taxas de imposto

en: Delete Permanently
pt: Excluir permanentemente

en: Delete all WooCommerce tax rates
pt: Apagar todas as taxas de imposto do WooCommerce

en: Delete all variations
pt: Excluir todas as variações

en: Delete image
pt: Apagar imagem

en: Delete note
pt: Remover nota

en: Delete selected line item(s)
pt: Eliminar o(s) item(s) de linha selecionados

en: Delete template file
pt: Excluir ficheiro do template

en: Delete this item permanently
pt: Excluir este item permanentemente

en: Deleted %s
pt: Apagado %s

en: Delimiter
pt: Delimitador

en: Delivery Fee
pt: Entrega grátis

en: Delivery URL
pt: URL Entrega

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Deny
pt: Negar

en: Description
pt: Descrição

en: Description (optional)
pt: Descrição (opcional)

en: Description is missing.
pt: Descrição em falta.

en: Determines how you select attributes for products. Under admin panel -> products -> product data -> attributes -> values, <strong>Text</strong> allows manual entry whereas <strong>select</strong> allows pre-configured terms in a drop-down list.
pt: Determina como selecciona os atributos para os produtos. Em Configurações -> Produtos -> Dados do Produto -> Atributos -> Valores, <strong>Texto</strong> permite inserção manual enquanto <strong>Selecção</strong> permite termos pré-configurados numa lista pendente.

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
pt: Determina a sequência de ordenação dos termos nas páginas de produto no frontend da loja. Se estiver a usar a ordenação personalizada, você pode arrastar e largar os termos neste atributo.

en: Developer API Docs
pt: Documentos da API de Desenvolvimento

en: Developers: Please make sure that you're including jQuery and there are no JavaScript errors on the page.
pt: Programadores: Por favor, certifiquem-se de que o jQuery está incluido e de que não há erros de JavaScript na página.

en: Dimensions
pt: Dimensões (C x L x A)

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
pt: Dimensões (C&times;L&times;A)

en: Dimensions Unit
pt: Unidades de medida

en: Dinagat Islands
pt: Ilhas Dinagat

en: Direct Bank Transfer
pt: Transferência Bancária

en: Disabled
pt: Desactivado

en: Disabled <span class="count">(%s)</span>
pt: Desactivado <span class="count">(%s)</span>

en: Discount
pt: Desconto

en: Discount amount
pt: Montante de Desconto

en: Discount type
pt: Tipo de desconto

en: Discount:
pt: Desconto:

en: Dismiss this notice.
pt: Ignorar esta nofiticação.

en: Display
pt: Exibir

en: Display Prices During Cart and Checkout:
pt: Mostrar Preços no Carrinho e Checkout:

en: Display Prices in the Shop:
pt: Mostrar Preços na Loja:

en: Display Tax Totals:
pt: Exibição do total de taxas:

en: Display a list of recently viewed products.
pt: Exibir uma lista de produtos visualizados recentemente.

en: Display a list of your most recent reviews on your site.
pt: Exibir uma lista de avaliações mais recentes no seu site.

en: Display a list of your products on your site.
pt: Exibir uma lista de produtos no seu site

en: Display a list of your top rated products on your site.
pt: Apresenta uma lista de produtos com opiniões mais positivas no seu site.

en: Display returning customer login reminder on the "Checkout" page
pt: Apresentar o lembrete de início de sessão a cliente frequente na página de "Finalizar Encomenda"

en: Display shipping methods in a dropdown
pt: Apresentar métodos de envio numa lista pendente

en: Display shipping methods with "radio" buttons
pt: Apresentar métodos de envio com botões "rádio"

en: Display the user's Cart in the sidebar.
pt: Exibir o carrinho de compras na barra lateral.

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
pt: Verifica se o WordPress esta a funcionar em Modo de Depuração ou não.

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
pt: Permitir que o tema atual exiba ou não o suporte WooCommerce.

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
pt: Apresenta a informação sobre se o tema atual é ou não um tema filho.

en: District
pt: Distrito

en: District Of Columbia
pt: Distrito de Columbia

en: Djibouti
pt: Jibuti

en: Do not allow
pt: Não permitir

en: Documentation
pt: Documentação

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
pt: O site força um Certificado SSL para transações?

en: Does your site have REST API enabled?
pt: O seu sítio tem REST API activada?

en: Dominica
pt: Domínica

en: Dominican Peso
pt: Peso Dominicano

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Download
pt: Descarregar

en: Download %d
pt: Descarregar %d

en: Download &amp; install
pt: Transferir e Instalar

en: Download Expiry
pt: Validade do Download

en: Download Expiry:
pt: Expiração do Download:

en: Download Limit
pt: Limite de download

en: Download Limit:
pt: Limite de downloads:

en: Download Type
pt: Tipo de Download

en: Download expiry
pt: Validade do download

en: Download limit
pt: Limite de download

en: Downloadable
pt: Descarregar/Download

en: Downloadable Files
pt: Ficheiros para Download

en: Downloadable Product Permissions
pt: Permissões do Produto de Download

en: Downloadable Products
pt: Produtos para download

en: Downloadable products
pt: Produtos para download

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
pt: Produtos de download dão acesso a um arquivo mediate pagamento.

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
pt[0]: Descarregado %s vez
pt[1]: Baixado %s vezes

en: Downloads Remaining
pt: Downloads restantes

en: Downloads require login
pt: Exigir login para fazer download

en: Drag and drop the above shipping methods to control their display order.
pt: Arrastar e largar acima dos métodos de envio para controlar a ordem de apresentação.

en: Drag and drop, or click to set admin variation order
pt: Arraste e largue ou clique para definir a ordem das variações no painel de administração

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Duration
pt: Duração

en: ERROR
pt: ERRO

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
pt: Azerbaijão Oriental (آذربایجان شرقی)

en: Eastern Samar
pt: Samar Oriental

en: Ecuador
pt: Equador

en: Edit
pt: Editar

en: Edit %s
pt: Editar %s

en: Edit Account
pt: Editar conta

en: Edit Account Details
pt: Editar detalhes da conta

en: Edit Address
pt: Editar morada

en: Edit Attribute
pt: Editar atributo

en: Edit Coupon
pt: Editar cupão

en: Edit Order
pt: Editar encomenda

en: Edit Product
pt: Editar produto

en: Edit Product Category
pt: Editar Categoria de Produto

en: Edit Product Tag
pt: Editar Etiqueta de Produto

en: Edit Shipping Class
pt: Editar Classe de entrega

en: Edit Webhook
pt: Editar Webhook

en: Edit this item
pt: Editar este item

en: Edit this item inline
pt: Editar este item de linha

en: Education
pt: Educação

en: Egypt
pt: Egito

en: Egyptian Pound
pt: Libra Egipcía

en: El Salvador
pt: Salvador

en: Email
pt: Correio Eletrónico

en: Email Address
pt: Endereço de email

en: Email Body Background Colour
pt: Cor de fundo para o corpo do email

en: Email Body Text Colour
pt: Cor do texto no corpo do email

en: Email Footer Text
pt: Texto do rodapé do email

en: Email Heading
pt: Cabeçalho do Email

en: Email Heading (downloadable)
pt: Cabeçalho do Email (produtos para download)

en: Email Heading (paid)
pt: Título do email (pago)

en: Email Notification Improvements
pt: Melhorias nas Notificações por E-mail

en: Email Options
pt: Opções de email

en: Email Sender Options
pt: Opções de remetente

en: Email Settings
pt: Definições de Email

en: Email Subject
pt: Assunto do Email

en: Email Subject (paid)
pt: Assunto do email (pago)

en: Email Template
pt: Modelo de email

en: Email Type
pt: Tipo de Email

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Email restrictions
pt: Restrições de Correio Eletrónico

en: Email templates have been improved to support a wider array of email clients, and extra notifications, such as partial refund notifications, have been included.
pt: Os modelos de e-mail foram melhorados para suportar uma ampla gama de clientes de e-mail, e notificações extra, como notificações para reembolsos parciais, foram inseridas.

en: Email type
pt: Tipo de email

en: Email you used during checkout.
pt: Email utilizado durante o checkout.

en: Empty Trash
pt: Limpar Lixo

en: Enable
pt: Permitir

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
pt: Activar "address_override" para prevenir que as informações de morada sejam alteradas.

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
pt: Activar os botões de adicionar ao carrinho com AJAX nos arquivos

en: Enable Archives?
pt: Activar Arquivos?

en: Enable BACS payments
pt: Activar pagamentos por Transferência Bancária

en: Enable Bank Transfer
pt: Activar Transferência Bancária

en: Enable COD
pt: Activar Pagamento Contra Entrega

en: Enable Cash on Delivery
pt: Activar Pagamento Contra Entrega

en: Enable Cheque Payment
pt: Activar Pagamento por Cheque

en: Enable Free Shipping
pt: Activar Envio Grátis

en: Enable Hosted Payments
pt: Habilitar pagamento por cheque

en: Enable Lightbox for product images
pt: Activar lightbox para as imagens de produtos

en: Enable PayPal sandbox
pt: Activar sandbox do PayPal

en: Enable PayPal standard
pt: Activar PayPal padrão

en: Enable Registration
pt: Activar Registo

en: Enable Sandbox Mode
pt: Activar Modo de Sandbox

en: Enable Simplify Commerce
pt: Activar Simplify Commerce

en: Enable Taxes
pt: Activar impostos

en: Enable cash on delivery
pt: Activar envio à cobrança

en: Enable for shipping methods
pt: Activar para os métodos de entrega

en: Enable guest checkout
pt: Permitir finalizar compra a visitantes

en: Enable local delivery
pt: Activar entrega local

en: Enable local pickup
pt: Activar levantamento no local

en: Enable logging
pt: Activar registo de eventos

en: Enable low stock notifications
pt: Activar notificações de "stock baixo"

en: Enable out of stock notifications
pt: Activar notificações de "fora de stock"

en: Enable payment via Cheques
pt: Activar pagamento por Cheque

en: Enable ratings on reviews
pt: Permitir avaliações sobre as análises

en: Enable registration on the "Checkout" page
pt: Activar registo na página de "Finalizar Encomenda"

en: Enable registration on the "My Account" page
pt: Activar registo na página "A Minha Conta"

en: Enable reviews
pt: Activar avaliações

en: Enable shipping
pt: Activar envio

en: Enable site-wide store notice text
pt: Activar um aviso em toda a loja

en: Enable stock management
pt: Activar a gestão de stocks

en: Enable stock management at product level
pt: Activar gestão de stock ao nível do produto

en: Enable taxes and tax calculations
pt: Activar cálculo de taxas e impostos

en: Enable the REST API
pt: Activar a API REST

en: Enable the shipping calculator on the cart page
pt: Permitir a calculadora de portes de envio na página do carrinho

en: Enable the use of coupons
pt: Permitir o uso de cupões

en: Enable this email notification
pt: Activar esta notificação por email

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
pt: Active esta opção se quiser esse atributo para ter arquivos de produtos em sua loja.

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
pt: Active esta opção se o produto não é enviado ou não tem portes de envio

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
pt: Active esta opção se é dado acesso ao download de um ficheiro após a compra de um produto

en: Enable this option to enable stock management at variation level
pt: Marque esta opção para activar a gestão de stock ao nível das variações

en: Enable this option to feature this product.
pt: Active esta opção para destacar este produto.

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
pt: Active esta opção para conceder acesso a downloads quando as encomendas estão com o estado de "processamento", em vez de "concluída".

en: Enable this shipping method
pt: Activar este método de envio

en: Enable this to only allow one of this item to be bought in a single order
pt: Activar para permitir apenas a compra de uma unidade deste item por encomenda.

en: Enable/Disable
pt: Activar/Desactivar

en: Enabled
pt: Activado

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Add Payment Method page
pt: Endpoint para Finalizar Encomenda &rarr; Página Adicionar Método de Pagamento

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Order Received page
pt: <i>Endpoint</i> para o Finalizar Encomenda &rarr; Página de Encomenda Recebida

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Pay page
pt: Endpoint para Finalizar Encomenda &rarr; Página de Pagamento

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Account page
pt: Endpoint para A Minha Conta &rarr; Página de Editar Conta

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Address page
pt: Endpoint para A Minha Conta &rarr; Página Editar Morada

en: Endpoint for the My Account &rarr; Lost Password page
pt: Endpoint para A Minha Conta &rarr; Página de Senha Perdida

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Order page
pt: Endpoint para A Minha Conta &rarr; Ver página de Encomendas

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
pt: Endpoint para efectuar logout. Pode adicionar aos seus menus através de uma ligação: yoursite.com/?customer-logout=true

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
pt: Endpoints são anexados aos URL da sua página para lidar com acções específicas durante o processo de finalizar compra.

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique.
pt: São anexados endpoints ao URL da sua página para lidar com acções específicas nas páginas da conta. Devem ser únicos.

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
pt: Indique um código de Referência (REF) para esta variação ou deixe em branco para usar a REF do produto anterior.

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the <a href="%s">media uploader</a>.
pt: Indique a URL para uma imagem que você deseja mostrar no cabeçalho do email. Envie uma imagem do computador utilizando <a href="%s">media uploader</a>.

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
pt: Introduza o custo (sem imposto) ou a soma, exemplo. <code>10.00 * [qty]</code>.

en: Enter a custom base to use. A base <strong>must</strong> be set or WordPress will use default instead.
pt: Insira uma base personalizada para ser utilizada. A base <strong>deve</strong> ser configurada, caso contrário o Wordpress irá utilizar a base padrão.

en: Enter a name for the new attribute term:
pt: Indique um nome para o novo atributo:

en: Enter a name for this tax rate.
pt: Insira um nome para essa taxa de imposto.

en: Enter a new password below.
pt: Insira uma nova senha em baixo.

en: Enter a quantity to enable stock management at variation level, or leave blank to use the parent product's options.
pt: Introduza uma quantidade para permitir a gestão de ações em nível de variação, ou deixe em branco para usar as opções do produto pai.

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
pt: Indique uma Taxa fixa (porcentagem) de até 4 casas decimais.

en: Enter a username or e-mail address.
pt: Insira um nome de utilizador ou endereço de email.

en: Enter a value
pt: Indique um valor

en: Enter a value (fixed or %)
pt: Indique um valor (fixo ou %)

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
pt: Indique o peso para esta variação ou deixe em branco para usar o peso do produto pai.

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
pt: Insira uma nota opcional para enviar ao cliente após a compra.

en: Enter price (%s)
pt: Insira preço (%s)

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to <code>%s</code>.
pt: Indique os destinatarios para este email (separados por vírgula). Por omissão <code>%s</code>.

en: Enter recipients (comma separated) that will recieve this notification.
pt: Introduza os destinatários (separados por vírgulas) que receberão esta notificação.

en: Enter sale price (%s)
pt: Insira preço de promoção (%s)

en: Enter some text, or some attributes by "%s" separating values.
pt: Digite algum texto ou atributo separando os valores por "%s".

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
pt: Insira algum texto, ou alguns atributos separando os valores por <i>pipe</i> (|).

en: Enter the Action that will trigger this webhook.
pt: Indique qual Acção que será utilizada para disparar este webhook.

en: Enter the Custom Topic that will trigger this webhook.
pt: Indique qual o Tópico que fará para disparar este webhook.

en: Enter the external URL to the product.
pt: Indique um URL externo para o produto.

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
pt: Indique o número de dias antes do link de download expirar ou deixe em branco.

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your PayPal API Credentials %shere%s.
pt: Introduza as suas credencias de API do PayPal para processar devoluções via PayPal. Aprenda como aceder às credenciais de API do PayPal %saqui%s.

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Error
pt: Erro

en: Error %d: Unable to create order. Please try again.
pt: Erro %d: Não foi possível criar a encomenda. Por favor tente novamente.

en: Error 404
pt: Erro 404

en: Error creating user in Simplify Commerce.
pt: Erro ao criar utilizador no Simplify Commerce.

en: Error getting remote image %s
pt: Ocorreu um erro a obter a imagem em localização remota %s

en: Error processing checkout. Please try again.
pt: Erro a finalizar a encomenda. Por favor, tente de novo.

en: Error: %s
pt: Erro: %s

en: Error: non-existing attribute ID.
pt: Erro: ID de atributo inexistente.

en: Estonia
pt: Estónia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

[ctx: Ex: Refund - $date >by< $username]
en: by
pt: por

en: Exclude categories
pt: Excluir categorias

en: Exclude products
pt: Excluir produtos

en: Exclude sale items
pt: Excluir itens em promoção

en: Excluding selected countries
pt: Excluindo países selecionados

en: Excluding tax
pt: Excluindo imposto

en: Expand
pt: Expandir

en: Expired Transients
pt: Transientes expirados

en: Expiry (MM/YY)
pt: Validade (MM / AA)

en: Expiry Month
pt: Mês de expiração

en: Expiry Year
pt: Ano de expiração

en: Expiry date
pt: Data de validade

en: Export CSV
pt: Exportar CSV

en: External/Affiliate
pt: Externo/Afiliado

en: External/Affiliate product
pt: Externo/Produto de afiliado

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Falhou <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Falhou <span class="count">(%s)</span>

en: Failed to install/update the translation:
pt: Falhou a instalação/atualização da tradução:

en: Failed to update coupon
pt: Falha ao atualizar cupão

en: Falkland Islands
pt: Ilhas Falkland

en: Faroe Islands
pt: Faroé

en: Featured
pt: Destaque

en: Featured Product
pt: Produto Destacado

en: Featured Products
pt: Produtos em destaque

en: Fee
pt: Taxa

en: Fee Name
pt: Nome da Taxa

en: Fee Type
pt: Tipo de taxa

en: Fee tax class is required when fee is taxable
pt: É necessária uma classe de imposto para a Taxa quando esta está sujeita a impostos

en: Fee title is required
pt: É necessário um título para a Taxa

en: File %d
pt: Arquivo %d

en: File Download Method
pt: Método de download do arquivo

en: File Name
pt: Nome do Ficheiro

en: File URL
pt: URL do Ficheiro

en: File not found
pt: Ficheiro não encontrado

en: File was not found.
pt: O ficheiro não foi encontrado.

en: Filter
pt: Filtro

en: Filter by
pt: Filtrar por

en: Filter by coupon
pt: Filtrar por cupão

en: Filter by price
pt: Filtrar por preço

en: Finally, external products are for linking off-site.
pt: Por fim, produtos externos permitem criar ligações para endereços externos ao seu website.

en: Finland
pt: Finlândia

en: First Name
pt: Primeiro nome

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Fixed amount
pt: Quantia fixa

en: Fixed amount per product
pt: Quantia fixa por produto

en: Flat Rate
pt: Taxa fixa

en: Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
pt: A Taxa Fixa de Envio permite cobrar um valor fixo por cada envio.

en: Flat Rate Shipping was overly complex in previous versions of WooCommerce. We have simplified the interface (without losing the flexibility) making Flat Rate and International Shipping much more intuitive.
pt: O envio com Taxa Fixa era demasiado complexo nas versões anteriores do WooCommerce. Simplificamos o interface (sem perder a flexibilidade) tornando a Taxa Fixa e o Envio Internacional muito mais intuitivos.

en: Flat Rate Shipping, Simplified
pt: Método de Envio com Taxa Fixa, simplificado.

en: Florida
pt: Flórida

en: Follow Sidekick interactive walkthroughs
pt: Siga o passo-a-passo interactivo do Sidekick.

en: For more information:
pt: Para mais informações:

en: For your reference, your order details are shown below.
pt: Para sua referência, os dados da encomenda são mostrados de seguida.

en: Force Downloads
pt: Forçar downloads

en: Force HTTP when leaving the checkout
pt: Forçar HTTP ao sair da finalização de compra

en: Force SSL
pt: Forçar SSL

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (a SSL Certificate is required).
pt: Forçar SSL (HTTPS) no checkout (Certificado SSL necessário)

en: Force Translation Upgrade
pt: Forçar Atualização de Traduções

en: Force Update Translation
pt: Forçar Atualização de Tradução

en: Force secure checkout
pt: Forçar finalizar compra segura

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
pt: Forçar downloads mantém a URLs dos arquivos escondida, mas alguns servidores podem gerir grandesarquivos de modo não confiável. Se suportado, <code>X-Accel-Redirect</code>/<code>X-Sendfile</code> pode ser usado para gerir downloads em vez disso(servidor requer <code>mod_xsendfile</code>).

en: Found a bug?
pt: Encontrou um bug?

en: Found in your order confirmation email.
pt: Encontre no seu email de confirmação da encomenda.

en: France
pt: França

en: Free
pt: Grátis

en: Free Shipping
pt: Envio Grátis

en: Free Shipping Requires...
pt: Envio Grátis Necessita...

en: Free shipping coupon
pt: Cupão de envio grátis

en: Free!
pt: Grátis!

