Development (4.4.x) - en to pt translation catalogue (1707 entries)

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that username is not allowed.
pt: <strong>ERRO</strong>: Esse nome de utilizador não é permitido.

en: Invalid parameter.
pt: Parâmetro inválido

[ctx: menu location]
note: translators: %s: menu name
en: (Current: %s)
pt: (Actual: %s)

[ctx: menu]
note: translators: %s: menu location slug
en: (Currently set to: %s)
pt: (De momento definido como: %s)

note: translators: %s: Codex URL
en: Read the <a href="%s" target="_blank">bug report</a> page. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.
pt: Leia o <a href="%s" target="_blank">relatório de erros</a>. Algumas orientações nesse relatório poderão ajudá-lo a identificar o que correu mal.

note: translators: %s: Codex URL
en: Please see <a href="%s">Debugging in WordPress</a> for more information.
pt: Por favor veja <a href="%s">Depuração no Wordpress</a>para mais informações.

note: translators: 1: $table_prefix 2: wp-config.php
en: <strong>ERROR</strong>: %1$s in %2$s can only contain numbers, letters, and underscores.
pt: <strong>ERRO</strong>: %1$s no ficheiro %2$s pode conter apenas números, letras e underscores.

en: Changes saved.
pt: Alterações guardadas.

note: translators: %s: Codex URL
en: Need more help? <a href='%s'>We got it</a>.
pt: Precisa de ajuda? <a href='%s'>Nós ajudamos</a>.

note: translators: %s: WP_User->ID
en: Use %s instead.
pt: Use %s em alternativa.

note: translators: %s: get_the_author() translators: %s: get_trackback_url()
en: Use %s instead if you do not want the value echoed.
pt: Use %s em alternativa, se não quer que o valor seja mostrado.

note: translators: %s: wp-config.php
en: There doesn't seem to be a %s file. I need this before we can get started.
pt: Parece que não existe o ficheiro %s. Vamos precisar dele antes de começarmos.

en: Term ID is shared between multiple taxonomies
pt: Os IDs dos termos são partilhados por várias taxonomias

[ctx: genitive]
note: translators: month name, genitive
en: June
pt: Junho

[ctx: genitive]
note: translators: month name, genitive
en: July
pt: Julho

[ctx: genitive]
note: translators: month name, genitive
en: August
pt: Agosto

[ctx: genitive]
note: translators: month name, genitive
en: September
pt: Setembro

[ctx: genitive]
note: translators: month name, genitive
en: October
pt: Outubro

[ctx: genitive]
note: translators: month name, genitive
en: November
pt: Novembro

[ctx: genitive]
note: translators: month name, genitive
en: December
pt: Dezembro

en: Term meta cannot be added to terms that are shared between taxonomies.
pt: Meta do termo não pode ser adicionada aos termos que são partilhados entre taxonomias.

[ctx: genitive]
note: translators: month name, genitive
en: January
pt: Janeiro

[ctx: genitive]
note: translators: month name, genitive
en: February
pt: Fevereiro

[ctx: genitive]
note: translators: month name, genitive
en: March
pt: Março

[ctx: genitive]
note: translators: month name, genitive
en: April
pt: Abril

[ctx: genitive]
note: translators: month name, genitive
en: May
pt: Maio

en: Sharing options
pt: Opções de partilha

en: Medium-Large size image height
pt: Altura da imagem de tamanho médio/grande

en: Medium-Large size image width
pt: Largura de imagem de tamanho médio/grande

note: translators: %s: site link
en: You are currently browsing the %s blog archives.
pt: Está a visualizar o arquivo de %s.

note: translators: 1: site link, 2: archive date
en: You are currently browsing the %1$s blog archives for the day %2$s.
pt: Está a visualizar o arquivo de %1$s do dia %2$s.

note: translators: 1: site link, 2: archive month
en: You are currently browsing the %1$s blog archives for %2$s.
pt: Está a visualizar o arquivo de %1$s de %2$s.

note: translators: 1: site link, 2: archive year
en: You are currently browsing the %1$s blog archives for the year %2$s.
pt: Está a visualizar o arquivo de %1$s do ano %2$s.

note: translators: %s: admin email link
en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact %s.
pt: Este site ainda não foi activado. Se estiver a ter problemas com a activação do seu site, por favor, contacte %s.

note: translators: %s: menu name
en: The menu name %s conflicts with another menu name. Please try another.
pt: O nome do menu %s está em conflito com outro nome de menu. Por favor, tente outro.

note: translators: %s: email address
en: Check your inbox at %s and click the link given.
pt: Verifique a sua caixa de entrada em %s e clique no link fornecido.

note: translators: %s: site address
en: The site you were looking for, %s, does not exist.
pt: O site que está à procura, %s, não existe.

note: translators: %s: a link to the embedded site
en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try visiting %s directly?
pt: Parece que não foi encontrado nada aqui. Talvez tentar visitar %s directamente?

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
pt: Continue a ler %s

en: Oops! That embed can&#8217;t be found.
pt: Oops! Essa incorporação não foi encontrada.

note: translators: %s: the message ID
en: Mission complete. Message %s deleted.
pt: Missão cumprida. A mensagem %s foi eliminada.

en: Posted title:
pt: Título publicado:

en: Site Language:
pt: Idioma do site:

en: Author:
pt: Autor:

en: Are you sure that the database server is not under particularly heavy load?
pt: Tem a certeza que o servidor da base de dados não está sob uma carga intensa?

en: Are you sure that you have typed the correct hostname?
pt: Tem a certeza que indicou o nome correcto do servidor?

en: Are you sure that the database server is running?
pt: Tem a certeza que o servidor da base de dados está a funcionar?

en: Error reconnecting to the database
pt: Erro ao reconectar à base de dados

note: translators: %s: database host
en: This means that we lost contact with the database server at %s. This could mean your host&#8217;s database server is down.
pt: Isto significa que perdemos o contacto com o servidor de base de dados em %s. Isto pode significar que o servidor de base de dados do seu alojamento está em baixo.

note: translators: %s: support forums URL
en: If you&#8217;re unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href="%s">WordPress Support Forums</a>.
pt: Se não tem a certeza do significado destes termos, deveria provavelmente contactar o seu serviço de alojamento. Se precisar de mais ajuda, pode ainda visitar o <a href="%s">fórum de suporte do WordPress</a>.

note: translators: 1: wp-config.php. 2: database host
en: This either means that the username and password information in your %1$s file is incorrect or we can&#8217;t contact the database server at %2$s. This could mean your host&#8217;s database server is down.
pt: Isto pode querer dizer que o nome de utilizador e a senha para a base de dados, que indicou no seu ficheiro %1$s não estão correctos, ou então que não é possível ligar ao servidor de base de dados em %2$s (o que pode indicar que o servidor está em baixo).

en: Are you sure you have the correct username and password?
pt: Tem a certeza que o nome de utilizador e a senha estão correctos?

note: translators: %s: support forums URL
en: If you don&#8217;t know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="%s">WordPress Support Forums</a>.
pt: Se não sabe como configurar uma base de dados, deverá <strong>contactar o seu serviço de alojamento</strong>. Se tudo o resto falhar pode encontrar ajuda no <a href="%s">Fórum de Suporte do WordPress</a>.

en: Can&#8217;t select database
pt: Não foi possível seleccionar a base de dados

note: translators: %s: database name
en: We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the %s database.
pt: Conseguimos ligar ao servidor de base de dados (o que significa que o seu nome de utilizador e a senha estão correctos), mas não conseguimos seleccionar a base de dados %s.

note: translators: 1: database user, 2: database name
en: Does the user %1$s have permission to use the %2$s database?
pt: O utilizador %1$s tem permissões para utilizar a base de dados %2$s?

en: Are you sure it exists?
pt: Tem a certeza que existe?

note: translators: %s: database name
en: On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?
pt: Em alguns sistemas, o nome da sua base de dados usa o seu nome de utilizador como prefixo, portanto será algo como <code>username_%1$s</code>. Poderá ser esse o problema?

en: The tag cloud will not be displayed since there are no taxonomies that support the tag cloud widget.
pt: A nuvem de etiquetas não será apresentada uma vez que não há taxonomias que suportem o widget de nuvem de etiquetas.

note: translators: %s: user name
en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username %s is incorrect.
pt: <strong>ERRO</strong>: A senha que colocou para o utilizador %s está incorrecta.

en: Could not save password reset key to database.
pt: Não foi possível guardar a chave de reposição de senha na base de dados.

en: Nicename may not be longer than 50 characters.
pt: A URL do nome de utilizador não pode exceder 50 caracteres.

en: Tags list
pt: Lista de etiquetas

en: Categories list
pt: Lista de categorias

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username.
pt: <strong>ERRO</strong>: Nome de utilizador inválido.

en: Tags list navigation
pt: Navegação da lista de etiquetas

en: Categories list navigation
pt: Navegação da lista de categorias

note: translators: 1: function name, 2: WordPress version number
en: %1$s (since %2$s; no alternative available)
pt: %1$s (desde %2$s; sem alternativa disponível)

note: translators: 1: function name, 2: WordPress version number, 3: new argument name
en: %1$s (since %2$s; %3$s)
pt: %1$s (desde %2$s; %3$s)

en: Permalink saved
pt: Ligações permanentes guardadas

en: Cookie nonce is invalid
pt: Cookie nonce é inválido

note: translators: %s: shortcode name
en: Invalid shortcode name: %s. Do not use spaces or reserved characters: & / < > [ ]
pt: Nome de shortcode inválido: %s. Não use espaços ou caracteres reservados: & / < > [ ]

en: Invalid shortcode name: Empty name given.
pt: Nome de shortcode inválido: Nome vazio.

note: translators: 1: function name, 2: WordPress version number, 3: new function name
en: %1$s (since %2$s; use %3$s instead)
pt: %1$s (desde %2$s; use %3$s em alternativa)

en: The specified namespace could not be found.
pt: O namespace especificado não pode ser encontrado.

en: You don't have permission to do this.
pt: Não tem permissões para fazer isto.

en: No route was found matching the URL and request method
pt: Não foi encontrado nenhum caminho que corresponda ao URL e método de pedido

en: The handler for the route is invalid
pt: O manipulador para o caminho é inválido

en: JSONP support is disabled on this site.
pt: Suporte JSONP está desactivado neste site.

en: Missing parameter(s): %s
pt: Parâmetros em falta: %s

en: Invalid parameter(s): %s
pt: Parâmetros inválidos: %s

en: The REST API is disabled on this site.
pt: A REST API está desactivada neste site.

note: translators: 1: pre_get_posts 2: WP_Query->is_main_query() 3: is_main_query() 4: link to codex is_main_query() page.
en: In %1$s, use the %2$s method, not the %3$s function. See %4$s.
pt: Em %1$s, use o método %2$s, não a função %3$s. Ver %4$s.

en: The JSONP callback function is invalid.
pt: A função de retorno (callback) JSONP é inválida.

en: Posts list
pt: Lista de artigos

en: Pages list
pt: Lista de páginas

en: Pages list navigation
pt: Navegação da lista de páginas

en: Post Archives
pt: Arquivo de artigos

en: Page Archives
pt: Arquivo de páginas

en: Filter posts list
pt: Filtrar lista de artigos

en: Filter pages list
pt: Filtrar lista de páginas

en: Posts list navigation
pt: Navegação da lista de artigos

en: Sorry, that username is not allowed.
pt: Desculpe, esse nome de utilizador não é permitido.

en: Site names can only contain lowercase letters (a-z) and numbers.
pt: Nomes de sites apenas podem conter letras minúsculas (a-z) e números.

en: Post Type Archive
pt: Arquivo de tipo de conteúdo

[ctx: December abbreviation]
note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Dec
pt: Dez

en: Usernames can only contain lowercase letters (a-z) and numbers.
pt: Nomes de utilizador podem apenas conter letras minúsculas (a-z) e números.

[ctx: August abbreviation]
note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Aug
pt: Ago

[ctx: September abbreviation]
note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Sep
pt: Set

[ctx: October abbreviation]
note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Oct
pt: Out

[ctx: February abbreviation]
note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Feb
pt: Fev

[ctx: April abbreviation]
note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: Apr
pt: Abr

[ctx: May abbreviation]
note: translators: three-letter abbreviation of the month
en: May
pt: Mai

[ctx: Wednesday initial]
note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: W
pt: Q

[ctx: Friday initial]
note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: F
pt: S

[ctx: Thursday initial]
note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: T
pt: Q

[ctx: Sunday initial]
note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: S
pt: D

[ctx: Monday initial]
note: translators: one-letter abbreviation of the weekday
en: M
pt: S

en: Newer comments
pt: Comentários mais recentes

en: Older comments
pt: Comentários mais antigos

en: Posts published on %s
pt: Artigos publicados em %s

en: Copy and paste this code into your site to embed
pt: Copie e cole este código no seu site para incorporar

note: translators: %s: 'document_title_separator' filter name
en: Use the %s filter instead.
pt: Use o filtro %s em alternativa.

en: Close sharing dialog
pt: Fechar a caixa de partilha

en: WordPress Embed
pt: Incorporar WordPress

en: HTML Embed
pt: Incorporar HTML

en: %s <span class="screen-reader-text">Comment</span> | %s <span class="screen-reader-text">Comments</span>
pt[0]: %s <span class="screen-reader-text">Comentário</span>
pt[1]: %s <span class="screen-reader-text">Comentários</span>

en: Open sharing dialog
pt: Abrir a caixa de partilha

en: Copy and paste this URL into your WordPress site to embed
pt: Copie e cole este URL no seu site WordPress para incorporar

en: Embedded WordPress Post
pt: Artigo incorporado de WordPress

en: When in reorder mode, additional controls to reorder widgets will be available in the widgets list above.
pt: No modo de reordenação, estarão disponíveis controlos adicionais estarão disponíveis para reordenar os widgets na lista acima.

en: <a href="%1$s" aria-label="Logged in as %2$s. Edit your profile.">Logged in as %2$s</a>. <a href="%3$s">Log out?</a>
pt: <a href="%1$s" aria-label="Logged in as %2$s. Edit your profile.">Sessão iniciada como %2$s</a>. <a href="%3$s">Terminar sessão?</a>

en: Search installed themes&hellip;
pt: Pesquise temas instalados

[ctx: adjective]
note: translators: comment status
en: Trash
pt: No lixo

en: Sorry, you have used your space allocation.
pt: Desculpe, usou todo o seu espaço disponível.

en: You are not allowed to browse users.
pt: Não tem permissões para pesquisar utilizadores.

en: You are not allowed to moderate or edit this comment.
pt: Não tem autorização para moderar ou editar este comentário.

en: Reorder widgets
pt: Reordenar widgets

en: There are no widget areas currently rendered in the preview. Navigate in the preview to a template that makes use of a widget area in order to access its widgets here.
pt: Não há áreas de widgets apresentadas nesta pré-visualização. Navegue na pré-visualização para um modelo que faça uso de uma área de widgets para poder acedê-los a partir daí.

en: Press return or enter to open this section
pt: Carregue na tecla enter para abrir esta secção

note: translators: %s: document title from the preview
en: Live Preview: %s
pt: Pré-visualização: %s

en: The requested theme does not exist.
pt: O tema solicitado não existe.

en: You must be logged in to complete this action.
pt: Tem de ter a sessão iniciada para completar esta acção.

note: translators: 1: "type => link", 2: "taxonomy => link_category" alternative
en: %1$s is deprecated. Use %2$s instead.
pt: %1$s encontra-se obsoleto. Use %2$s em alternativa.

en: You are not allowed to customize the appearance of this site.
pt: Não está autorizado a personalizar a apresentação deste site.

en: You are not allowed to edit theme options on this site.
pt: Não está autorizado a editar as opções do tema neste site.

note: translators: 1: post type, 2: capability name
en: The post type %1$s is not registered, so it may not be reliable to check the capability "%2$s" against a post of that type.
pt: O tipo de conteúdo %1$s não está registado, por isso pode não ser fiável tentar verificar se um conteúdo desse tipo suporta "%2$s".

en: Clear Results
pt: Limpar resultados

en: The following formatting shortcuts are replaced when pressing Enter. Press Escape or the Undo button to undo.
pt: Os seguintes atalhos de formatação são substituídos quando carregar em Enter. Carregue em Escape ou no botão Desfazer para desfazer essa operação.

note: translators: %s: Title of a section with menu items
en: Toggle section: %s
pt: Mostrar/esconder secção: %s

en: Your new password has not been saved.
pt: A sua nova senha não foi guardada.

note: translators: 1: Title of a menu item, 2: Type of a menu item
en: Edit menu item: %1$s (%2$s)
pt: Editar item do menu: %1$s (%2$s)

en: Toggle section: Custom Links
pt: Mostrar/esconder: Ligações personalizadas

note: translators: 1: Title of a menu item, 2: Type of a menu item
en: Remove Menu Item: %1$s (%2$s)
pt: Remover item do menu: %1$s (%2$s)

en: Hide password
pt: Ocultar senha

en: Show password
pt: Mostrar senha

en: Menu Name
pt: Nome do menu

en: As a browser icon
pt: Como ícone de navegação

en: Preview as a browser icon
pt: Pré-visualizar como um ícone de navegador

en: As an app icon
pt: Como ícone de app

en: Preview as an app icon
pt: Pré-visualizar como ícone de app

en: No items
pt: Não existem itens

en: Menu options
pt: Opções do menu

en: Registration confirmation will be emailed to you.
pt: Será enviado um email com a confirmação do registo.

en: Hide
pt: Esconder

en: Show
pt: Mostrar

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
pt: Não são iguais

[ctx: password strength]
en: Strong
pt: Forte

[ctx: password strength]
en: Weak
pt: Fraca

[ctx: password strength]
en: Very weak
pt: Fraquíssima

en: Hide header image
pt: Esconder imagem de cabeçalho

en: Add new header image
pt: Adicionar nova imagem de cabeçalho

en: Add new image
pt: Adicionar nova imagem

en: Hide image
pt: Esconder imagem

en: Expand Sidebar
pt: Expandir a barra lateral

en: Site Icon
pt: Ícone do site

en: The Site Icon is used as a browser and app icon for your site. Icons must be square, and at least 512px wide and tall.
pt: O ícone do site é usado como ícone de navegador e de app para o teu site. Os ícones tem de ser quadrados e com o mínimo de 512 px de largura e de altura.

en: Site Identity
pt: Identidade do site

note: translators: 1: Title of a menu item, 2: Type of a menu item
en: Add to menu: %1$s (%2$s)
pt: Adicionar ao menu: %1$s (%2$s)

en: When starting a new paragraph with one of these formatting shortcuts followed by a space, the formatting will be applied automatically. Press Backspace or Escape to undo.
pt: Quando começa um novo parágrafo com um destes atalhos de formatação seguido de um espaço, a formatação será aplicada de forma automática. Carregue na tecla de apagar ou Escape para desfazer.

en: Your password reset link has expired. Please request a new link below.
pt: O seu link para alteração da senha expirou. Por favor, repita o pedido abaixo.