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt: Terras Austrais e Antárticas Francesas

en: Friendly name for identifying this key.
pt: Nome amigável para identificar esta chave.

en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
pt: Nome amigável para identificar este webhook, o padrão é Webhook criado em %s.

en: From your account dashboard you can view your recent orders, manage your shipping and billing addresses and <a href="%s">edit your password and account details</a>.
pt: No painel da sua conta pode ver as suas encomendas mais recentes, gerir as moradas de envio e faturação e <a href="%s">editar os detalhes e senha da conta</a>.

en: Frontend Variation Performance
pt: Desempenho das Variações na Loja

en: Full Refund Email Heading
pt: Cabeçalho do Email de Reembolso Completo

en: Full Refund Subject
pt: Assunto do Reembolso Completo

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
pt: GZip (gzopen) é utilizado para abrir o banco de dados GEOIP do MaxMind.

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Gateway Disabled
pt: Acesso Desactivado

en: Gateway Display Order
pt: Ordem de Exibição dos Portais de Pagamento

en: General
pt: Geral

en: General Details
pt: Detalhes Gerais

en: General Options
pt: Opções Gerais

en: General Settings
pt: Definições Gerais

en: Generate API Key
pt: Gerar chave da API

en: Generate download permissions
pt: Gerir permissões de download

en: Geolocate
pt: Geo-localizar

en: Geolocate (with page caching support)
pt: Geo-localizar (com suporte a cache de páginas)

en: Geolocation with Caching
pt: Geo-localização com cache

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Germany
pt: Alemanha

en: Get System Report
pt: Obter Relatório do Sistema

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
pt: Get cart não deverá ser chamado antes da acção wp_loaded.

en: Get eCommerce advice in your inbox
pt: Obtenha conselhos sobre comércio eletrónico na sua caixa de e-mail.

en: Get your API credentials from PayPal.
pt: Obtenha as suas credênciais da API a partir do Paypal.

en: Get your API keys from your Simplify account: Settings > API Keys.
pt: Obtenha as chaves da API a partir da sua conta Simplify: Opções > Chaves da API

en: Getting started
pt: Introdução

en: Ghana
pt: Gana

en: Ghazvin (قزوین)
pt: Qazvin (قزوین)

en: Github Project
pt: Código fonte no Github

en: Give your new product a name here. This is a required field and will be what your customers will see in your store.
pt: Atribua aqui nome ao seu novo produto. Este é um campo obrigatório apresentado aos seus clientes na loja.

en: Go
pt: Ir

en: Go to WooCommerce Settings
pt: Ir para a página de Configurações do WooCommerce

en: Go to homepage
pt: Voltar à página inicial

en: Go to the first page
pt: Ir para a primeira página

en: Go to the last page
pt: Ir para a última página

en: Go to the next page
pt: Ir para a próxima página

en: Go to the previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Goi&aacute;s
pt: Goiás

en: Good
pt: Bom

en: Grant Access
pt: Conceder Acesso

en: Grant access to downloadable products after payment
pt: Conceder acesso para download do produto após o pagamento

en: Greece
pt: Grécia

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Gross Sales amount
pt: Total Bruto de Vendas

en: Grouped
pt: Agrupado

en: Grouped product
pt: Grupo de produto

en: Grouped products are for grouping several simple products into one.
pt: Produtos Agrupados permitem reunir vários produtos simples numa apresentação única.

en: Grouping
pt: Agrupando

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guernsey
pt: Guernesey

en: Guest
pt: Visitante

en: Guest Orders
pt: Encomendas dos Visitantes

en: Guest Sales
pt: Vendas dos Visitantes

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: HTML Email Template
pt: Modelo de Correio Eletrónico HTML

en: HTML template
pt: Modelo em HTML

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
pt: E-mails HTML/Multipart utilizam DOMDocument para gerar o CSS inline dentro dos templates.

en: Hamadan (همدان)
pt: Hamadã (همدان)

en: Hard Crop?
pt: Corte Duro?

en: Have a coupon?
pt: Você tem um cupão de desconto?

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
pt: Permitir que os seus clientes paguem com dinheiro (ou outras formas de pagamento) na entrega.

en: Hawaii
pt: Havaí

en: Header Image
pt: Imagem de Cabeçalho

en: Headers
pt: Cabeçalhos

en: Heard Island and McDonald Islands
pt: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Height
pt: Altura

en: Height (%s)
pt: Altura (%s)

en: Hello <strong>%1$s</strong> (not %1$s? <a href="%2$s">Sign out</a>).
pt: Olá <strong>%1$s</strong> (não é %1$s? <a href="%2$s">Termine a sessão</a>).

en: Hello, a note has just been added to your order:
pt: Olá, uma nova nota foi adicionada à sua encomenda:

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
pt: Olá! Faça upload de um arquivo CSV contendo os impostos a serem aplicados na sua loja. Escolha um arquivo .csv para fazer upload, depois clique em "Fazer upload de arquivo e importar".

en: Hi there. Your order on %s has been partially refunded.
pt: Olá. A sua encomenda no %s foi reembolsada parcialmente.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded.
pt: Olá. A sua encomenda no %s foi reembolsada.

en: Hi there. Your order on %s has been refunded. Your order details are shown below for your reference:
pt: Olá. A sua encomenda no %s foi reembolsada. Os detalhes da sua encomenda são apresentados abaixo para referência:

en: Hi there. Your recent order on %s has been completed. Your order details are shown below for your reference:
pt: Olá. A sua recente encomenda em %s foi concluída. Os detalhes da encomenda são exibidos em baixo para sua referência:

en: Hidden
pt: Escondido

en: Hide This Message
pt: Esconder esta mensagem

en: Hide This Notice
pt: Ocultar esta notificação

en: Hide free products
pt: Ocultar produtos gratuitos

en: Hide if cart is empty
pt: Esconder o carrinho se estiver vazio

en: Hide out of stock items from the catalog
pt: Ocultar itens fora de stock no catálogo

en: Hide shipping costs until an address is entered
pt: Omitir os portes de envio até que seja indicada uma morada

en: Hide template
pt: Esconder template

en: Hold Stock (minutes)
pt: Manter Stock (minutos)

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
pt: Manter stock (para encomendas não pagas) durante x minutos.  Quando esse limite é atingido, a encomenda pendente será cancelada. Deixe em branco para desactivar.

en: Home URL
pt: URL da página inicial

en: Hong Kong Dollar
pt: Dólar Hong Kong

en: Hong Kong Island
pt: Ilha de Hong Kong

en: Hosted Payments
pt: Tipos de Pagamento

en: How many times this coupon can be used before it is void.
pt: Quantas vezes este cupão pode ser usado antes de expirar.

en: How many times this coupon can be used by an invidual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
pt: Quantas vezes é que este cupão pode ser utilizado por um utilizador individual. Utiliza o correio eletrónico de facturação para visitantes e a Id. do utilizador para os utilizadores com sessão iniciada.

en: How to calculate delivery charges
pt: Como calcular taxas de entrega

en: How will you enter product prices?
pt: Como vai introduzir o preço dos produtos?

en: Hungarian Forint
pt: Florim Húngaro

en: Hungary
pt: Hungria

en: I will enter prices exclusive of tax
pt: Vou introduzir os preços sem taxas

en: I will enter prices inclusive of tax
pt: Vou introduzir os preços com taxas incluídas

en: I&rsquo;ve read and accept the <a href="%s" target="_blank">terms &amp; conditions</a>
pt: Eu li e aceito os <a href="%s" target="_blank">Termos e Condições</a>

en: ID: %d
pt: Id.: %d

en: IPN payment completed
pt: Pagamento IPN concluído

en: Iceland
pt: Islândia

en: Icelandic krona
pt: Krona Islândia

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
pt: Se o Pagamento Contra Entrega só está disponível para determinados métodos, configure aqui. Caso contrário, deixe em branco para activar para todos os métodos.

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
pt: Se a gestão de stocks estiver activa, isto controlará se é possível fazer encomendas. Se activado a quantidade de stock pode ser menor que 0.

en: If purchasing this product gives a customer access to a downloadable file, e.g. software, check this box.
pt: Se adquirir este produto deve dar acesso ao cliente para descarregar um ficheiro digital, p.ex. software, active esta opção.

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
pt: Se isto é um erro, ignore este email e nada acontecerá.

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
pt: Se você definir uma página de "Termos de uso" será perguntado ao cliente se ele aceita os termos antes de finalizar a compra.

en: If you find a bug within WooCommerce core you can create a ticket via <a href="%s">Github issues</a>. Ensure you read the <a href="%s">contribution guide</a> prior to submitting your report. To help us solve your issue, please be as descriptive as possible and include your <a href="%s">system status report</a>.
pt: Caso você encontre algum erro no código do WooCommerce você pode criar um ticket no <a href="%s">fórum do Github</a>. Assegure-se de ler o <a href="%s">guia de contribuição</a> antes de reportar qualquer coisa. Seja o mais descritivo possível e inclua o seu <a href="%s">relatório de estado do sistema</a>.

en: If you have shopped with us before, please enter your details in the boxes below. If you are a new customer please proceed to the Billing &amp; Shipping section.
pt: Se já comprou na nossa loja anteriormente (e criou conta), indique os seus dados de acesso em baixo. Se é um novo cliente, avance para a secção "Detalhes de Faturação".

en: If you like <strong>WooCommerce</strong> please leave us a %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s rating. A huge thank you from WooThemes in advance!
pt: Se gosta do <strong>WooCommerce</strong> por favor, vote %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s. Um muito obrigado do WooThemes!

en: If you use static caching you may have found geolocation did not work for non-logged-in customers. We have now introduced a new javascript based Geocaching solution to help. Enable this in the %ssettings%s.
pt: Se você usa cache estático, a geolocalização não funcionará para clientes não registados. Nós introduzimos um novo javascript baseado em Geocaching para solucionar essa restrição. Active-o nas %sconfigurações%s.

en: If you will be charging sales tax, or shipping physical goods to customers, you can configure the basic options below. This is optional and can be changed later via %1$sWooCommerce > Settings > Tax%3$s and %2$sWooCommerce > Settings > Shipping%3$s.
pt: Se você está a cobrar impostos ou a enviar produtos físicos aos clientes, você pode configurar as opções básicas abaixo. Isso é opcional e pode ser alterado posteriormente em %1$sWooCommerce > Configurações > Imposto%3$s e %2$sWooCommerce > Configurações > Envio%3$s.

en: If you would like to learn about using WooCommerce from an expert, consider following a WooCommerce course ran by one of our educational partners.
pt: Se gostaria de aprender a utilizar o WooCommerce como um especialista, deve considerar em fazer um curso de WooCommerce num dos nossos parceiros educacionais.

en: If you're modifying WooCommerce or a parent theme you didn't build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
pt: Se estiver a modificar o tema do WooCommerce ou um tema pai que não construiu pessoalmente recomendamos o uso de um tema filho. Veja: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>

en: If your currency is not listed you can %sadd it later%s.
pt: Se a sua moeda não tiver listada, pode %sadicionar mais tarde%s.

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
pt: Se o seu email principal do Paypal é diferente do email do Paypal inserido acima, insira o email principal da conta Paypal aqui. Isto é usado para validar pedidos IPN.

en: If your products have many variations (20+) they will use an ajax powered add-to-cart form. Select all options and the matching variation will be found via AJAX. This improves performance on the product page.
pt: Se os seus produtos possuírem muitas variações (+ de 20), irão usar um formulário para adicionar ao carrinho em ajax. Selecionar todas as opções e a combinação de variações serão por AJAX. Isto melhora o desempenho das páginas de produto.

en: Ilaam (ایلام)
pt: Ilam (ایلام)

en: Ilocos Sur
pt: Ilocos Sul

en: Image
pt: Imagem

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
pt: Importe os <strong>impostos</strong> para a sua loja via arquivo csv.

en: Import CSV
pt: Importar CSV

en: Import Tax Rates
pt: Importar Taxas de Imposto

en: Import Tax Rates?
pt: Importar Taxas de Imposto?

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> tax rates.
pt: Importação concluída - importadas <strong>%s</strong> taxas.

en: Import/export
pt: Importar/exportar

en: Improved Product Variation Editor
pt: Editor de Variações de Produtos Melhorado

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add <code>_wc_session_</code> to the "Ignored Query Strings" option in W3 Total Cache settings <a href="%s">here</a>.
pt: Para que a <strong>cache de base de dados</strong> funcione com o WooCommerce tem de adicionar <code>_wc_session_</code> à lista de "<i>Ignored Query Strings</i>" na definições do W3 Total Cache <a href="%s">aqui</a>.

en: In stock
pt: Em stock

en: In stock?
pt: Em stock?

en: Include WooCommerce's lightbox. Product gallery images will open in a lightbox.
pt: Incluir a lightbox do WooCommerce. As imagens da galeria de produtos vão abrir numa lightbox.

en: Including tax
pt: Incluindo imposto.

en: Increase by (fixed amount or %):
pt: Aumentar por (valor fixo ou %):

en: Increase line item stock
pt: Aumentar stock ao item da linha

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
pt: Aumentar preços (valor fixo ou percentagem)

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
pt: Aumentar preços de promoção (valor fixo ou percentagem)

en: India
pt: Índia

en: Individual use only
pt: Apenas uso individual

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Indonesia Rupiah
pt: Rupiah Indonesia

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
pt: Informações sobre o servidor que aloja atualmente o seu site.

en: Insert file URL
pt: Inserir a URL do arquivo

en: Insert into %s
pt: Inserir em %s

en: Insert row
pt: Inserir linha

en: Install Translation
pt: Instalar Tradução

en: Install WooCommerce Pages
pt: Instalar as páginas do WooCommerce

en: Install pages
pt: Instalar páginas

en: Installed gateways are listed below. Drag and drop gateways to control their display order on the frontend.
pt: A lista de gateways instaladas encontra-se abaixo. Para controlar a ordem de apresentação das gateways no frontend pode arrastar e largar.

en: Instructions
pt: Instruções

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
pt: Instruções que serão adicionadas à página de obrigado e mensagens de email.

en: Instructions that will be added to the thank you page.
pt: Instruções que serão adicionadas à página de agradecimento.

en: Integration
pt: Integração

en: International Flat Rate
pt: Taxa Fixa Internacional

en: International Flat Rate Shipping lets you charge a fixed rate for shipping.
pt: A Taxa Fixa Internacional de Envio permite cobrar uma taxa fixa para envio.

en: Introduction
pt: Introdução

en: Invalid %s
pt: %s Inválido

en: Invalid %s ID
pt: ID %s inválido

en: Invalid Signature - failed to sort parameters
pt: Assinatura Inválida - falha ao ordenar parâmetros

en: Invalid Signature - provided signature does not match
pt: Assinatura Inválida - a assinatura fornecida não corresponde

en: Invalid Signature - signature method is invalid
pt: Assinatura Inválida - o método de assinatura é inválido

en: Invalid URL %s
pt: URL Inválido %s

en: Invalid authentication method
pt: Método de autenticação inválido

en: Invalid coupon ID
pt: Cupão Inválido

en: Invalid coupon code
pt: Código de cupão inválido

en: Invalid coupon type - the coupon type must be any of these: %s
pt: Tipo inválido de cupão - o tipo de cupão tem de ser um destes: %s

en: Invalid customer
pt: Cliente inválido

en: Invalid customer Email
pt: Email do cliente inválido

en: Invalid customer ID
pt: ID Cliente Inválido

en: Invalid download link.
pt: Link de download inválido.

en: Invalid key
pt: Chave inválida

en: Invalid nonce - nonce has already been used
pt: Nonce inválido - nonce já foi usado

en: Invalid nonce verification
pt: Verificação nonce inválida

en: Invalid order ID
pt: ID da encomenda inválido

en: Invalid order note ID
pt: ID de nota da encomenda inválido

en: Invalid order refund ID
pt: ID do reembolso da encomenda inválido

en: Invalid order status
pt: Estado da encomenda inválido

en: Invalid order.
pt: Encomenda inválida.

en: Invalid order. If you have an account please log in and try again.
pt: Encomenda inválida. Se tem conta por favor inicie sessão e tente novamente.

en: Invalid payment method.
pt: Método de pagamento inválido.

en: Invalid product SKU
pt: REF de produto inválida

en: Invalid product attribute ID
pt: ID de atributo de produto inválido

en: Invalid product attribute order_by type - the product attribute order_by type must be any of these: %s
pt: Atributo do produto do tipo order_by inválido - o atributo do produto do tipo order_by deve ser um destes: %s

en: Invalid product attribute type - the product attribute type must be any of these: %s
pt: Tipo de produto inválido - o tipo de produto deve ser um destes: %s

en: Invalid product category ID
pt: ID da categoria de produto inválido

en: Invalid product type - the product type must be any of these: %s
pt: Tipo de produto inválido - o tipo de produto tem de ser um destes: %s

en: Invalid refund amount
pt: Montante de reembolso inválido

en: Invalid scope %s
pt: Âmbito inválido %s

en: Invalid shipping method.
pt: Método de envio inválido.

en: Invalid timestamp
pt: Timestamp inválido

en: Invalid username or e-mail.
pt: Nome de utilizador ou email inválido

en: Invalid webhook delivery
pt: Entrega de webhook inválido

en: Invalid webhook delivery ID
pt: ID de entrega de webhook inválido

en: Inventory
pt: Inventário

en: Invoice Prefix
pt: Prefixo da fatura

en: Invoice for order {order_number}
pt: Fatura da encomenda {order_number}

en: Invoice for order {order_number} from {order_date}
pt: Fatura para a encomenda {order_number} em {order_date}

en: Iran
pt: Irão

en: Iraq
pt: Iraque

en: Isfahan (اصفهان)
pt: Ispaão (اصفهان)

en: Isle of Man
pt: Ilha de Man

en: Israeli Shekel
pt: Novo Shekel Israelita

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
pt: É extremamente recomendado que você faça backup da base de dados antes de continuar. Você tem certeza que deseja fazer a actualização agora?

en: Italy
pt: Itália

en: Item #%s stock increased from %s to %s.
pt: Item #%s stock aumentado de %s para %s.

en: Item #%s stock reduced from %s to %s.
pt: Item #%s stock reduzido de %s para %s.

en: Item #%s variation #%s stock reduced from %s to %s.
pt: Itens: #%s variação #%s stock reduzido de %s para %s.

en: Itemized
pt: Por item

en: Ivory Coast
pt: Costa do Marfim

en: JSONP support is disabled on this site
pt: O suporte JSON está desactivado neste site.

en: Japan
pt: Japão

en: Japanese Yen
pt: Yen Japonês

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kenya
pt: Quénia

en: Kerman (کرمان)
pt: Carmânia (کرمان)

en: Key Details
pt: Detalhes da chave

en: Keys/Apps
pt: Chaves/Aplicações

en: Khuzestan  (خوزستان)
pt: Khuzistão  (خوزستان)

en: Kiribati
pt: Quiribáti

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
pt: Kohkiluyeh e Buyer Ahmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kurdistan / کردستان)
pt: Curdistão / کردستان)

en: Kuwait
pt: Koweit

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

en: L/W/H
pt: C/L/A

en: Lanao del Norte
pt: Lanao do Norte

en: Lanao del Sur
pt: Lanao do Sur

en: Language
pt: Idioma

en: Lao Kip
pt: Kip do Laos

en: Last 7 Days
pt: Últimos 7 Dias

en: Last Access
pt: Último Acesso

en: Last Month
pt: Mês anterior

en: Last Name
pt: Apelido

en: Last name
pt: Apelido

en: Last order
pt: Última encomenda

en: Last warning, are you sure?
pt: Último aviso, tem a certeza?

en: Latvia
pt: Letónia

en: Learn More
pt: Saber Mais

en: Learn More About Templates
pt: Saber Mais Sobre Templates

en: Learn how to update outdated templates
pt: Saiba como atualizar modelos desatualizados

en: Learn more
pt: Aprenda mais

en: Leave a Reply to %s
pt: Deixe uma resposta para %s

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
pt: Deixe em branco para permitir downloads ilimitados.

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Left
pt: Esquerda

en: Left with space
pt: Esquerda com espaço

en: Length
pt: Comprimento

en: Length (%s)
pt: Comprimento (%s)

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Let's Go!
pt: Vamos Começar!

en: Liberia
pt: Libéria

en: Libya
pt: Líbia

en: Liechtenstein
pt: Listenstaine

en: Limit usage to X items
pt: Limitar o uso a X itens.

en: Link previous orders
pt: Ligações a encomendas antigas

en: Linked Products
pt: Produtos Relacionados

en: List
pt: Lista

en: List additional tax classes below (1 per line). This is in addition to the default "Standard Rate".
pt: Introduza as classes adicionais de taxas (1 por linha). Isto é adicionado além das taxas padrão.

en: List of allowed emails to check against the customer's billing email when an order is placed. Separate email addresses with commas.
pt: Lista de e-mails permitidos para validar com o e-mail de faturação do cliente quando uma encomenda é feita. Separar os endereços de e-mail por virgula.

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Load billing address
pt: Carregar morada de faturação

en: Load shipping address
pt: Carregar morada de entrega

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
pt: Carregar informações de pagamento do cliente? Isto irá remover qualquer informação de pagamento existente.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
pt: Carregar informações de entrega do cliente? Isto irá remover qualquer informação de entrega existente.

en: Local Delivery
pt: Entrega local

en: Local Pickup
pt: Levantamento no local

en: Local delivery is a simple shipping method for delivering orders locally.
pt: Entrega local é um método de envio simples para entrega de encomendas localmente.

en: Local pickup is a simple method which allows customers to pick up orders themselves.
pt: Levantamento no local é um método simples que permite aos clientes recolher as encomendas em mão.

en: Location
pt: Localização

en: Log Directory Writable
pt: Diretório de Registos Log com permissão de escrita.

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside <code>%s</code>
pt: Registar os eventos do Paypal, tal como, pedidos IPN, dentro de <code>%s</code>

en: Log file: %s (%s)
pt: Ficheiro de Registo: %s (%s)

en: Log in to Download Files
pt: Inicie Sessão para Descarregar Ficheiros

en: Logged in as %s
pt: Ligado como %s

en: Logout
pt: Sair

en: Logs
pt: Registos

en: Looking for a WooCommerce theme?
pt: À procura de um tema WooCommerce?

en: Lost Password
pt: Senha perdida

en: Lost your password?
pt: Perdeu a sua senha?

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
pt: Perdeu a sua senha? Insira o seu nome de utilizador ou endereço de email. Receberá um link, para criar uma nova senha, via email.

en: Low Stock Threshold
pt: Limite de "Stock Baixo"

en: Low in stock
pt: Stock baixo

en: Luristan (لرستان)
pt: Lorestão (لرستان)

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: LxWxH in decimal form
pt: (CxLxA) Comprimento, Largura e Altura na forma decimal

en: M j, Y @ G:i
pt: j \d\e F \d\e Y @ H:i

en: MM / YY
pt: MM / AA

en: Macao S.A.R., China
pt: Macau

en: Macedonia
pt: Macedónia

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Make a duplicate from this product
pt: Duplicar este produto

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order won't be shipped until the funds have cleared in our account.
pt: Efectue o seu pagamento por transferência bancária ou depósito directo na nossa conta. Por favor indique o Nº de Encomenda como referência da transferência ou depósito. A sua encomenda não será enviada até confirmação do montante na nossa conta.

en: Malawi
pt: Maláui

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Manage Stock
pt: Gerir stock

en: Manage stock?
pt: Gerir stock?

en: Managing Orders
pt: Gerir Encomendas

en: Maranh&atilde;o
pt: Maranhão

en: Mark complete
pt: Marcar como concluída

en: Mark on-hold
pt: Marcar em espera

en: Mark processing
pt: Marcar como processando

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurícia

en: Max
pt: Máximo

en: Max Upload Size
pt: Tamanho máximo de Upload

en: Max price
pt: Preço máximo

en: Maximum size: %s
pt: Tamanho máximo: %s

en: Maximum spend
pt: Gasto Máximo

en: Mayotte
pt: Maiote

en: Measurements
pt: Medidas

en: Menu order
pt: Ordem do menu

en: Method
pt: Método

en: Method Title
pt: Método título

en: Method availability
pt: Método disponível

en: Mexican Peso
pt: Peso Mexicano

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia
pt: Micronésia

en: Milano
pt: Milão

en: Min
pt: Mínimo

en: Min price
pt: Preço mínimo

en: Minimum Order Amount
pt: Valor mínimo da encomenda

en: Minimum spend
pt: Gasto Mínimo

en: Misamis Occidental
pt: Misamis Ocidental

en: Missing parameter %s
pt: Parâmetro em falta %s

en: Modal Color
pt: Cor da caixa modal

en: Moldova
pt: Moldávia

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Money Spent
pt: Dinheiro Gasto

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: Montserrat
pt: Monserrate

en: Monza e della Brianza
pt: Monza e Brianza

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Most Discount
pt: Mais Descontos

en: Most Popular
pt: Mais popular

en: Most Stocked
pt: Mais Stock

en: Move this item to the Trash
pt: Mover este item para o Lixo

en: Move to Trash
pt: Mover para o lixo

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Multipart
pt: Multipart (MIME)

en: Municipality
pt: Município

en: Music
pt: Música

en: My Account
pt: Minha conta

en: My Account Endpoints
pt: Os Endpoints da Minha Conta

en: My Account Page
pt: Página Minha Conta

en: My Address
pt: A minha morada

en: My Addresses
pt: As minhas moradas

en: MySQL Version
pt: Versão do MySQL

en: Myanmar
pt: Mianmar/Birmânia

en: Name
pt: Nome

en: Name (Last, First)
pt: Nome (Último, Primeiro)

en: Name (numeric)
pt: Nome (númerico)

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
pt: Nome do atributo (mostrado no front-end).

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Napoli
pt: Nápoles

en: Need a theme? Try Storefront
pt: Precisa de um tema? Teste o Storefront

en: Nepali Rupee
pt: Rupia nepalesa

en: Net Sales amount
pt: Total Liquido de Vendas

en: Net profit
pt: Lucro líquido

en: Netherlands
pt: Países Baixos

en: Netherlands Antilles
pt: Antilhas Holandesas

en: Network enabled
pt: Rede activa

en: Never
pt: Nunca

en: Never show stock amount
pt: Nunca exibir a quantidade em stock

en: New %s
pt: Novo %s

en: New Brunswick
pt: Nova Brunswick

en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

en: New Coupon
pt: Novo cupão

en: New Hampshire
pt: Nova Hampshire

en: New Jersey
pt: Nova Jersey

en: New Mexico
pt: Novo México

en: New Order
pt: Nova encomenda

en: New Password (leave blank to leave unchanged)
pt: Nova senha (deixe em branco para não modificar)

en: New Product
pt: Novo produto

en: New Product Category Name
pt: Nome da nova categoria de produto

en: New Product Tag Name
pt: Nome da nova etiqueta

en: New Shipping Class Name
pt: Nome da nova Classe de entrega

en: New South Wales
pt: Nova Gales do Sul

en: New Territories
pt: Novos Territórios

en: New Webhook
pt: Novo Webhook

en: New York
pt: Nova Iorque

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: New Zealand Dollar
pt: Dólar Neozelandês

en: New account
pt: Nova conta

en: New customer order
pt: Nova encomenda de cliente

en: New order
pt: Nova encomenda

en: New order emails are sent to the recipient list when an order is received.
pt: Emails de nova encomenda são enviados quando uma encomenda é recebida.

en: New password
pt: Nova senha

en: New passwords do not match.
pt: As novas senhas não coincidem.

en: New products
pt: Novos produtos

en: New products added to %s
pt: Novos produtos adicionados para %s

en: New products tagged %s
pt: Novos produtos tageados %s

en: Newfoundland and Labrador
pt: Terra Nova e Lavrador

en: Next &rsaquo;
pt: Seguinte &rsaquo;

en: Next Steps
pt: Próximos Passos

en: Next you'll need to give your product a price.
pt: De seguida deverá atribuir um preço ao produto.

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Nigerian Naira
pt: Naira Nigéria

en: Niue
pt: Niuê

en: No
pt: Não

en: No %1$s data specified to create %1$s
pt: Nenhum dado especificado em %1$s para criar %1$s

en: No %1$s data specified to create/edit %1$s
pt: Nenhum dado especificado em %1$s para criar/editar %1$s

en: No %1$s data specified to edit %1$s
pt: Nenhum dado especificado em %1$s para editar %1$s

en: No %s found with the ID equal to %s
pt: Não existem ocorrências de %s com ID igual a %s

en: No Coupons found
pt: Nenhum cupão encontrado

en: No Coupons found in trash
pt: Nenhum cupão encontrado no lixo

en: No Orders found
pt: Nenhuma encomenda encontrada

en: No Orders found in trash
pt: Nenhuma encomenda no lixo

en: No Product Tags found
pt: Sem Etiquetas de Produto

en: No Products found
pt: Nenhum produto encontrado

en: No Products found in trash
pt: Nenhum produto encontrado no lixo

en: No Shipping Class Cost
pt: Não existem Custos da Classe de Envio

en: No Webhooks found
pt: Não foram encontrados Webhooks

en: No Webhooks found in trash
pt: Não foram encontrados Webhooks na reciclagem

en: No address
pt: Sem morada

en: No attributes currently exist.
pt: Não existem atributos definidos.

en: No billing address set.
pt: Nenhuma morada de faturação adicionada

en: No categories
pt: Nenhuma categoria.

en: No coupons found in range
pt: Não foram encontrados cupões no intervalo

en: No customer selected
pt: Nenhum cliente selecionado

en: No customers found.
pt: Não foram encontrados clientes.

en: No default
pt: Nenhum padrão

en: No file defined
pt: Nenhum ficheiro definido

en: No longer exists
pt: Não existe

en: No low in stock products found.
pt: Não foram encontrados produtos em stock baixo

en: No maximum
pt: Sem máximo

en: No minimum
pt: No mínimo

en: No out of stock products found.
pt: Não foram encontrados produtos sem stock.

en: No product categories exist.
pt: Não existem categorias de produtos.

en: No product to duplicate has been supplied!
pt: Não foi selecionado um produto para ser duplicado!

en: No products found in range
pt: Não foram encontrados produtos no intervalo

en: No products found.
pt: Nenhum produto encontrado

en: No products had their stock increased - they may not have stock management enabled.
pt: Nenhum stock de produto foi aumentado – a gestão de stocks pode estar inactiva.

en: No products had their stock reduced - they may not have stock management enabled.
pt: Nenhum produto teve o seu stock reduzido - podem não ter a gestão de stocks activada.

en: No products in the cart.
pt: Nenhum produto no carrinho.

en: No products were found matching your selection.
pt: Não foram encontrados produtos correspondentes à sua selecção.

en: No restrictions
pt: Sem restrições

en: No route was found matching the URL and request method
pt: Nenhum caminho foi encontrado combinando o URL e método de requisição

en: No row(s) selected
pt: Nenhuma linha selecionada

en: No shipping address set.
pt: Nenhuma morada de entrega definida.

en: No shipping class
pt: Nenhum classe de entrega

en: No taxes found in this period
pt: Não foram encontrados impostos neste intervalo

en: No thanks
pt: Não, obrigado

en: No time right now? If you don’t want to go through the wizard, you can skip and return to the WordPress dashboard. Come back anytime if you change your mind!
pt: Não tem tempo agora? Se não quiser utilizar o assistente agora, poderá voltar ao painel do WordPress. Volte a qualquer momento se mudar de ideias!

en: No used coupons found
pt: Não foram encontrados cupões

en: No variations added
pt: Não foram adicionadas variações

en: No, I will enter prices exclusive of tax
pt: Não, eu incluirei os valores sem as taxas de impostos

en: No, do not bother me again
pt: Não, não me volte a chatear

en: None
pt: Nenhum

en: Norfolk Island
pt: Ilha Norfolk

en: North Carolina
pt: Carolina do Norte

en: North Dakota
pt: Dakota do Norte

en: North Khorasan (خراسان جنوبی)
pt: Coração do Norte (خراسان جنوبی)

en: North Korea
pt: Coreia do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt: Comunidade das Ilhas Marianas Setentrionais

en: Northern Territory
pt: Território do Norte

en: Northwest Territories
pt: Territórios do Noroeste

en: Norway
pt: Noruega

en: Norwegian Krone
pt: Coroa Norueguesa

en: Not Declared
pt: Não declarado

en: Not right now
pt: Agora não

en: Not that bad
pt: Nada mal

en: Note
pt: Nota

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
pt: Anotação adicionada à sua encomenda de {order_date} do {site_title}

en: Note to customer
pt: Nota para o cliente

en: Note:
pt: Nota:

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
pt: Nota: As permissões para os itens da encomenda serão concedidas automaticamente quando o estado da encomenda estiver em processamento ou concluída.

en: Note: Shipping and taxes are estimated%s and will be updated during checkout based on your billing and shipping information.
pt: Nota: Envio e impostos são estimados%s e serão atualizados durante a finalização com base nas suas informações de faturação e envio.

en: Notification Recipient(s)
pt: Destinatário(s) da Notificação

en: Notifications
pt: Notificações

en: Nova Scotia
pt: Nova Escócia

en: Number of Decimals
pt: Número de casas decimais

en: Number of Orders
pt: Número de Encomendas

en: Number of coupons used
pt: Número de cupões usados

en: Number of items sold
pt: Número de itens vendidos

en: Number of orders
pt: Número de encomendas

en: Number of products to show
pt: Número de produtos a exibir

en: Number of reviews to show
pt: Número de opiniões a apresentar

en: OR
pt: OU

en: OR enter path to file:
pt: ou indique o caminho para o arquivo:

en: Occidental Mindoro
pt: Mindoro Ocidental

en: Official Extensions
pt: Extensões Oficiais

en: Official Themes
pt: Temas Oficiais

en: Offline Payments
pt: Pagamentos Offline

en: Offline gateways require manual processing, but can be useful in certain circumstances or for testing payments.
pt: Método de pagamento offline necessitam de processamento manual, mas podem ser úteis em certas circunstâncias ou em testes de pagamento.

en: Oman
pt: Omã

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Aguarda confirmação de pagamento <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Aguarda confirmação de pagamento <span class="count">(%s)</span>

en: On-sale Products
pt: Produtos em promoção

en: Onboarding Experience
pt: Experiência de Utilização

en: Once created, these pages can be managed from your admin dashboard on the %sPages screen%s. You can control which pages are shown on your website via %sAppearance > Menus%s.
pt: Uma vez criadas, estas páginas poderão ser geridas na sua Dashboard de administração no écran %sPages screen%s. Poderá controlar quais as páginas mostradas no seu website através de %sAppearance > Menus%s.

en: One per line: Option Name | Additional Cost [+- Percents] | Per Cost Type (order, class, or item) Example: <code>Priority Mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
pt: Um por linha: Nome da opção | Custo adicional [+- Porcento] | Por tipo de custo (encomenda, classe ou item) Exemplo: <code>Correio Expresso | 6.95 [+ 0.2%] | encomenda</code>.

en: Only %s left in stock
pt: Resta apenas %s em stock

en: Only allow reviews from "verified owners"
pt: Permitir opiniões apenas de "donos verificados"

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
pt: Apenas clientes com sessão iniciada que compraram este produto podem deixar opinião.

en: Only ship to the customer's billing address
pt: Enviar apenas para o endereço de faturação do cliente

en: Only show children of the current category
pt: Mostrar apenas sub-categorias da categoria atual

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
pt: Exibir a quantidade em stock apenas quando estiver baixa. Por exemplo: "Apenas 2 em stock"  Vs. "Em Stock"

en: Ontario
pt: Ontário

en: Option Name | Additional Cost [+- Percents%] | Per Cost Type (order, class, or item)
pt: Nome da Opção | Custo Adicional [+- Percentagem%] | Por tipo de Custo (encomenda, classe, ou item)

en: Optional
pt: Opcional

en: Optionally assign categories to your products to make them easier to browse through and find in your store.
pt: Opcionalmente associe categorias aos seus produtos para os tornar mais facilmente acessíveis e pesquisáveis na loja.

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
pt: Opcionalmente pode definir os impostos sobre os portes de envio ou deixá-lo para calcular o imposto do envio com base nos itens do carrinho.

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
pt: Opcionalmente, active a opção  "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences)  e, em seguida, copie o seu token de identidade para aqui. Isto irá permitir que os pagamentos sejam verificados sem a necessidade do PayPal IPN.

en: Optionally enter the name of the page style you wish to use. These are defined within your PayPal account.
pt: Opcionalmente insira o nome do estilo de página que deseja usar (definidos na sua conta PayPal).

en: Or, enter tax rate ID:
pt: Ou, adicione o ID da taxa de imposto:

en: Order
pt: Encomenda

en: Order #%s
pt: Encomenda #%s

en: Order #%s has been marked as refunded - PayPal reason code: %s
pt: A encomenda #%s foi marcada como reembolsada. Código do motivo do PayPal: %s

en: Order #%s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %s
pt: Encomenda #%s foi marcada a aguardar confirmação de pagamento devido a uma inversão - Código PayPal da razão: %s

en: Order #%s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %s
pt: A encomenda %s teve uma reversão cancelada. Por favor verifique o estado de pagamento e atualize o estado da encomenda aqui: %s

en: Order #%s which was made %s has the status &ldquo;%s&rdquo;
pt: A encomenda #%s feita em %s encontra-se no estado &ldquo;%s&rdquo;

en: Order #<mark class="order-number">%s</mark> was placed on <mark class="order-date">%s</mark> and is currently <mark class="order-status">%s</mark>.
pt: Encomenda <mark class="order-number">%s</mark> colocada em <mark class="order-date">%s</mark> e está atualmente <mark class="order-status">%s</mark>.

en: Order &ndash; %s
pt: Encomenda &ndash; %s

en: Order Again
pt: Comprar novamente

en: Order Created
pt: Encomenda Criada

en: Order Deleted
pt: Encomenda Apagada

en: Order Details
pt: Detalhes da encomenda

en: Order Fully Refunded
pt: Encomenda devolvida na totalidade

en: Order ID
pt: Nº da encomenda

en: Order ID is invalid
pt: ID da Encomenda é inválido

en: Order Notes
pt: Notas da encomenda

en: Order Number
pt: Número de Encomenda

en: Order Number:
pt: Número de Encomenda:

en: Order Received
pt: Encomenda Recebida

en: Order Total
pt: Total da encomenda

en: Order Updated
pt: Encomenda Atualizada

en: Order Updates
pt: Atualizações da encomenda

en: Order by
pt: Ordenar por

en: Order cancelled by customer.
pt: Encomenda cancelada pelo cliente.

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
pt: Email de encomendas concluídas são enviados aos clientes quando as suas encomendas são marcadas como concluídas e, por norma, indicam que a encomenda foi enviada.

en: Order date:
pt: Data da encomenda:

en: Order draft updated.
pt: Rascunho da encomenda atualizado

en: Order item ID is required
pt: É necessário o ID do item da encomenda

en: Order item ID provided is not associated with order
pt: O ID do item da encomenda fornecido não está associado à encomenda

en: Order note is required
pt: É necessária uma nota da encomenda

[ctx: Order number by X]
en: %s by %s
pt: %s por %s

en: Order number: %s
pt: Número da encomenda: %s

en: Order partially refunded emails are sent to customers when their orders are partially refunded.
pt: Os emails de reembolso parcial são enviados aos clientes quando as suas encomendas são reembolsadas parcialmente.

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are marked refunded.
pt: Os emails de reembolso são enviados aos clientes quando as suas encomendas são marcadas como reembolsadas.

en: Order restored to revision from %s
pt: Encomenda restaurada para a revisão de %s

en: Order saved.
pt: Encomenda gravada.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
pt: Encomenda agendada para: <strong>%1$s</strong>.