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
pt: O seu link para alteração da senha parece ser inválido. Por favor, repita o pedido abaixo.

en: WordPress database error:
pt: Erro da base de dados do WordPress:

en: To set your password, visit the following address:
pt: Para definir a sua senha, visite o seguinte endereço:

en: Username may not be longer than 60 characters.
pt: O nome de utilizador não pode exceder 60 caracteres.

en: The called constructor method for %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
pt: O método construtor chamado para %1$s está <strong>obsoleto</strong> desde a versão %2$s! Use %3$s em alternativa.

[ctx: HTML tag]
en: Preformatted
pt: Pré-formatado

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme.
pt: Os menus podem ser mostrados em localizações definidas pelo tema.

en: Previewing theme
pt: Pré-visualização do tema

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme or in <a href="%s">widget areas</a> by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget.
pt: Os menus podem ser mostrados em localizações definidas pelo seu tema ou em <a href="%s">áreas de widget</a>, adicionando um widget de &#8220;Menu Personalizado&#8221;.

en: Active theme
pt: Tema activo

en: Reorder mode closed
pt: Modo reordenar desligado

en: Reorder mode enabled
pt: Modo reordenar ligado

en: When in reorder mode, additional controls to reorder menu items will be available in the items list above.
pt: No modo reordenar existem controlos adicionais para reordenar os itens de menu na lista de itens acima.

[ctx: Missing menu name.]
en: (unnamed)
pt: (sem nome)

en: Close reorder mode
pt: Desligar o modo reordenar

en: Add or remove menu items
pt: Adicionar ou eliminar itens do menu

en: Reorder menu items
pt: Reordenar itens do menu

note: translators: %s: Name of the directory (build)
en: The %s directory of the develop repository must be used for RTL.
pt: O directório %s do repositório de desenvolvimento deve ser usada para RTL.

en: [%s] Notice of Email Change
pt: [%s] Notificação de alteração de email

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_EMAIL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your email was changed on ###SITENAME###.
    
    If you did not change your email, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
pt: Olá ###USERNAME###,
    
    Este aviso confirma que o seu email em ###SITENAME### foi alterado.
    
    Se não alterou o seu email, por favor contacte o administrador do site através de
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    Este email foi enviado para ###EMAIL###
    
    Atenciosamente,
    A equipa ###SITENAME###
    ###SITEURL###

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_EMAIL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your password was changed on ###SITENAME###.
    
    If you did not change your password, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
pt: Olá ###USERNAME###,
    
    Este aviso confirma que a sua senha de ###SITENAME### foi alterada.
    
    Se não alterou a sua senha, por favor contacte o administrador do site através de
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    Este email foi enviado para ###EMAIL###
    
    Atenciosamente,
    A equipa ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: [%s] Notice of Password Change
pt: [%s] Notificação de alteração de senha

en: Close code tag
pt: Fechar tag de código

en: Close bulleted list tag
pt: Fechar a tag de lista com marcas

en: Close inserted text tag
pt: Fechar a tag de texto inserido

en: Inserted text
pt: Texto inserido

en: No tags
pt: Sem Tags

note: translators: %s: shortcode tag
en: Attempting to parse a shortcode without a valid callback: %s
pt: A tentar analisar um shortcode sem um retorno de chamada (callback) válido: %s

en: Are you sure you want to edit this comment?
    The changes you made will be lost.
pt: De certeza que quer editar este comentário?
    Vai perder as alterações que fez…

note: translators: Error string for a failed update
en: Update Failed: %s
pt: A actualização falhou: %s

en: List item
pt: Item de lista

en: Close list item tag
pt: Fechar tag item de lista

en: Close numbered list tag
pt: Fechar tag lista numerada

en: Close blockquote tag
pt: Fechar tag citação

en: Close bold tag
pt: Fechar tag negrito

en: Close deleted text tag
pt: Fechar tag de texto eliminado

en: Deleted text (strikethrough)
pt: Texto eliminado (riscado)

en: Close italic tag
pt: Fechar tag itálico

[ctx: media]
en: Remove video track
pt: Remover faixa de vídeo

en: Remove featured image
pt: Remover imagem de destaque

en: Remove poster image
pt: Remover imagem de capa

en: Remove audio source
pt: Remover fonte do áudio

en: Remove video source
pt: Remover fonte do vídeo

[ctx: Comma-separated list of replacement words in your language]
en: &#8217;tain&#8217;t,&#8217;twere,&#8217;twas,&#8217;tis,&#8217;twill,&#8217;til,&#8217;bout,&#8217;nuff,&#8217;round,&#8217;cause,&#8217;em
pt: p&#8217;lo,p&#8217;la,p&#8217;los,p&#8217;las,&#8217;tá,&#8217;teve,&#8217;tou,d&#8217;,n&#8217;

[ctx: Comma-separated list of words to texturize in your language]
note: translators: This is a comma-separated list of words that defy the syntax of quotations in normal use, for example...  'We do not have enough words yet' ... is a typical quoted phrase.  But when we write lines of code 'til we have enough of 'em, then we need to insert apostrophes instead of quotes.
en: 'tain't,'twere,'twas,'tis,'twill,'til,'bout,'nuff,'round,'cause,'em
pt: p'lo,p'la,p'los,p'las,'tá,'teve,'tou,d',n'

en: Cmd + letter:
pt: Cmd + letra:

en: Ctrl + letter:
pt: Ctrl + letra:

en: Shift + Alt + letter:
pt: Shift + Alt + letra:

en: Additional shortcuts,
pt: Atalhos adicionais,

en: Ctrl + Alt + letter:
pt: Ctrl + Alt + letra:

en: Default shortcuts,
pt: Atalhos por omissão,

en: Content:
pt: Conteúdo:

en: Inline toolbar (when an image, link or preview is selected)
pt: Ferramentas integradas (quando uma imagem, ligação ou pré-visualização é seleccionada)

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks) on new articles
pt: Permitir notificações de outros sites (pingbacks e trackbacks) em novos artigos

en: Customizing
pt: A personalizar

en: Menu Options
pt: Opções do menu

en: Link Target
pt: Destino do Link

en: Show advanced menu properties
pt: Mostrar menu de propriedades avançadas

en: Add to Menu
pt: Adicionar ao menu

en: Search menu items&hellip;
pt: Procurar itens do menu&hellip;

en: Custom Links
pt: Links diversos

en: The search results will be updated as you type.
pt: Os resultados da pesquisa serão actualizadas à medida que vai escrevendo.

en: Search Menu Items
pt: Procurar itens de menu

en: You can also place menus in widget areas with the Custom Menu widget.
pt: Também pode colocar menus em áreas de widgets com o widget personalizador de menus.

en: This panel is used for managing navigation menus for content you have already published on your site. You can create menus and add items for existing content such as pages, posts, categories, tags, formats, or custom links.
pt: Este painel é utilizado para controlar os menus de navegação para conteúdo que você já publicou no seu site. Você pode criar menus e adicionar itens de conteúdo existente, como páginas, artigos, categorias, marcas, formatos ou links personalizados.

en: Move one level down
pt: Mover para o nível inferior

en: Move one level up
pt: Mover para o nível superior

en: New menu name
pt: Nome do novo menu

en: Add a Menu
pt: Adicionar um menu

en: Menu Locations
pt: Localizações do menu

en: Add Menu Items
pt: Adicionar itens de menu

note: translators: &#9656; is the unicode right-pointing triangle, and %s is the section title in the Customizer
en: Customizing &#9656; %s
pt: A personalizar &#9656; %s

note: translators: 1: item name, 2: item position, 3: parent item name
en: %1$s. Sub item number %2$d under %3$s.
pt: %1$s. Subitem nr. %2$d por baixo de %3$s.

note: translators: 1: item name, 2: item position, 3: total number of items
en: %1$s. Menu item %2$d of %3$d.
pt: %1$s. Item de menu %2$d de %3$d.

note: translators: %s: previous item name
en: Out from under %s
pt: Remover de baixo de %s

note: translators: %s: previous item name
en: Under %s
pt: Debaixo de %s

note: translators: %s: previous item name
en: Move out from under %s
pt: Remover de baixo de %s

note: translators: %s: previous item name
en: Move under %s
pt: Mover para debaixo de %s

en: Move to the top
pt: Mover para o topo

en: Move down one
pt: Mover para baixo

en: Loading more results... please wait.
pt: A carregar mais resultados... aguarde, por favor.

en: Move up one
pt: Mover para cima

en: Number of items found: %d
pt: Número de itens encontrados: %d

en: Additional items found: %d
pt: Itens adicionais encontrados: %d

note: translators: %s: title of menu item in draft status
en: %s (Pending)
pt: %s (Pendente)

en: Menu item moved out of submenu
pt: Item de menu retirado do submenu

en: Menu item moved down
pt: Item do menu movido para nível inferior

en: Menu item moved up
pt: Item do menu movido para nível superior

en: Menu deleted
pt: Menu eliminado

en: Menu created
pt: Menu criado

en: Menu item deleted
pt: Item de menu eliminado

note: translators: %s: title of menu item which is invalid
en: %s (Invalid)
pt: %s (Inválido)

en: Menu item added
pt: Item de menu adicionado

en: Menu item is now a sub-item
pt: Item do menu é agora um subitem

en: Create Menu
pt: Criar menu

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
pt: A descrição será mostrada no menu se o tema actual o suportar.

en: Link Relationship (XFN)
pt: Relação com o link (XFN)

en: CSS Classes
pt: Classes CSS

en: Open link in a new tab
pt: Abrir a ligação num novo separador

en: Title Attribute
pt: Título HTML (title)

en: Navigation Label
pt: Texto a mostrar

en: Automatically add new top-level pages to this menu
pt: Adicionar automaticamente páginas de topo a este menu

en: Menu locations
pt: Localizações de menu

[ctx: Cancel reordering menu items in Customizer]
en: Done
pt: Concluído

[ctx: Reorder menu items in Customizer]
en: Reorder
pt: Reordenar

en: Delete Menu
pt: Eliminar menu

en: Add Items
pt: Adicionar itens

note: translators: 1: error message, 2: line number
en: XML Error: %1$s at line %2$s
pt: Erro XML: %1$s na linha %2$s

en: User Dashboard: %s
pt: Painel de utilizador: %s

note: translators: %s: theme name
en: <span>Active:</span> %s
pt: <span>Activo:</span> %s

en: https://codex.wordpress.org/
pt: https://codex.wordpress.org

note: translators: 1: the id argument, 2: sidebar name, 3: recommended id value
en: No %1$s was set in the arguments array for the "%2$s" sidebar. Defaulting to "%3$s". Manually set the %1$s to "%3$s" to silence this notice and keep existing sidebar content.
pt: Nenhum %1$s foi inicializado na array de argumentos para a barra lateral "%2$s", será usado "%3$s" por omissão. Defina manualmente %1$s em "%3$s" para silenciar esta notificação, mantendo o conteúdo existente da barra lateral.

en: Connection lost or the server is busy. Please try again later.
pt: Conexão perdida ou o servidor está ocupado. Por favor tente mais tarde.

en: Plugin updates may not complete if you navigate away from this page.
pt: Actualizações do plugin podem não ser concluídas, caso saia desta página.

note: translators: Plugin name and version
en: %s update failed
pt: A actualização de %s falhou

note: translators: Plugin name and version
en: %s updated!
pt: %s actualizado!

note: translators: JavaScript accessible string
en: Update canceled.
pt: Actualização cancelada.

note: translators: Plugin name and version
en: Updating %s...
pt: A actualizar %s...

en: Update Failed!
pt: A actualização falhou!

[ctx: theme]
en: Change
pt: Alterar

en: Dismiss this notice.
pt: Descartar este aviso.

note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s response to %2$s | %1$s responses to %2$s
pt[0]: %1$s comentário a %2$s
pt[1]: %1$s comentários a %2$s

en: Your theme supports %s menu. Select which menu appears in each location. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
pt[0]: O seu tema suporta %s menu. Escolha qual o menu que aparece em cada local.
pt[1]: O seu tema suporta %s menus. Escolha qual menu que aparece em cada local.

en: Your theme supports one menu. Select which menu you would like to use.
pt: O seu tema suporta um menu. Escolha o menu que pretende usar.

note: translators: %d: nth image found in a post
en: Suggested image #%d
pt: Imagem sugerida #%d

note: translators: %d: nth embed found in a post
en: Suggested embed #%d
pt: Incorporação sugerida #%d

en: Updating...
pt: A actualizar...

en: Taxonomy names must be between 1 and 32 characters in length.
pt: Nomes de taxonomias devem ter entre 1 e 32 caracteres.

en: Could not split shared term.
pt: Não foi possível dividir o termo partilhado.

en: Site Preview
pt: Pré-visualização do site

en: Updated!
pt: Actualizado!

note: translators: JavaScript accessible string
en: Updating... please wait.
pt: A actualizar... aguarde por favor.

note: translators: JavaScript accessible string
en: Update completed successfully.
pt: Actualização concluída com sucesso.

en: Customizer
pt: Personalizador

note: translators: Do not translate USERNAME, SITE_NAME, BLOG_URL, PASSWORD: those are placeholders.
en: Howdy USERNAME,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
pt: Olá USERNAME,
    
    Parabéns, o seu novo site SITE_NAME foi criado com sucesso:
    BLOG_URL
    
    Pode entrar na conta de administração usando os seguintes dados:
    
    Utilizador: USERNAME
    Senha: PASSWORD
    Entre em: BLOG_URLwp-login.php
    
    Esperamos que goste do seu novo site. Obrigado!
    
    --A equipa @ SITE_NAME

note: translators: Do not translate USERNAME, PASSWORD, LOGINLINK, SITE_NAME: those are placeholders.
en: Howdy USERNAME,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
pt: Olá USERNAME,
    
    Parabéns, a sua nova conta está criada.
    
    Pode entrar usando os seguintes dados:
    Utilizador: USERNAME
    Senha: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Obrigado!
    
    --A equipa @ SITE_NAME

[ctx: revision date format]
note: translators: revision date format, see http:php.net/date
en: F j, Y @ H:i:s
pt: j \d\e F \d\e Y @ H:i:s

en: Drag and drop to reorder media files.
pt: Arraste e largue para reorganizar os ficheiros multimédia.

note: translators: %s: table name
en: <strong>Database tables are missing.</strong> This means that MySQL is not running, WordPress was not installed properly, or someone deleted %s. You really should look at your database now.
pt: <strong>Há tabelas da base de dados em falta.</strong> Isto significa que MySQL não está a funcionar, o WordPress não foi instalado de forma correcta ou alguém eliminou %s. Deve verificar de imediato a sua base de dados.

en: Post type names must be between 1 and 20 characters in length.
pt: Nomes de tipo de artigos devem ter entre 1 e 20 caracteres.

note: translators: 1: comment author, 2: author IP, 3: author domain
en: Author: %1$s (IP: %2$s, %3$s)
pt: Autor: %1$s (IP: %2$s, %3$s)

note: translators: 1: site url, 2: table name, 3: database name
en: <strong>Could not find site %1$s.</strong> Searched for table %2$s in database %3$s. Is that right?
pt: <strong>Não foi possível encontrar o site %1$s.</strong> Procurada a tabela %2$s na base de dados %3$s. Está correcto?

en: Custom Link
pt: Ligação personalizada

note: translators: 1: 'siteurl'/'home' argument, 2: bloginfo() function name, 3: 'url' argument
en: The %1$s option is deprecated for the family of %2$s functions. Use the %3$s option instead.
pt: A opção %1$s está obsoleta para a família de funções %2$s. Em vez dessa, use a opção %3$s.

note: translators: 1: 'text_direction' argument, 2: bloginfo() function name, 3: is_rtl() function name
en: The %1$s option is deprecated for the family of %2$s functions. Use the %3$s function instead.
pt: A opção %1$s está obsoleta para a família de funções %2$s. Em vez dessa, use a função %3$s.

note: translators: %s: post title
en: 1 Comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
pt: 1 comentário<span class="screen-reader-text"> em %s</span>

note: translators: 1: Number of comments 2: post title
en: %1$s Comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s Comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
pt[0]: %1$s Comentário<span class="screen-reader-text"> em %2$s</span>
pt[1]: %1$s Comentários<span class="screen-reader-text"> em %2$s</span>

note: translators: %s: post title
en: Comments Off<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
pt: Comentários fechados<span class="screen-reader-text"> em %s</span>

note: translators: %s: post title
en: No Comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
pt: Sem comentários<span class="screen-reader-text"> em %s</span>

en: Select Year
pt: Seleccione ano

en: Select Day
pt: Seleccione dia

en: Select Week
pt: Seleccione semana

en: Select Post
pt: Seleccione artigo

en: Link Text
pt: Texto a mostrar

en: Live Preview
pt: Pré-visualização

en: Theme Details
pt: Detalhes do tema

[ctx: previous post]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: next post]
en: Next
pt: Seguinte

en: No categories found.
pt: Sem categorias.

en: Distraction-free writing mode
pt: Modo de escrita sem distracções

note: translators: 1: Theme support 2: hook name
en: Theme support for %1$s should be registered before the %2$s hook.
pt: O suporte para %1$s no tema deveria ser registado antes do hook %2$s.

en: Widget moved down
pt: Widget movido para baixo

en: Widget moved up
pt: Widget movido para cima

en: Editor toolbar
pt: Ferramentas do editor

en: Editor menu (when enabled)
pt: Menu do editor (quando activado)

en: Focus shortcuts:
pt: Atalhos em modo focado:

en: Rich Text Area. Press Alt-Shift-H for help
pt: Área de Rich Text. Pressione Alt-Shift-H se precisar de ajuda

en: Elements path
pt: Hierarquia dos elementos

en: To move focus to other buttons use Tab or the arrow keys. To return focus to the editor press Escape or use one of the buttons.
pt: Para mudar o foco para outros botões use a tecla Tab ou as setas. Para mudar o foco para o editor use a tecla Escape ou um dos botões.

note: translators: 1: month, 2: day of month
en: The following values do not describe a valid date: month %1$s, day %2$s.
pt: Os seguintes valores não descrevem uma data válida: mês %1$s, dia %2$s.

note: translators: %s: database access abstraction class, usually wpdb or a class extending wpdb
en: %s must set a database connection for use with escaping.
pt: %s deve definir uma ligação à base de dados para usar com escapes.

en: You need to pass an array of types.
pt: Necessita de passar uma array de tipos.

en: A term with the name provided already exists in this taxonomy.
pt: Um termo com o mesmo nome e url já existe nesta taxonomia.

en: Comment: %s
pt: Comentário: %s

en: You can see all comments on this post here:
pt: Pode ver todos os comentários a este artigo aqui:

en: Edit Selection
pt: Editar selecção

[ctx: noun]
en: Trash
pt: Lixo

en: Newer posts
pt: Artigos mais recentes

en: Older posts
pt: Artigos mais antigos

[ctx: translations]
en: Available
pt: Disponíveis

[ctx: verb]
en: Trash
pt: Mover para o lixo

en: Posts navigation
pt: Navegação de artigos

[ctx: translations]
en: Installed
pt: Instaladas

en: You can see all trackbacks on this post here:
pt: Pode ver todos os trackbacks deste artigo aqui:

en: You can see all pingbacks on this post here:
pt: Pode ver todos os pingbacks deste artigo aqui:

en: Archives: %s
pt: Arquivo: %s

[ctx: post format archive title]
en: Audio
pt: Áudio

[ctx: post format archive title]
en: Videos
pt: Vídeos

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
pt: Galerias

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
pt: Citações

en: Month: %s
pt: Mês: %s

en: Day: %s
pt: Dia: %s

en: Reply to %s
pt: Responder a %s

[ctx: post format archive title]
en: Images
pt: Imagens

en: Year: %s
pt: Ano: %s

en: Author: %s
pt: Autor: %s

en: Tag: %s
pt: Etiqueta: %s

en: Category: %s
pt: Categoria: %s

[ctx: post format archive title]
en: Chats
pt: Conversas

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
pt: Estados

[ctx: post format archive title]
en: Asides
pt: Apartes

en: No alignment
pt: Sem alinhamento

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
pt: j \d\e F, Y

en: Do not pass style tags to wp_add_inline_style().
pt: Não passar tags de style para wp_add_inline_style().

en: Add to Dictionary
pt: Adicionar ao dicionário

note: translators: 1: year, 2: month, 3: day of month
en: The following values do not describe a valid date: year %1$s, month %2$s, day %3$s.
pt: Os seguintes valores não descrevem uma data válida: ano %1$s, mês %2$s, dia %3$s.

note: translators: Date query invalid date message: 1: invalid value, 2: type of value, 3: minimum valid value, 4: maximum valid value
en: Invalid value %1$s for %2$s. Expected value should be between %3$s and %4$s.
pt: Valor inválido %1$s para %2$s. O valor deveria ser entre %3$s e %4$s.

[ctx: vertical table cell alignment]
en: V Align
pt: V Alinh

[ctx: horizontal table cell alignment]
en: H Align
pt: H Alinh

en: Border color
pt: Cor da borda

[ctx: label for custom color]
en: Custom...
pt: Personalizar...

en: No color
pt: Sem cor

en: Color
pt: Cor

en: Custom color
pt: Cor personalizada

en: Select Image
pt: Selecionar imagem

en: Choose File
pt: Escolher ficheiro

en: Change File
pt: Alterar ficheiro

en: No image selected
pt: Nenhuma imagem seleccionada

en: No file selected
pt: Nenhum ficheiro seleccionado

[ctx: add new media]
en: Add New
pt: Adicionar

[ctx: TinyMCE menu]
en: Format
pt: Formato

[ctx: add new on admin bar]
en: Post
pt: Artigo

[ctx: add new on admin bar]
en: Page
pt: Página

[ctx: list style]
en: Default
pt: Por omissão

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to see what&#8217;s new.
pt: <strong>Actualizou o WordPress com sucesso!</strong> Volte a iniciar a sessão para ver o que há de novo.

en: Trash Selected
pt: Mover selecção para o lixo

en: Untrash Selected
pt: Remover selecção do lixo

en: You are about to trash these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Está prestes a mover estes itens para o lixo
    'Cancelar' para parar, 'OK' para mover.

en: Untrash
pt: Remover

en: Press return or enter to open this panel
pt: Prima enter para abrir este painel

en: Bulk Select
pt: Selecção em massa

en: Cancel Selection
pt: Cancelar a selecção

en: Delete Selected
pt: Eliminar seleccionados

[ctx: missing menu item navigation label]
en: (no label)
pt: (sem correspondência)

en: Your browser does not support direct access to the clipboard. Please use keyboard shortcuts or your browser&#8217;s edit menu instead.
pt: O seu navegador não suporta acesso directo à área de transferências. Use os atalhos do teclado ou o menu de edição do seu navegador&#8217;s, por favor.

en: Read more...
pt: Ler mais...

en: Search or use up and down arrow keys to select an item.
pt: Procure ou use as setas para cima ou baixo para seleccionar um item.

en: Edit previous media item
pt: Editar item de media anterior

en: Edit next media item
pt: Editar item de media seguinte

en: File type:
pt: Ficheiro do tipo:

en: File size:
pt: Tamanho do ficheiro:

en: Dimensions:
pt: Dimensões:

en: File name:
pt: Nome do ficheiro:

en: Uploaded By
pt: Carregado por

en: View attachment page
pt: Ver página do anexo

en: Uploaded To
pt: Carregado para

en: Uploaded on:
pt: Carregado em:

en: Edit more details
pt: Editar mais detalhes

en: Filter by date
pt: Filtrar por data

en: All dates
pt: Todas as datas

en: Unattached
pt: Desanexado

en: Filter by type
pt: Filtrar por tipo

en: You are about to permanently delete these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Está a eliminar de forma permanente estes itens.
      'Cancelar' para parar, 'OK' para eliminar.

en: This site is no longer available.
pt: Este site já não está disponível.

en: Bitrate Mode
pt: Modo de bitrate

en: Maximum upload file size: %s.
pt: Tamanho máximo do ficheiro para carregamento: %s.

en: Close media panel
pt: Fechar o painel de media

en: Close uploader
pt: Fechar o carregador

en: List View
pt: Vista de lista

en: Grid View
pt: Vista de grelha

en: Search Media
pt: Procurar media

note: translators: %s is the site/panel title in the Customizer Translators: %s is the site/panel title in the Customizer.
en: You are customizing %s
pt: Está a personalizar %s

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into widgetized areas provided by your theme (commonly called sidebars).
pt: Widgets são secções de conteúdo independentes que podem ser colocados em áreas específicas fornecidas pelo seu tema (chamadas de barras laterais).

en: <strong>ERROR</strong>: The comment could not be saved. Please try again later.
pt: <strong>ERRO</strong>: Este comentário não pode ser guardado. Tente mais tarde, por favor.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header size of <strong>%s &times; %s</strong> pixels.
pt: Embora possa cortar imagens ao seu gosto depois de clicar em <strong>Adicionar nova imagem</strong>, este tema recomenda um cabeçalho de <strong>%s &times; %s</strong> pixeis.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header width of <strong>%s</strong> pixels.
pt: Embora possa cortar imagens ao seu gosto depois de clicar em <strong>Adicionar nova imagem</strong>, o seu tema recomenda um cabeçalho com a largura de <strong>%s</strong> pixeis.

en: While you can crop images to your liking after clicking <strong>Add new image</strong>, your theme recommends a header height of <strong>%s</strong> pixels.
pt: Embora possa cortar imagens ao seu gosto depois de clicar em <strong>Adicionar nova imagem</strong>, o seu tema recomenda um cabeçalho com a altura de <strong>%s</strong> pixeis.

en: (WordPress could not establish a secure connection to WordPress.org. Please contact your server administrator.)
pt: (Não foi possível estabelecer uma conexão segura com WordPress.org. Por favor entre em contacto com o administrador do seu servidor)

en: Shift-click to edit this widget.
pt: Shift-clique para editar este widget.

[ctx: HTML tag]
en: Address
pt: Endereço

en: If you&#8217;re looking to paste rich content from Microsoft Word, try turning this option off. The editor will clean up text pasted from Word automatically.
pt: Se está a tentar colar conteúdo a partir do Microsoft Word, tente desligar esta opção. O editor vai limpar o texto colado do Word de forma automática.

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked due to unexpected output. For help, please see <a href="%1$s">this documentation</a> or try the <a href="%2$s">support forums</a>.
pt: <strong>ERRO</strong>: Os cookies foram bloqueados devido a uma resposta inesperada.. Para obter ajuda, por favor consulte <a href="%1$s">esta documentação</a> ou tente o <a href="%2$s">fórum de suporte</a>.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href="%s">enable cookies</a> to use WordPress.
pt: <strong>ERRO</strong>: Os cookies estão ser bloqueados ou não são suportados pelo seu browser. Deve <a href="%s">activar os cookies</a> para usar o WordPress.

en: Link CSS Class
pt: Classe de CSS do link

en: Show Video List
pt: Mostra lista de vídeo

en: Display Settings
pt: Opções de visualização

en: Edit Original
pt: Editar original

[ctx: table cell alignment attribute]
en: None
pt: Nenhum

en: Font Family
pt: Tipo de letra

en: Font Sizes
pt: Tamanhos

en: Split table cell
pt: Dividir célula

en: Suggested image dimensions:
pt: Tamanho de imagem sugerido:

en: Custom Size
pt: Tamanho personalizado

en: Advanced Options
pt: Opções avançadas

en: Image Title Attribute
pt: Atributo do título da imagem

en: Image CSS Class
pt: Classe de CSS da imagem

en: Artist
pt: Artista

en: Album
pt: Álbum

en: Genre
pt: Género

en: Year
pt: Ano

[ctx: video or audio]
en: Length
pt: Duração

en: There has been an error cropping your image.
pt: Ocorreu um erro ao recortar a sua imagem

en: Edit Audio Playlist
pt: Editar lista de reprodução de áudio

en: &#8592; Cancel Audio Playlist
pt: &#8592; Cancelar lista de reprodução de áudio

en: Insert audio playlist
pt: Inserir lista de reprodução de áudio

en: Update audio playlist
pt: Actualizar lista de reprodução de áudio

en: Add to audio playlist
pt: Adicionar à lista de reprodução de áudio

en: Add to Audio Playlist
pt: Adicionar à lista de reprodução de áudio

[ctx: Move widget]
en: Move
pt: Mover

en: Set image
pt: Definir imagem

[ctx: Cancel reordering widgets in Customizer]
en: Done
pt: Feito

en: Save and preview changes before publishing them.
pt: Guarde e pré-visualize as alterações antes de as publicar.

en: Trash widget by moving it to the inactive widgets sidebar.
pt: Desactive o widget movendo-o para a área de widgets inactivos.

en: Search Widgets
pt: Pesquisar widgets

en: Search widgets&hellip;
pt: Pesquisar widgets&hellip;

[ctx: TinyMCE]
en: Headings
pt: Cabeçalhos

[ctx: Reorder widgets in Customizer]
en: Reorder
pt: Reordenar

[ctx: auto preload]
en: Auto
pt: Automático

en: Move to another area&hellip;
pt: Mover para outra área&hellip;

en: Cropping&hellip;
pt: A recortar&hellip;

en: Tracks (subtitles, captions, descriptions, chapters, or metadata)
pt: Faixas (legendas, subtítulos, descrições, capítulos ou metadados)

[ctx: Name of link anchor (TinyMCE)]
en: Name
pt: Nome

[ctx: TinyMCE]
en: Formats
pt: Formatos

[ctx: TinyMCE menu]
en: Edit
pt: Editar

[ctx: TinyMCE menu]
en: View
pt: Ver

note: translators: word count
en: Words: %s
pt: Palavras: %s

[ctx: editor button]
en: Left to right
pt: Esquerda para a direita

[ctx: editor button]
en: Right to left
pt: Direita para a esquerda

[ctx: editor button]
en: Show blocks
pt: Mostrar blocos

[ctx: find/replace]
en: Find
pt: Encontrar

[ctx: find/replace]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: find/replace]
en: Replace all
pt: Substituir todos