[ctx: Order status]
en: Cancelled
pt: Cancelada

[ctx: Order status]
en: Completed
pt: Concluída

[ctx: Order status]
en: Failed
pt: Falhada

[ctx: Order status]
en: On Hold
pt: Aguarda confirmação de pagamento

[ctx: Order status]
en: Pending Payment
pt: Recebida (pendente de pagamento)

[ctx: Order status]
en: Processing
pt: Em processamento

[ctx: Order status]
en: Refunded
pt: Reembolsada

en: Order status changed by bulk edit:
pt: Estado da encomenda alterado por edição em massa:

en: Order status changed from %s to %s.
pt: Estado da encomenda alterado de %s para %s.

en: Order status changed. | %s order statuses changed.
pt[0]: Estado da encomenda alterado
pt[1]: %s estados de encomenda alterados.

en: Order status:
pt: Estado da encomenda:

en: Order submitted.
pt: Encomenda submetida.

en: Order updated and email sent.
pt: Encomenda atualizada e enviada por correio eletrónico.

en: Order updated.
pt: Encomenda atualizada.

en: Order {order_number} details
pt: Detalhes da encomenda {order_number}

en: Order: %s
pt: Encomenda: %s

en: Orders
pt: Encomendas

en: Oriental Mindoro
pt: Mindoro Oriental

en: Other
pt: Outro

en: Our Bank Details
pt: Os nossos dados bancários

en: Our catalog of WooCommerce Extensions can be found on WooThemes.com here: <a href="%s">WooCommerce Extensions Catalog</a>
pt: O nosso catálogo de Extensões para o WooCommerce pode ser encontrado em WooThemes.com, aqui: <a href=\"%s\">Catálogo de Extensões para o WooCommerce</a>

en: Out Of Stock Threshold
pt: Limite de "Fora de Stock"

en: Out Of Stock Visibility
pt: Visibilidade de produtos "Fora de Stock"

en: Out of stock
pt: Fora de stock

en: Overrides
pt: Substituições

en: Owner of these keys.
pt: Proprietário desta chave.

en: PDT payment completed
pt: Pagamento PDT completo

en: PHP Post Max Size
pt: Tamanho máximo para upload no PHP

en: PHP Time Limit
pt: Limite de tempo PHP

en: PHP Version
pt: Versão do PHP

en: Padova
pt: Pádova

en: Page %d
pt: Página %d

en: Page Name
pt: Nome da Página

en: Page Setup
pt: Instalação de Páginas

en: Page Style
pt: Estilo da Página

en: Page contents:
pt: Conteúdos da Página:

en: Page does not contain the shortcode: %s
pt: A página não pode conter o código: %s

en: Page does not exist
pt: Página não existe

en: Page not set
pt: Página não definida

[ctx: Page setting]
en: Cart
pt: Carrinho

[ctx: Page setting]
en: Checkout
pt: Finalizar compras

[ctx: Page setting]
en: My Account
pt: Minha conta

[ctx: Page setting]
en: Shop Base
pt: Loja base

[ctx: Page slug]
en: cart
pt: carrinho

[ctx: Page slug]
en: checkout
pt: finalizar-compra

[ctx: Page slug]
en: my-account
pt: minha-conta

[ctx: Page slug]
en: shop
pt: loja

[ctx: Page title]
en: Cart
pt: Carrinho

[ctx: Page title]
en: Checkout
pt: Finalizar compras

[ctx: Page title]
en: My Account
pt: Minha conta

[ctx: Page title]
en: Shop
pt: Loja

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Palestinian Territory
pt: Território Palestiniano

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua-Nova Guiné

en: Par&aacute;
pt: Pará

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Paraguayan Guaraní
pt: Guaraní Paraguaio

en: Paran&aacute;
pt: Paraná

en: Parent
pt: Pai

en: Parent %s
pt: Pai %s

en: Parent %s:
pt: Pai %s:

en: Parent Coupon
pt: Cupão principal

en: Parent Orders
pt: Encomendas superiores

en: Parent Product
pt: Produto principal

en: Parent Product Category
pt: Categoria de Produtos pai

en: Parent Product Category:
pt: Categoria de Produtos pai:

en: Parent Shipping Class
pt: Classe de entrega pai

en: Parent Shipping Class:
pt: Classe de entrega pai:

en: Parent Theme Author URL
pt: URL do Autor do Tema Pai

en: Parent Theme Name
pt: Nome do Tema Pai

en: Parent Theme Version
pt: Versão do Tema Pai

en: Parent Webhook
pt: Webhook pai

en: Partial Refund Email Heading
pt: Cabeçalho do Email de Reembolso Parcial

en: Partial Refund Subject
pt: Assunto do Reembolso Parcial

en: Partially Refunded order
pt: Encomenda reembolsada parcialmente

en: Password
pt: Senha

en: Password Change
pt: Alterar senha

en: Password Reset Instructions
pt: Instruções para redefinição de senha

en: Password Reset for {site_title}
pt: Redefinição de senha para {site_title}

en: Password is required.
pt: A senha é obrigatória.

en: Password reset is not allowed for this user
pt: Não é permitido alterar a senha deste utilizador

en: Passwords do not match.
pt: As senhas não coincidem.

en: Paused
pt: Em pausa

en: Paused <span class="count">(%s)</span>
pt: Pausado <span class="count">(%s)</span>

en: Pay
pt: Pagar

en: Pay Now
pt: Pagar Agora

en: Pay for Order
pt: Pagar Encomenda

en: Pay for order
pt: Pagar encomenda

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
pt: Pagar com PayPal; você poderá pagar com cartão de crédito se não tiver uma conta PayPal.

en: Pay with cash upon delivery.
pt: Pague em dinheiro na entrega.

en: PayPal Acceptance Mark
pt: Marca de aceitação do PayPal

en: PayPal Email
pt: Correio Eletrónico do PayPal

en: PayPal Email Address:
pt: Endereço de E-mail PayPal:

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing.
pt: O PayPal permite-nos enviar apenas uma morada. Se está a usar o PayPal com rótulos de embalagem, pode ser preferível usar a morada de envio em vez da de facturação.

en: PayPal does not support your store currency.
pt: O PayPal não suporta a unidade monetária da sua loja.

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a developer account <a href="%s">here</a>.
pt: O PayPal sandbox pode ser utilizado para testar os pagamentos. Registe-se para uma conta de desenvolvedor <a href="%s">AQUI</a>.

en: PayPal standard sends customers to PayPal to enter their payment information. PayPal IPN requires fsockopen/cURL support to update order statuses after payment. Check the %ssystem status%s page for more details.
pt: O sistema Paypal standard envia os clientes para o Paypal para inserir a sua informação de pagamento. O Paypal IPN necessita de suporte fsockopen/cURL para atualizar o estado das encomendas após o pagamento. Verifique a página de %sestado do sistema%s para mais detalhes.

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
pt: O PayPal utiliza esta forma de comunicação quando envia de volta notificações de transações.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
pt: PayPal verifica os endereços portanto esta configuração pode causar erros (recomendamos manter desabilitado).

en: Payment %s via IPN.
pt: Pagamento %s via IPN.

en: Payment Action
pt: Acção de Pagamento

en: Payment Gateway
pt: Gateway de Pagamento

en: Payment Gateways
pt: Gateways de pagamento

en: Payment Method:
pt: Método de Pagamento:

en: Payment Mode
pt: Método de Pagamento

en: Payment for order #%s refunded/reversed
pt: Pagamento para a encomenda #%s reembolsado/revertido

en: Payment for order #%s reversed
pt: Pagamento para a encomenda #%s revertido

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
pt: cURL pode ser utilizado por gateways de pagamento para comunicar com servidores remotos de forma a autorizar pagamentos, outros plugins poderão também utilizá-lo para comunicar com serviços remotos.

en: Payment method ID and title are required
pt: São necessários o ID e Título do Método de Pagamento

en: Payment method added.
pt: Método de pagamento adicionado.

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
pt: Descrição do método de pagamento que o cliente vai ver no checkout.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
pt: Descrição do método de pagamento que o seu cliente verá no website.

en: Payment pending: %s
pt: Pagamento pendente: %s

en: Payment to be made upon delivery.
pt: O pagamento será efetuado no momento da entrega.

en: Payment via %s
pt: Pagamento por %s

en: Payment was declined - please try another card.
pt: O pagamento foi recusado - por favor, tente com outro cartão.

en: Payment was declined - the customer need to try another card.
pt: O pagamento foi recusado - o cliente necessita de tentar com outro cartão.

en: Payment was declined by Simplify Commerce.
pt: Pagamento recusado pela Simplify Commerce.

en: Payments
pt: Pagamentos

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Recebida (pendente de pagamento) <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Recebidas (pendentes de pagamento) <span class="count">(%s)</span>

en: Pennsylvania
pt: Pensilvânia

en: Per Class: Charge shipping for each shipping class individually
pt: Por Classe: cobrar portes de envio por cada classe de envio individualmente

en: Per Order: Charge shipping for the most expensive shipping class
pt: Por Encomenda: cobrar portes de envio a partir da classe de envio mais cara

en: Percentage of cart total
pt: Porcentagem do total do carrinho

en: Perfect
pt: Perfeito

en: Period
pt: Intervalo

en: Permanently deleted %s
pt: %s apagado permanentemente

en: Permanently deleted customer
pt: Cliente permanentemente eliminado

en: Permanently deleted order note
pt: Apagar definitivamente a nota da encomenda

en: Permissions
pt: Permissões

en: Permissions is missing.
pt: Permissões em falta.

en: Perugia
pt: Perúgia

en: Philippine Pesos
pt: Peso Filipino

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Phone
pt: Telefone

en: Piau&iacute;
pt: Piauí

en: Pitcairn
pt: Ilhas Pitcairn

en: Place order
pt: Confirmar encomenda

en: Place the payment gateway in sandbox mode using sandbox API keys (real payments will not be taken).
pt: Colocar a gateway de pagamento no modo de sandbox através de chaves da sandbox da API (não serão efetuados pagamentos reais).

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Plain text template
pt: Modelo em texto simples

en: Please attempt your purchase again or go to your account page.
pt: Por favor, tente realizar a sua compra novamente ou vá para a página da sua conta.

en: Please attempt your purchase again.
pt: Por favor, tente realizar a compra novamente.

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
pt: Por favor, selecione um produto para adicionar ao seu carrinho&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
pt: Por favor, escolha as opções do produto

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
pt: Por favor, selecione a quantidade de itens que você deseja adicionar ao seu carrinho&hellip;

en: Please continue to the checkout and enter your full address to see if there are any available shipping methods.
pt: Por favor, continue para a finalização da compra e introduza a sua morada completa para verificar se existem métodos de envio disponíveis

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
pt: Por favor copie e cole esta informação no seu ticket quando contactar o suporte:

en: Please enter a coupon code.
pt: Por favor insira um código de cupão.

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
pt: Por favor insira um prefixo para os seus números de fatura. Se você usa a sua conta do PayPal para várias lojas assegure-se que este prefixo é único, o PayPal não vai permitir as encomendas com o mesmo número da fatura.

en: Please enter a valid account username.
pt: Por favor insira um nome de conta válido.

en: Please enter a valid order ID
pt: Por favor insira um ID de encomenda válido

en: Please enter a valid order email
pt: Por favor indique um email de encomenda válido

en: Please enter a valid postcode/ZIP.
pt: Por favor insira um Código Postal válido.

en: Please enter an account password.
pt: Por favor insira uma senha de conta.

en: Please enter in a value less than the regular price.
pt: Por favor, insira um valor inferior ao do preço normal.

en: Please enter in country code with two capital letters.
pt: Por favor, insira o código do país com duas letras maiúsculas.

en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
pt: Por favor, insira no formato decimal (%s) sem separadores de milhar.

en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
pt: Por favor, insira no formato monetário decimal (%s) sem separador de milhares e símbolos de moeda.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
pt: Por favor insira o seu endereço de email do PayPal, necessário para receber pagamentos.

en: Please enter your current password.
pt: Insira a sua senha atual.

en: Please enter your password.
pt: Por favor, insira a sua senha.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
pt: Por favor, indique os dados acima para ver os meios de pagamento disponíveis.

en: Please fill in your details to see available shipping methods.
pt: Por favor, preencha os seus dados para visualizar os métodos de envio disponíveis.

en: Please fill out all password fields.
pt: Preencha todos os campos de senha.

en: Please make sure your card details have been entered correctly and that your browser supports JavaScript.
pt: Verifique se os dados do cartão foram inseridos correctamente e que o seu browser suporta JavaScript.

en: Please note: you may still need to add local and product specific tax rates depending on your business location. If in doubt, speak to an accountant.
pt: Atenção: você ainda pode necessitar adicionar taxas de impostos locais e específicas por produto, dependendo da localização do seu negócio. Na dúvida, converse com um contabilista.

en: Please provide a valid email address.
pt: Por favor indique um endereço de email válido.

en: Please rate the product.
pt: Avalie este produto.

en: Please re-enter your password.
pt: Por favor insira novamente a sua senha.

en: Please select a rating
pt: Por favor, selecione uma classificação

en: Please select some items.
pt: Por favor, selecione alguns itens.

en: Please send your cheque to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
pt: Por favor, envie o seu cheque para Nome da Loja, Rua da Loja, Localidade da Loja, Distrito da Loja, Código Postal da Loja.

en: Please use the shipping calculator to see available shipping methods.
pt: Por favor, utilize a calculadora de portes de envio para ver os métodos de envio disponíveis.

en: Please, provide an attribute name and slug.
pt: Por favor, forneça um nome de atributo e slug

en: Poland
pt: Polónia

en: Polish Zloty
pt: Zloty Polaco

en: Popular Product Tags
pt: Etiquetas de Produto Populares

en: Popularity (sales)
pt: Popularidade (vendas)

en: Postcode
pt: Código Postal

en: Postcode / Zip
pt: Código Postal

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) can be used. Ranges for numeric postcodes (e.g. 12345-12350) will be expanded into individual postcodes.
pt: Código Postal para esta regra. Ponto e vírgula separa múltiplos valores. Deixe em branco para aplicar em todas as áreas. "Asteriscos" (*) podem ser usados. Intervalos para Códigos Postais numéricos serão expandidos em Códigos Postais individuais.

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
pt: Artigo etiquetados &ldquo;%s&rdquo;

en: Powered by WooCommerce
pt: Criado com WooCommerce

en: Prefecture
pt: Perfeitura

en: Premium Support
pt: Suporte Premium

en: Preview
pt: Visualizar

en: Preview &#8220;%s&#8221;
pt: Visualizar &#8220;%s&#8221;

en: Price
pt: Preço

en: Price Display Suffix:
pt: Sufixo exibido no preço:

en: Price:
pt: Preço:

en: Prices
pt: Preço normal

en: Prices Entered With Tax
pt: Preços inseridos com imposto

en: Pricing
pt: Preços

en: Prince Edward Island
pt: Ilha do Príncipe Eduardo

en: Priority
pt: Prioridade

en: Private Key
pt: Chave Privada

en: Private note
pt: Nota privada

en: Proceed to Checkout
pt: Efetuar Pagamento

en: Proceed to PayPal
pt: Pagar com PayPal

en: Processing
pt: Processando

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Em Processamento <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Em Processamento <span class="count">(%s)</span>

en: Processing order
pt: A processar encomenda

en: Product
pt: Produto

en: Product % Discount
pt: Desconto do produto %

en: Product Backorder
pt: Produto Pendente

en: Product Categories
pt: Categorias de produtos

en: Product Categories, Tags, Shipping Classes, &amp; Attributes
pt: Categorias de Produto, Etiquetas, Classes de Expedição, &amp; Atributos

en: Product Category
pt: Categoria de Produto

en: Product Created
pt: Produto Criado

en: Product Data
pt: Dados do produto

en: Product Deleted
pt: Produto Apagado

en: Product Description
pt: Descrição do Produto

en: Product Discount
pt: Desconto produto

en: Product Gallery
pt: Galeria de Produtos

en: Product ID or SKU is required
pt: ID do Produto ou REF é obrigatório

en: Product ID provided does not match this line item
pt: O ID do Produto fornecido não coincide com esta linha de item

en: Product ID:
pt: ID do produto:

en: Product IDs
pt: ID do Produto

en: Product Image
pt: Imagem do Produto

en: Product Image Gallery
pt: Galeria de Imegens do Produto

en: Product Images
pt: Imagens de Produto

en: Product Name
pt: Nome do produto

en: Product Ratings
pt: Avaliações do Produto

en: Product SKU must be unique.
pt: REF do produto precisa ser único.

en: Product SKU:
pt: Produto REF:

en: Product Search
pt: Pesquisar Produto

en: Product Settings
pt: Definições de Produto

en: Product Short Description
pt: Breve descrição sobre o produto

en: Product Tag
pt: Etiqueta de Produto

en: Product Tags
pt: Etiquetas do Produto

en: Product Thumbnails
pt: Imagem miniatura do produto

en: Product Transients Cleared
pt: Limpo o cache pouco usado do Produto

en: Product Type
pt: Tipo de produto

en: Product Types
pt: Tipos de produto

en: Product URL
pt: URL do produto

en: Product Updated
pt: Produto Atualizado

en: Product attribute base
pt: Base de atributos de produtos

en: Product categories
pt: Categorias de produto

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
pt: As categorias de produtos da sua loja são organizadas aqui. Para alterar a ordem das categorias no front-end você pode arrastar e largar para os ordenar. Para ver mais categorias clique em "opções de visualização" no topo da página.

en: Product category base
pt: Base da categoria de produtos

en: Product creation failed, could not find original product:
pt: Falha ao tentar criar o produto, não foi possível encontrar o produto original:

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
pt: Rascunho de produto atualizado. <a target="_blank" href="%s">Pré visualizar produto</a>

en: Product is invalid
pt: Produto inválido

en: Product low in stock
pt: Produto com stock baixo

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
pt: O produto não pode estar nesta categoria para que o cupão permaneça válido, ou, para "Descontos de Produtos", produtos nesta categoria não receberão descontos.

en: Product name
pt: Nome do produto

en: Product out of stock
pt: Produto em falta

en: Product permalink base
pt: Base do permalink do produto

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
pt: Produto publicado. <a href="%s">Ver Produto</a>

[ctx: Product quantity input tooltip]
en: Qty
pt: Qtd

en: Product quantity is required
pt: É necessária a quantidade do Produto

en: Product quantity must be a positive float
pt: A quantidade do produto tem de ser um número float positivo

en: Product restored to revision from %s
pt: Produto restaurado para revisão de %s

en: Product saved.
pt: Produto salvo.

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
pt: Produto programado para: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Ver Produto</a>

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
pt: Produto registado. <a target="_blank" href="%s">Pré visualizar produto</a>

en: Product tag base
pt: Base da tag de produtos

en: Product updated.
pt: Produto atualizado.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
pt: Produto atualizado. <a href="%s">Ver Produto</a>

en: Products
pt: Produtos

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
pt: Produtos etiquetados com &ldquo;%s&rdquo;

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
pt: Os produtos que não devem estar no carrinho para utilizar este cupão, ou, para "Descontos do Produto", produtos que não serão descontados.

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
pt: Produtos que precisam estar no carrinho para utilizar este cupão, ou, para "Descontos de produto", os quais são os produtos com desconto.

en: Provided order currency is invalid
pt: A moeda usada na encomenda é inválida

en: Province
pt: Província

en: Public
pt: Público

en: Public Key
pt: Chave Pública

en: Publish Your Product!
pt: Publique o seu produto!