[ctx: list style]
en: Circle
pt: Círculo

[ctx: spellcheck]
en: Ignore all
pt: Ignorar todos

[ctx: table footer]
en: Footer
pt: Rodapé

[ctx: table header]
en: Header
pt: Cabeçalho

[ctx: editor button]
en: Code
pt: Código

[ctx: spellcheck]
en: Ignore
pt: Ignorar

[ctx: find/replace]
en: Replace
pt: Substituir

[ctx: find/replace]
note: translators: previous
en: Prev
pt: Anterior

[ctx: spellcheck]
en: Finish
pt: Terminar

[ctx: find/replace]
en: Whole words
pt: Palavras completas

[ctx: table columns]
en: Cols
pt: Colunas

[ctx: find/replace]
en: Replace with
pt: Substituir por

[ctx: table cell]
en: Cell
pt: Célula

[ctx: table column]
en: Column
pt: Coluna

[ctx: list style]
en: Square
pt: Quadrado

[ctx: TinyMCE menu]
en: Insert
pt: Inserir

[ctx: TinyMCE menu]
en: File
pt: Ficheiro

[ctx: TinyMCE menu]
en: Tools
pt: Ferramentas

[ctx: TinyMCE menu]
en: Table
pt: Tabela

[ctx: list style]
en: Lower Greek
pt: Minúsculas gregas

en: Bulleted list
pt: Lista de marcadores

[ctx: list style]
en: Upper Alpha
pt: Maiúsculas

[ctx: list style]
en: Lower Alpha
pt: Minúsculas

[ctx: list style]
en: Disc
pt: Círculo cheio

[ctx: list style]
en: Upper Roman
pt: Romano maiúsculo

[ctx: list style]
en: Lower Roman
pt: Romano minúsculo

[ctx: HTML elements]
en: Inline
pt: Em linha

[ctx: TinyMCE]
en: Insert template
pt: Inserir modelo

[ctx: TinyMCE]
en: Templates
pt: Modelos

[ctx: table cell scope attribute]
en: Scope
pt: Âmbito

[ctx: TinyMCE]
note: translators: block tags
en: Blocks
pt: Blocos

[ctx: Link anchor (TinyMCE)]
en: Anchor
pt: Âncora

[ctx: Link anchors (TinyMCE)]
en: Anchors
pt: Âncoras

[ctx: table body]
en: Body
pt: Corpo

en: Add alternate sources for maximum HTML5 playback:
pt: Adicione fontes alternativas para máxima compatibilidade com a reprodução em HTML5:

note: translators: used to join items in a list with only 2 items
en: %s and %s
pt: %s e %s

note: translators: used to join last two items in a list with more than 2 times
en: %s, and %s
pt: %s e %s

en: Add Audio Source
pt: Adicionar fonte de áudio

en: Add Subtitles
pt: Adicionar legendas

en: Add Video Source
pt: Adicionar fonte de vídeo

en: Add to Video Playlist
pt: Adicionar à lista de reprodução de vídeo

en: Add to video playlist
pt: Adicionar à lista de reprodução de vídeo

en: Audio Details
pt: Detalhes do áudio

en: Back
pt: Voltar

en: Cancel Edit
pt: Cancelar edição

en: Choose Image
pt: Escolha uma imagem

en: Create Audio Playlist
pt: Criar lista de reprodução de áudio

en: Create a new playlist
pt: Criar nova lista de reprodução

en: Crop Image
pt: Cortar imagem

en: Edit Video Playlist
pt: Editar lista de reprodução de vídeo

en: Image Details
pt: Detalhes da imagem

en: Invalid menu ID.
pt: ID de menu inválido.

en: Playlist Settings
pt: Opções da lista de reprodução

en: Poster Image
pt: Imagem de capa

en: Replace Audio
pt: Substituir áudio

en: Replace Image
pt: Substituir imagem

[ctx: Search widget]
en: Search
pt: Procurar

en: Select Poster Image
pt: Escolha uma imagem de capa

en: Select and Crop
pt: Escolher e cortar

en: Show Images
pt: Mostrar imagens

en: Show Tracklist
pt: Mostrar lista de faixas

en: Skip Cropping
pt: Saltar corte

en: Video Details
pt: Detalhes do vídeo

en: Drag and drop to reorder videos.
pt: Arraste e largue para reordenar os vídeos.

en: Create Video Playlist
pt: Criar lista de reprodução de vídeo

en: Insert video playlist
pt: Inserir lista de reprodução de vídeo

en: Autoplay
pt: Reprodução automática

en: Create a new video playlist
pt: Criar nova lista de reprodução de vídeo

en: &#8592; Cancel Video Playlist
pt: &#8592; Cancelar lista de reprodução de vídeo

en: Update video playlist
pt: Actualizar lista de reprodução de vídeo

en: Crop your image
pt: Corte a sua imagem

en: Replace Video
pt: Substituir vídeo

en: Metadata
pt: Metadados

en: There are no associated subtitles.
pt: Não existem legendas associadas.

en: Drag and drop to reorder tracks.
pt: Arraste e largue para reordenar as faixas.

en: Show Artist Name in Tracklist
pt: Mostrar nome do artista na lista de reprodução

en: The query argument of %s must have a placeholder.
pt: O argumento da query de %s deve ter um placeholder

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="https://wordpress.org/support/">support forums</a>.
pt: Ocorreu um erro inesperado. Alguma coisa pode estar errada com o WordPress.org ou com a configuração deste servidor. Se continuar com problemas, por favor tente obter ajuda no <a href="https://pt.forums.wordpress.org/">fórum de suporte</a>.

en: Hint: The password should be at least twelve characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers, and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
pt: Sugestão: a senha deve ter pelo menos 12 caracteres. Para a tornar mais segura, use letras maiúsculas e minúsculas, números e símbolos como ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Add a Widget
pt: Adicionar widget

en: Align right
pt: Alinhar à direita

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Cell type
pt: Tipo de célula

en: Clear formatting
pt: Limpar formatações

en: Delete column
pt: Eliminar coluna

en: Insert image
pt: Inserir imagem

en: Insert/edit video
pt: Inserir/editar vídeo

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: No image set
pt: Nenhuma imagem definida

en: Page break
pt: Quebra de página

en: Row type
pt: Tipo de linha

en: Show invisible characters
pt: Mostrar caracteres invisíveis

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Toolbar Toggle
pt: Mostrar/esconder barra de ferramentas

en: https://wordpress.org/
pt: https://pt.wordpress.org/

en: https://wordpress.org/support/
pt: https://pt.forums.wordpress.org/

en: Insert video
pt: Inserir vídeo

en: Paste as text
pt: Colar como texto

en: Replace
pt: Substituir

en: Find and replace
pt: Procurar e substituir

en: Insert table
pt: Inserir tabela

en: Numbered list
pt: Lista numerada

en: Align center
pt: Centrar

en: Justify
pt: Justificar

en: Align left
pt: Alinhar à esquerda

en: Source code
pt: Código fonte

en: Insert date/time
pt: Inserir data/hora

en: Horizontal line
pt: Linha horizontal

en: An error has occurred. Please reload the page and try again.
pt: Ocorreu um erro. Por favor, recarregue a página e tente de novo.

en: Restore last draft
pt: Restaurar o último rascunho

en: Embed
pt: Incorporar

en: Paste your embed code below:
pt: Cole o código de incorporação em baixo

en: Insert Read More tag
pt: Inserir a etiqueta Ler mais

en: Column group
pt: Grupo de colunas

en: Alternative source
pt: Fonte alternativa

en: Current header
pt: Cabeçalho actual

[ctx: custom headers]
en: Previously uploaded
pt: Carregados anteriormente

[ctx: custom headers]
en: Suggested
pt: Sugeridos

en: Move down
pt: Mover para baixo

en: Move up
pt: Mover para cima

en: Increase indent
pt: Aumentar indentação

en: Decrease indent
pt: Reduzir indentação

en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
pt: Colar funciona agora em modo de texto simples. Os conteúdos colados serão transformados em texto simples até desligar esta opção.

en: Visual aids
pt: Ajudas visuais

en: Special character
pt: Caractere especial

en: Nonbreaking space
pt: Espaço sem quebra de linha

en: Match case
pt: Diferenciar maiúsculas e minúsculas

en: Rows
pt: Linhas

en: Cell padding
pt: Margem interior

en: Cell spacing
pt: Espacejamento de células

en: Header cell
pt: Célula de cabeçalho

en: Row group
pt: Grupo de linhas

en: Could not find the specified string.
pt: O texto especificado não foi encontrado.

en: Style
pt: Estilo

en: Encoding
pt: Codificação

en: Randomizing uploaded headers
pt: A baralhar os cabeçalhos carregados

en: Randomizing suggested headers
pt: A baralhar os cabeçalhos sugeridos

en: Randomize uploaded headers
pt: Baralhar os cabeçalhos carregados

en: Randomize suggested headers
pt: Baralhar os cabeçalhos sugeridos

en: Select an area to move this widget into:
pt: Escolha a área de destino deste widget:

[ctx: admin color scheme]
en: Sunrise
pt: Nascer do Sol

[ctx: admin color scheme]
en: Ectoplasm
pt: Ectoplasma

[ctx: admin color scheme]
en: Ocean
pt: Oceano

[ctx: admin color scheme]
en: Coffee
pt: Café

en: Attempted to set image quality outside of the range [1,100].
pt: Tentativa de definir a qualidade de imagem para além do permitido [1,100].

en: A list of your site&#8217;s Pages.
pt: Uma lista das páginas do seu site.

en: A search form for your site.
pt: Um formulário de pesquisa para o seu site.

en: A monthly archive of your site&#8217;s Posts.
pt: Um arquivo mensal dos artigos do seu site.

en: Login, RSS, &amp; WordPress.org links.
pt: Links para o início de sessão, RSS e WordPress.org

en: A calendar of your site&#8217;s Posts.
pt: Um calendário dos artigos do seu site.

en: Arbitrary text or HTML.
pt: Texto arbitrário ou HTML.

en: A list or dropdown of categories.
pt: Uma lista ou <em>dropdown</em> de categorias

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
pt: Os artigos mais recentes no seu site.

en: Your site&#8217;s most recent comments.
pt: Os comentários mais recentes no seu site.

en: Entries from any RSS or Atom feed.
pt: Entradas de qualquer <em>feed</em> RSS ou Atom.

en: A cloud of your most used tags.
pt: Uma nuvem das etiquetas mais usadas.

en: Add a custom menu to your sidebar.
pt: Adicione um menu personalizado à sua barra lateral.

[ctx: admin color scheme]
en: Default
pt: Por omissão

[ctx: admin color scheme]
en: Light
pt: Leve

[ctx: admin color scheme]
en: Midnight
pt: Meia-noite

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
pt: Use vírgulas em vez de %s, para separar os termos a excluir.

en: Translation Updates
pt: Actualização de traduções

en: The theme directory "%s" does not exist.
pt: O directório do tema "%s" não existe.

en: ERROR: This is not a valid feed template.
pt: ERRO: o template do feed não é válido.

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
note: translators: This is a comma-separated list of very common words that should be excluded from a search, like a, an, and the. These are usually called "stopwords". You should not simply translate these individual words into your language. Instead, look for and provide commonly accepted stopwords in y
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
pt: a,ao,as,à,às,com,como,da,das,de,do,dos,e,em,eu,ela,ele,eles,esse,está,foi,há,isso,isto,já,mas,me,meu,muito,na,nas,o,ou,pelo,pela,seu,sua,quando

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
pt: Este conteúdo está protegido com uma senha. Para o visualizar, por favor insira a sua senha abaixo:

en: Failed to write request to temporary file.
pt: Erro ao escrever o pedido num ficheiro temporário.

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
pt: Não foi possível verificar o certificado SSL do servidor.

en: Embed Media Player
pt: Incorporar reprodutor de media

en: Length:
pt: Duração:

en: Embed or Link
pt: Incorporar ou ligar

en: Link to Attachment Page
pt: Ligar à página do anexo

en: Link to Media File
pt: Ligação a ficheiro media

en: Download File
pt: Descarregar ficheiro

en: Download Video
pt: Descarregar vídeo

en: Captions/Subtitles
pt: Legendas

en: Turn off Fullscreen
pt: Desligar ecrã inteiro

en: Go Fullscreen
pt: Ecrã inteiro

en: Play/Pause
pt: Iniciar/Pausa

en: Unmute
pt: Ligar som

en: Mute Toggle
pt: Ligar/desligar som

en: %s week | %s weeks
pt[0]: %s semana
pt[1]: %s semanas

en: %s month | %s months
pt[0]: %s mês
pt[1]: %s meses

en: %s year | %s years
pt[0]: %s ano
pt[1]: %s anos

note: translators: %d: ID of a post
en: #%d (no title)
pt: #%d (sem título)

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
pt: O JavaScript deve estar activado para usar esta funcionalidade.

note: translators: localized date format, see http:php.net/date
en: F j, Y
pt: j F, Y

note: translators: localized time format, see http:php.net/date
en: g:i a
pt: G:i

note: translators: localized date and time format, see http:php.net/date
en: F j, Y g:i a
pt: j F, Y G:i

en: Login Address (URL)
pt: URL do início de sessão

en: The URL to the admin area
pt: A URL da área de administração

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
pt: O browser no seu dispositivo não pode ser usado para carregar ficheiros. Pode ser que uma <a href="%s">app nativa para o seu dispositivo</a> ajude.

en: (more&hellip;)
pt: (mais&hellip;)

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
pt: É possível que o seu serviço de alojamento tenha desactivado a função mail().

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
pt: <strong>ERRO</strong>: Impossível criar o seu registo&hellip; por favor contacte o <a href="mailto:%s">administrador</a>!

[ctx: post revision title extra]
note: translators: 1: date
en: %1$s [Current Revision]
pt: %1$s [Revisão actual]

[ctx: post revision title extra]
note: translators: 1: date
en: %1$s [Autosave]
pt: %1$s [Cópia automática]

note: translators: 1: month, 2: day, 3: year, 4: hour, 5: minute
en: %1$s %2$s, %3$s @ %4$s:%5$s
pt: %2$s de %1$s, %3$s @ %4$s:%5$s

en: Session expired. Please log in again. You will not move away from this page.
pt: A sessão expirou, por favor volte a iniciá-la. Não sairá desta página.

en: Your session has expired. You can log in again from this page or go to the login page.
pt: A sua sessão expirou. Pode reiniciá-la nesta página ou na página de início de sessão.

en: Have you entered your email correctly? You have entered %s, if it&#8217;s incorrect, you will not receive your email.
pt: Indicou um endereço de email válido? Indicou %s, se não estiver correcto não receberá mensagem alguma.

note: translators: %s: site address
en: The site you were looking for, %s, does not exist, but you can create it now!
pt: O site %s não existe, mas pode criá-lo agora!

en: The login page will open in a new window. After logging in you can close it and return to this page.
pt: A página de início de sessão vai abrir numa nova janela. Depois de iniciar a sessão pode fechá-la  e voltará a esta página.

[ctx: post revision title]
note: translators: post revision title: 1: author avatar, 2: author name, 3: time ago, 4: date
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
pt: %1$s %2$s, há %3$s (%4$s)

en: %s <span class="says">says:</span>
pt: %s <span class="says">diz:</span>

[ctx: submit button]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: label]
en: Search for:
pt: Procurar por:

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
pt: Pesquisar &hellip;

en: Session expired
pt: A sessão expirou

en: No tags found.
pt: Não foram encontradas etiquetas.

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the frontend theme, use the %2$s hook.
pt: Não desinscreva o <em>script</em> %1$s na zona de administração. Para o fazer no tema, use o <em>hook</em> %2$s.

en: WordPress Address (URL)
pt: Endereço do WordPress (URL)

en: Site Address (URL)
pt: Endereço do site (URL)

en: Invalid user ID.
pt: ID de utilizador inválida.

en: Random Order
pt: Ordem aleatória

en: Caption this image&hellip;
pt: Legenda desta imagem&hellip;

note: translators: This is a would-be plural string used in the media manager. If there is not a word you can use in your language to avoid issues with the 		   lack of plural support here, turn it into "selected: %d" then translate it.
en: %d selected
pt: %d selecionado(s)

en: Insert from URL
pt: Inserir de um URL

[ctx: Links widget]
en: Random
pt: Aleatório

en: No items found.
pt: Nenhum item encontrado.

en: Add to Gallery
pt: Adicionar à galeria

en: Reverse order
pt: Inverter ordem

en: Set featured image
pt: Definir imagem de destaque

en: Deselect
pt: Desmarcar

en: Sorry, that file cannot be edited.
pt: Esse ficheiro não pode ser editado.

en: You are about to permanently delete this item.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Está prestes a eliminar este item permanentemente.
    'Cancelar' para parar, 'Ok' para eliminar.

en: Delete Permanently
pt: Eliminar permanentemente

en: Upload Limit Exceeded
pt: Limite de carregamento excedido

en: Dismiss Errors
pt: Descartar erros

en: Uploading
pt: A carregar

en: No editor could be selected.
pt: Nenhum editor pôde ser escolhido.

en: Video
pt: Vídeo

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Imagem <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Imagens <span class="count">(%s)</span>

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Vídeo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Vídeos <span class="count">(%s)</span>

en: Manage Video
pt: Gerir vídeo

en: Manage Images
pt: Gerir imagens

en: Manage Audio
pt: Gerir áudio

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Áudio <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Áudio <span class="count">(%s)</span>

en: Insert into page
pt: Inserir na página

en: Uploaded to this page
pt: Carregado nesta página

en: Uploaded to this post
pt: Carregado neste artigo

en: All media items
pt: Todos os ficheiros multimédia

en: Audio
pt: Áudio

en: &#8592; Return to library
pt: &#8592; Voltar à biblioteca

en: Custom URL
pt: URL personalizado

en: Columns
pt: Colunas

en: Alt Text
pt: Texto alternativo

en: Attachment Details
pt: Detalhes do anexo

en: Large
pt: Grande

en: Attachment Display Settings
pt: Opções de visualização de anexos

en: Gallery Settings
pt: Opções de galerias

en: Upload Images
pt: Carregar imagens

en: &#8592; Cancel Gallery
pt: &#8592; Cancelar galeria

en: WordPress &rsaquo; Success
pt: WordPress &rsaquo; Sucesso

en: Upload Files
pt: Carregar ficheiros

en: Drop files anywhere to upload
pt: Para carregar, largue os ficheiros em qualquer lugar, ou

en: Insert gallery
pt: Inserir galeria

en: Drop files to upload
pt: Largue os ficheiros a carregar

en: Create Gallery
pt: Criar galeria

en: Media Library
pt: Biblioteca multimédia

en: Already Installed
pt: Já instalado

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
pt: Para activar o seu utilizador, por favor clique no link abaixo:
    
    %s
    
    Depois de o activar, receberá uma *segunda* mensagem com os dados de acesso.

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
pt: Pelos vistos já instalou o WordPress. Para reinstalar comece por esvaziar as tabelas da base de dados.

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
pt: Novo site: %1$s
    URL: %2$s
    IP remoto: %3$s
    
    Desactivar estas notificações: %4$s

en: New User: %1$s
    Remote IP: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
pt: Novo utilizador: %1$s
    IP remoto: %2$s
    
    Desactivar estas notificações: %3$s

en: Link To
pt: Link para

en: Attachment Page
pt: Página de anexo

en: Media File
pt: Ficheiro multimédia

en: Describe this video&hellip;
pt: Descreva este vídeo&hellip;

en: Describe this audio file&hellip;
pt: Descreva este ficheiro de áudio&hellip;

en: Describe this media file&hellip;
pt: Descreva este ficheiro multimédia&hellip;

en: Update gallery
pt: Actualizar a galeria

en: The requested user does not exist.
pt: O utilizador solicitado não existe.

en: Please enter a valid email address.
pt: Por favor insira um endereço de email válido.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
pt: <strong>ERRO</strong>: Esse nome de utilizador já está registado. Por favor escolha outro.

en: File doesn&#8217;t exist?
pt: Ficheiro inexistente?

en: File is not an image.
pt: Este ficheiro não é uma imagem.

en: Could not read image size.
pt: Impossível ler tamanho da imagem.

en: Image resize failed.
pt: O redimensionamento da imagem falhou.

en: Image crop failed.
pt: O recorte da imagem falhou.

en: Image rotate failed.
pt: A rotação da imagem falhou.

en: Image flip failed.
pt: O <em>flip</em> da imagem falhou.

en: Image Editor Save Failed
pt: O editor de imagem não guardou esta imagem

en: Insert into post
pt: Inserir no artigo

en: Add to gallery
pt: Adicionar à galeria

en: Whoops, the provided date is invalid.
pt: Ups, a data usada não é válida.

en: Clear
pt: Limpar

en: Create a new gallery
pt: Criar uma nova galeria

en: View Attachment Page
pt: Ver página do anexo

en: Select Color
pt: Seleccionar cor

en: Current Color
pt: Cor actual

en: Insert Media
pt: Inserir multimédia

en: Could not insert term relationship into the database
pt: Não foi possível inserir a relação dos termos na base de dados

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
pt: ou

en: There is a revision of this post that is more recent.
pt: Existe uma revisão mais recente deste artigo.

en: You are not allowed to create pages as this user.
pt: Não pode criar páginas com este nome de utilizador.

en: The role specified is not valid
pt: A função especificada não é válida

en: Alternative Text
pt: Texto alternativo

en: Display post date?
pt: Mostrar a data do artigo?

en: Sorry, you cannot edit users.
pt: Não pode editar utilizadores.

en: Sorry, revisions are disabled.
pt: As revisões estão desactivadas.

en: XML-RPC services are disabled on this site.
pt: O protocolo XML-RPC está desactivado neste site.

en: Incorrect username or password.
pt: Nome de utilizador ou senha incorrectos.

en: Sorry, you cannot edit your profile.
pt: Não pode editar o seu perfil.

en: Sorry, the user cannot be updated.
pt: Este utilizador não pode ser actualizado.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
pt: Não tem permissões para editar artigos.

note: translators: 1: blog name, 2: separator(raquo), 3: post type name
en: %1$s %2$s %3$s Feed
pt: Feed de %1$s %2$s %3$s

en: Select Files
pt: Seleccione ficheiros

en: Skip to toolbar
pt: Saltar para a barra de ferramentas

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
pt: HTML

en: Hex Value
pt: Valor hexadecimal

en: Header Text Color
pt: Cor do texto do cabeçalho

en: Colors
pt: Cores

en: Saved
pt: Guardado

en: Save &amp; Activate
pt: Guardar e activar

en: Save &amp; Publish
pt: Guardar e publicar

en: Select File
pt: Seleccionar ficheiro

en: Customize
pt: Personalizar

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
pt: Argumentos insuficientes na chamada a este serviço de publicação remota (XML-RPC).

en: Sorry, you cannot stick a private post.
pt: Não pode fixar um artigo privado.

en: Header Image
pt: Imagem do cabeçalho

en: Post Thumbnail
pt: Miniatura do artigo

en: text direction
pt: direção do texto

en: Toggle Editor Text Direction
pt: Alterar direção do texto do editor

en: That name is not allowed.
pt: Esse nome não é permitido.

en: Username must be at least 4 characters.
pt: O nome de utilizador deve ter pelo menos 4 caracteres.

en: Site name must be at least 4 characters.
pt: O nome do site deve ter pelo menos 4 caracteres.

en: Please enter a site name.
pt: Por favor indique o nome do site.

en: Please enter a username.
pt: Indique um nome de utilizador.

en: Please enter a site title.
pt: Indique o título do site.

en: A static page
pt: Uma página estática

en: Display Header Text
pt: Mostrar texto no cabeçalho

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Background Image
pt: Imagem de fundo

en: Background Repeat
pt: Repetir fundo

en: Background Position
pt: Posição do fundo

en: Background Attachment
pt: Comportamento do fundo

en: Change Image
pt: Mudar imagem

en: Remove image
pt: Remover imagem

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
pt: Não tem permissões para editar este tipo de artigo.

en: Scroll
pt: Fluido

en: Fixed
pt: Fixo

en: No Repeat
pt: Não repetir

en: Tile
pt: Repetir

en: Tile Horizontally
pt: Repetir na horizontal

en: Tile Vertically
pt: Repetir na vertical

en: Posts page
pt: Página de artigos

en: Front page
pt: Página inicial

en: Allowed Files
pt: Ficheiros permitidos

en: Remove
pt: Eliminar

en: Featured Image
pt: Imagem de destaque

en: The term name cannot be empty.
pt: O nome do termo não pode ser vazio.

en: You are not allowed to create terms in this taxonomy.
pt: Não tem permissões para criar termos nesta taxonomia.

en: This taxonomy is not hierarchical.
pt: Esta taxonomia não é hierárquica.

en: You are not allowed to edit terms in this taxonomy.
pt: Não tem permissões para criar termos nesta taxonomia.

en: This taxonomy is not hierarchical so you can't set a parent.
pt: Esta taxonomia não é hierárquica, portanto não pode indicar um pai.

en: Sorry, editing the term failed.
pt: A edição do termo falhou.

en: You are not allowed to delete terms in this taxonomy.
pt: Não tem permissões para eliminar termos nesta taxonomia.

en: Sorry, deleting the term failed.
pt: A eliminação do termo falhou.

en: Sorry, your term could not be created. Something wrong happened.
pt: O termo não pôde ser criado. Qualquer coisa correu mal.

en: Parent term does not exist.
pt: O termo-pai não existe.

en: You are not allowed to assign terms in this taxonomy.
pt: Não tem permissões para atribuir termos nesta taxonomia.

en: Select Link Category:
pt: Escolha a categoria da ligação:

en: Template
pt: Modelo

en: Stylesheet
pt: Folha de estilos

en: Link title
pt: Título da ligação

en: Link ID
pt: ID da ligação

en: Number of links to show:
pt: Número de ligações a apresentar:

en: Link rating
pt: Classificação da ligação

en: Stylesheet is not readable.
pt: A folha de estilos não é legível.

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
pt: O tema "%s" não é um tema pai válido.

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
pt: ERRO: O directório de temas está vazia ou não existe. Por favor verifique a sua instalação.

en: Collapse Sidebar
pt: Esconder barra lateral

en: Your theme supports a static front page.
pt: O seu tema suporta uma página inicial estática.

en: Front page displays
pt: A página inicial mostra

en: &mdash; Select &mdash;
pt: &mdash; Seleccione &mdash;

en: Your latest posts
pt: Os seus artigos mais recentes

en: Tagline
pt: Descrição

en: Static Front Page
pt: Página inicial

note: translators: %s: document title from the preview
en: Customize: %s
pt: Personalizar: %s

en: The post type may not be changed.
pt: O tipo de artigo não pode ser alterado.

en: Image default size
pt: Tamanho da imagem por omissão

en: Image default link type
pt: Tipo de ligação da imagem por omissão

en: Image default align
pt: Alinhamento da imagem por omissão

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
pt: Não tem permissões para editar este artigo.

en: Edit Site
pt: Editar site

en: The post cannot be deleted.
pt: O artigo não pode ser eliminado.

en: The post type specified is not valid
pt: O tipo de artigo especificado é inválido

en: Invalid post type
pt: Tipo de artigo inválido

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
pt: Não tem permissões para adicionar termos a uma destas taxonomias.

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type
pt: Não tem permissões para criar artigos privados deste tipo

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type
pt: Não tem permissões para criar artigos protegidos por senha deste tipo

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type
pt: Não tem permissões para publicar artigos deste tipo

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
pt: Uma das taxonomias indicadas não é suportada pelo tipo de artigo.

en: Sorry, you are not allowed to stick this post.
pt: Não tem permissões para fixar este artigo.

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
pt: Não tem permissões para atribuir termos a uma das taxonomias indicadas.

en: You are not allowed to create posts as this user.
pt: Não tem permissões para criar artigos deste utilizador.

en: Invalid author ID.
pt: ID de autor inválido.

en: Ambiguous term name used in a hierarchical taxonomy. Please use term ID instead.
pt: Termos ambíguos estão a ser usados numa taxonomia hierárquica. Por favor use, em substituição, o ID do termo.

en: You are not allowed to edit posts in this post type.
pt: Não tem permissões para editar conteúdos deste tipo.

en: Allow search engines to index this site.
pt: Permitir que motores de busca indexem este site.

en: Create a Configuration File
pt: Criar ficheiro de configuração

note: translators: %s: wp-config.php
en: You can create a %s file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.
pt: Pode criar um ficheiro %s através do browser, mas isso não funciona em todas as configurações de servidores. O método mais seguro é criar o ficheiro manualmente.

en: <a href="%1$s">%2$s</a> is your new site. <a href="%3$s">Log in</a> as &#8220;%4$s&#8221; using your existing password.
pt: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> é o seu novo site. <a href="%3$s">Inicie a sessão</a> como &#8220;%4$s&#8221; usando a sua senha actual.

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
pt: A sua conta foi activada. Pode agora <a href="%1$s">iniciar a sua sessão</a> no site, usando o nome de utilizador que escolheu, &#8220;%2$s&#8221;. Por favor, verifique a sua caixa de correio em %3$s para ver a sua senha e instruções de início de sessão Se não receber um email, verifique a sua pasta de spam ou lixo. Se mesmo assim não receber um email dentro de uma hora, pode sempre <a href="%4$s"> redefinir a sua senha</a>.

en: Your site at <a href="%1$s">%2$s</a> is active. You may now log in to your site using your chosen username of &#8220;%3$s&#8221;. Please check your email inbox at %4$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%5$s">reset your password</a>.
pt: O seu site, <a href="%1$s">%2$s</a>, está activo. Pode agora iniciar a sessão no site com o nome de utilizador que escolheu &#8220;%3$s&#8221;. Por favor verifique a sua caixa de email em %4$s para a senha e instruções de início de sessão. Se não receber o email verifique a sua pasta de spam. Se mesmo assim não receber o email no espaço de uma hora pode <a href="%5$s">pedir uma nova pasword</a>.

en: One or more database tables are unavailable. The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
pt: Uma ou mais tabelas da base de dados não estão disponíveis. A base de dados pode estar a precisar de ser <a href="%s">reparada</a>.

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
pt: Está a publicar comentários com demasiada rapidez. Deixe passar mais tempo.

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
pt: Adicionar

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
pt[0]: %s comentário aguarda moderação
pt[1]: %s comentários aguardam moderação

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
pt: %s excede o tamanho máximo de carregamento de múltiplos ficheiros quando usado no seu browser.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
pt: &#8220;%s&#8221; falhou no carregamento.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
pt: Por favor tente carregar este ficheiro  %1$satravés do browser%2$s.

[ctx: links widget]
en: All Links
pt: Todos os links

en: The menu ID should not be empty.
pt: O ID do menu não pode estar vazio.

en: About WordPress
pt: Sobre o WordPress

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
pt: %s excede o tamanho máximo de carregamentos para este site.

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
pt: <strong>ERRO</strong>: por favor, escreva um comentário.

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
pt: <strong>ERRO</strong>: por favor introduza um email válido.

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
pt: <strong>ERRO</strong>: por favor preencha os campos obrigatórios (nome, email).

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
pt: Não foi possível carregar a imagem de visualização. Por favor recarregue a página e tente novamente.

en: <strong>ERROR</strong>: problem creating site entry.
pt: <strong>ERRO</strong>: problema ao criar o site.

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
pt: <strong>ERRO</strong>: Esse URL já está em uso.

en: Documentation
pt: Documentação

en: Support Forums
pt: Fórum de suporte

en: Database Error
pt: Erro de base de dados

en: Error establishing a database connection
pt: Erro ao estabelecer uma ligação com a base de dados

note: translators: %s: number of comments
en: %s Comment | %s Comments
pt[0]: %d comentário
pt[1]: %d comentários

en: Network Admin: %s
pt: Administração da rede: %s

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
pt: Etiqueta

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
pt: Etiquetas

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
pt: Scripts e estilos não devem ser registrados ou enfileirados até aos hooks %1$s,%2$s ou%3$s.

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%s">homepage</a> or <a href="%s">log in</a> using your username and password.
pt: Foi adicionado a este site. Por favor visite a <a href="%s">homepage </a> ou <a href="%s">inicie a sessão</a> usando seu nome de utilizador e senha.

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
pt: Memória esgotada. Por favor tente com um ficheiro mais pequeno.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
pt: É maior do que o tamanho máximo. Por favor tente outro.

en: This file is not an image. Please try another.
pt: Este ficheiro não é uma imagem. Por favor tente com outro.

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
pt: Azul

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
pt: O fuso horário que indicou não é válido. Por favor indique um fuso válido.

[ctx: add new from admin bar]
en: User
pt: Utilizador

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
pt: Multimédia

en: View Category
pt: Ver Categoria

en: View Tag
pt: Ver etiqueta

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
pt: Deve especificar uma acção nonce a ser verificada usando o primeiro parâmetro.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
pt: A sua conta encontra-se agora activa. <a href="%1$s">Inicie a sessão</a> ou volte à <a href="%2$s"><em>homepage</em></a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
pt: A sua conta encontra-se agora activa. <a href="%1$s">Visite o seu site</a> ou <a href="%2$s">inicie a sessão</a>

en: Howdy, %1$s
pt: Olá, %1$s!

en: Approve and Reply
pt: Aprovar e responder

en: All Posts
pt: Todos os artigos

en: All Pages
pt: Todas as páginas

en: Comments navigation
pt: Navegação de comentários

en: Post navigation
pt: Navegação de posts

en: Poster
pt: Autor

en: Preload
pt: Précarregar

en: Toolbar
pt: Barra de ferramentas

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
pt: O directório de destino para o <em>streaming</em> de ficheiros não existe ou não tem permissões de escrita.