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Purchase Note
pt: Nota da Compra

en: Purchased
pt: Qtd.

en: QRCode
pt: Código QR

en: Qatar
pt: Catar

en: Qty
pt: Qtd

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Quantity: %s
pt: Quantidade: %s

en: Query type
pt: Tipo de Consulta

en: Quick&nbsp;Edit
pt: Edição&nbsp;Rápida

en: Random
pt: Aleatório

en: Rate
pt: Taxa

en: Rate %
pt: % da Taxa

en: Rate (%)
pt: Taxa (%)

en: Rate code
pt: Código da Taxa

en: Rate name
pt: Nome da Taxa

en: Rate&hellip;
pt: Taxa&hellip;

en: Rate&nbsp;%
pt: Taxa&nbsp;%

en: Rated %d out of 5
pt: Avaliado em %d de 5

en: Rated %s out of 5
pt: Avaliação %s de 5

en: Rating
pt: Nota

en: Ratings are required to leave a review
pt: A avaliação é necessária para deixar o seu comentário sobre o produto

en: Ravenna
pt: Ravena

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
pt: Coração Razavi (خراسان رضوی)

en: Re-enter new password
pt: Insira a sua senha novamente

en: Read
pt: Ler

en: Read More
pt: Saiba mais

en: Read More About Storefront
pt: Saber Mais Sobre o Storefront

en: Read all about it
pt: Leia tudo sobre isso

en: Read more
pt: Ler mais

en: Read more about getting started
pt: Ler mais sobre como começar

en: Read/Write
pt: Ler/Escrever

en: Ready!
pt: Pronto!

en: Reason for refund (optional)
pt: Razão para Reembolso (opcional)

en: Receiver Email
pt: Correio Eletrónico do Destinatário

en: Recent Orders
pt: Encomendas recentes

en: Recent Reviews
pt: Avaliações recentes

en: Recently Viewed Products
pt: Produtos Visualizados Recentemente

en: Recipient(s)
pt: Destinatário(s)

en: Recount terms
pt: Recontar termos

en: Redirect only
pt: Apenas redirecionar

en: Redirect to the cart page after successful addition
pt: Redirecionar para a página do carrinho ao adicionar um produto

en: Reduce line item stock
pt: Reduzir stock ao item da linha

en: Reduced Rate%sZero Rate
pt: Taxa Reduzida%sTaxa Zero

en: Refresh stats
pt: Atualizar estatísticas

en: Refreshed stats for %s
pt: Estatísticas atualizadas para %s

en: Refund
pt: Reembolso

[ctx: Refund $amount]
en: Refund %s via %s
pt: Reembolso %s via %s

[ctx: Refund $amount manually]
en: Refund %s manually
pt: Reembolsar manualmente %s

en: Refund &ndash; %s
pt: Reembolso &ndash; %s

en: Refund amount
pt: Montante de Reembolso

en: Refund amount is required
pt: É necessário o montante de reembolso

en: Refund amount must be positive
pt: O montante de reembolso tem de ser de valor positivo

en: Refund failed
pt: Falhou o reembolso

en: Refund was declined.
pt: Reembolso recusado.

en: Refunded
pt: Reembolsada

en: Refunded %s - Refund ID: %s
pt: Reembolsado %s - Id. do Reembolso: %s

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Reembolsado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Reembolsado <span class="count">(%s)</span>

en: Refunded order
pt: Encomenda Reembolsada

en: Refunds
pt: Reembolsos

en: Region
pt: Região

en: Register
pt: Registar nova conta

en: Registered customers will be able to manage their account details and view past orders on this page.
pt: Os clientes registados poderão gerir a sua conta e ver as encomendas efetuadas, nesta página.

en: Registration Options
pt: Opções de Registo

en: Regular Price
pt: Preço normal

en: Regular Price:
pt: Preço normal:

en: Related Products
pt: Produtos Relacionados

en: Remember me
pt: Lembrar-me

en: Remote Get
pt: Get Remoto

en: Remote Post
pt: Post Remoto

en: Remove
pt: Remover

en: Remove All Data
pt: Remover todos os dados

en: Remove filter
pt: Remover filtro

en: Remove image
pt: Remover imagem

en: Remove product image
pt: Remover Imagem do Produto

en: Remove selected account(s)
pt: Remover conta(s) seleccionada(s)

en: Remove selected row(s)
pt: Remover linha(s) selecionada(s)

en: Remove this attribute?
pt: Remover este atributo?

en: Remove this image
pt: Remover esta imagem

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: Remove this item meta?
pt: Remover este item meta?

en: Report a bug
pt: Reportar bug

en: Reports
pt: Relatórios

en: Republic of Ireland
pt: Irlanda

en: Request
pt: Pedido

en: Resend order emails
pt: Reenviar as mensagens de encomenda

en: Reset
pt: Repor

en: Reset Password
pt: Redefinir senha

en: Reset Usage Tracking Settings
pt: Redefinir Ajustes de Rastreamento de Uso

en: Reset capabilities
pt: Restabelecer capacidades

en: Reset password
pt: Redefinir senha

en: Reset usage tracking settings
pt: Redefinir ajustes de rastreamento de uso

en: Response
pt: Resposta

en: Restock refunded items
pt: Repor stock de itens reembolsados

en: Restore
pt: Restaurar

en: Restore this item from the Trash
pt: Restaurar este item do Lixo

en: Restrict shipping to Location(s)
pt: Restringir envio a Localização(ões)

en: Return To Cart
pt: Voltar ao Carrinho

en: Return To Shop
pt: Voltar à Loja

en: Return to homepage
pt: Regressar à página inicial

en: Return to the WordPress Dashboard
pt: Voltar ao Painel do WordPress

en: Returning customer?
pt: Já tem conta no nosso site?

en: Reunion
pt: Reunião

en: Reversal cancelled for order #%s
pt: Reversão cancelada para a encomenda #%s

en: Reviews
pt: Avaliações

en: Reviews (%d)
pt: Avaliações (%d)

en: Revoke
pt: Revocar

en: Revoke API Key
pt: Revogar chave da API

en: Revoke Access
pt: Cancelar acesso

en: Revoke Key
pt: Cancelar Chave

en: Right
pt: Direita

en: Right with space
pt: Direita com espaço

en: Roles successfully reset
pt: Funções redefinidas com sucesso

en: Romania
pt: Roménia

en: Rond&ocirc;nia
pt: Rondônia

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
pt: Arrendondar taxa de imposto sobre o subtotal, ao invés de arrendondar por cada linha.

en: Rounding
pt: Arredondamento

en: Run the Setup Wizard
pt: Iniciar o Assistente de Configuração

en: Run the updater
pt: Fazer a actualização

en: Russia
pt: Rússia

en: Russian Ruble
pt: Rublo Russo

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
pt: S&atilde;o Tom&eacute; e Pr&iacute;ncipe

en: SKU
pt: REF

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
pt: SKU refere-se a uma Únidade de Manutenção de Stock, um identificador único para cada produto distinto e serviços que podem ser adquiridos.

en: SKU:
pt: REF:

en: SUHOSIN Installed
pt: SUHOSIN Instalado

en: Saint Barth&eacute;lemy
pt: São Bartolomeu

en: Saint Helena
pt: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Cristóvão e Neves

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Saint Martin (Dutch part)
pt: São Martinho (Antilhas Holandesas)

en: Saint Martin (French part)
pt: São Martinho

en: Saint Pierre and Miquelon
pt: São Pedro e Miquelão

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Sale
pt: Venda

en: Sale Price
pt: Preço de oferta

en: Sale Price Dates
pt: Datas da oferta

en: Sale Price:
pt: Preço de venda:

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
pt: Data de fim da promoção (no formato YYYY-MM-DD ou deixe em branco)

en: Sale end date:
pt: Data final de venda:

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
pt: Data de início dos saldos (formato YYYY-MM-DD ou deixe em branco)

en: Sale start date:
pt: Data de início da venda:

en: Sale!
pt: Promoção!

en: Sales
pt: Vendas

en: Sales Reports
pt: Relatórios de Vendas

en: Sales amount
pt: Quantidade de vendas

en: Sales by category
pt: Vendas por categoria

en: Sales by date
pt: Vendas por data

en: Sales by product
pt: Vendas por produto

en: Same as parent
pt: Igual ao pai

en: San Marino
pt: São Marinho

en: Sandbox Private Key
pt: Chave Privada da API

en: Sandbox Public Key
pt: Chave Pública da Sandbox

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Save
pt: Guardar

en: Save %s
pt: Gravar %s

en: Save Address
pt: Gravar morada

en: Save Attributes
pt: Guardar Atributos

en: Save Changes
pt: Guardar Alterações

en: Save Webhook
pt: Guardar Webhook

en: Save changes
pt: Guardar alterações

en: Save changes before changing page?
pt: Guardar alterações antes de mudar de página?

en: Save/update the %s
pt: Gravar/actualizar %s

en: Schedule
pt: Programar

en: Search
pt: Pesquisa

en: Search %s
pt: Pesquisa por %s

en: Search Coupons
pt: Procurar cupões

en: Search Key
pt: Procurar Chave

en: Search Orders
pt: Pesquisar encomendas

en: Search Product Categories
pt: Pesquisa de categoria de produtos

en: Search Product Tags
pt: Pesquisar etiqueta de produto

en: Search Products
pt: Procurar produtos

en: Search Results: &ldquo;%s&rdquo;
pt: Resultados da Pesquisa: &ldquo;%s&rdquo;

en: Search Shipping Classes
pt: Procurar Classes de entrega

en: Search Webhooks
pt: Pesquisar Webhooks

en: Search customers
pt: Pesquisar clientes

en: Search for a customer&hellip;
pt: Procure por um cliente&hellip;

en: Search for a downloadable product&hellip;
pt: Pesquise por um produto para download&hellip;

en: Search for a product&hellip;
pt: Procurar um produto&hellip;

en: Search for:
pt: Pesquisar por:

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
pt: Resultados da Pesquisa por &ldquo;%s&rdquo;

en: Secret
pt: Chave Secreta

en: Seems you don't have permission to do this!
pt: Parece que não tem permissão para fazer isso!

en: Select
pt: Selecionar

en: Select All
pt: Selecionar Tudo

en: Select Page
pt: Selecionar Página

en: Select a category
pt: Selecione uma categoria.

en: Select a country&hellip;
pt: Selecione o país

en: Select a page&hellip;
pt: Selecione uma página&hellip;

en: Select a state&hellip;
pt: Selecione o distrito

en: Select all
pt: Selecionar todos

en: Select an option&hellip;
pt: Selecione uma opção

en: Select categories&hellip;
pt: Seleccionar categorias&hellip;

en: Select none
pt: Selecionar nenhum

en: Select options
pt: Ver opções

en: Select shipping methods
pt: Selecione os métodos de envio

en: Select some countries
pt: Seleccione alguns países

en: Select terms
pt: Selecione os termos

en: Select the access type of these keys.
pt: Selecione o tipo de acesso desta chave.

en: Select when the webhook will fire.
pt: Selecione quando o webhook dispara.

en: Selected countries
pt: Países selecionados

en: Selection Priority
pt: Seleção de Prioridade

en: Sell to all countries
pt: Vender para todos os países

en: Sell to specific countries only
pt: Vender apenas para países específicos

en: Selling Location(s)
pt: Localização(ões) de Venda

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
pt: Enviar detalhes de envio para o PayPal em vez dos detalhes de faturação.

en: Separate Product Tags with commas
pt: Separe as etiquetas de produtos com vírgulas

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
pt: Separe os códigos por vírgula. São aceites caracteres genéricos, por exemplo <code>P*</code> valida um código postal do tipo PE30. Também são aceites padrões, por exemplo <code>NG1___</code> valida NG1 1AA mas não NG10 1AA

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Server Environment
pt: Ambiente do Servidor

en: Server Info
pt: Informação do Servidor

en: Services which integrate with the REST API can now use the visual authentication endpoint so a user can log in and grant API permission from a single page before being redirected back.
pt: Serviços que integram com a API REST agora podem utilizar um endpoint de autenticação visual, logo, um utilizador poderá fazer login e garantir a permissão para a API a partir de uma página antes de ser redirecionado de volta.

en: Sessions successfully cleared
pt: Sessões limpas com sucesso

en: Set product image
pt: Definir Imagem do Produto

en: Set regular prices
pt: Configurar preços

en: Set sale prices
pt: Configurar preços de promoção

en: Set scheduled sale dates
pt: Configurar datas de promoção

en: Set the color of the buttons and titles on the modal dialog.
pt: Definir a cor dos botões e títulos em caixas modais.

en: Set this option to make this product part of a grouped product.
pt: Selecione esta opção para fazer com que este produto faça parte de um grupo.

en: Set variation image
pt: Defina a imagem da variação

en: Settings
pt: Configurações

[ctx: Settings group label]
en: Checkout
pt: Pagamento

[ctx: Settings tab label]
en: Checkout
pt: Pagamento

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
pt: Algumas extensões do WooCommerce podem criar ficheiros de log/registo para facilitar a depuração de erros. O diretório deve ter permissão de escrita para que isso aconteça.

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Ship to
pt: Enviar para

en: Ship to a different address?
pt: Enviar para uma morada diferente?

en: Ship to all countries
pt: Enviar para todos os países

en: Ship to all countries you sell to
pt: Enviar para todos os países onde vende

en: Ship to specific countries only
pt: Enviar apenas para países específicos

en: Shipping
pt: Envio

en: Shipping #%d
pt: Envio #%d

en: Shipping &amp; Tax
pt: Envio e Taxas

en: Shipping &amp; Tax Setup
pt: Configuração de Envio e Impostos

en: Shipping Address
pt: Morada de entrega

en: Shipping Calculations
pt: Cálculo de portes de envio

en: Shipping Class
pt: Classe de entrega

en: Shipping Class Costs
pt: Custos da Classe de Envio

en: Shipping Classes
pt: Classes de Envio

en: Shipping Debug Mode
pt: Envios em modo Debug

en: Shipping Destination
pt: Destino da entrega

en: Shipping Details
pt: Detalhes de Envio

en: Shipping Display Mode
pt: Modo de Apresentação de Portes de Envio

en: Shipping Method
pt: Método de entrega

en: Shipping Method Priorities
pt: Prioridades de Métodos de Envio

en: Shipping Methods
pt: Métodos de Envio

en: Shipping Name
pt: Nome do Método de Entrega

en: Shipping Options
pt: Opções de entrega

en: Shipping Settings
pt: Definições de Expedição

en: Shipping Tax Amount
pt: Montante de Imposto dos Portes de Envio

en: Shipping Tax Class:
pt: Taxa de Imposto dos portes de envio:

en: Shipping address
pt: Morada de entrega

en: Shipping amount
pt: Montante de portes de envio

en: Shipping class
pt: Classes de envio

en: Shipping class:
pt: Tipo de envio:

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
pt: Classes de envio são utilizados por certos métodos de envio para agrupar produtos semelhantes.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type. These groups can then be used by certain shipping methods to provide different rates to different products.
pt: Classes de envio podem ser usados ​​para agrupar os produtos do mesmo tipo. Estes grupos podem então ser usados por determinados métodos de envio para fornecer taxas diferentes para diferentes produtos.

en: Shipping costs updated.
pt: O custo de envio foi atualizado.

en: Shipping method ID is required
pt: É necessário o ID do método de Envio

en: Shipping only
pt: Somente transporte

en: Shipping tax class based on cart items
pt: Taxa de imposto dos portes de envio baseado em itens do carrinho

en: Shipping total must be a positive amount
pt: O total de portes de envio tem de ser um montante de valor positivo

en: Shipping via %s
pt: Envio via %s

en: Shipping:
pt: Envio:

en: Shop & Product Pages
pt: Páginas da Loja e Produtos

en: Shop Manager
pt: Gerir loja

en: Shop Page
pt: Página da Loja

en: Shop Page Display
pt: Exibir página da loja

en: Shop base
pt: Loja base

en: Shop base address
pt: Morada base da loja

en: Shop base with category
pt: Loja base com Categoria

en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, please read our documentation. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
pt: Se necessitar de ajuda para compreender, utilizar ou extender o WooCommerce, por favor leia a documentação. Irá encontrar todos os tipos de recursos, incluíndo código de exemplo, tutoriais e muito mais.

en: Show
pt: Mostrar

en: Show "verified owner" label for customer reviews
pt: Exibir "dono do produto" para avaliação de clientes

en: Show all product types
pt: Mostrar todo tipo de produtos

en: Show all types
pt: Mostrar todos os tipos

en: Show as dropdown
pt: Exibir dropdown

en: Show both
pt: Exibir ambos

en: Show categories &amp; subcategories
pt: Mostrar categorias e subcategorias

en: Show hidden products
pt: Exibir produtos ocultos

en: Show hierarchy
pt: Exibir hierarquia

en: Show more details
pt: Ver mais detalhes

en: Show product counts
pt: Mostrar contagem de produtos

en: Show products
pt: Exibir produtos

en: Show subcategories
pt: Exibir subcategorias

en: Showing all %d results
pt: Todos os artigos (%d resultados)

en: Showing reports for:
pt: Apresentando relatórios para:

en: Showing the single result
pt: Apenas um artigo

en: Shows a custom attribute in a widget which lets you narrow down the list of products when viewing product categories.
pt: Mostra um atributo personalizado num widget que permite diminuir a lista de produtos ao visualizar categorias de produtos.

en: Shows a price filter slider in a widget which lets you narrow down the list of shown products when viewing product categories.
pt: Mostra uma barra de filtro de preço num widget que permite diminuir a lista de produtos apresentado as categorias de produtos.

en: Shows active layered nav filters so users can see and deactivate them.
pt: Exibir filtros de navegação activos em camadas para que os utilizadores possam vê-los e desactivá-los.

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Sign up for Simplify Commerce
pt: Registe-se em Simplify Commerce

en: Signups
pt: Registos

en: Simple
pt: Simples

en: Simple Products
pt: Produtos Simples

en: Simple product
pt: Produto simples

en: Simplify Commerce Error: Please enter your public and private keys
pt: Erro Simplify Commerce: Por favor introduza as suas chaves pública e privada.

en: Simplify Commerce Error: Simplify commerce requires PHP 5.3 and above. You are using version %s.
pt: Erro Simplify Commerce: O Simplify necessita da versão de PHP 5.3 ou superior. Você está a usar a versão %s.

en: Simplify Commerce by MasterCard
pt: Simplify Commerce by Mastercard

en: Simplify Commerce is enabled, but the <a href="%s">force SSL option</a> is disabled; your checkout may not be secure! Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate - Simplify Commerce will only work in sandbox mode.
pt: Simplify Commerce esta activo, mas a opção <a href="%s">Forçar finalização segura</a> esta desactivada; o seu checkout pode não estar seguro! Por favor, active a finalização segura com SSL e certifique-se de que o seu servidor tem um certificado SSL válido - Simplify Commerce vai funcionar apenas em modo sandbox.

en: Simplify Commerce is your merchant account and payment gateway all rolled into one. Choose Simplify Commerce as your WooCommerce payment gateway to get access to your money quickly with a powerful, secure payment engine backed by MasterCard.
pt: Simplify Commerce é a sua conta de comerciante e portal de pagamento tudo em um. Escolha Simplify Commerce como o seu método de pagamento no WooCommerce para ter acesso ao seu dinheiro rapidamente com um poderoso motor de pagamento seguro apoiado pela MasterCard.

en: Simplify Transaction Failed (%s)
pt: Transação Simplify falhou (%s)

en: Simplify payment approved (ID: %s, Auth Code: %s)
pt: Pagamento Simplify aprovado (ID: %s, Código de Autenticação: %s)

en: Simplify payment declined
pt: Pagamento Simplify recusado

en: Simplify payment error: %s
pt: Erro no pagamento Simplify: %s

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the <em>Update Totals</em> button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
pt: Dado que o seu navegador não suporta JavaScript ou está desactivado, por favor clique no botão <em>Atualizar</em> antes de finalizar a sua encomenda. Se não o fizer, pode pagar mais do que o valor acima indicado.

en: Singapore
pt: Singapura

en: Single Product Image
pt: Imagem do produto

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
pt: Sistão-Baluchistão (سیستان و بلوچستان)

en: Site URL
pt: URL do site

en: Skip Setup
pt: Ignorar configuração

en: Skip this step
pt: Ignorar este passo

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
pt: Slug "%s" já está em uso. Mude-o, por favor.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
pt: Slug "%s" não é permitido, porque é um termo reservado. Mude-o, por favor.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
pt: Slug "%s" é muito longo (28 caracteres, no máximo). Reduzir, por favor.

en: Sold %s worth in the last %d days
pt: Vendido o total de %s nos últimos %d dias

en: Sold 1 item in the last %d days | Sold %d items in the last %d days
pt[0]: Vendido 1 item nos últimos %d dias
pt[1]: Vendido %d itens nos últimos %d dias

en: Sold Individually
pt: Vender individualmente

en: Sold Individually?
pt: Vender Individualmente?

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
pt: Alguns webservices, como de métodos de envio utilizam SOAP para obter informações de servidores remotos, por exemplo, o cálculo de portes da FedEx exige SOAP para ser instalado.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
pt: Alguém solicitou que a senha fosse alterada para a seguinte conta:

en: Sorry but there is no translation available for your language =/
pt: Desculpe, mas não existe nenhuma tradução disponível para a sua língua =/

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
pt: Lamentamos, ocorreu um problema ao remover este cupão.

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
pt: Desculpe, mas "%s" está em falta no stock. Por favor, edite o seu carrinho de compras e tente novamente. Desculpe-nos por qualquer inconveniente causado.

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
pt: Desculpe, cupão "%s" já foi aplicado e não pode ser usado emconjunto com outros cupões.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pt: Desculpe, parece que não existem métodos de pagamento disponíveis para a sua região. Entre em contato connosco se precisar de ajuda ou quiser negociar outra forma de pagamento.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pt: Desculpe, parece que não existem métodos de pagamento disponíveis para a sua região. Entre em contato connosco se precisar de ajuda ou quiser negociar outra forma de pagamento.

en: Sorry, it seems that there are no payment methods which support adding a new payment method. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
pt: Desculpe, parece que não há métodos de pagamento que suportem a adição de um novo método de pagamento. Por favor contacte-nos se necessita de ajuda ou se deseja alternativas.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
pt: Lamentamos mas parece que o cupão "%s" é inválido. O cupão foi retirado da sua encomenda.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
pt: Lamentamos mas parece que o cupão "%s" não é seu. O cupão foi retirado da sua encomenda.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
pt: Desculpe, nenhum produto encontrado com os termos selecionados. Por favor escolha uma combinação diferente.

en: Sorry, the minimum allowed order total is 0.50 to use this payment method.
pt: Desculpe, o montante mínimo para usar este método de pagamento permitido para o total da encomenda é de 0.50.

en: Sorry, there has been an error.
pt: Desculpe, ocorreu um erro.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the categories: %s.
pt: Desculpe, este cupão não é aplicável às categorias: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the products: %s.
pt: Desculpe, este cupão não é aplicável aos produtos: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
pt: Desculpe, este cupão não é aplicável ao conteúdo do seu carrinho.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
pt: Desculpe, este cupão não é válido para itens de venda.

en: Sorry, this download has expired
pt: Desculpe, este download expirou.