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
pt: Não existem transportes de HTTP disponíveis que possam completar o pedido solicitado.

[ctx: post format]
en: Format
pt: Formato

en: Or link to existing content
pt: Ou crie um link para conteúdo existente

en: Enter the destination URL
pt: Indique o URL de destino

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
pt: Queries condicionais de etiquetas não funcionam antes da query ser executada. Antes disso, elas devolvem sempre false.

en: The user is already active.
pt: O utilizador já está activo.

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
pt: %1$s foi chamado <strong>incorretamente</strong>. %2s %3$s

en: (This message was added in version %s.)
pt: (Esta mensagem foi adicionada na versão %s.)

en: Sorry, you cannot publish this post.
pt: Não pode publicar este artigo.

en: Permalink: %s
pt: Ligação permanente: %s

en: Your address will be %s.
pt: Seu endereço será %s.

en: domain
pt: domínio

en: Invalid post format
pt: Formato de artigo inválido

en: No search term specified. Showing recent items.
pt: Nenhum termo de pesquisa especificado. Mostrando os itens mais recentes.

en: Only a static class method or function can be used in an uninstall hook.
pt: Apenas um método de classe estática ou função pode ser usada em num hook de desinstalação.

en: Passing an integer number of posts is deprecated. Pass an array of arguments instead.
pt: Passar um número inteiro de artigos está obsoleto. Passe, em substituição, um array de argumentos.

[ctx: Post format]
en: Quote
pt: Citação

[ctx: Post format]
en: Status
pt: Estado

[ctx: Post format]
en: Video
pt: Vídeo

[ctx: Post format]
en: Aside
pt: Nota

[ctx: Post format]
en: Gallery
pt: Galeria

[ctx: Post format]
en: Image
pt: Imagem

en: No pages found in Trash.
pt: Nenhuma página encontrada no Lixo.

en: No pages found.
pt: Nenhuma página encontrada.

en: No posts found in Trash.
pt: Nenhum artigo encontrado no Lixo.

en: Shortlink
pt: Link curto

en: Invalid attachment ID.
pt: ID de anexo inválido.

en: This file no longer needs to be included.
pt: Este ficheiro já não precisa ser incluido.

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
pt: Indique o seu nome de utilizador ou endereço de email. Receberá um link para criar uma nova senha via email.

en: Display as dropdown
pt: Mostrar como dropdown

en: Large size image height
pt: Altura de imagem grande

en: Medium size image width
pt: Largura de imagem média

en: Medium size image height
pt: Altura de imagem média

en: Large size image width
pt: Largura de imagem grande

en: Crop thumbnail to exact dimensions
pt: Recortar a miniatura às dimensões exactas

en: Thumbnail Height
pt: Altura da miniatura

en: Thumbnail Width
pt: Largura da miniatura

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
pt: Se foi um erro ignore este email e nada acontecerá.

en: New password
pt: Nova senha

en: Confirm new password
pt: Confirme a nova senha

en: The passwords do not match.
pt: As senhas não são iguais.

en: Password Reset
pt: Alteração de senha

en: Your password has been reset.
pt: A senha foi alterada.

en: Enter your new password below.
pt: Digite a nova senha abaixo.

en: Someone has requested a password reset for the following account:
pt: Alguém pediu que fosse alterada a senha desta conta:

en: To reset your password, visit the following address:
pt: Para alterar a senha, visite este endereço:

en: Reset Password
pt: Alterar a senha

en: Edit My Profile
pt: Editar o meu perfil

en: Manage Comments
pt: Gerir comentários

en: Invalid post.
pt: Artigo inválido

note: translators: %s: taxonomy name
en: Invalid taxonomy: %s.
pt: Taxonomia inválida: %s

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
pt: "caller_get_posts" está obsoleto. Use "ignore_sticky_posts" em substituição.

en: All Link Categories
pt: Todas as categorias de links

en: Update Link Category
pt: Actualizar categoria de link

en: Search Link Categories
pt: Pesquisar categorias de links

en: New Link Category Name
pt: Nome da nova categoria de link

en: Add New Link Category
pt: Adicionar nova categoria de link

en: Link Category
pt: Categoria de link

en: Network Admin
pt: Administração da rede

en: [%1$s] Activate %2$s
pt: [%1$s] Activar %2$s

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
pt: O seu servidor está a correr o PHP na versão %1$s mas o WordPress %2$s necessita de, pelo menos, a versão %3$s.

[ctx: Multisite active signup type]
en: user
pt: utilizador

[ctx: Multisite active signup type]
en: none
pt: nenhum

[ctx: Multisite active signup type]
en: all
pt: todos

en: Custom Menu
pt: Menu personalizado

en: l, F jS, Y
pt: l, j \d\e F, Y

en: %d queries. %s seconds.
pt: %d queries. %s segundos.

en: Comments (RSS)
pt: RSS Comentários

en: Entries (RSS)
pt: RSS Artigos

en: %1$s - Comments on %2$s
pt: %1$s - Comentários a %2$s

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
pt: por %1$s &mdash; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>

en: %1$s and %2$s.
pt: %1$s e %2$s.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
pt: Sessão iniciada como <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Terminar sessão nesta conta">Log out &raquo;</a>

en: %1$s is proudly powered by %2$s
pt: %1$s criado com %2$s

en: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform"><strong>WordPress</strong></a>
pt: Criado com <a href="%s" title="Criado com WordPress, plataforma sem&acirc;ntica de publicação pessoal"><strong>Wordpress</strong></a>

note: translators: %s: category name
en: You are currently browsing the archives for the %s category.
pt: Está a visualizar o arquivo da categoria %s.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
pt: Este conteúdo está protegido por senha. Introduza a senha para ver os comentários.

note: translators: 1: site link, 2: search query
en: You have searched the %1$s blog archives for <strong>&#8216;%2$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
pt: Pesquisou por <strong>&#8216;%2$s&#8217;</strong> no arquivo de %1$s. Se não encontrou nada nos resultados, pode tentar uma destas ligações.

en: Choose from the most used tags
pt: Escolha de entre as etiquetas mais usadas

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
pt: Categoria

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
pt: Categorias

en: New Category Name
pt: Nome da nova categoria

en: Add New Category
pt: Adicionar nova categoria

en: Parent Category:
pt: Categoria superior:

en: Parent Category
pt: Categoria superior

en: Search Tags
pt: Pesquisar etiquetas

en: Popular Tags
pt: Etiquetas populares

en: New Tag Name
pt: Nome da nova etiqueta

en: Add New Tag
pt: Adicionar nova etiqueta

en: Update Tag
pt: Actualizar etiqueta

en: All Tags
pt: Todas as etiquetas

en: Check the junk or spam folder of your email client. Sometime emails wind up there by mistake.
pt: Verifique a pasta de lixo ou spam do seu cliente de email. Por vezes os emails acabam lá por erro.

en: Greetings Site Administrator! You are currently allowing &#8220;%s&#8221; registrations. To change or disable registration go to your <a href="%s">Options page</a>.
pt: Boas-Vindas Administrador! Está actualmente a permitir &#8220;%s&#8221; registos. Para mudar ou desligar os registos visite a sua <a href="%s">página de Opções</a>.

en: Wait a little longer. Sometimes delivery of email can be delayed by processes outside of our control.
pt: Espere mais um pouco. Por vezes o envio de email pode atrasar-se devido a processos que estão fora do nosso controlo.

en: Sorry, new registrations are not allowed at this time.
pt: Por agora não são permitidos novos registos.

en: We send your registration email to this address. (Double-check your email address before continuing.)
pt: Enviámos seu email de registo para este endereço. (Confira o seu endereço de email antes de continuar.)

en: Search Pages
pt: Pesquisar Páginas

en: Edit Page
pt: Editar Página

[ctx: post type general name]
en: Pages
pt: Páginas

[ctx: post type singular name]
en: Page
pt: Página

en: Add New Post
pt: Adicionar novo artigo

[ctx: post type general name]
en: Posts
pt: Artigos

en: Search Posts
pt: Pesquisar artigos

[ctx: post type singular name]
en: Post
pt: Artigo

en: Parent Page:
pt: Página superior:

en: Add New Page
pt: Adicionar nova página

en: The constant <code>VHOST</code> <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php to enable a subdomain configuration. Use is_subdomain_install() to check whether a subdomain configuration is enabled.
pt: A constante <code>VHOST</code> <strong>é obsoleta.</strong> Use a constante booleana <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> no wp-config.php para permitir uma configuração de subdomínios. Use is_subdomain_install () para verificar se a configuração do subdomínio está habilitada.

en: <strong>Conflicting values for the constants VHOST and SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> The value of SUBDOMAIN_INSTALL will be assumed to be your subdomain configuration setting.
pt: <strong>Valores em conflicto para as constantes VHOST e SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> O valor de SUBDOMAIN_INSTALL será assumido como sendo a definição de configuração de subdomínios.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
pt: <strong>ERRO</strong>: Este nome de utilizador é inválido porque usa caracteres ilegais. Por favor, escolha um nome de utilizador válido.

en: Required fields are marked %s
pt: Campos obrigatórios marcados com %s

note: translators: %s: template name
en: Theme without %s
pt: Tema sem %s

note: translators: %s: template name
en: Please include a %s template in your theme.
pt: Por favor inclua um modelo %s no seu tema.

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
pt: Não tem acesso aos dados de utilizador neste site.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
pt: Não tem autorização para publicar neste site.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
pt: Não tem permissões para publicar artigos neste site.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
pt: Não tem permissões para publicar páginas neste site.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
pt: Tem de poder editar artigos neste site para conseguir ver categorias.

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
pt: Esse site está actualmente reservado mas poderá estar disponível dentro de alguns dias.

en: The site is already active.
pt: Este site já se encontra activo.

en: Could not create site.
pt: Não foi possível criar o site.

en: New user registration on your site %s:
pt: Registo de novo utilizador no seu site %s:

en: Site Tagline
pt: Descrição Resumida

en: To activate your blog, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %s
pt: Para activar o seu blog, por favor clique no link seguinte:
    
    %s
    
    Depois de activar, receberá *outro email* com o seu código de entrada.
    
    Depois de activar, pode visitar o seu site aqui:
    
    %s

en: New Site Registration: %s
pt: Registo de novo site: %s

en: New %1$s Site: %2$s
pt: Novo %1$s site: %2$s

en: Sorry, that site already exists!
pt: Esse site já existe!

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
pt: Não pode editar artigos neste site.

en: Sorry, site names must have letters too!
pt: Os nomes de sites devem ter letras, também!

en: Sorry, you may not use that site name.
pt: Não pode usar esse nome de site

en: Sorry, that site is reserved!
pt: Esse site está reservado!

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
pt: Tem de poder editar artigos neste site para conseguir ver as etiquetas.

en: You are not allowed access to details about this site.
pt: Não tem permissões para aceder a informações sobre este site.

en: This site has been archived or suspended.
pt: Este site foi arquivado ou suspenso.

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
pt: O site que solicitou não está instalado correctamente. Por favor entre em contacto com o administrador do sistema.

en: The given object ID is not that of a menu item.
pt: O ID do objecto indicado não é um item de menu.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
pt: O endereço de email introduzido não aparenta ser válido. Por favor introduza um endereço de email válido.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
pt: O endereço do site que você introduziu não parece ser um URL válido. Por favor, introduza um URL válido.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
pt: O endereço do WordPress que você introduziu não parece ser um URL válido. Por favor, introduza um URL válido.

en: A term with the name provided already exists with this parent.
pt: Um termo com o nome fornecido já existe com este pai.

en: An error occurred adding you to this site. Back to the <a href="%s">homepage</a>.
pt: Ocorreu um erro ao adiciona-lo a este site. Voltar à <a href="%s">página principal</a>.

en: This file is too big. Files must be less than %d KB in size.
pt: O ficheiro é demasiado grande. Os ficheiros devem ter menos que %d KB de tamanho.

en: Your email address will not be published.
pt: O seu endereço de email não será publicado.

en: A valid URL was not provided.
pt: Não foi indicado um URL válido.

en: Could not calculate resized image dimensions
pt: Impossível calcular as dimensões da imagem redimensionada.

en: This action has been disabled by the administrator.
pt: Esta acção foi desactivada pelo administrador

en: If you haven&#8217;t received your email yet, there are a number of things you can do:
pt: Se ainda não recebeu o email, há uma série de coisas que pode fazer:

en: You must first <a href="%s">log in</a>, and then you can create a new site.
pt: Deve <a href="%s">iniciar a sessão</a> primeiro e só depois poderá criar um novo site.

en: You are logged in already. No need to register again!
pt: Já tem a sessão iniciada. Não é preciso registar-se outra vez!

en: If you&#8217;re still stuck with this message, then check that your database contains the following tables:
pt: Se continua a ver esta mensagem, por favor verifique se a sua base de dados contém as seguintes tabelas:

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed, so choose carefully!
pt: Deve ter pelo menos 4 caracteres, apenas letras e números. Não pode ser alterado, escolha com cuidado!

en: Welcome back, %s. By filling out the form below, you can <strong>add another site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites you can have, so create to your heart&#8217;s content, but write responsibly!
pt: Bem-vindo(a) de volta, %s. Preenchendo formulário abaixo pode <strong>criar um novo site associado à sua conta </strong>. Não existe limite para o número de sites que pode ter, por isso crie à vontade, mas com sentido de responsabilidade!

en: Are you sure you want to install this plugin?
pt: Tem a certeza de que quer instalar este plugin?

en: Use as featured image
pt: Usar como imagem de destaque

en: Page %s
pt: Página %s

en: Maintenance
pt: Manutenção

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
pt: De momento indisponível para uma breve manutenção agendada. Volte dentro de uns minutos.

en: Navigation Menu Items
pt: Items do menu de navegação

en: Navigation Menu Item
pt: Item do menu de navegação

en: Navigation Menus
pt: Menus de navegação

en: Links for %s
pt: Links para %s

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
pt: Nenhum menu foi criado ainda. <a href="%s">Crie um</a>

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Está prestes a eliminar permanentemente este menu.
    'Cancelar' para parar, 'OK' para eliminar.

en: This is the short link.
pt: Este é o link curto.

en: %d WordPress Update
pt: %d Actualização de WordPress

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
pt[0]: %d Actualização de tema
pt[1]: %d Actualizações de temas

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
pt[0]: %d Actualização de plugin
pt[1]: %d Actualizações de plugins

en: Sites you are already a member of:
pt: Sites dos quais já é membro:

en: The site %s is yours.
pt: O site %s é seu.

en: Create Site
pt: Criar site

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
pt: Um novo trackback no post "%s" espera a sua aprovação

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
pt: Se não consegue aceder ao seu site, por favor contacte o administrador da rede.

en: File canceled.
pt: Ficheiro cancelado.

en: If you are the owner of this network please check that MySQL is running properly and all tables are error free.
pt: Se é o proprietário da rede verifique se o MySQL está a funcionar corretamente e todas as tabelas estão livre de erros.

en: Site registration has been disabled.
pt: A criação de sites foi desactivada.

en: sitename
pt: nome do site

en: Get <em>another</em> %s site in seconds
pt: Crie <em>outro</em> site %s em segundos

en: Gimme a site!
pt: Quero um site!

note: translators: %s: site address
en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
pt: Parabéns! O seu novo site, %s, está quase pronto.

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
pt: Mas, antes que possa começar a utilizar o site, <strong>deverá activá-lo</strong>.

en: If you&#8217;re not going to use a great site domain, leave it for a new user. Now have at it!
pt: Se não vai usar um nome fantástico para o seu site, deixe-o livre para um novo utilizador. Agora, vamos a isto!

en: New pingback on your post "%s"
pt: Novo pingback no seu post "%s"

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
pt: Um novo pingback no post "%s" espera a sua aprovação

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
pt: Um novo comentário no post "%s" espera a sua aprovação

en: New trackback on your post "%s"
pt: Novo trackback no seu post "%s"

en: New comment on your post "%s"
pt: Novo comentário no seu post "%s"

en: Site Title:
pt: Título do site:

en: Site Domain:
pt: Domínio do site:

en: Site Name:
pt: Nome do site:

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
pt: Se não activar o seu site dentro de dois dias terá que voltar a inscrever-se.

en: Taxonomy:
pt: Taxonomia:

en: Select Menu:
pt: Seleccione menu:

en: Navigation Menu
pt: Menu de navegação

note: translators: %s: post title
en: One response to %s
pt: Um comentário a %s

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
pt: A sua instalação de PHP parece não ter a extensão MySQL, requerida pelo WordPress.

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
pt: Erro na base de dados do WordPress %1$s na query %2$s feita por %3$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
pt: Erro na base de dados do WordPress %1$s na query %2$s

en: Comment author name and email are required
pt: O autor do comentário tem de indicar o nome e email

en: A valid email address is required
pt: Erro: introduza um email válido.

en: Software Name
pt: Nome do Software

en: Software Version
pt: Versão do Software

en: Time Zone
pt: Fuso Horário

en: Sorry, you cannot edit this page.
pt: Não pode editar esta página.

en: Sorry, no such page.
pt: Página não encontrada.

en: Sorry, you cannot edit pages.
pt: Não pode editar páginas.

en: Failed to delete the page.
pt: Não foi possível eliminar a página.

en: Sorry, the new category failed.
pt: A nova categoria falhou.

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
pt: Não tem permissões para eliminar categorias.

en: Invalid comment ID.
pt: ID de comentário inválido.

en: Invalid comment status.
pt: Estado de comentário inválido.

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
pt: Não foi possível editar o comentário. Ocorreu um erro.

en: You must be registered to comment
pt: Tem que estar registado e ter a sessão iniciada para poder comentar

en: You are not allowed to change the post author as this user.
pt: Não tem permissões para mudar o autor da mensagem.

en: You are not allowed to change the page author as this user.
pt: Não tem permissões para mudar o autor da página.

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
pt: Não foi possível editar a entrada. Ocorreu um erro.

en: Could not write file %1$s (%2$s)
pt: Não foi possível escrever no ficheiro %1$s (%2$s)

en: Is there no link to us?
pt: Não há nenhum link para nós?

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
pt: O URL de origem e o URL de destino não podem apontar ambos para o mesmo recurso.

en: The pingback has already been registered.
pt: O pingback já tinha sido registado.

en: The source URL does not exist.
pt: O URL de origem não existe.

en: We cannot find a title on that page.
pt: Não é possível encontrar nenhum título nessa página.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
pt: O URL de origem não contém um link para o URL de destino, pelo que não é possível utilizá-lo como origem.

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
pt: Pingback de %1$s a %2$s registado. Mantenha a net a falar! :-)

en: The specified target URL does not exist.
pt: O URL de destino especificado não existe.

en: Allow new users to sign up
pt: Permitir o registo de novos utilizadores

en: Invalid post ID.
pt: ID de artigo inválido.

en: Either there are no posts, or something went wrong.
pt: Não há nenhum artigo ou então ocorreu algum erro.

en: Sorry, no such post.
pt: Artigo não encontrado.

en: Invalid post type.
pt: Tipo de artigo inválido.

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
pt: Não tem permissões para eliminar esta página.

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
pt: Não tem permissões para editar esta página.

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
pt: Não tem permissões para adicionar uma categoria.

en: You are not allowed to update options.
pt: Não tem permissões para actualizar as opções

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
pt: Não tem permissões para publicar este artigo.

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
pt: Não tem permissões para publicar esta página.

en: Sorry, you can not edit this post.
pt: Não tem permissões para editar este artigo.

en: Sorry, you cannot edit this post.
pt: Não pode editar este artigo.

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
pt: O URL especificado não pode ser usado. Ou não existe ou então não é um recurso que permita pingbacks.

en: You are not allowed access to details of this post.
pt: Não tem permissões para aceder aos detalhes deste artigo.

en: You do not have permission to preview drafts.
pt: Não tem permissões para pré-visualizar rascunhos.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
pt: Ocorreu um erro. A causa provável é o feed estar offline. Tente mais tarde.

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
pt: <strong>ERRO</strong>:  a sua conta foi marcada como <em>spammer</em>.

note: translators: %s: username
en: %s is your new username
pt: %s é o seu novo nome de utilizador

en: Signup
pt: Registo

en: Registration has been disabled.
pt: Registo desactivado.

en: User registration has been disabled.
pt: O registo de utilizadores foi desactivado.

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
pt: Este argumento foi alterado para array para condizer com o comportamento de outras funções do cron.

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
pt: %1$s foi chamado com um argumento <strong>obsoleto</strong> desde a versão%2$s! %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
pt: %1$s foi chamado com um argumento <strong>obsoleto</strong> desde a versão%2$s com nenhuma outra alternativa disponível.

en: What do I do now?
pt: O que é que faço agora?

en: Revision
pt: Revisão

[ctx: post]
en: Pending
pt: Pendente

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
pt: Este funcionalidade requer frames inline. Tem os iframes desactivados ou o seu browser não os suporta.

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
pt: O tema principal está em falta. Por favor, instale o tema principal "%s".

en: Get your own %s account in seconds
pt: Crie a sua própria conta %s em segundos

en: If you do not activate your username within two days, you will have to sign up again.
pt: Se não activar o seu nome de utilizador no prazo de dois dias, terá que se inscrever novamente.

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Pendente  <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Pendentes <span class="count">(%s)</span>

en: Privacy:
pt: Privacidade:

en: Just a username, please.
pt: Só um nome de utilizador, por favor.

en: Still waiting for your email?
pt: Ainda à espera do seu email?

en: General
pt: Geral

en: Action
pt: Acção

note: translators: weekday
en: Sunday
pt: Domingo

note: translators: weekday
en: Monday
pt: Segunda-feira

note: translators: weekday
en: Tuesday
pt: Terça-feira

note: translators: weekday
en: Wednesday
pt: Quarta-feira

note: translators: weekday
en: Thursday
pt: Quinta-feira

note: translators: weekday
en: Friday
pt: Sexta-feira

note: translators: weekday
en: Saturday
pt: Sábado

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sun
pt: Dom

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Mon
pt: Seg

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Tue
pt: Ter

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Wed
pt: Qua

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Thu
pt: Qui

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Fri
pt: Sex

note: translators: three-letter abbreviation of the weekday
en: Sat
pt: Sáb

note: translators: month name
en: January
pt: Janeiro

note: translators: month name
en: February
pt: Fevereiro

note: translators: month name
en: March
pt: Março

note: translators: month name
en: April
pt: Abril

note: translators: month name
en: May
pt: Maio

note: translators: month name
en: June
pt: Junho

note: translators: month name
en: July
pt: Julho

note: translators: month name
en: August
pt: Agosto

note: translators: month name
en: September
pt: Setembro

note: translators: month name
en: October
pt: Outubro

note: translators: month name
en: November
pt: Novembro

note: translators: month name
en: December
pt: Dezembro

note: translators: $dec_point argument for http:php.net/number_format, default is .
en: number_format_decimal_point
pt: ,

note: translators: $thousands_sep argument for http:php.net/number_format, default is ,
en: number_format_thousands_sep
pt: .

en: &laquo; Previous
pt: &laquo; Anterior

en: Next &raquo;
pt: Seguinte &raquo;

en: Register
pt: Registar

en: Home
pt: Início

en: Too many redirects.
pt: Demasiados redirects

en: Invalid Taxonomy
pt: Taxonomia Inválida

en: Empty Term
pt: Termo Vazio

en: Invalid term ID
pt: ID de termo inválido

en: A name is required for this term
pt: É obrigatório um nome para este termo

en: Invalid object ID
pt: ID de objecto inválido

en: Select a city
pt: Escolha uma cidade

en: Site Admin
pt: Administração

[ctx: post]
en: Published
pt: Publicado

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Publicado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Publicados <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Scheduled
pt: Agendado

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Agendado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Agendados <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Draft
pt: Rascunho

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Rascunho <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Rascunhos <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Private
pt: Privado

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Privado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Privados <span class="count">(%s)</span>

en: Jabber / Google Talk
pt: Jabber/Google Talk

en: Source
pt: Fonte

en: Next
pt: Avançar

en: Calendar
pt: Calendário

en: Comment on %1$s by %2$s
pt: Comentário em %1$s por %2$s

en: Powered by WordPress
pt: Criado com WordPress

en: You are now logged out.
pt: A sua sessão terminou

en: Remember Me
pt: Lembrar-me

en: Are you lost?
pt: Não sabe onde está?

en: Page not found
pt: Página não encontrada

en: Text
pt: Texto

en: Top
pt: Topo

en: Comments Feed
pt: Feed de Comentários

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Next page
pt: Página seguinte

en: Page title
pt: Título da página

en: Page order
pt: Ordem da página

en: Page ID
pt: ID da Página

en: Exclude:
pt: Excluir:

en: Page IDs, separated by commas.
pt: IDs de página, separados por vírgulas.

en: (Must be at least 4 characters, letters and numbers only.)
pt: (Precisa de ter pelo menos 4 caracteres, letras e números apenas.)

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
pt: Houve um problema, por favor corrija o formulário abaixo e volte a tentar.

en: Unapproved
pt: Não aprovado

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
pt: Detectado comentário duplicado; parece que já disse isso!

en: Could not update comment status
pt: Não foi possível actualizar o estado do comentário

en: Your blogroll
pt: A sua lista de links

en: How many items would you like to display?
pt: Quantos itens pretende apresentar?

[ctx: widgets]
note: translators: comments widget: 1: comment author, 2: post link
en: %1$s on %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: Enter the RSS feed URL here:
pt: Introduza o URL do feed RSS aqui:

en: Give the feed a title (optional):
pt: Atribua um título ao feed (opcional):

en: Display item content?
pt: Mostrar conteúdo do item?

en: Display item author if available?
pt: Mostrar autor do item, se disponível?

en: Display item date?
pt: Mostrar data do item?

en: Last updated
pt: Última actualização

en: Comments on: %s
pt: Comentários em: %s

en: Comments for %1$s searching on %2$s
pt: Comentários para %1$s pesquisando em %2$s

en: Comments for %s
pt: Comentários para %s

en: By: %s
pt: Por: %s

en: %s hour | %s hours
pt[0]: %s hora
pt[1]: %s horas

en: %s day | %s days
pt[0]: %s dia
pt[1]: %s dias

en: %s is a protected WP option and may not be modified
pt: %s é uma opção protegida do WP e não pode ser modificada

en: Empty filename
pt: Nome de ficheiro em falta

en: Could not write file %s
pt: Não foi possível guardar ficheiro %s

en: WordPress &rsaquo; Error
pt: WordPress &rsaquo; Erro

en: Log out
pt: Sair

note: translators: 1: separator, 2: search phrase
en: Search Results %1$s %2$s
pt: Resultados da Pesquisa %1$s %2$s

note: translators: 1: blog name, 2: separator(raquo), 3: search phrase
en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
pt: %1$s %2$s Feed para os resultados da pesquisa por &#8220;%3$s&#8221;

en: User has blocked requests through HTTP.
pt: O utilizador bloqueou pedidos através de HTTP.

en: Print
pt: Imprimir

en: Insert/edit image
pt: Inserir/editar imagem

en: Insert/edit link
pt: Inserir/editar link

en: Insert row before
pt: Inserir linha antes

en: Insert row after
pt: Inserir linha depois

en: Delete row
pt: Eliminar linha

en: Insert column before
pt: Inserir coluna antes

en: Insert column after
pt: Inserir coluna depois

en: Merge table cells
pt: Fundir células

en: Table row properties
pt: Propriedades da linha da tabela

en: Table cell properties
pt: Propriedades da célula da tabela

en: Table properties
pt: Propriedades da tabela

en: Paste table row before
pt: Colar linha da tabela antes

en: Paste table row after
pt: Colar linha da tabela depois

en: Cut table row
pt: Cortar linha

en: Copy table row
pt: Copiar linha

en: Delete table
pt: Eliminar tabela

en: Row
pt: Linha

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
pt: As modificações que fez serão ignoradas se navegar para fora desta página.

en: Document properties
pt: Propriedades do documento

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Heading 1
pt: Cabeçalho 1

en: Heading 2
pt: Cabeçalho 2

en: Heading 3
pt: Cabeçalho 3

en: Heading 4
pt: Cabeçalho 4

en: Heading 5
pt: Cabeçalho 5

en: Heading 6
pt: Cabeçalho 6

en: Blockquote
pt: Citação

en: Code
pt: Código

en: Bold
pt: Negrito

en: Italic
pt: Itálico

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Strikethrough
pt: Rasurado

en: Subscript
pt: Subescrito

en: Superscript
pt: Sobescrito

en: Cut
pt: Cortar

en: Copy
pt: Copiar

en: Paste
pt: Colar

en: New document
pt: Novo documento

en: Image description
pt: Descrição da imagem

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Vertical space
pt: Espaço vertical

en: Horizontal space
pt: Espaço horizontal

en: Middle
pt: Meio

en: Bottom
pt: Fundo

en: Constrain proportions
pt: Constrangir proporções

en: Align
pt: Alinhar

en: Background
pt: Fundo

en: Fullscreen
pt: Écrã inteiro

en: Mute
pt: Mudo

en: Edit Gallery
pt: Editar Galeria

en: Letter
pt: Letra

en: Check Spelling
pt: Verificação Ortográfica

en: Insert link
pt: Inserir link

en: Remove link
pt: Remover link

en: &laquo; Older Comments
pt: &laquo; Comentários Mais Antigos

note: translators: 1: blog name, 2: post title
en: [%1$s] Comment: "%2$s"
pt: [%1$s] Comentário: "%2$s"

en: Delete it: %s
pt: Eliminar: %s

en: Spam it: %s
pt: Assinalar como spam: %s

en: Trackback excerpt:
pt: Excerto do trackback:

en: Pingback excerpt:
pt: Excerto do pingback:

en: Approve it: %s
pt: Aprovar: %s

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
pt[0]: Há neste momento %s comentário em aprovação. Por favor visite o painel de moderação:
pt[1]: Há neste momento %s comentários em aprovação. Por favor visite o painel de moderação:

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
pt: [%1$s] Modere: "%2$s"

en: Protected: %s
pt: Protegido: %s

en: Private: %s
pt: Privado: %s

en: %1$s [Current Revision]
pt: %1$s [Versão Actual]

en: Content, title, and excerpt are empty.
pt: O conteúdo, título e excerto estão vazios.

en: The page template is invalid.
pt: O template da página é inválido.

en: Cannot create a revision of a revision
pt: Não pode criar uma revisão de uma revisão

en: Enter the URL
pt: Introduza o URL

en: Enter the URL of the image
pt: Introduza o URL da imagem

en: Enter a description of the image
pt: Introduza uma descrição para a imagem

en: You do not have permission to do that.
pt: Não tem permissões para fazer isso.

en: An unidentified error has occurred.
pt: Ocorreu um erro não identificado.

en: You have attempted to queue too many files.
pt: Tentou transferir demasiados ficheiros

en: This file is empty. Please try another.
pt: O ficheiro está vazio. Por favor tente com outro.

en: This file type is not allowed. Please try another.
pt: Este tipo de ficheiro não é permitido. Por favor tente com outro.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
pt: Erro de configuração. Por favor contacte o administrador do servidor.

en: HTTP error.
pt: Erro HTTP.

en: IO error.
pt: Erro IO.

en: Security error.
pt: Erro de segurança.

en: Crunching&hellip;
pt: A processar&hellip;

[ctx: password strength]
en: Medium
pt: Média

en: Publish on:
pt: Publicar em:

en: Published on:
pt: Publicado em:

en: Show more comments
pt: Mostrar mais comentários

en: No more comments found.
pt: Não há mais comentários.

en: Plugin Information:
pt: Informação do Plugin:

en: Saving Draft&#8230;
pt: Guardando Rascunho&#8230;

en: Stylesheet is missing.
pt: Folha de estilos em falta.

en: Template is missing.
pt: Template em falta.

en: Please log in again.
pt: Por favor reinicie a sessão.

en: Sidebar %d
pt: Barra Lateral %d

en: That user does not exist.
pt: Esse utilizador não existe.

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
pt: Esse nome de utilizador está actualmente reservado, mas pode ficar disponível dentro de alguns dias.

en: Invalid activation key.
pt: Chave de activação inválida.

en: Could not create user
pt: Não foi possivel criar utilizador

en: That username is already activated.
pt: Esse username já está activo

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
pt: <strong>ERRO</strong>: nenhum utilizador registado com esse endereço de email.

en: Invalid key
pt: Chave inválida

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
pt: <strong>ERRO</strong>: o email não está correcto.

en: &larr; Back to %s
pt: &larr; Voltar a %s

en: Registration Form
pt: Formulário de Registo

en: Register For This Site
pt: Criar Registo Neste Site

en: User registration is currently not allowed.
pt: De momento não é permitido o registo de novos utilizadores.

en: Registration complete. Please check your email.
pt: Registo concluído. Por favor consulte a sua caixa de correio.