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
pt: Pedimos desculpa, esta encomenda é inválida e não pode ser paga.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
pt: Desculpe, este produto não pode ser comprado.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
pt: Desculpe, este produto não está disponível. Por favor escolha uma combinação diferente.

en: Sorry, we could not find that order ID in our database.
pt: Desculpa, não conseguimos encontrar o ID dessa encomenda na nossa base de dados.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order (%s in stock). Please edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
pt: Lamentamos mas não temos stock suficiente de "%s" para atender à sua encomenda (apenas %s em stock). Por favor altere a quantidade no seu carrinho e tente novamente. Pedimos desculpas por qualquer inconveniente causado.

en: Sorry, we do not have enough "%s" in stock to fulfill your order right now. Please try again in %d minutes or edit your cart and try again. We apologise for any inconvenience caused.
pt: Desculpe, não temos stock de "%s" suficiente para satisfazer a sua encomenda neste momento. Por favor, tente novamente em %d minutos ou edite o seu carrinho e tente outra vez. Pedimos desculpas por qualquer inconveniente causado.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
pt: Lamentamos mas atingiu o limite de downloads para este ficheiro.

en: Sorry, your session has expired.
pt: Desculpe, a sua sessão expirou.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to homepage</a>
pt: Desculpe, a sua sessão expirou. <a href="%s" class="wc-backward">Regresse à página inicial</a>

en: Sort Code
pt: Agência

en: Sort Products
pt: Ordenar Produtos

en: Sort by average rating
pt: Ordenar por média de classificação

en: Sort by most recent
pt: Ordenar por mais recentes

en: Sort by newness
pt: Ordenar por mais novos

en: Sort by popularity
pt: Ordenar por popularidade

en: Sort by price (asc)
pt: Ordenar por preço (ASC)

en: Sort by price (desc)
pt: Ordenar por preço (DESC)

en: Sort by price: high to low
pt: Ordenar por preço: maior para menor

en: Sort by price: low to high
pt: Ordenar por preço: menor para maior

[ctx: Sorting order]
en: Order
pt: Encomenda

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South Australia
pt: Austrália Meridional

en: South Carolina
pt: Carolina do Sul

en: South Cotabato
pt: Cotabato do Sul

en: South Dakota
pt: Dakota do Sul

en: South Georgia/Sandwich Islands
pt: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
pt: Coração do Sul (خراسان جنوبی)

en: South Korea
pt: Coreia do Sul

en: South Sudan
pt: Sudão do Sul

en: Southern Leyte
pt: Leyte Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: Specific Countries
pt: Países Específicos

en: Sri Lanka
pt: Sri Lanca

en: Standard
pt: Padrão

en: Standard Product
pt: Produto Padrão

en: Standard Rates
pt: Taxas Normais

en: Standard will display the credit card fields on your store (SSL required). %1$s Hosted Payments will display a Simplify Commerce modal dialog on your store (if SSL) or will redirect the customer to Simplify Commerce hosted page (if not SSL). %1$s Note: Hosted Payments need a new API Key pair with the hosted payments flag selected. %2$sFor more details check the Simplify Commerce docs%3$s.
pt: Padrão irá apresentar os campos de cartão de crédito na sua loja (é necessário SSL). %1$s Pagamentos Alojados irá apresentar uma janela de diálogo modal do Simplify Commerce (se SSL) ou redirecionará o cliente para uma página do Simplify Commerce (se não SSL). %1$s Nota: Pagamentos Alojados necessitam de um novo par de chaves API com a opção pagamentos alojados selecionada. %2$sPara mais detalhes verifique a documentação do Simplify Commerce%3$s.

en: State
pt: Estado

en: State / County
pt: Distrito

en: State / county
pt: Distrito

en: State Code
pt: Código do Estado

en: State&nbsp;Code
pt: Código do estado

en: State/County
pt: Estado/País

en: State/County or state code
pt: Estado/País ou código do estado

en: Status
pt: Estado

en: Status code: %s
pt: Código de estado: %s

en: Stock Actions
pt: Ações de stock

en: Stock Display Format
pt: Formato de exibição do Stock

en: Stock Keeping Unit
pt: Unidade de manutenção de stock

en: Stock Qty
pt: Quantidade de stock

en: Stock Qty:
pt: Quantidade em stock:

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
pt: Stock disponível. Se este produto contiver variações, o valor será usado para controlar o stock de todas as variações, a menos que você defina o stock no nível da variação.

en: Stock status
pt: Estado do stock

en: Store Locale
pt: Localização da Loja

en: Store Locale Setup
pt: Configurações Regionais da Loja

en: Store Notice
pt: Notificação da loja

en: Store Notice Text
pt: Texto de notificação da loja

en: Storefront is an intuitive &amp; flexible, %sfree%s WordPress theme offering deep integration with WooCommerce and many of the most popular customer-facing extensions.
pt: Storefront é um Tema WordPress  intuitivo & amp; flexível, oferta %sgrates%s ,   e com profunda integração com WooCommerce e muitas das extensões voltadas para os clientes mais populares.

en: Subcategories
pt: Subcategorias

en: Subject
pt: Assunto

en: Subject (downloadable)
pt: Assunto (download)

en: Submit
pt: Enviar

en: Suburb
pt: Subúrbio

en: Sudan
pt: Sudão

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
pt: Suhosin é um sistema de proteção avançada para instalações PHP. Foi projetado para proteger os seus servidores contra uma série de problemas conhecidos em aplicações PHP e contra potenciais vulnerabilidades desconhecidas dentro dessas aplicações ou do próprio núcleo do PHP. Se activado no seu servidor, o Suhosin pode precisar ser configurado para aumentar os seus limites de envio de dados.

en: Support
pt: Suporte

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
pt: Suporta as seguintes variáveis: <code>[qty]</code> = número de itens, <code>[cost]</code> = custo dos itens, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentagem baseada em taxas.

en: Surigao del Norte
pt: Surigao do Norte

en: Surigao del Sur
pt: Surigao do Sul

en: Svalbard and Jan Mayen
pt: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Sweden
pt: Suécia

en: Swedish Krona
pt: Coroa Sueca

en: Swiss Franc
pt: Franco Suíço

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Syria
pt: Síria

en: System Status
pt: Estado do Sistema

en: TEST MODE ENABLED. Use a test card: %s
pt: MODO DE TESTE ACTIVO. Use um cartão de teste: %s

en: Table does not exist
pt: A Tabela não existe

en: Tag: | Tags:
pt[0]: Etiqueta:
pt[1]: Etiquetas:

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Taiwan New Dollars
pt: Novo Dólar Taiwanês

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Take payments via Simplify Commerce - uses simplify.js to create card tokens and the Simplify Commerce SDK. Requires SSL when sandbox is disabled.
pt: Aceite pagamentos através do Simplify Commerce - utiliza simplify.js para criar card tokens e o SDK do Simplify Commerce. Necessita de SSL quando estiver activa a sandbox.

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Tasmania
pt: Tasmânia

en: Tax
pt: Imposto

en: Tax Amount
pt: Montante de Imposto

en: Tax Class
pt: Classe de impostos

en: Tax Name
pt: Nome do Imposto

en: Tax Options
pt: Opções de impostos

en: Tax Rates for the "%s" Class
pt: Taxa de impostos para a categoria "%s"

en: Tax Settings
pt: Definições de Impostos

en: Tax Shipping
pt: Taxa de Envio

en: Tax Status
pt: Situação Fiscal

en: Tax class
pt: Classe de imposto

en: Tax class:
pt: Classe de imposto:

en: Tax rate ID
pt: ID Taxa Imposto

en: Tax rates need to be defined with columns in a specific order (10 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
pt: As taxas de impostos precisam ser definidas com as colunas numa ordem específica (10 colunas).  <a href="%s">Clique aqui para fazer download de um exemplo</a>.

en: Tax rates successfully deleted
pt: As taxas de imposto foram apagadas com sucesso

[ctx: Tax status]
en: None
pt: Nenhum

en: Tax&nbsp;Name
pt: Nome&nbsp;do&nbsp;Imposto

en: Taxable
pt: Tributável

en: Taxes
pt: Impostos

en: Taxes by code
pt: Impostos por código

en: Taxes by date
pt: Impostos por data

en: Taxonomies
pt: Taxonomias

en: Tehran  (تهران)
pt: Teerão  (تهران)

en: Telephone
pt: Telefone

en: Telephone:
pt: Telefone:

en: Template Debug Mode
pt: Modo de Depuração do Template

en: Template file copied to theme.
pt: Ficheiro do template copiado para o tema.

en: Template file deleted from theme.
pt: Ficheiro do template apagado do tema.

en: Teramo
pt: Téramo

en: Term ID
pt: ID do Termo

en: Term counts
pt: Contagem de termos

en: Terms
pt: Termos

en: Terms and Conditions
pt: Termos e Condições

en: Terms successfully recounted
pt: Termos recalculados com sucesso

en: Text
pt: Texto

en: Thai Baht
pt: Baht Tailandês

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Thank you for choosing WooCommerce to power your online store! This quick setup wizard will help you configure the basic settings. <strong>It’s completely optional and shouldn’t take longer than five minutes.</strong>
pt: Obrigado por escolher WooCommerce para a sua loja online! Este assistente rápido de instalação vai ajudá-lo a configurar as definições básicas. <strong>É completamente opcional e não deverá demorar mais que cinco minutos.</strong>

en: Thank you for selling with WooCommerce.
pt: Obrigado por vender com o WooCommerce.

en: Thank you for updating to the latest version!
pt: Obrigado por atualizar para a versão mais recente!

en: Thank you for your order
pt: Obrigado pela sua encomenda

en: Thank you for your order, please click the button below to pay with credit card using Simplify Commerce by MasterCard.
pt: Obrigado pela sua compra, por favor clique no botão abaixo para pagar com cartão de crédito, usando o Simply Commerce da MasterCard.

en: Thank you. Your order has been received.
pt: Obrigado. A sua encomenda foi recebida.

en: Thanks :)
pt: Obrigado :)

en: Thanks for creating an account on %s. Your username is <strong>%s</strong>.
pt: Obrigado por criar uma conta em %s. O seu nome de utilizador é <strong>%s</strong>.

en: Thanks for installing!
pt: Obrigado por instalar!

en: Thanks, all done!
pt: Obrigado, tudo feito!

en: The "publish" order status is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
pt: O estado de encomenda "publicado" não é utilizado desde o WooCommerce 2.2! Deverá usar os novos estados de encomenda do WooCommerce, <a href="%s">ler mais...</a>

en: The %s is not a valid URL
pt: %s não é um URL válido

en: The %sMaxMind GeoLite Database%s will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
pt: %sMaxMind GeoLite Database%s será periodicamente descarregado para o seu diretório wp-content se for utilizada a geolocalização.

en: The API key provided does not have read permissions
pt: A chave da API fornecida não tem permissões de leitura

en: The API key provided does not have write permissions
pt: A chave da API fornecida não tem permissões de escrita

en: The CSV is invalid.
pt: O arquivo CSV é inválido.

en: The JSONP callback function is invalid
pt: A função de callback JSONP é inválida

en: The SKU already exists on another product
pt: Esse SKU já existe noutro produto

en: The Secret Key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to the current API user's consumer secret if not provided.
pt: A chave secreta é usada para gerar um hash do webhook entregue e é fornecida nos cabeçalhos do pedido. Por defeito será utilizada a "consumer secret" da API do utilizador.

en: The URL of your WooCommerce shop's cart (along with the page ID).
pt: O URL da página "Carrinho de Compras" do WooCommerce (com o ID da página).

en: The URL of your WooCommerce shop's checkout (along with the page ID).
pt: O URL da página "Finalizar Encomenda" do WooCommerce (com o ID da página).

en: The URL of your WooCommerce shop's homepage (along with the Page ID).
pt: O URL da página inicial da loja do WooCommerce (com o ID da página).

en: The URL of your WooCommerce shop's “My Account” Page (along with the page ID).
pt: O URL da página "A Minha Conta" do WooCommerce (com o ID da página).

en: The URL of your site's homepage.
pt: A URL da página inicial do seu site.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
pt: Tempo (em segundos) que o seu site pode gastar numa única operação antes do tempo limite (para evitar bloqueios de servidor)

en: The background colour for WooCommerce email templates. Default <code>#f5f5f5</code>.
pt: A cor de fundo para os modelos de email do WooCommerce. Por omissão: <code>#f5f5f5</code>.

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
pt: A base de cores para o template de email. O padrão é <code>#557da1</code>.

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
pt: Esta página base pode também ser usada nos <a href="%s">permalinks de produtos</a>.

en: The callback_url need to be over SSL
pt: O callback_url tem de funcionar em SSL

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
pt: Os itens da sua encomenda anterior foram inseridos no seu carrinho atual.

en: The cart page will be where the customers go to view their cart and begin checkout.
pt: A Página do Carrinho onde os clientes podem visualizar o carrinho e iniciar o checkout.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
pt: As alterações feitas serão perdidas se você sair desta página.

en: The checkout page will be where the customers go to pay for their items.
pt: A página de finalização de compras onde os clientes podem pagar as suas compras.

en: The coupon code already exists
pt: O código de cupão já existe

en: The current language used by WordPress. Default = English
pt: O idioma atualmente utilizado pelo WordPress. Padrão = Inglês

en: The customer cannot be deleted
pt: Cliente não pode ser apagado

en: The decimal separator of displayed prices.
pt: O separador decimal na exibição de preços.

en: The default timezone for your server.
pt: O fuso horário padrão do seu servidor.

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
pt: O ficheiro para download %s não pode ser utilizado, pois não foi encontrado no servidor.

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %s
pt: O ficheiro para download %s não pode ser utilizado, não é um tipo de ficheiro permitido. Tipos de ficheiro permitidos: %s

en: The file does not exist, please try again.
pt: O ficheiro não existe, por favor tente novamente.

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
pt: As seguintes moradas serão utilizadas na página de pagamento como moradas padrão.

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
pt: As opções a seguir afetam como os preços são exibidos no site.

en: The following options affect the sender (email address and name) used in WooCommerce emails.
pt: As opções a seguir afetam o remetente (endereço de email e nome) usado nas mensagens do WooCommerce enviadas por email.

en: The handler for the route is invalid
pt: O manipulador para o caminho é inválido

en: The installed version of the current active theme.
pt: A versão instalada do tema atualmente activo.

en: The installed version of the parent theme.
pt: A versão instalada do tema-pai.

en: The largest filesize that can be contained in one post.
pt: O tamanho máximo de ficheiro que pode ser carregado de uma vez.

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
pt: O tamanho máximo do ficheiro que pode ser carregado para a sua instalação WordPress.

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
pt: A cor de fundo no corpo do email. O padrão é <code>#fdfdfd</code>.

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
pt: A cor do texto no corpo do email. O padrão é <code>#505050</code>

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
pt: A quantidade máxima de memória (RAM) que o seu site pode usar de uma só vez.

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
pt: O número máximo de itens individuais que este cupão pode ser aplicado quando usar descontos em produtos. Deixe em branco para aplicar a todos os itens no carrinho.

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
pt: O número máximo de variáveis que seu servidor pode usar numa única função para evitar sobrecargas

en: The maximum spend for this coupon is %s.
pt: O gasto máximo deste cupão é %s.

en: The minimum spend for this coupon is %s.
pt: O valor mínimo de encomenda para este cupão é %s.

en: The name of the current active theme.
pt: Nome do tema atualmente activo.

en: The name of the parent theme.
pt: O nome do tema-pai.

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
pt: O número de casas decimais visiveis nos preços.

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
pt: As opções disponíveis são &quot;Activo&quot; (a entregar), &quot;Em pausa&quot; (não está a  entregar) ou &quot;Desactivado&quot; (não esta a entregar por causa de falhas na entrega).

en: The order #%d from %s has been cancelled. The order was as follows:
pt: A encomenda #%d de %s foi cancelada. A encomenda era a seguinte:

en: The order note ID provided is not associated with the order
pt: O ID de nota da encomenda fornecido não está associado com a encomenda

en: The order refund ID provided is not associated with the order
pt: O ID da nota de reembolso da encomenda fornecido não está associado com a encomenda

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the Place Order button at the bottom of the page.
pt: Os totais da encomenda foram atualizados. Por favor, confirme a sua encomenda, clicando no botão "Confirmar encomenda" no final da página.

en: The parent theme developers URL.
pt: O URL do autor do tema-pai.

en: The payment gateway used to place this order does not support automatic refunds.
pt: O método de pagamento utilizado para efetuar esta encomenda não suporta reembolsos automáticos.

en: The position of the currency symbol.
pt: A posição do símbolo da moeda.

en: The product variation is invalid
pt: A variação do produto é inválida

en: The root URL of your site.
pt: A URL do root do seu site.

en: The sale will end at the beginning of the set date.
pt: A promoção terminará na data definida.

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
pt: As definições de tamanho desta imagem foram desactivadas porque os seus valores estão a ser substituídos por um filtro.

en: The shop page will display your products.
pt: A página da Loja que mostrará os produtos.

en: The shop_order_status taxonomy is no more in WooCommerce 2.2! You should use the new WooCommerce post_status instead, <a href="%s">read more...</a>
pt: A taxonomia shop_order_status não existe desde o WooCommerce 2.2! Em alternativa deverá utilizar o novo WooCommerce post_status, <a href="%s">ler mais...</a>

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
pt: O texto para aparecer no rodapé dos emails enviados pelo WooCommerce.

en: The theme developers URL.
pt: O URL do autor do tema.

en: The thousand separator of displayed prices.
pt: O separador de milhares na exibição de preços.

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
pt: A versão MySQL instalada no seu servidor de alojamento.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
pt: A versão PHP instalada no seu servidor de alojamento.

en: The version of WooCommerce installed on your site.
pt: A versão do WooCommerce instalada no seu site.

en: The version of WooCommerce that the database is formatted for. This should be the same as your WooCommerce Version.
pt: A versão do WooCommerce presente na sua base de dados. Esta deve ser a mesma versão do seu plugin WooCommerce.

en: The version of WordPress installed on your site.
pt: A versão do WordPress instalada no seu site.

en: Theme
pt: Tema

en: Theme Integration Guide
pt: Guia de Integração do Tema

en: There are %d left
pt: Faltam %d

en: There are currently no logs to view.
pt: Não existem registos para visualizar.

en: There are no notes yet.
pt: Ainda não existem notas.

en: There are no product reviews yet.
pt: Este produto ainda não recebeu opiniões.

en: There are no reviews yet.
pt: Não existem opiniões ainda.

en: There are no shipping methods available. Please double check your address, or contact us if you need any help.
pt: Não há métodos de envio disponíveis. Por favor verifique a sua morada, ou contacte-nos se precisar de ajuda.

en: There are some issues with the items in your cart (shown above). Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
pt: Ocorreu um problema com algum item no seu carrinho (exibido em cima). Por favor, volte para a página de carrinho e resolva estes problemas antes de finalizar a encomenda.

en: There was an error calling %s
pt: Houve um erro chamando %s

en: There was an error calling %s::%s
pt: Houve um erro ao chamar %s::%s

en: These are the attributes that will be pre-selected on the frontend.
pt: Estes são os atributos que serão pré-selecionados no frontend.

en: These costs can optionally be added based on the %sproduct shipping class%s.
pt: Estes custos podem ser adicionados opcionalmente baseando-se na %sclasse de envio de produto%s.

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to access account related functionality.
pt: Estas páginas precisam de ser configuradas para que o WooCommerce saiba onde enviar os utilizadores para as funcionalidades relacionadas com a sua conta.

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
pt: Estas páginas são necessárias para que o WooCommerce saiba onde enviar os clientes para finalizar encomenda.

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
pt: Tarifas adicionais são opções de envio extra com custos adicionais (baseado na taxa fixa).

en: These settings affect the display and dimensions of images in your catalog - the display on the front-end will still be affected by CSS styles. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.
pt: Estas configurações irão afetar a exibição e dimensões das imagens no seu catálogo de produtos. A exibição no front-end ainda poderá ser influenciada por estilos CSS. Depois de alterar estas configurações talvez seja necessário <a href="%s">gerar novamente as suas as miniatures de imagens</a>.

en: These settings control the permalinks used for products. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
pt: Estas configurações controlam os links permanentes dos produtos. Estas configurações só se aplicam quando <strong>não utilizando links permanentes padrão acima</strong>.

en: Third-party
pt: Terceiros

en: This %s cannot be deleted
pt: Este %s não pode ser eliminado

en: This Month
pt: Este Mês

en: This Webhook has no log yet.
pt: Este Webhook ainda não tem registos.

en: This controls how multiple shipping methods are displayed on the frontend.
pt: Controla como os diversos métodos de entrega são exibidos na página.

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
pt: Isto controla como o sock é exibido na página.

en: This controls the default sort order of the catalog.
pt: Isto controla a ordem padrão do catálogo.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
pt: Isto controla a descrição que o utilizador vê durante o checkout.

en: This controls the email subject line. Leave blank to use the default subject: <code>%s</code>.
pt: Isto controla a linha de assunto do email. Deixe em branco para utilizar o assunto padrão: <code>%s</code>.

en: This controls the main heading contained within the email notification. Leave blank to use the default heading: <code>%s</code>.
pt: Isto controla o cabeçalho do conteúdo dentro do email de notificação. Deixe em branco para utilizar o cabeçalho padrão: <code>%s</code>.

en: This controls the position of the currency symbol.
pt: Isto controla a posição do simbolo monetário.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
pt: Isto controla o título que o utilizador vê durante o checkout.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
pt: Isto controla qual a moeda que será utilizada e quais os gateways de pagamento.

en: This controls what is shown on category archives.
pt: Controla o que é exibido nos arquivos de categorias.

en: This controls what is shown on the product archive.
pt: Controla o que será exibido nos arquivos de produtos

en: This controls what unit you will define lengths in.
pt: Isto controla qual unidade de tamanho será utilizada

en: This controls what unit you will define weights in.
pt: Isto controla qual unidade de peso será utilizada

en: This controls which shipping address is used by default.
pt: Isto controla que morada de entrega é utilizada por omissão.

en: This coupon has expired.
pt: Este cupão expirou.

en: This email address is already registered.
pt: Este endereço de email já se encontra registado.

en: This field allows you to set the maximum subtotal allowed when using the coupon.
pt: Este campo permite definir o subtotal máximo permitido para a utilização do cupão.

en: This field allows you to set the minimum subtotal needed to use the coupon.
pt: Este campo permite que você defina o subtotal mínimo necessário para utilizar o cupão.

en: This function should not be called before woocommerce_init.
pt: Esta função não deve ser chamada antes de woocommerce_init.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
pt: Esta é uma loja de demonstração para fins de teste - As compras realizadas não são válidas.

en: This is an order notification sent to customers containing their order details after payment.
pt: Esta é uma notificação de encomenda enviada aos clientes contendo os detalhes da encomenda após pagamento.

en: This is not your download link.
pt: Este não é o seu link de download.

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
pt: Este é o URL ou caminho absoluto para o ficheiro que os clientes terão acesso. Os URL inseridos já devem estar codificados.

en: This is the base location for your business. Tax rates will be based on this country.
pt: Este é o local de base para o seu negócio. Taxas de imposto serão baseadas neste país.

en: This is the name of the download shown to the customer.
pt: Este é o nome do download apresentado ao cliente.

en: This is the shipping and handling total costs for the order.
pt: Estes são os custos totais de envio e manuseio por encomenda.

en: This is the size used by the main image on the product page.
pt: Isto é o tamanho usado pela imagem padrão na página do produto.

en: This is the sum of the "Tax Rows" shipping tax amount within your orders.
pt: Esta é a soma do montante de imposto dos portes de envio nas "Linhas de Imposto" dentro das encomendas.

en: This is the sum of the "Tax Rows" tax amount within your orders.
pt: Esta é a soma do montante de taxas das "Linhas de Imposto" dentro das encomendas.

en: This is the sum of the 'Order Total' field within your orders.
pt: Esta é a soma do campo 'Total das Encomendas' dentro das suas encomendas.

en: This is the sum of the 'Shipping Total' field within your orders.
pt: Esta é a soma dos campos "Portes de Envio" nas suas encomendas.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
pt: Esta é a soma do total de encomendas após qualquer devolução e excluindo envios e taxas.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
pt: Esta é a soma do total de encomendas após qualquer devolução e incluíndo envios e taxas.

en: This is the total discount. Discounts are defined per line item.
pt: Está é o desconto total. Os descontos são definidos individualmente por item.

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
pt: Esta é a soma total de imposto (imposto de portes de envio + imposto do produto).

en: This is where store orders are stored.
pt: Isto é onde as encomendas são armazenadas.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
pt: Isto é onde você pode adicionar novos cupões para os clientes usarem na sua loja.

en: This is where you can add new products to your store.
pt: Aqui você pode adicionar novos produtos para a sua loja.

en: This is your products main body of content. Here you should describe your product in detail.
pt: Este é o texto principal do seu produto. Deverá aqui descrever em detalhe o produto apresentado.

en: This option determines the customers default address (before they input their details).
pt: Esta opção determina a localização dos clientes (antes de digitar seus detalhes).

en: This option determines which address is used to calculate tax.
pt: Esta opção determinda que morada é utilizada para cálculo de impostos.

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
pt: Esta opção é importante, já que afetará como você insere os preços. Alterando isto não atualizará produtos existentes.

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
pt: Esta opção permite limitar em quais países está disponível para vender.

en: This order has been paid for and is no longer editable
pt: Esta encomenda já foi paga e não é possível editá-la.

en: This order note cannot be deleted
pt: Esta nota da encomenda não pode ser apagada

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
pt: O estado desta encomenda é &ldquo;%s&rdquo;&mdash; que não pode ser paga. Por favor, contacte-nos se necessitar de ajuda.

en: This product is currently out of stock and unavailable.
pt: Este produto está fora de stock e indisponível.

en: This product is protected and cannot be purchased.
pt: Este produto está protegido e não pode ser comprado.

en: This section lets you customise the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>. For more advanced control copy <code>woocommerce/templates/emails/</code> to <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.
pt: Esta secção permite personalizar os emails do WooCommerce. <a href="%s" target="_blank">Clique aqui para visualizar o modelo de email</a>. Para controle mais avançado copie <code>woocommerce/templates/emails/</code> para <code>seutema/woocommerce/emails/</code>.

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
pt: Esta seção mostra todos os arquivos que estão substituindo as páginas de template padrão WooCommerce.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
pt: Isto define a página base da sua loja - é o lugar onde o arquivo do produto estará.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
pt: Isto define o simbolo exibido na casa decimal nos preços.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
pt: Isso define o número de casas decimais mostrado nos preços apresentados.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
pt: Isto define o simbolo que separa a casa dos milhares nos preços.

en: This setting does not apply to guest purchases.
pt: Esta definição não se aplica a compras de visitantes sem registo.

en: This size is usually used for the gallery of images on the product page.
pt: Isto é utilizado no tamanho das imagens exibidas na galeria de imagens da página do produto.

en: This size is usually used in product listings
pt: O tamanho é usualmente usado na lista de produtos

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: <code>%s</code>.
pt: Este template foi sobrescrito pelo seu tema e pode ser encontrado em: <code>%s</code>.

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
pt: Este texto será mostrado no botão que liga ao produto externo.

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
pt: Esta ferramenta irá limpar todos os transientes expirados a partir do WordPress.

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
pt: Esta ferramenta irá limpar o cache pouco usado de produtos/loja.

en: This tool will disable shipping rate caching.
pt: Esta ferramenta irá desabilitar o cache de taxa de envio.

en: This tool will disable template overrides for logged-in administrators for debugging purposes.
pt: Esta ferramenta desactiva as revogações do template para administradores com sessão iniciada para fins de depuração.

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
pt: Essa ferramenta irá recontar os termos dos produtos - útil quando são alteradas as configurações de forma que os produtos ficam escondidos do catálogo.

en: This tool will remove all WooCommerce, Product and Order data when using the "Delete" link on the plugins screen.
pt: Esta ferramenta irá excluir o WooCommerce, todos os dados de Produto e Encomendas  ao desinstalar através do painel de plugins.

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
pt: Esta ferramenta irá redefinir os papéis do administrador, dos clientes e do gerente da loja para o padrão. Utilize caso os seus utilizadores não consigam aceder a todas as páginas administrativas do WooCommerce.

en: This variable product has no active variations so cannot be published. Changing status to draft.
pt: Este produto variável não tem variações activas pelo que não pode ser publicado. Alterando o estado para rascunho.

en: This will give "%s" <strong>%s</strong> access which will allow it to:
pt: Isto dará acesso a "%s" <strong>%s</strong> com as seguintes permissões:

en: This will reset your usage tracking settings, causing it to show the opt-in banner again and not sending any data.
pt: Isso irá redefinir as configurações de rastreamento de uso, fazendo com que ele possa mostrar a bandeira opt-in novamente e não enviar nenhum dado.

en: Thousand Separator
pt: Separador de Milhares

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Title
pt: Título

en: To accept payments via PayPal on your store, simply enter your PayPal email address below.
pt: Para aceitar pagamentos pelo PayPal na sua loja basta inserir o e-mail da sua conta do Paypal abaixo.

en: To allow logging, make <code>%s</code> writable or define a custom <code>WC_LOG_DIR</code>.
pt: Para permitir logs/registos, configure permissões de escrita em <code>%s</code> ou defina um diretório personalizado com <code>WC_LOG_DIR</code>.

en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or %2$scancel and return to %1$s%3$s
pt: Para conectar.se a %1$s necessita de iniciar sessão. Inicie a sessão na sua loja abaixo, ou %2$scancele e regresse a %1$s%3$s

en: To edit this order change the status back to "Pending"
pt: Para editar esta encomenda mude o estado de volta para "Pendente"

en: To give more control over which shipping method is selected by default for customers, each method can now be given a numeric priority.
pt: Para ter mais controlo sobre qual método de envio está selecionado por defeito para os seus clientes, poderá agora atribuir uma prioridade numérica a cada método.

en: To improve performance on the frontend, we've introduced new AJAX endpoints which avoid the overhead of making calls to admin-ajax.php for events such as adding products to the cart.
pt: Para melhorar a performance do site, introduzimos um novo endpoint para AJAX que evita a sobrecarga de pedidos para o admin-ajax.php para eventos como adicionar produtos ao carrinho.

en: To override and edit this email template copy <code>%s</code> to your theme folder: <code>%s</code>.
pt: Para sobrescrever e editar este modelo de email, copie <code>%s</code> para a pasta do seu tema: <code>%s</code>.

en: To reset your password, visit the following address:
pt: Para alterar a sua senha, visite o seguinte endereço:

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
pt: Para fazer o acompanhamento da sua encomenda, por favor indique o identificador da encomenda na caixa abaixo e pressione o botão "Acompanhar". Este número ter-lhe-á sido indicado no recibo e na mensagem de confirmação que recebeu.

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
pt: Alternar &quot;Descarregar/Download&quot;

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
pt: Alternar &quot;Habilitado&quot;

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
pt: Alternar &quot;Gerir stock&quot;

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
pt: Alternar &quot;Virtual&quot;

en: Toggle featured
pt: Alternar destaque

en: Tokelau
pt: Toquelau

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Top Earners
pt: Topo de Rendimentos

en: Top Freebies
pt: Top Gratuitos

en: Top Rated Products
pt: Produtos mais vendidos

en: Top Sellers
pt: Mais Vendidos

en: Topic
pt: Topico

en: Torino
pt: Turim

en: Total Sales
pt: Total de Vendas

en: Total Shipping
pt: Total de Portes de Envio

en: Total Tax
pt: Total de Impostos

en: Total available to refund
pt: Total disponível para reembolso

en: Total sales minus shipping and tax.
pt: Total de vendas menos portes de envio e impostos.

en: Totals
pt: Total

en: Town / City
pt: Localidade

en: Town / District
pt: Localidade / Distrito

en: Track
pt: Acompanhar

en: Transaction ID
pt: ID da Transação

en: Translation Upgrade
pt: Atualizar Traduções

en: Translations installed/updated successfully!
pt: Tradução instalada/atualizada com sucesso!

en: Translators
pt: Traduções

en: Trash
pt: Lixo

en: Trinidad and Tobago
pt: Trindade e Tobago

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkey
pt: Turquia

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt: Ilhas Turcas e Caicos

en: Type
pt: Tipo

en: URL where the webhook payload is delivered.
pt: URL onde o webhook será entregue.

en: US Dollars
pt: Dólares Americanos

en: US Minor Outlying Islands
pt: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
pt: Geórgia

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: Ukrainian Hryvnia
pt: Hryvnia ucraniana

en: Unable to accept more than %s items for this request
pt: Não é possível aceder a mais de %s itens neste pedido

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Understanding the Status Report
pt: Entender o Relatório de Estado do Sistema

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
pt: Infelizmente <strong>não enviamos %s</strong>. Insira uma morada de entrega alternativa.

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction.
pt: Infelizmente a sua encomenda não pode ser processada dado que banco/comerciante não aprovou o seu pagamento.

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
pt: Slug/referência única para o atributo, deve ser mais curta do que 28 carateres.

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Arab Emirates Dirham
pt: Dirham Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom (UK)
pt: Reino Unido (UK)

en: United States (US)
pt: Estados Unidos (US)

en: Units in stock
pt: Unidades em stock

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
pt: Encomenda cancelada por falta de pagamento - tempo limite ultrapassado.

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Unsupported request method
pt: Método de autenticação não suportado

en: Up-Sells
pt: Aumenta vendas

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
pt: Aumenta vendas, são produtos que você deseja recomendar durante a visualização de um produto. Por exemplo: Produtos mais rentáveis, com maior qualidade ou mais recomendados.

en: Update
pt: Atualizar

en: Update %s
pt: Atualizar %s

en: Update Cart
pt: Atualizar carrinho

en: Update Product Category
pt: Atualização Categoria de Produto

en: Update Product Tag
pt: Atualizar etiqueta de produto

en: Update Shipping Class
pt: Atualizar Classe de entrega

en: Update Totals
pt: Atualizar total

en: Update Translation
pt: Atualizar Tradução

en: Update country
pt: Atualizar país

en: Update totals
pt: Atualizar

en: Updated at
pt: Atualizado às

en: Upload an image
pt: Carregar Imagem

en: Upload file and import
pt: Fazer upload do arquivo e importar

en: Upload or assign an image to your product here. This image will be shown in your store's catalog.
pt: Envie ou associe uma imagem ao seu produto aqui. Esta imagem irá ser mostrada no catálogo da sua loja.

en: Upload/Add image
pt: Upload/Adicionar imagem

en: Uploaded to this %s
pt: Enviado para este %s

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Usage / Limit
pt: Uso / Limite

en: Usage Limits
pt: Limites de Utilização

en: Usage Restriction
pt: Restrições de Utilização

en: Usage limit per coupon
pt: Limite de utilizações por cupão

en: Usage limit per user
pt: Limite de uso por utilizador

en: Usage tracking settings successfully reset.
pt: Configurações de rastreamento de uso reiniciada com sucesso.

en: Use $args argument as an array instead. Deprecated argument will be removed in WC 2.2.
pt: Utilize os argumentos $args como uma matriz de dados. Argumento obsoleto vai ser removido no WC 2.2.

en: Use as product image
pt: Definir como imagem do produto

en: Use image
pt: Usar imagem

en: Used for variations
pt: Utilizado para variações

en: User
pt: Utilizador

en: User is missing.
pt: Utilizador em falta.

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Username is required.
pt: Nome de utilizador é obrigatório

en: Username or email
pt: Nome de utilizador ou email

en: Username or email address
pt: Nome de utilizador ou email

en: Username: %s
pt: Utilizador: %s

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
pt: Os utilizadores terão que gastar este montante para obter envio grátis (caso esteja activado acima).

en: Uzbekistan
pt: Usbequistão

en: VAT
pt: IVA

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
pt: Erro de validação: o IPN do PayPal respondeu de um endereço de email diferente (%s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
pt: Erro de validação: os montantes no Paypal não correspondem (amt %s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
pt: Erro de validação: As quantidades no PayPal não conferem (total %s)

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
pt: Erro de validação: as moedas no Paypal não correspondem (código %s).

en: Value
pt: Valor

en: Value of the coupon.
pt: Valor do cupão.

en: Value(s)
pt: Valor(es)

en: Variable
pt: Variável

en: Variable is for more complex products such as t-shirts with multiple sizes.
pt: Variações são para produtos complexos, por exemplo, T-shirts com múltiplos tamanhos.

en: Variable product
pt: Produto variável

en: Variation #%s of %s
pt: Variação #%s de %s

en: Variation Description:
pt: Descrição da Variação:

en: Variation ID:
pt: ID de variação:

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
pt: Ordem no menu de variações (determina a posição na lista de variações)

en: Variation price (required)
pt: Preço da variação (obrigatório)

en: Variations
pt: Variações

en: Vatican
pt: Vaticano

en: Venezia
pt: Veneza

en: Version
pt: Versão

en: Version %s
pt: Versão %s

[ctx: Version info]
en: %s is available
pt: %s está disponível

en: Very Poor
pt: Muito ruim

en: Vietnam
pt: Vietname

en: Vietnamese Dong
pt: Dong Vietname

en: View
pt: Visualizar

en: View %s
pt: Ver %s

en: View &#8220;%s&#8221;
pt: Exibir &#8220;%s&#8221;

en: View Cart
pt: Ver Carrinho

en: View Coupon
pt: Visualizar cupões

en: View Coupons
pt: Ver cupões

en: View Education Partners
pt: Ver Parceiros Educacionais

en: View Order
pt: Ver Encomenda

en: View Product
pt: Ver Produto

en: View Tax Rates
pt: Ver taxas de imposto

en: View Webhook
pt: Ver Webhook

en: View Webhooks
pt: Visualizar Webhooks

en: View WooCommerce API Docs
pt: Ver Documentação da API do WooCommerce

en: View WooCommerce Documentation
pt: Ver Documentação do WooCommerce

en: View WooCommerce Settings
pt: Ver Definições do WooCommerce

en: View and manage coupons
pt: Ver e gerir cupões

en: View and manage customers
pt: Ver e gerir clientes

en: View and manage orders and sales reports
pt: Ver e gerir encomendas e relatórios de vendas

en: View and manage products
pt: Ver e gerir produtos

en: View coupons
pt: Ver cupões

en: View customers
pt: Ver clientes

en: View order: %s
pt: Ver encomenda: %s

en: View orders
pt: Ver encomendas

en: View orders and sales reports
pt: Ver encomendas e relatórios de vendas

en: View other orders
pt: Ver outras encomendas

en: View products
pt: Ver produtos

en: View template
pt: Ver template

en: View/Edit
pt: Ver/Editar

en: Virginia
pt: Virgínia

en: Virtual Products
pt: Produtos Virtuais

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
pt: Produtos virtuais são imateriais, portanto, não são enviados.

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Visible on the product page
pt: Visível na página do produto

en: Visit Premium Customer Support Forum
pt: Visite o Fórum de Suporte Premium para Clientes

en: Visit Store
pt: Visitar Loja

en: Visit plugin homepage
pt: Visite a página da extensão

en: Visual API Authentication
pt: Autenticação Visual na API

en: WC Database Version
pt: Versão do banco de dados do WC

en: WC Pages
pt: Páginas do WC

[ctx: WC Pages links in the System Status]
en: Edit %s page
pt: Editar página %s

en: WC Transients
pt: WC Transientes

en: WC Version
pt: Versão do WC

en: WP Debug Mode
pt: Modo WP Debug

en: WP Memory Limit
pt: Limite de Memória do WP

en: WP Version
pt: Versão do WP

en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Want to help make WooCommerce even more awesome? Allow WooThemes to collect non-sensitive diagnostic data and usage information, and get %s discount on your next WooThemes purchase. %sFind out more%s.
pt: Gostaria de ajudar a tornar o WooCommerce ainda melhor? Permita que o WooThemes receba dados não sensíveis para diagnostico e informações de utilização, você ainda pode ganhar %s de desconto na sua próxima compra na WooThemes. %sVeja mais detalhes%s

en: Watch the WC 101 video walkthroughs
pt: Veja as orientações nos vídeos do WC 101

en: We have added our "WooCommerce 101" tutorial videos to the help tabs throughout admin if you need some help understanding how to use WooCommerce. New installs will also see the new setup wizard to help guide through initial setup.
pt: Adicionamos tutoriais em vídeo do "WooCommerce 101" nas guias de ajuda do painel administrativo, caso precise de alguma ajuda para entender o funcionamento do WooCommerce. As novas instalações também mostrarão o novo assistente de instalação para guiá-los durante a configuração inicial.

en: We recommend Storefront, the %sofficial%s WooCommerce theme.
pt: Recomendamos Storefront, o tema % sofficial% s do WooCommerce.

en: We were unable to process your order, please try again.
pt: Não nos foi possível processar a sua encomenda, por favor tente novamente.

en: Webhook Actions
pt: Ações do Webhook

en: Webhook Data
pt: Dados do Webhook

en: Webhook Logs
pt: Registos de Eventos do Webhook

en: Webhook Settings
pt: Definições de Webhook

en: Webhook created on %s
pt: Webhook criado em %s

en: Webhook created successfully.
pt: Webhook criado com sucesso.

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://
pt: O URL de entrega Webhook deve ser um URL válido começando em http:// ou em https://

en: Webhook topic is required and must be valid
pt: O tópico de Webhook é necessário e tem de ser válido

en: Webhook topic must be valid
pt: O tópico de Webhook deve ser válido

en: Webhook updated successfully.
pt: Webhook atualizado com sucesso.

en: Weight
pt: Peso

en: Weight Unit
pt: Unidade de peso

en: Weight in decimal form
pt: Peso na forma decimal

en: Welcome to WooCommerce
pt: Bem-vindo ao WooCommerce

en: Welcome to WooCommerce %s
pt: Bem-vindo ao WooCommerce %s

en: Welcome to the world of WooCommerce!
pt: Bem-vindo ao mundo do WooCommerce!

en: Welcome to {site_title}
pt: Bem-vindo ao {site_title}

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
pt: Azerbaijão Ocidental (آذربایجان غربی)

en: West Coast
pt: Costa Oeste dos Estados Unidos

en: West Virginia
pt: Virgínia Ocidental

en: Western Australia
pt: Austrália Ocidental

en: Western Sahara
pt: Sara Ocidental

en: Western Samoa
pt: Samoa

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
pt: Qual a moeda em que os preços são listados no catálogo e quais a gateways de pagamentos aceites.

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
pt: Qual a taxa que você deseja cobrar para a entrega local, exceptuando a opção de envio grátis. Deixe em branco para desactivar.

en: What is PayPal?
pt: O que é o PayPal?

en: What version of the REST API does your site use?
pt: Qual é a versão da API REST que o site usa?

en: What zip/post codes are available for local delivery?
pt: Que códigos postais estão disponíveis para levantamento no local?

en: What zip/post codes are available for local pickup?
pt: Que códigos postais estão disponíveis para levantamento no local?

en: What's New
pt: O que há de novo

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
pt: Quando aplicar múltiplos cupões, aplica o primeiro cupão sob o valor total e o segundo cupão sobre o valor com desconto, e assim consecutivamente.

en: When editing product variations in the backend, we have added a new, paginated interface to make the process of adding complex product variations both quicker and more reliable.
pt: Quanto edita variações de produtos no painel de administração, adicionamos um novo interface com paginação que torna o processo complexo de adicionar novos variações mais rápido e eficiente.

en: When you are finished editing your product, hit the "Publish" button to publish your product to your store.
pt: Ao concluir a edição do seu produto, pressione o botão "Publicar" para disponibilizar o produto na sua loja.

en: Where is your store based?
pt: Onde está estabelecida a sua loja?

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
pt: Caso tenha ou não activado o WordPress Multisite.

en: Which currency will your store use?
pt: Que moeda utilizará a sua loja?

en: Which unit should be used for product dimensions?
pt: Qual a unidade que deverá ser usada para as dimensões dos produtos?

en: Which unit should be used for product weights?
pt: Qual a unidade que deverá ser usada para o peso dos produtos?

en: Width
pt: Largura

en: Width (%s)
pt: Largura (%s)

en: Will you be charging sales tax?
pt: Vai cobrar taxas de imposto (p.e. IVA)?

en: Will you be shipping products?
pt: Vai enviar produtos físicos?

en: WooCommerce &rsaquo; Setup Wizard
pt: Assistente de Instalação do WooCommerce

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field
pt: API do Woocommerce. Use uma chave de consumidor no campo nome de utilizador e um segredo do consumidor no campo de palavra-passe

en: WooCommerce Add-ons/Extensions
pt: Add-ons / Extensões do WooCommerce

en: WooCommerce Cart
pt: Carrinho do WooCommerce

en: WooCommerce Documentation
pt: Documentação WooCommerce

en: WooCommerce Layered Nav
pt: WooCommerce  Camada de navegação

en: WooCommerce Layered Nav Filters
pt: WooCommerce Filtros de Navegação em Camadas

en: WooCommerce Price Filter
pt: WooCommerce Filtro de preço

en: WooCommerce Product Categories
pt: WooCommerce Categoria de produtos

en: WooCommerce Product Search
pt: WooCommerce Pesquisa de produtos

en: WooCommerce Product Tags
pt: WooCommerce Etiquetas de Produtos

en: WooCommerce Products
pt: WooCommerce Produtos

en: WooCommerce Recent Reviews
pt: WooCommerce Avaliações recentes

en: WooCommerce Recently Viewed
pt: Vistos Recentemente no WooCommerce

en: WooCommerce Settings
pt: Opções WooCommerce

en: WooCommerce Status
pt: WooCommerce Estado

en: WooCommerce Support
pt: Suporte WooCommerce

en: WooCommerce Tax Rates (CSV)
pt: WooCommerce Impostos (CSV)

en: WooCommerce Top Rated Products
pt: WooCommerce Produtos mais avaliados

en: WooCommerce can accept both online and offline payments. %2$sAdditional payment methods%3$s can be installed later and managed from the %1$scheckout settings%3$s screen.
pt: WooCommerce aceita pagamentos online e offline. Podem ser instalados posteriormente %2$sMétodos de pagamentos adicionais%3$s e geridos a partir da página de %1$sconfigurações de pagamentos%3$s.

en: WooCommerce has been kindly translated into several other languages thanks to our translation team. Want to see your name? <a href="%s">Translate WooCommerce</a>.
pt: O WooCommerce foi traduzido para outras línguas graças à nossa fantástica equipa de tradução. Quer ver o seu nome aqui? <a href=\"%s\">Traduza o WooCommerce</a>

en: WooCommerce is available in %s. Would you like to use this translation?
pt: O WooCommerce está disponível em %s. Gostaria de usar esta tradução?

en: WooCommerce is developed and maintained by a worldwide team of passionate individuals and backed by an awesome developer community. Want to see your name? <a href="%s">Contribute to WooCommerce</a>.
pt: O WooCommerce é desenvolvido e mantido por uma equipa mundial de indivíduos apaixonados e suportado por uma maravilhosa comunidade de desenvolvedores. Quer ver o seu nome aqui? <a href=\"%s\">Contribua com o WooCommerce</a>.

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
pt: Os plugins do WooCommerce utilizam este método de comunicação durante a verificação de atualizações.

en: WooThemes Customer Support
pt: Suporte ao cliente do WooThemes

en: WordPress Environment
pt:  Ambiente WordPress

en: WordPress.org Forums
pt: Fóruns do WordPress.org

en: WordPress.org Project
pt: Página no WordPress.org

en: Write
pt: Escrever

en: Y/m/d
pt: d/m/Y

en: Y/m/d g:i:s A
pt: d/m/Y G:i:s

en: Year
pt: Ano

en: Yemen
pt: Iémen

en: Yes
pt: Sim

en: Yes, I will be charging sales tax
pt: Sim, vou cobrar taxas de imposto (p.e. IVA)

en: Yes, I will be shipping physical goods to customers
pt: Sim, vou enviar produtos físicos aos meus clientes.

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
pt: Sim, eu incluirei valores com as taxas de impostos

en: Yes, please import some starter tax rates
pt: Sim, por favor importar as taxas iniciais

en: You are now logged in as <strong>%s</strong>
pt: Está ligado como <strong>%s</strong>

en: You can access your account area to view your orders and change your password here: %s.
pt: Pode aceder à sua área pessoal para consultar as encomendas e alterar a senha aqui: %s.

en: You can edit tax rates later from the %1$stax settings%3$s screen and read more about taxes in %2$sour documentation%3$s.
pt: Você pode editar as taxas de impostos posteriormente a partir da página de %1$sconfigurações de impostos%3$s e saber mais sobre as taxas na %2$snossa documentação%3$s.

en: You can only have 1 %s in your cart.
pt: Você pode ter apenas 1 %s no seu carrinho.

en: You can optionally "tag" your products here. Tags as a method of labeling your products to make them easier for customers to find.
pt: Poderá opcional associar "tags" aos seus produtos aqui. Tags, ou etiquetas, fornecem uma classificação adicional dos seus produtos para facilitar a sua pesquisa aos clientes.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
pt: Você não pode adicionar &quot;%s&quot; ao carrinho porque o produto está sem stock.

en: You cannot add another &quot;%s&quot; to your cart.
pt: Não pode adicionar outro &quot;%s&quot; ao seu carrinho.

en: You cannot add that amount of &quot;%s&quot; to the cart because there is not enough stock (%s remaining).
pt: Você não pode adicionar esta quantidade de &quot;%s&quot; porque a quantidade em stock não é suficiente (restante %s).

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %s in stock and you already have %s in your cart.
pt: Não pode adicionar essa quantidade ao carrinho &mdash; apenas temos %s em stock e já tem %s no seu carrinho.

en: You cannot add the same tax rate twice!
pt: Não pode adicionar a mesma taxa de imposto duas vezes!

en: You do not have permission to create coupons
pt: Não tem permissão para criar cupões

en: You do not have permission to create order notes
pt: Não tem permissões para criar notas

en: You do not have permission to create order refunds
pt: Não tem permissão para criar nota de reembolso da encomenda

en: You do not have permission to create orders
pt: Não tem permissão para criar encomendas

en: You do not have permission to create product attributes
pt: Não tem permissões para criar atributos de produto

en: You do not have permission to create products
pt: Não tem permissão para criar produtos

en: You do not have permission to create this customer
pt: Você não tem permissão para criar este cliente

en: You do not have permission to create webhooks
pt: Não tem permissão para criar webhooks

en: You do not have permission to delete product attributes
pt: Não tem permissões para liminar atributos de produto

en: You do not have permission to delete this %s
pt: Não tem permissões para apagar este %s

en: You do not have permission to delete this customer
pt: Não tem permissões para apagar este cliente

en: You do not have permission to edit product attributes
pt: Não tem permissão para editar atributos de produto

en: You do not have permission to edit this %s
pt: Não tem permissões para editar este %s

en: You do not have permission to edit this customer
pt: Não tem permissões para editar este cliente

en: You do not have permission to read product attributes
pt: Não tem permissão para visualizar os atributos do produto

en: You do not have permission to read product categories
pt: Não tem permissão para ler as categorias de produtos

en: You do not have permission to read the coupons count
pt: Não tem permissões para ler a contagem de cupões

en: You do not have permission to read the customers count
pt: Não tem permissões para ler a contagem do cliente

en: You do not have permission to read the orders count
pt: Não tem permissões para ler a contagem de encomendas

en: You do not have permission to read the products count
pt: Não tem permissões para ler a contagem de produtos

en: You do not have permission to read the webhooks count
pt: Não tem permissão para ler a contagem de webhooks

en: You do not have permission to read this %s
pt: Não tem permissões para ler este %s

en: You do not have permission to read this customer
pt: Não tem permissões para ler este cliente

en: You do not have permission to read this report
pt: Não tem permissões para ler este relatório

en: You do not have permissions to access this page!
pt: Não tem permissões para aceder a esta página!

en: You don't have permissions to create Webhooks!
pt: Você não tem permissões para criar Webhooks!

en: You don't have permissions to delete Webhooks!
pt: Você não tem permissões para apagar o Webhooks!

en: You don't have permissions to edit Webhooks!
pt: Você não tem permissões para editar Webhooks!

en: You have not set up this type of address yet.
pt: Ainda não configurou este tipo de morada.

en: You have received an order from %s.
pt: Recebeu uma encomenda de %s.

en: You have received an order from %s. The order is as follows:
pt: Recebeu uma encomenda de %s. A encomenda é a seguinte:

en: You may also like&hellip;
pt: Também pode gostar&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
pt: Você pode estar interessado em&hellip;

en: You must accept our Terms &amp; Conditions.
pt: Deve aceitar os Termos e Condições.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a review.
pt: Necessita de <a href="%s">iniciar sessão</a> para publicar um comentário.

en: You must be logged in to checkout.
pt: Você precisa estar logado para poder finalizar a compra.

en: You must be logged in to download files.
pt: Tem de estar autenticado para fazer download dos ficheiros.

en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
pt: Você precisará de fazer manualmente um reembolso através do seu método de pagamento depois de utilizar isto.

en: Your Rating
pt: A sua avaliação

en: Your Review
pt: <p>A sua avaliação sobre o produto</p>

en: Your Store is Ready!
pt: A sua Loja está Pronta!

en: Your account on {site_title}
pt: A sua conta no {site_title}

en: Your cart is currently empty.
pt: O seu carrinho está vazio.

en: Your changes have been saved.
pt: As suas alterações foram gravadas.

en: Your comment is awaiting approval
pt: O seu comentário aguarda aprovação

en: Your current password is incorrect.
pt: A sua senha atual é incorreta.

en: Your details
pt: Os seus detalhes

en: Your most used product tags in cloud format.
pt: As etiquetas mais utilizadas são exibidas em forma de nuvem.

en: Your order
pt: A sua encomenda

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
pt: A sua encomenda não pode ser cancelada. Por favor, contacte-nos se necessitar de ajuda.

en: Your order has been fully refunded
pt: A sua encomenda foi totalmente reembolsada

en: Your order has been partially refunded
pt: A sua encomenda foi reembolsada parcialmente

en: Your order has been received and is now being processed. Your order details are shown below for your reference:
pt: A sua encomenda foi recebida. Os detalhes da encomenda são exibidos em baixo para sua referência:

en: Your order is complete
pt: A sua encomenda está concluída

en: Your order is complete - download your files
pt: A sua encomenda está concluída - faça download dos seus ficheiros

en: Your order was cancelled.
pt: A sua encomenda foi cancelada

en: Your password has been automatically generated: <strong>%s</strong>
pt: A sua senha foi gerada automaticamente: <strong>%s</strong>

en: Your password has been reset.
pt: A sua senha foi alterada.

en: Your password is <strong>%s</strong>.
pt: A sua senha é <strong>%s</strong>.

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
pt: O produto tem variações! Antes de alterar o tipo de produto, é uma boa ideia apagar as variações para prevenir errors nos registos de stock.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
pt: O seu servidor não tem fsockopen e cURL activos. A IPN do PayPal e outros scripts que comunicam com outros servidores não funcionarão. Contate o seu fornecedor de alojamento.

en: Your server does not have the <a href="%s">DOMDocument</a> class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
pt: O seu servidor não possui a class <a href="%s">DOMDocument</a> activada - Os e-mails HTML/Multipart e algumas extensões não irão funcionar sem DOMDocument.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
pt: O seu servidor não possui a classe <a href="%s">SOAP Client</a> habilitada - algumas extensões de pagamento que utilizam essa classe podem não funcionar como esperado.

en: Your server does not support the <a href="%s">gzopen</a> function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind. The API fallback will be used instead for geolocation.
pt: O seu servidor não tem suporte para a função <a href="%s">gzopen</a> - Isto é necessário para utilizar a base de dados GeoIP da MaxMind. Em alternativa, será utilizada uma API de geolocalização.

en: Your settings have been saved.
pt: As suas configurações foram guardadas.

en: Your store needs a few essential %spages%s. The following will be created automatically (if they do not already exist):
pt: A sua loja necessita de algumas %spáginas%s essenciais. De seguinda serão criadas automaticamente (se não existirem):

en: Your {site_title} order from {order_date}
pt: A sua encomenda de {order_date} do {site_title}

en: Your {site_title} order from {order_date} has been partially refunded
pt: A sua encomenda no site {site_title} de {order_date} foi parcialmente reembolsada

en: Your {site_title} order from {order_date} has been refunded
pt: A sua encomenda no site {site_title} de {order_date} foi reembolsada

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete
pt: A sua encomenda de {order_date} do {site_title} está finalizada

en: Your {site_title} order from {order_date} is complete - download your files
pt: A sua encomenda de {order_date} do {site_title} está finalizada - descarregue os seus ficheiros

en: Your {site_title} order receipt from {order_date}
pt: Confirmação da encomenda de {order_date} em {site_title}

en: Yukon Territory
pt: Yukon

en: ZIP/Postcode
pt: Código Postal

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zamboanga del Norte
pt: Zamboanga do Norte

en: Zamboanga del Sur
pt: Zamboanga do Sul

en: Zero size file downloaded
pt: Foi descarregado um ficheiro de tamanho zero

en: Zimbabwe
pt: Zimbabué

en: Zip
pt: Código Postal

en: [Remove]
pt: [Remover]

en: [{site_title}] Cancelled order ({order_number})
pt: [{site_title}] Encomenda cancelada ({order_number})

en: [{site_title}] New customer order ({order_number}) - {order_date}
pt: [{site_title}] Nova encomenda de cliente ({order_number}) - {order_date}

en: added on %1$s at %2$s
pt: adicionada em %1$s às %2$s

en: ago
pt: atrás

en: and
pt: e

en: and was completed
pt: e foi concluído

en: based on %s customer rating | based on %s customer ratings
pt[0]: baseado em %s opinião
pt[1]: baseado em %s opiniões

en: by %s
pt: por %s

[ctx: by author]
en: by %s
pt: por %s

[ctx: by comment author]
en: by %1$s
pt: por %1$s

en: customer orders
pt: encomendas dos clientes

[ctx: date and time]
en: %1$s at %2$s
pt: %1$s em %2$s

[ctx: default-slug]
en: product
pt: produto

[ctx: default-slug]
en: shop
pt: loja

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
pt: faturacao

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
pt: envio

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
pt: %qty% resultados disponíveis, use as setas para cima e para baixo para os percorrer.

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
pt: Carregamento falhou

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
pt: Carregar mais resultados&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
pt: Sem correspondências

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
pt: Um resultado está disponível, clique em enter para o seleccionar.

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
pt: Por favor apague %qty% caracteres

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
pt: Por favor, apague 1 caracter

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
pt: Por favor, coloque %qty% ou mais caracteres

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
pt: Por favor, insira 1 ou mais caracteres.

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
pt: Pesquisando&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
pt: Pode apenas seleccionar %qty% itens

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
pt: Pode apenas seleccionar 1 item

en: guest orders
pt: encomendas dos visitantes

en: is a required field.
pt: é um campo obrigatório.

en: is invalid
pt: é inválido

en: is not a valid email address.
pt: não é um endereço de email válido.

en: is not a valid phone number.
pt: não é um número de telefone válido.

en: is not valid. Please enter one of the following:
pt: não é válido. Por favor, indique algum dos seguintes:

en: jS F Y
pt: j F Y

en: key
pt: chave

en: keys
pt: chaves

en: l jS \o\f F Y, h:ia
pt: l j \o\f F Y, H:i

[ctx: label]
en: Search for:
pt: Pesquisar por:

[ctx: min_price]
en: From:
pt: Desde:

en: new users
pt: novos utilizadores

[ctx: number of pages]
en: of
pt: de

en: orders
pt: encomendas

en: out of %s5%s
pt: em %s5%s

en: out of 5
pt: de 5

en: oz
pt: onça

en: pay
pt: pagar

[ctx: placeholder]
en: Apartment, suite, unit etc. (optional)
pt: Apartamento, suite, casa, etc (opcional)

[ctx: placeholder]
en: Apply to all qualifying items in cart
pt: Aplicar a todos os itens elegíveis no carrinho

[ctx: placeholder]
en: Buy product
pt: Comprar produto

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
pt: Desde&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
pt: Notas sobre a sua encomenda (por exemplo, informações especiais sobre a entrega).

[ctx: placeholder]
en: Password
pt: Senha

[ctx: placeholder]
en: Search Products&hellip;
pt: Pesquisar produtos&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Street address
pt: Nome da rua

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
pt: Até&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
pt: Uso ilimitado

[ctx: placeholder]
en: Username
pt: Utilizador

[ctx: placeholder]
en: YYYY-MM-DD
pt: AAAA-MM-DD

en: plus %d other note | plus %d other notes
pt[0]: mais %d outra nota
pt[1]: mais %d outras notas

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: tudo<span class="count">(%s)</span>
pt[1]: All <span class="count">(%s)</span>

en: product
pt: produto

en: required
pt: obrigatório

en: reviewed by
pt: opinião de

[ctx: shop_order post type singular name]
en: Order
pt: Encomenda

[ctx: slug]
en: product
pt: produto

[ctx: slug]
en: product-category
pt: categoria-produto

[ctx: slug]
en: product-tag
pt: produto-etiqueta

[ctx: slug]
en: uncategorized
pt: sem categoria

[ctx: submit button]
en: Search
pt: Pesquisa

en: the
pt: o

en: to
pt: para

en: to the
pt: para o

en: variation added
pt: variação adicionada

en: variations added
pt: variações adicionadas

en: verified owner
pt: proprietário verificado

en: via %s
pt: por %s

en: wp_remote_get() failed. The WooCommerce plugin updater won't work with your server. Contact your hosting provider.
pt: wp_remote_get() falhou. A atualização automática do WooCommerce não funcionará no seu servidor. Entre em contacto com o seu fornecedor de alojamento.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider.
pt: wp_remote_post() falhou. O IPN do PayPal não vai funcionar com o seu servidor. Entre em contacto com o seu fornecedor de alojamento.

en: yd
pt: jarda

en: — No Change —
pt: — Sem alterações —