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
pt: Não parece existir nenhuma mensagem nova.

en: Author is %s
pt: O autor é %s

note: translators: %s: POP3 error
en: Oops: %s
pt: Ups: %s

en: Image
pt: Imagem

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
pt: Calma campião, não é preciso verificar novos mails tantas vezes!

[ctx: post]
en: Trash
pt: Lixo

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Lixo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Lixo <span class="count">(%s)</span>

en: moved to the trash.
pt: movido para o lixo.

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
pt: Impossível definir como miniatura. Tente um anexo diferente.

en: You have logged in successfully.
pt: Sessão iniciada com êxito.

en: RSS Error: %s
pt: Erro RSS: %s

en: of
pt: de

en: &lt; Prev
pt: &#171; Anterior

en: Next &gt;
pt: Seguinte &raquo;

en: Trash it: %s
pt: Para o Lixo: %s

en: New User Registration: %s
pt: Registo de Novo Utilizador: %s

en: Cannot create a user with an empty login name.
pt: Impossível criar um utilizador com login vazio.

en: Cancel reply
pt: Cancelar resposta

en: Could not insert term into the database
pt: Não foi possível inserir o termo na base de dados

en: Could not open handle for fopen() to %s
pt: Impossível abrir handle de fopen() para %s

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
pt: %1$s <strong>não é usado</strong> desde a versão %2$s e não existem alternativas.

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
pt: <strong>ERRO</strong>: WordPress %1$s requer MySQL %2$s ou superior

en: Automatically add paragraphs
pt: Adicionar parágrafos automaticamente

en: You are attempting to log out of %s
pt: Está a tentar terminar a sua sessão em %s

en: WordPress Failure Notice
pt: Notificação de Falha do WordPress

en: Please try again.
pt: Por favor tente de novo.

en: &laquo; Back
pt: &laquo; Voltar

en: Recent Posts
pt: Artigos recentes

en: Newer Comments &raquo;
pt: Comentários mais recentes &raquo;

en: Show post counts
pt: Mostrar número de artigos

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
pt: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> dos artigos

en: Number of posts to show:
pt: Número de artigos a apresentar:

note: translators: 1: blog name, 2: separator(raquo), 3: author name
en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
pt: Feed de artigos %1$s %2$s por %3$s

en: Previous Post
pt: Artigo anterior

en: Next Post
pt: Artigo seguinte

en: Last Post
pt: Último artigo

en: There is no excerpt because this is a protected post.
pt: Não existe excerto porque se trata de um artigo protegido.

en: Could not update post in the database
pt: Não foi possível actualizar o artigo na base de dados

en: Could not insert post into the database
pt: Não foi possível inserir o artigo na base de dados

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
pt: Erro no carregamento. Por favor tente mais tarde.

en: You may only upload 1 file.
pt: Só pode carregar 1 ficheiro.

en: Upload failed.
pt: O carregamento falhou.

en: Upload stopped.
pt: Carregamento interrompido.

en: Schedule for:
pt: Agendado para:

en: Log in
pt: Iniciar sessão

en: Select all
pt: Seleccionar tudo

en: Username: %s
pt: Nome de utilizador: %s

en: Remove From Bulk Edit
pt: Remover da edição por lotes

en: Saving...
pt: A guardar...

en: New %1$s User: %2$s
pt: Novo %1$s utilizador: %2$s

en: Tag Cloud
pt: Nuvem de etiquetas

note: translators: 1: blog name, 2: separator(raquo), 3: tag name
en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
pt: Feed de etiquetas %1$s %2$s %3$s

en: Insert Page Break tag
pt: Inserir quebra de página

en: Close all open tags
pt: Fechar todas as etiquetas abertas

en: close tags
pt: fechar etiquetas

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
pt: Comentários protegidos: introduza a sua senha para ver os comentários.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
pt: <strong>ERRO</strong>: Nome de utilizador inválido ou senha incorrecta.

en: Password Lost and Changed for user: %s
pt: Senha perdida e alterada para o utilizador: %s

en: [%s] Password Lost/Changed
pt: [%s] Senha perdida/alterada

en: Password Protected
pt: Protegido por senha

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
pt: <strong>ERRO</strong>: O campo da senha está vazio.

en: Lost Password
pt: Senha perdida

en: Get New Password
pt: Obter nova senha

en: Password Lost and Found
pt: Senha perdida e encontrada

en: Lost your password?
pt: Esqueceu-se da senha?

en: Check your email for your new password.
pt: Consulte a mensagem com a nova senha na sua caixa de correio.

en: Sorry, usernames must have letters too!
pt: Os nomes de utilizador também têm de ter letras!

en: Sorry, that email address is not allowed!
pt: Esse endereço de email não é permitido!

en: Sorry, that username already exists!
pt: Esse nome de utilizador já existe!

en: Sorry, that email address is already used!
pt: Esse endereço de email já está a ser usado!

en: But, before you can start using your new username, <strong>you must activate it</strong>.
pt: Mas antes de poder começar a usar o novo nome de utilizador, <strong>deverá activá-lo</strong>.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
pt: %1$s <strong>não é usado</strong> desde a versão %2$s! Use %3$s em substituição.

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
pt: O nome para o URL &#8220;%s&#8221; já está a ser usado por outro termo

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
pt: Esse endereço de email já foi usado. Por favor procure na sua caixa de correio por um email de activação. Ficará disponível dentro de alguns dias, se não fizer nada.

en: Email&nbsp;Address:
pt: Endereço&nbsp;de&nbsp;Email:

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
pt: Não pode usar este endereço de correio electrónico para entrar. Estamos a ter problemas com o mesmo, dado que bloqueia alguns dos nossos emails. Por favor use outro servidor de correio electrónico.

en: Select Category
pt: Seleccionar categoria

note: translators: 1: blog title, 2: separator (raquo)
en: %1$s %2$s Comments Feed
pt: %1$s %2$s Feed de comentários

note: translators: 1: blog name, 2: separator(raquo), 3: post title
en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
pt: Feed de comentários de %1$s %2$s %3$s

note: translators: 1: blog name, 2: separator(raquo), 3: category name
en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
pt: Feed de categorias %1$s %2$s %3$s

en: Post Comment
pt: Publicar comentário

en: Once Hourly
pt: Uma vez por hora

en: Twice Daily
pt: Duas vezes por dia

en: Once Daily
pt: Uma vez por dia

en: Sort by:
pt: Ordenar por:

en: Show Link Image
pt: Mostrar imagem do link

en: Show Link Name
pt: Mostrar nome do link

en: Show Link Description
pt: Mostrar descrição do link

en: Select Month
pt: Seleccionar mês

en: Show hierarchy
pt: Mostrar hierarquia

en: Untitled
pt: Sem título

en: new WordPress Loop
pt: novo loop de WordPress

en: Missing Attachment
pt: Anexo em falta

en: Manual Offsets
pt: Offsets manuais

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
pt: Tem a certeza que quer <a href='%s'>terminar a sessão</a>?

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
pt: Não foi possível criar o directório %s. O directório do nível acima tem permissões de escrita?

en: Password reset is not allowed for this user
pt: A alteração da senha não é permitida para este utilizador

en: [%s] Password Reset
pt: [%s] Alteração de senha

en: [%s] Your username and password info
pt: [%s] O seu nome de utilizador e a sua senha

en: %1$s [Autosave]
pt: %1$s [Guardado automaticamente]

en: Submitted on:
pt: Submetido em:

en: Border
pt: Borda

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
pt: <strong>ERRO</strong>: O campo do nome de utilizador está vazio.

en: Error while saving the changes.
pt: Erro ao guardar as alterações.

en: Show Link Rating
pt: Mostrar classificação da ligação

en: [%s] New User Registration
pt: [%s] Registo de novo utilizador

en: Username or Email:
pt: Nome de utilizador ou email:

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or email.
pt: <strong>ERRO</strong>: Nome de utilizador ou email inválidos.

en: Check your email for the confirmation link.
pt: Consulte a mensagem com o link de confirmação na sua caixa de correio.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your email address.
pt: <strong>ERRO</strong>: escreva o seu email.

en: The email could not be sent.
pt: Não foi possível enviar o email.

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or email address.
pt: <strong>ERRO</strong>: Indique um nome de utilizador ou um endereço de email.

en: Comments on %s
pt: Comentários em %s

en: Dashboard
pt: Painel

en: Settings
pt: Opções

en: Themes
pt: Temas

en: Default
pt: Predefinição

en: No results found.
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: Help
pt: Ajuda

en: Width
pt: Largura

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
pt: <strong>ERRO</strong>:  introduza um nome de utilizador.

en: There are no options for this widget.
pt: Este widget não tem opções.

en: Yes
pt: Sim

en: Height
pt: Altura

en: Title:
pt: Título:

en: (required)
pt: (obrigatório)

en: Sorry, comments are closed for this item.
pt: Os comentários a este item estãos fechados.

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
pt: Tem de ter sessão iniciada para publicar um comentário.

en: Leave a comment
pt: Deixar um comentário

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: O seu comentário aguarda moderação.

note: translators: 1: comment date, 2: comment time
en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
pt: Tem de ter a <a href="%s">sessão iniciada</a> para publicar um comentário.

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
pt: Criado com WordPress, plataforma de publicação pessoal sem&acirc;ntica de vanguarda.

en: Leave a Reply to %s
pt: Responder a %s

en: 1 Comment
pt: 1 Comentário

note: translators: %s: comments count
en: Comments (%s)
pt: Comentários (%)

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
pt: Feed <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> dos comentários.

en: No Comments
pt: Sem Comentários

en: (Edit)
pt: (Editar)

note: translators: %s: user profile link
en: Logged in as %s.
pt: Sessão iniciada como %s.

en: Visit %s&#8217;s website
pt: Visitar Website de %s

en: Last updated: %s
pt: Última actualização: %s

en: Bookmarks
pt: Favoritos

en: No categories
pt: Sem categorias

en: %s topic | %s topics
pt[0]: %s tópico
pt[1]: %s tópicos

en: Click here to cancel reply.
pt: Clique aqui para cancelar a resposta.

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
pt: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">diz:</span>

en: Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>
pt: <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr> Válido

en: Submit Comment
pt: Submeter Comentário

en: Your Comment
pt: O Seu Comentário

en: Say It!
pt: Diga-o!

en: Close this window.
pt: Fechar esta janela.

en: Log out of this account
pt: Terminar sessão nesta conta

en: Mail (will not be published)
pt: E-mail (não será publicado)

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
pt: Esta página é validada como XHTML 1.0 Transitional

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
pt: O formulário de comentários está fechado.

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
pt: Feed <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> para comentários a este post.

en: First Post
pt: Primeiro artigo

en: Allow people to post comments on new articles
pt: Permitir comentários em novos artigos

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
pt: Por algum motivo estranho e muito incomodativo, não foi possível editar este artigo.

en: Posts by %s
pt: Artigos de %s

en: Feed for all posts filed under %s
pt: Feed de todos os artigos arquivados em %s

en: Leave a Reply
pt: Deixar uma resposta

en: My Sites
pt: Os meus sites

en: Site Title
pt: Título do site

en: Date Format
pt: Formato da data

en: Time Format
pt: Formato da hora

en: Log In
pt: Iniciar sessão

en: &laquo; Previous Page
pt: &laquo; Página anterior

en: Separate tags with commas
pt: Separe as etiquetas com vírgulas

en: Tags:
pt: Etiquetas:

en: Strength indicator
pt: Robustez da senha:

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
pt: Não foi possível publicar a entrada. Ocorreu um erro.

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
pt: Não tem permissões para editar este artigo.

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
pt: Não tem permissões para eliminar este artigo.

en: Enter your password to view comments.
pt: Introduza a sua senha para ver os comentários.

en: Edit Category
pt: Editar categoria

[ctx: page]
en: Add New
pt: Nova página

en: Next Page &raquo;
pt: Página seguinte &raquo;

en: Edit This
pt: Editar isto

en: Log in to Reply
pt: Inicie a sessão para responder

en: Leave a Comment
pt: Deixe um comentário

en: Log in to leave a Comment
pt: Inicie a sessão para deixar um comentário

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
pt: A utilização de níveis de utilizadores através de plugins e temas está ultrapassada. Utilize antes as funções e capacidades dos utilizadores.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
pt: <strong>ERRO</strong>: este endereço de email já está registado, escolha outro.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
pt: Nenhum artigo correspondeu aos critérios de procura.

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: Revisions
pt: Revisões

en: Search
pt: Procurar

en: Users
pt: Utilizadores

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: Description
pt: Descrição

en: Reply
pt: Responder

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Name
pt: Nome

en: Advanced
pt: Avançadas

en: Submit
pt: Submeter

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Done
pt: Concluído

en: Invalid taxonomy
pt: Taxonomia inválida

en: Save
pt: Guardar

en: Close
pt: Fechar

en: Comments
pt: Comentários

en: Categories
pt: Categorias

note: translators: %s: search phrase
en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
pt: Resultados da pesquisa por &#8220;%s&#8221;

en: Apply
pt: Aplicar

en: No
pt: Não

en: Author
pt: Autor

[ctx: noun]
en: Comment
pt: Comentário

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Private
pt: Privado

en: Public
pt: Público

en: Schedule
pt: Agendar

en: Publish
pt: Publicar

en: Excerpt
pt: Excerto

en: No comments yet.
pt: Ainda sem comentários.

[ctx: adjective]
note: translators: comment status
en: Approved
pt: Aprovado

en: Pages
pt: Páginas

en: Invalid file type
pt: Tipo de ficheiro inválido

en: Center
pt: Centro

en: Content
pt: Conteúdo

en: Header
pt: Cabeçalho

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
pt: Ficheiro &#8220;%s&#8221; inexistente?

en: The GD image library is not installed.
pt: A biblioteca de imagens GD não está instalada.

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
pt: O ficheiro &#8220;%s&#8221; não é uma imagem.

en: Saved.
pt: Guardado.

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Medium
pt: Médio

en: Size
pt: Tamanho

en: Caption
pt: Legenda

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Image URL
pt: URL da imagem

en: By %s
pt: Por %s

en: Images
pt: Imagens

en: Update
pt: Actualizar

en: Select
pt: Seleccione

en: (no title)
pt: (sem título)

en: Number of comments to show:
pt: Número de comentários a apresentar:

en: Unknown Feed
pt: Feed desconhecido

en: Undo
pt: Anular

en: Redo
pt: Refazer

en: Edit Image
pt: Editar imagem

en: Full Size
pt: Tamanho Original

en: Dismiss
pt: Ignorar

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
pt: <strong>Erro de RSS</strong>: %s

en: Preview
pt: Pré-visualizar

[ctx: post]
en: Add New
pt: Novo artigo

en: View Post
pt: Ver artigo

en: Edit Post
pt: Editar artigo

en: New Post
pt: Novo artigo

en: Recent Comments
pt: Comentários recentes

en: Save Draft
pt: Guardar rascunho

en: All Categories
pt: Todas as categorias

en: Archives
pt: Arquivo

en: Link Categories
pt: Categorias de links

en: Update Category
pt: Actualizar categoria

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Save as Pending
pt: Guardar como pendente

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Edit Tag
pt: Editar etiqueta

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Add or remove tags
pt: Adicionar ou remover etiquetas

en: Password
pt: Senha

en: Search Categories
pt: Pesquisar categorias

en: Edit Link Category
pt: Editar categoria de links

en: Add Link
pt: Adicionar link

en: Add Media
pt: Adicionar multimédia

en: Edit Media
pt: Editar multimédia

en: Are you sure you want to do this?
pt: Tem a certeza de que é isto que quer fazer?

en: Public, Sticky
pt: Público, fixo

en: View Page
pt: Ver página

en: Privately Published
pt: Publicado (privado)

en: New Page
pt: Nova página

en: No media attachments found.
pt: Nenhum anexo de media encontrado.

en: An error occurred during the activation
pt: Ocorreu um erro durante a activação

en: Activate
pt: Activar

en: Title
pt: Título

en: Your account is now active!
pt: A sua conta já está activa!

en: Cheatin&#8217; uh?
pt: Com que então a fazer batota?

en: Published
pt: Publicado

en: Draft
pt: Rascunho

en: No posts found.
pt: Não foram encontrados artigos.

en: Pending Review
pt: Pendente de revisão

en: Visit Site
pt: Ver o site

en: Log Out
pt: Terminar sessão

en: Password:
pt: Senha:

en: You do not have permission to upload files.
pt: Não tem permissões para enviar ficheiros.

en: Activation Key Required
pt: Chave de activação obrigatória

en: Activation Key:
pt: Chave de activação:

en: Username:
pt: Nome de utilizador:
